Nevroznanost povezuje

Njegov prispevek je bil lani v ZDA na svetovnem kongresu o Alzheimerjevi bolezni izbran za najboljši podoktorski poster s področja raziskav o demenci z Lewyjevimi telesci. Specializant nevrologije z Nevrološke klinike UKC Ljubljana dr. Matej Perovnik, dr. med., poudarja pomen povezovanja različnih strok. Nevroznanost, poleg različnih disciplin, povezuje tudi različne vidike njegovega osebnega življenja.

Preberi več

Klinične smernice in priporočila

Kaj je razlog za majhno število slovenskih kliničnih smernic ali priporočil? So dokumenti, imenovani smernice, v večini res to ali bi jih bilo bolje opredeliti kot priporočila? Katere tuje smernice so najbolj uporabne, če nacionalne ne obstajajo ali so zastarele? In, nenazadnje, ali imajo vse stroke v medicini možnost slediti mednarodnim posodobitvam?

Preberi več

Zdravje mišic

Zdravje mišic je postalo v zadnjih letih pomembna zdravstvena tema. Prav ste prebrali, mišice so namreč zakladnica zdravja. Tradicionalni pogled je mišice povezoval predvsem s strukturnim vidikom telesne drže in gibanja ali pa nam je misel ušla na lepo mišičasto telo. Na podlagi sodobnih raziskav pa se je pogled na fiziološko vlogo mišic zelo spremenil.

Preberi več
NA KRATKO

Nosečniška hipertenzija povezana z debelostjo otrok

Visok krvni tlak med nosečnostjo ogroža tako matere kot otroke, povečuje pa tudi tveganje za debelost otrok, je pokazala nova študija, objavljena v The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism

16. 10. 2017
NA KRATKO

KOPB: Fiksna trojna kombinacija uspešnejša od dvojne

V študiji TRIBUTE se je izkazalo, da fiksna trojna kombinacija IKS+LABA+LAMA (beklometazon/formoterol/glikopironij) v primerjavi z dvojno bronhodilatorno kombinacijo LABA+LAMA (indakaterol/glikopironij) zmanjša število zmernih in hudih poslabšanj pri bolnikih s kronično obstruktivno pljučno boleznijo.

16. 10. 2017
NA KRATKO

Meditacija in SŽ-tveganje

Ameriško združenje za srce AHA je skupini raziskovalcev naročilo, naj sistematično pregleda relevantne podatke o potencialni koristi meditacije za zmanjševanje srčno-žilnega (SŽ) tveganja. Izkazalo se je, da je meditacija lahko dodatek k standardnim priporočilom o zmanjševanju SŽ-tveganja.

16. 10. 2017
NA KRATKO

Pangenotipsko zdravilo proti kroničnemu hepatitisu C

Evropska komisija je izdala dovoljenje za promet novemu zdravilu za zdravljenje kroničnega hepatitisa C, ki so ga razvili v družbi AbbVie. Kombinacija dveh neposredno delujočih protivirusnih učinkovin glekaprevir/pibrentasvir (Maviret) ponuja zdravljenje za vse genotipe (GT1-6).

16. 10. 2017
Literarno spogledovanje

Priprave na zimsko spanje

Jesen, ki nam sneži listje za vrat, nagovarja k postopnemu umirjanju, k razmišljanju. Zato je naš tokratni izbor sestavljen iz ene knjige v čistem znamenju smeha (ker je ta nepogrešljiv v prav vsakem obdobju) in dveh nekoliko, ne pa izključno resnejših knjig, ki se bosta z nami pogovarjali o človeku, družbi in življenju.

16. 10. 2017
LIFECLASS+pHARMONIA

Vse skrivnosti morja v Portorožu

Lepa Veljanović, dr. med., je specialistka za fizikalno medicino in rehabilitacijo, balneologinja, ki že 31 let dela v Termah Portorož. Tam vse elemente, ki jih ustvarja morje, uporabljajo v zdravstvene namene in tako lajšajo marsikatero bolečino.

16. 10. 2017

Prava mala epidemija kronične vnetne črevesne bolezni

Vsak osebni zdravnik, ki ima dva tisoč opredeljenih pacientov, ima v povprečju sedem do osem bolnikov s KVČB. Ključna pri diagnosticiranju in uspešnem nadaljnjem zdravljenju je komunikacija, poudarjata prof. dr. Ivan Ferkolj, dr. med., spec. gastroenterolog, in Dušan Baraga, dr. med., spec. druž. med.

16. 10. 2017
SLOVENSKA STROKA

Piercing povezan s poškodbami zobovja in umikom dlesni

Pri mladih z nakitom v jeziku (piercingom) je pogostnost poškodb zobovja več kot dvakrat večja kot pri ostalih, je pokazala raziskava, ki so jo izvedli na Centru za otroško in preventivno zobozdravstvo Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana in objavili v publikaciji Oral Health & Preventive Dentistry.

15. 10. 2017
SLOVENSKA STROKA

Najboljše možnosti nadaljevalnega zdravljenja osteoporoze

Pri ženskah s hudo pomenopavzno osteoporozo po koncu zdravljenja s teriparatidom se je v izboljšanju mineralne kostne gostote denosumab izkazal kot učinkovitejši od bisfosfonatov. Retrospektivno analizo izr. prof. dr. Tomaža Kocjana, dr. med., z UKC Ljubljana in kolegov so predstavili na letošnjem Evropskem endokrinološkem kongresu.

15. 10. 2017
VELIKI 4 - JAMA

Vloga splošnih zdravnikov pri zgodnjem odkrivanju RDČD

V reviji JAMA so objavili izsledke francoske raziskave, v kateri ugotavljajo, da so pacienti tistega zdravnika, ki je prejel poimenski seznam neodzivnih na vabila v program presejanja za raka debelega črevesa in danke (RDČD), po enem letu opravili več presejalnih testov kot pacienti v običajni oskrbi.

15. 10. 2017
VELIKI 4 - BMJ

Tvegana antidepresivna obravnava v nosečnosti

Obsežna danska raziskava odkriva povezavo med farmakološko obravnavo depresije v nosečnosti in tveganjem za psihiatrične motnje pri otrocih, poroča BMJ.

15. 10. 2017
VELIKI 4 - NEJM

Kombinirano zdravljenje HCV-okužbe s trojno kombinacijo DAA

V kliničnih raziskavah POLARIS-1 in 4 je kombinacija sofosbuvir-velpatasvir-voksilaprevir svojo učinkovitost dokazala tudi pri predhodno zdravljenih bolnikih z virusom hepatitisa C, poroča revija New England Journal of Medicine (NEJM).

15. 10. 2017
VELIKI 4 - Lancet

Skandinavski pogled na SŽ-zaščito z zaviralci SGLT2

Tudi podanaliza te študije CVD-REAL Nordic podpira ugotovitve, da je jemanje zaviralca SGLT2 povezano z manjšim tveganjem za SŽ bolezen in smrt pri preiskovancih s SB tipa 2 v skupini s širokim spektrom srčno-žilne ogroženosti, je objavljeno v reviji The Lancet.

15. 10. 2017

KVČB in spremembe na ustni sluznici

Ulcerozni kolitis in Crohnova bolezen sta najpogostejši kronični vnetni črevesni bolezni (KVČB). Etiologija obeh je neznana, kronične vnetne spremembe pa se izražajo tudi na ustni sluznici, piše dr. Sanja Lucija Pečnik, dr. dent. med.

15. 10. 2017

Endometrioza

Kljub uspešnim načinom zdravljenja endometrioze žal za zdaj še ni idealnega pristopa, ki bi vsem bolnicam omogočil dokončno ozdravitev, piše doc. dr. Martina Ribič Pucelj, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva iz Diagnostičnega centra Bled.

15. 10. 2017
EASD 2017

Kognitivna terapija neučinkovita pri vzdrževanju izgubljene teže

Pri bolnikih z debelostjo in brez sladkorne bolezni so raziskave potrdile uspešnost kognitivne terapije pri preprečevanju povečanja teže po uspešnem hujšanju. Raziskava, predstavljena na kongresu evropskega združenja za diabetes EASD, pa kaže, da pri sladkornih bolnikih ni enako.

15. 10. 2017
ESC 2017

Zmerno uživanje maščob in ogljikovih hidratov zmanjšuje umrljivost

Nova odkritja, predstavljena na letošnjem kongresu Evropskega kardiološkega združenja, so zamajala trenutna priporočila za zdravo prehrano, saj so pokazala, da je prehrana z večjim deležem maščob, kot je trenutno priporočeno, povezana z manjšo umrljivostjo.

13. 10. 2017
GOLD 2017

Opuščanje IKS ob prehodu bolnikov iz skupine D v B

V reviji JCOPD (Journal of Chronic Obstructive Pulmonary Disease) je bil julija objavljen članek, v katerem je predlagan pristop k potencialni opustitvi inhalacijskih kortikosteroidov pri določeni skupini pacientov s KOPB – njegova soavtorja sta tudi slovenska strokovnjaka s področja pulmologije asist. dr. Matevž Harlander, dr. med., in prim. mag. Matjaž Turel, dr. med.

13. 10. 2017
ERS 2017

Četrtina Evropejcev na delu izpostavljena pasivnemu kajenju

Pasivnemu kajenju je izpostavljena več kot četrtina oseb, ki delajo v zaprtih prostorih.Podatki, predstavljeni na letošnjem kongresu evropskega respiratornega združenja so bili zbrani v 28 državah članicah EU, ki so vse sprejele protitobačno zakonodajo.

13. 10. 2017

Aktualni e-novičnik

Vadba na recept ni le modna muha

23. 4. 2025

Breme zunajčrevesnih manifestacij KVČB

23. 4. 2025

Atopijski dermatitis pri otrocih in mladostnikih

23. 4. 2025

Smernice za ukrepanje pri anafilaksiji

25. 3. 2025

Kako obravnavati okužbe sečil?

25. 3. 2025
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2025 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.