Nevroznanost povezuje

Njegov prispevek je bil lani v ZDA na svetovnem kongresu o Alzheimerjevi bolezni izbran za najboljši podoktorski poster s področja raziskav o demenci z Lewyjevimi telesci. Specializant nevrologije z Nevrološke klinike UKC Ljubljana dr. Matej Perovnik, dr. med., poudarja pomen povezovanja različnih strok. Nevroznanost, poleg različnih disciplin, povezuje tudi različne vidike njegovega osebnega življenja.

Preberi več

Klinične smernice in priporočila

Kaj je razlog za majhno število slovenskih kliničnih smernic ali priporočil? So dokumenti, imenovani smernice, v večini res to ali bi jih bilo bolje opredeliti kot priporočila? Katere tuje smernice so najbolj uporabne, če nacionalne ne obstajajo ali so zastarele? In, nenazadnje, ali imajo vse stroke v medicini možnost slediti mednarodnim posodobitvam?

Preberi več

Zdravje mišic

Zdravje mišic je postalo v zadnjih letih pomembna zdravstvena tema. Prav ste prebrali, mišice so namreč zakladnica zdravja. Tradicionalni pogled je mišice povezoval predvsem s strukturnim vidikom telesne drže in gibanja ali pa nam je misel ušla na lepo mišičasto telo. Na podlagi sodobnih raziskav pa se je pogled na fiziološko vlogo mišic zelo spremenil.

Preberi več
Intervju

Skoraj tretjina okužb s HIV še ni odkritih

30. 11. 2017

Med na novo okuženimi s HIV šestina starejših od 50 let

S HIV se na novo okuži vse več starejših od 50 let, kaže raziskava, ki so jo objavili v publikaciji The Lancet HIV. Temelji na podatkih Evropskega sistema nadzora v letih od 2004 do 2015. 17 odstotkov na novo okuženih je bilo starejših od 50 let, kar je nekaj čez 54 tisoč.

30. 11. 2017

Akromegalija in nosečnost

Ženske z akromegalijo danes večinoma zanosijo po kirurškem zdravljenju oziroma takrat, ko so že v postopku farmakološke obravnave, občasno pa to endokrinološko motnjo odkrijejo šele v nosečnosti. Zanimivo je, da lahko v takšnih primerih nosečnost pri posameznicah celo izboljša hormonsko pa tudi klinično sliko akromegalije.

28. 11. 2017

Pomembnejši zdravstveni zapleti pri akromegaliji

V obsežnih retrospektivnih analizah so bolezni hipofize, ki jih spremlja kronično povečano izločanje rastnega hormona (GH) in inzulinu podobnega rastnega faktorja 1 (IGF-1), pokazale pomemben vpliv na življenjsko dobo bolnikov z akromegalijo. V primerjavi s splošno populacijo je življenjska doba oseb z akromegalijo v povprečju 10 let krajša, standardizirana stopnja umrljivosti zaradi srčno-žilnih, presnovnih, cerebrovaskularnih in respiratornih bolezni pa je pri njih vsaj podvojena.

28. 11. 2017
Intervju

Redke bolezni: Akromegalija

27. 11. 2017

Sistemsko zdravljenje luskavice v korist otroka

Starši se pogosto ustrašijo, ko zdravnik predlaga sistemsko zdravljenje luskavice pri otroku. K pomiritvi strahov najbolj pripomore iskren pogovor, pravi asist. dr. Mateja Starbek Zorko, dr. med., z Dermatovenerološke klinike UKC Ljubljana.

27. 11. 2017

Posebnosti KVČB pri otrocih

Kronične vnetne črevesne bolezni (KVČB) se v približno 30 do 40 odstotkih pojavijo do 20. leta starosti. Ena od njihovih značilnosti pri otrocih pa je, da lahko pomembno vplivajo na razvoj, nam je povedal prof. dr. Rok Orel, dr. med., svet., s Pediatrične klinike UKC Ljubljana.

27. 11. 2017

RSV: Najbolj ranljivi so nedonošenčki

Asist. dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.,opozarja, da pri novorojenčkih in najmlajših dojenčkih običajnih kliničnih znakov okužbe ni, a jih ta vendarle lahko nevarno ogroža. »Dokazano je, da kar precejšen delež smrti v zibki lahko pripišemo okužbi z RSV.«

27. 11. 2017

Namesto RSV odslej humani ortopnevmovirus

Ne, ne gre za nov virus, temveč za spremembo v poimenovanju respiratornega sincicijskega virusa (RSV), ki jo je na letošnjem srečanju sekcije za preventivno medicino naznanil predstojnik Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo, izr. prof. dr. Miroslav Petrovec, dr. med.

27. 11. 2017
Intervju

Zakaj ni pomembna le gripa

27. 11. 2017

Zunajjetrni zapleti okužbe s HCV

Vse bolj se začenjamo zavedati, da je okužba s HCV povezana tudi s številnimi zapleti zunaj jeter. Ocenjujejo, da ima te tako imenovane zunajjetrne manifestacije okoli 74 odstotkov bolnikov z okužbo s HCV.

24. 10. 2017

Za testiranje naj bo dovolj en sam utemeljen sum

Ocenjujejo, da je v Sloveniji z virusom hepatitisa C okuženega okoli 0,3 odstotka prebivalstva ali vsaj 6.300 ljudi, okužba pa je odkrita pri približno 3.500 osebah, ugotavlja prof. dr. Mojca Matičič, dr. med., s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana.

24. 10. 2017

Zapleti nezdravljene okužbe z virusom hepatitisa C

Le zgodnje odkrivanje bolnikov s kroničnim hepatitisom C in njihovo zdravljenje z novimi, izredno učinkovitimi neposredno delujočimi zdravili lahko prepreči napredovanje jetrne okvare v jetrno cirozo in njene zaplete, piše Marija Ribnikar, dr. med.

24. 10. 2017

Pangenotipska zdravila proti HCV – konkurenca povečuje dostopnost zdravljenja

Evropska agencija za zdravila je odobrila dve novi zdravili za zdravljenje kroničnega hepatitisa C, ki sta učinkoviti pri bolnikih, okuženih z različnimi virusnimi genotipi – Vosevi (Gilead) in Maviret (AbbVie).

24. 10. 2017

Okužba s HCV prinaša tveganje za neplodnost

Nedavna italijanska študija, objavljena v Journal of Hepatology, kaže, da imajo ženske, ki so okužene z virusom hepatitisa C (HCV), med drugim večje tveganje za neplodnost, nosečnostno sladkorno bolezen, preeklampsijo in splav.

24. 10. 2017

Izkoreninjenje hepatitisa C še pred letom 2030

23. 10. 2017
PREGLEDNICA

Zdravila za zdravljenje kroničnih vnetnih črevesnih bolezni (KVČB)

19. 10. 2017
NA KRATKO

EMA odobrila zdravilo MAVENCLAD®

Evropska agencija za zdravila (EMA) je odobrila prvo peroralno zdravilo s kratkim ciklusom zdravljenja za bolnike z zelo aktivno obliko recidivne multiple skleroze (RMS). Tablete kladribin (MAVENCLAD®) so dokazale klinično učinkovitost v raziskavah CLARITY, CLARITY EXTENSION, ORACLE MS in PREMIERE.

16. 10. 2017
NA KRATKO

Emicizumab za zdravljenje hemofilije A

Izidi raziskave HAVEN1 so pokazali, da protitelo emicizumab pri odraslih in mladostnikih s hemofilijo A in zaviralci faktorja VIII zniža stopnjo krvavitev za 87 odstotkov v primerjavi z zdravljenjem s premostitvenimi zdravili po potrebi.

16. 10. 2017

Aktualni e-novičnik

Vadba na recept ni le modna muha

23. 4. 2025

Breme zunajčrevesnih manifestacij KVČB

23. 4. 2025

Atopijski dermatitis pri otrocih in mladostnikih

23. 4. 2025

Smernice za ukrepanje pri anafilaksiji

25. 3. 2025

Kako obravnavati okužbe sečil?

25. 3. 2025
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2025 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.