Nespečnež ali ekstremen večerni kronotip?

Kako skrbeti za dobro higieno spanca? Zakaj so pomembni cirkadiani ritmi pri človeku? Kako strašljive so posledice izmenskega dela pri zdravstvenih delavcih in kakšen vpliv na telo imajo nočna dežurstva? Odgovore je nanizal 3. simpozij o spalni apneji, ki ga je organizirala Univerzitetna klinika za pljučne bolezni in alergijo Golnik.

Preberi več

»Sestavljeni« smo iz vseh bolnikov, ki smo jih kadarkoli srečali

Vita Andreja Mesarič, dr. med., mlada specialistka ginekologije in porodništva, zaposlena na KO za perinatologijo Ginekološke klinike UKC Ljubljana, je trenutno na dodatnem izobraževanju iz fetalne medicine na Fetal Medicine Foundation, ki deluje v sklopu univerzitetne bolnišnice King‘s College v Londonu. Pravi, da je neizmerno srečna in hvaležna, ker je našla to, kar jo najbolj veseli delati. Kljub trenutnim sistemskim izzivom, ki spremljajo zdravniški poklic.

Preberi več

Nad bolečino z akupunkturo

Kako se akupunktura uporablja v klinični praksi? Katere svetovne smernice jo vključujejo kot možnost zdravljenja? Kje je največ dokazov za koristnost njene uporabe v praksi?

Preberi več
ESMO 2017

Gneča v košarici z imunoterapijami

Nekaj sto onkoloških študij se trenutno ukvarja z novimi zdravili s področja imunoterapije, pa tudi kombinacijami med njimi. Zaviralci PD-1 se preizkušajo v vedno zgodnejših linijah zdravljenja kot adjuvantno in/ali predkirurško zdravljenje. Iz množice novosti z letošnjega kongresa evropskega onkološkega združenja ESMO smo poskusili izbrati nekaj najpomembnejših in najzanimivejših.

13. 10. 2017
KVČB

90 odstotkov dela z 10 odstotki bolnikov

»Glavna novost pri zdravljenju KVČB je dogovor, da se kot cilj zdravljenja KVČB sprejme koncept globoke remisije, ki poleg odsotnosti simptomov vključuje tudi popolno biokemično normalizacijo vnetja in zaceljeno črevesno sluznico,« poudarja dr. David Drobne, dr. med., s KO za gastroenterologijo UKC Ljubljana.

13. 10. 2017

Sindrom razdražljivega črevesa

Sindrom razdražljivega črevesa (SRČ) je kronična funkcionalna črevesna motnja, ki bolnika omejuje v njegovih aktivnostih in mu zmanjšuje kakovost življenja. Lani so bili zanj sprejeti prenovljeni kriteriji (»Rim IV«), piše mag. Dejan Urlep, dr. med., iz Diagnostičnega centra Bled.

11. 10. 2017

Vse hitrejše odkrivanje celiakije pri otrocih

V okviru mednarodnega projekta Focus IN CD so pred nedavnim ugotovili, da od pojava težav do postavitve diagnoze pri otrocih v Sloveniji mine približno leto in pol, kar je v primerjavi z razvitim svetom zelo ugodno, piše doc. dr. Jernej Dolinšek, dr. med., s Klinike za pediatrijo na UKC Maribor.

11. 10. 2017

Črevesje – novo vesolje za raziskovanje

Na področju metod, ki omogočajo proučevanje kompleksnih mikrobnih združb in mikrobiomov, se dogajajo izjemne spremembe, ki odpirajo pot k odkrivanju vpliva črevesnih mikroorganizmov na nas, njihove gostitelje, piše prof. dr. Gorazd Avguštin z Biotehniške fakultete UL.

11. 10. 2017

Ljubezen gre skozi želodec

O prebivalcih črevesja in njihovem vplivu na naše življenje vemo manj kot o črnih luknjah, a se področje skokovito razvija, piše doc. dr. Miha Skvarč, dr. med., z Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo MF v Ljubljani.

11. 10. 2017
Uvodnik

Znižujemo incidenco raka debelega črevesa

Kolegica Jožica Maučec Zakotnik je pred časom po slabih petih letih programa SVIT v reviji pHARMONIA na istem mestu, v uvodniku, še pojasnjevala, da je rak debelega črevesa in danke v Sloveniji resen JZ problem in da število novoodkritih primerov iz leta v leto narašča.

11. 10. 2017

Zdravje na vrvici

Gotovo ni dvoma o tem, da imajo naši kosmati prijatelji izjemne vohalne sposobnosti, vprašanje je le, kako bi nam lahko z njimi najbolje priskočili na pomoč.

11. 10. 2017
Intervju: Mateja Lasič, dr. med.

Zdravnica z dvojnim posluhom

Posluh je ena od stičnih točk obeh njenih vzporednih svetov, ki ju kot zdravnica in pianistka uspešno preliva v svojo življenjsko simfonijo in poslanstvo. Mlada specializantka ginekologije in porodništva Mateja Lasič živi in igra s strastjo.

10. 10. 2017

Že pred porodom o kontracepciji po njem

Več neželenih nosečnosti kot pri splošni populaciji je pri ženskah v prvih treh letih po porodu, prav tako pa tudi po splavu, opozarja izr. prof. Bojana Pinter, dr. med., zato jim je o tem treba pravočasno svetovati.

1. 10. 2017

IPF: antifibrotično zdravljenje podaljšuje življenje

Izziv pri diagnostiki in zdravljenju IPF še vedno ostaja njen nepredvidljivi potek oziroma napredovanje. Kaj je novega pri zdravljenju te redke bolezni z izrazito slabo prognozo, smo se v tednu IPF pogovarjali s prim. Katarino Osolnik, dr. med., s Klinike Golnik.

24. 9. 2017
Intervju

Novosti z ESC – Maščobe niso slabe

24. 9. 2017

Prvi cilj zdravljenja KVČB: globoka remisija

»Šele popolna odsotnost vnetja na biokemični in na endoskopski ravni sta garancija dolgoročnega uspeha pri zdravljenju kronične vnetne črevesne bolezni,« poudarja asist. dr. David Drobne, dr. med., s KO za gastroenterologijo UKC Ljubljana.

21. 9. 2017

Okužbe nas ne ogrožajo le v daljnih krajih

Nekatere bolezni (ošpice, hepatitis A) se ne pojavljajo več le v manj razvitih predelih sveta, ampak spet tudi v Evropi, opozarja asist. Zoran Simonović, dr. med. Tudi bolniki, ki prejemajo biološka zdravila, so zato izpostavljeni večjemu tveganju. Kaj jim svetovati pred potjo?

28. 6. 2017
Intervju

Na poti do zgodnejšega odkrivanja demence – projekt ADAM

27. 6. 2017
Literarno spogledovanje

Adijo, skrbi – dobrodošle, knjižne avanture!

Če bi si radi privoščili potovanje, ki nič ne stane in ne zahteva pakiranja, vam predlagamo nekaj destinacij. Potrebovali boste le naslov in karto (tisto člansko, za knjižnico), dogodivščina pa je povsem v vaših rokah. Kdo ve, morda bo ena tistih, ki za vedno spremenijo naša življenja.

20. 6. 2017

Bi radi kupili apartma na Hrvaškem? Zdaj je pravi čas

Promet z nepremičninami in njihove cene na hrvaški obali spet rastejo. Ker se počasi končuje tudi proces legalizacije, poznavalci menijo, da je trenutek za nakup pravi. Apartma ali hišo na hrvaški obali sicer lahko kupite kadarkoli, a v hladnejših mesecih so običajno cene za odtenek nižje, pa dodajajo v hrvaški agenciji Aurea nekretnine.

20. 6. 2017

Si razkužujete roke?

Med stotimi bolniki v slovenskih bolnišnicah jih ima okoli šest okužbo, ki ni povezana z boleznijo, zaradi katere so bili sprejeti. Osnovni ukrep za omejevanje bolnišničnih okužb je higiena rok. Sliši se preprosto, a v praksi ni vedno tako.

20. 6. 2017

Aktualni e-novičnik

Z zdravili povzročena jetrna okvara

21. 10. 2024

Desetletno preživetje bolnikov z napredovalim malignim melanomom

15. 10. 2024

Somnologija v Sloveniji je dobra

22. 10. 2024

Nespečnež ali ekstremen večerni kronotip?

22. 10. 2024

Covid-19 ostaja pomemben vzrok za hospitalizacijo

22. 10. 2024
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2024 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.