Pangenotipsko zdravilo proti kroničnemu hepatitisu C
Evropska komisija je izdala dovoljenje za promet novemu zdravilu za zdravljenje kroničnega hepatitisa C, ki so ga razvili v družbi AbbVie. Kombinacija dveh neposredno delujočih protivirusnih učinkovin glekaprevir/pibrentasvir (Maviret) ponuja zdravljenje za vse genotipe (GT1-6).
Priprave na zimsko spanje
Jesen, ki nam sneži listje za vrat, nagovarja k postopnemu umirjanju, k razmišljanju. Zato je naš tokratni izbor sestavljen iz ene knjige v čistem znamenju smeha (ker je ta nepogrešljiv v prav vsakem obdobju) in dveh nekoliko, ne pa izključno resnejših knjig, ki se bosta z nami pogovarjali o človeku, družbi in življenju.
Vse skrivnosti morja v Portorožu
Lepa Veljanović, dr. med., je specialistka za fizikalno medicino in rehabilitacijo, balneologinja, ki že 31 let dela v Termah Portorož. Tam vse elemente, ki jih ustvarja morje, uporabljajo v zdravstvene namene in tako lajšajo marsikatero bolečino.
Prava mala epidemija kronične vnetne črevesne bolezni
Vsak osebni zdravnik, ki ima dva tisoč opredeljenih pacientov, ima v povprečju sedem do osem bolnikov s KVČB. Ključna pri diagnosticiranju in uspešnem nadaljnjem zdravljenju je komunikacija, poudarjata prof. dr. Ivan Ferkolj, dr. med., spec. gastroenterolog, in Dušan Baraga, dr. med., spec. druž. med.
Piercing povezan s poškodbami zobovja in umikom dlesni
Pri mladih z nakitom v jeziku (piercingom) je pogostnost poškodb zobovja več kot dvakrat večja kot pri ostalih, je pokazala raziskava, ki so jo izvedli na Centru za otroško in preventivno zobozdravstvo Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana in objavili v publikaciji Oral Health & Preventive Dentistry.
Najboljše možnosti nadaljevalnega zdravljenja osteoporoze
Pri ženskah s hudo pomenopavzno osteoporozo po koncu zdravljenja s teriparatidom se je v izboljšanju mineralne kostne gostote denosumab izkazal kot učinkovitejši od bisfosfonatov. Retrospektivno analizo izr. prof. dr. Tomaža Kocjana, dr. med., z UKC Ljubljana in kolegov so predstavili na letošnjem Evropskem endokrinološkem kongresu.
Vloga splošnih zdravnikov pri zgodnjem odkrivanju RDČD
V reviji JAMA so objavili izsledke francoske raziskave, v kateri ugotavljajo, da so pacienti tistega zdravnika, ki je prejel poimenski seznam neodzivnih na vabila v program presejanja za raka debelega črevesa in danke (RDČD), po enem letu opravili več presejalnih testov kot pacienti v običajni oskrbi.
Kombinirano zdravljenje HCV-okužbe s trojno kombinacijo DAA
V kliničnih raziskavah POLARIS-1 in 4 je kombinacija sofosbuvir-velpatasvir-voksilaprevir svojo učinkovitost dokazala tudi pri predhodno zdravljenih bolnikih z virusom hepatitisa C, poroča revija New England Journal of Medicine (NEJM).
Skandinavski pogled na SŽ-zaščito z zaviralci SGLT2
Tudi podanaliza te študije CVD-REAL Nordic podpira ugotovitve, da je jemanje zaviralca SGLT2 povezano z manjšim tveganjem za SŽ bolezen in smrt pri preiskovancih s SB tipa 2 v skupini s širokim spektrom srčno-žilne ogroženosti, je objavljeno v reviji The Lancet.
Kognitivna terapija neučinkovita pri vzdrževanju izgubljene teže
Pri bolnikih z debelostjo in brez sladkorne bolezni so raziskave potrdile uspešnost kognitivne terapije pri preprečevanju povečanja teže po uspešnem hujšanju. Raziskava, predstavljena na kongresu evropskega združenja za diabetes EASD, pa kaže, da pri sladkornih bolnikih ni enako.
Zmerno uživanje maščob in ogljikovih hidratov zmanjšuje umrljivost
Nova odkritja, predstavljena na letošnjem kongresu Evropskega kardiološkega združenja, so zamajala trenutna priporočila za zdravo prehrano, saj so pokazala, da je prehrana z večjim deležem maščob, kot je trenutno priporočeno, povezana z manjšo umrljivostjo.
Opuščanje IKS ob prehodu bolnikov iz skupine D v B
V reviji JCOPD (Journal of Chronic Obstructive Pulmonary Disease) je bil julija objavljen članek, v katerem je predlagan pristop k potencialni opustitvi inhalacijskih kortikosteroidov pri določeni skupini pacientov s KOPB – njegova soavtorja sta tudi slovenska strokovnjaka s področja pulmologije asist. dr. Matevž Harlander, dr. med., in prim. mag. Matjaž Turel, dr. med.
Četrtina Evropejcev na delu izpostavljena pasivnemu kajenju
Pasivnemu kajenju je izpostavljena več kot četrtina oseb, ki delajo v zaprtih prostorih.Podatki, predstavljeni na letošnjem kongresu evropskega respiratornega združenja so bili zbrani v 28 državah članicah EU, ki so vse sprejele protitobačno zakonodajo.
Vseslovenski projekt zgodnjega odkrivanja demence
Kar polovica od skoraj 500 navidezno zdravih udeležencev raziskave zgodnjega odkrivanja demence (projekt ADAM) je dosegla nižje ocene kognitivnih sposobnosti, kot bi jih pričakovali od zdravih starejših ljudi. Velik delež je presenetil tudi prof. dr. Zvezdana Pirtoška, dr. med., z Nevrološke klinike UKC Ljubljana.
Lahko KML nekoč dokončno premagamo?
Kronična mieloična levkemija (KML) je bolezen, kjer je znanost v boju proti raku v zadnjih 15 letih dosegla največji preboj. Danes, ko tarčna zdravila uspešno znižujejo raven levkemičnih celic, je postala kronična bolezen. V teku so študije, ali je mogoče pri nekaterih bolnikih zdravljenje opustiti, ne da bi se bolezen vrnila.