Gneča v košarici z imunoterapijami
Nekaj sto onkoloških študij se trenutno ukvarja z novimi zdravili s področja imunoterapije, pa tudi kombinacijami med njimi. Zaviralci PD-1 se preizkušajo v vedno zgodnejših linijah zdravljenja kot adjuvantno in/ali predkirurško zdravljenje. Iz množice novosti z letošnjega kongresa evropskega onkološkega združenja ESMO smo poskusili izbrati nekaj najpomembnejših in najzanimivejših.
90 odstotkov dela z 10 odstotki bolnikov
»Glavna novost pri zdravljenju KVČB je dogovor, da se kot cilj zdravljenja KVČB sprejme koncept globoke remisije, ki poleg odsotnosti simptomov vključuje tudi popolno biokemično normalizacijo vnetja in zaceljeno črevesno sluznico,« poudarja dr. David Drobne, dr. med., s KO za gastroenterologijo UKC Ljubljana.
Sindrom razdražljivega črevesa
Sindrom razdražljivega črevesa (SRČ) je kronična funkcionalna črevesna motnja, ki bolnika omejuje v njegovih aktivnostih in mu zmanjšuje kakovost življenja. Lani so bili zanj sprejeti prenovljeni kriteriji (»Rim IV«), piše mag. Dejan Urlep, dr. med., iz Diagnostičnega centra Bled.
Vse hitrejše odkrivanje celiakije pri otrocih
V okviru mednarodnega projekta Focus IN CD so pred nedavnim ugotovili, da od pojava težav do postavitve diagnoze pri otrocih v Sloveniji mine približno leto in pol, kar je v primerjavi z razvitim svetom zelo ugodno, piše doc. dr. Jernej Dolinšek, dr. med., s Klinike za pediatrijo na UKC Maribor.
Črevesje – novo vesolje za raziskovanje
Na področju metod, ki omogočajo proučevanje kompleksnih mikrobnih združb in mikrobiomov, se dogajajo izjemne spremembe, ki odpirajo pot k odkrivanju vpliva črevesnih mikroorganizmov na nas, njihove gostitelje, piše prof. dr. Gorazd Avguštin z Biotehniške fakultete UL.
Znižujemo incidenco raka debelega črevesa
Kolegica Jožica Maučec Zakotnik je pred časom po slabih petih letih programa SVIT v reviji pHARMONIA na istem mestu, v uvodniku, še pojasnjevala, da je rak debelega črevesa in danke v Sloveniji resen JZ problem in da število novoodkritih primerov iz leta v leto narašča.
Zdravnica z dvojnim posluhom
Posluh je ena od stičnih točk obeh njenih vzporednih svetov, ki ju kot zdravnica in pianistka uspešno preliva v svojo življenjsko simfonijo in poslanstvo. Mlada specializantka ginekologije in porodništva Mateja Lasič živi in igra s strastjo.
IPF: antifibrotično zdravljenje podaljšuje življenje
Izziv pri diagnostiki in zdravljenju IPF še vedno ostaja njen nepredvidljivi potek oziroma napredovanje. Kaj je novega pri zdravljenju te redke bolezni z izrazito slabo prognozo, smo se v tednu IPF pogovarjali s prim. Katarino Osolnik, dr. med., s Klinike Golnik.
Okužbe nas ne ogrožajo le v daljnih krajih
Nekatere bolezni (ošpice, hepatitis A) se ne pojavljajo več le v manj razvitih predelih sveta, ampak spet tudi v Evropi, opozarja asist. Zoran Simonović, dr. med. Tudi bolniki, ki prejemajo biološka zdravila, so zato izpostavljeni večjemu tveganju. Kaj jim svetovati pred potjo?
Adijo, skrbi – dobrodošle, knjižne avanture!
Če bi si radi privoščili potovanje, ki nič ne stane in ne zahteva pakiranja, vam predlagamo nekaj destinacij. Potrebovali boste le naslov in karto (tisto člansko, za knjižnico), dogodivščina pa je povsem v vaših rokah. Kdo ve, morda bo ena tistih, ki za vedno spremenijo naša življenja.
Bi radi kupili apartma na Hrvaškem? Zdaj je pravi čas
Promet z nepremičninami in njihove cene na hrvaški obali spet rastejo. Ker se počasi končuje tudi proces legalizacije, poznavalci menijo, da je trenutek za nakup pravi. Apartma ali hišo na hrvaški obali sicer lahko kupite kadarkoli, a v hladnejših mesecih so običajno cene za odtenek nižje, pa dodajajo v hrvaški agenciji Aurea nekretnine.