Nespečnež ali ekstremen večerni kronotip?

Kako skrbeti za dobro higieno spanca? Zakaj so pomembni cirkadiani ritmi pri človeku? Kako strašljive so posledice izmenskega dela pri zdravstvenih delavcih in kakšen vpliv na telo imajo nočna dežurstva? Odgovore je nanizal 3. simpozij o spalni apneji, ki ga je organizirala Univerzitetna klinika za pljučne bolezni in alergijo Golnik.

Preberi več

»Sestavljeni« smo iz vseh bolnikov, ki smo jih kadarkoli srečali

Vita Andreja Mesarič, dr. med., mlada specialistka ginekologije in porodništva, zaposlena na KO za perinatologijo Ginekološke klinike UKC Ljubljana, je trenutno na dodatnem izobraževanju iz fetalne medicine na Fetal Medicine Foundation, ki deluje v sklopu univerzitetne bolnišnice King‘s College v Londonu. Pravi, da je neizmerno srečna in hvaležna, ker je našla to, kar jo najbolj veseli delati. Kljub trenutnim sistemskim izzivom, ki spremljajo zdravniški poklic.

Preberi več

Nad bolečino z akupunkturo

Kako se akupunktura uporablja v klinični praksi? Katere svetovne smernice jo vključujejo kot možnost zdravljenja? Kje je največ dokazov za koristnost njene uporabe v praksi?

Preberi več
Intervju

Redke bolezni: Akromegalija

27. 11. 2017

Sistemsko zdravljenje luskavice v korist otroka

Starši se pogosto ustrašijo, ko zdravnik predlaga sistemsko zdravljenje luskavice pri otroku. K pomiritvi strahov najbolj pripomore iskren pogovor, pravi asist. dr. Mateja Starbek Zorko, dr. med., z Dermatovenerološke klinike UKC Ljubljana.

27. 11. 2017

Posebnosti KVČB pri otrocih

Kronične vnetne črevesne bolezni (KVČB) se v približno 30 do 40 odstotkih pojavijo do 20. leta starosti. Ena od njihovih značilnosti pri otrocih pa je, da lahko pomembno vplivajo na razvoj, nam je povedal prof. dr. Rok Orel, dr. med., svet., s Pediatrične klinike UKC Ljubljana.

27. 11. 2017

RSV: Najbolj ranljivi so nedonošenčki

Asist. dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.,opozarja, da pri novorojenčkih in najmlajših dojenčkih običajnih kliničnih znakov okužbe ni, a jih ta vendarle lahko nevarno ogroža. »Dokazano je, da kar precejšen delež smrti v zibki lahko pripišemo okužbi z RSV.«

27. 11. 2017

Namesto RSV odslej humani ortopnevmovirus

Ne, ne gre za nov virus, temveč za spremembo v poimenovanju respiratornega sincicijskega virusa (RSV), ki jo je na letošnjem srečanju sekcije za preventivno medicino naznanil predstojnik Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo, izr. prof. dr. Miroslav Petrovec, dr. med.

27. 11. 2017
Intervju

Zakaj ni pomembna le gripa

27. 11. 2017

Zunajjetrni zapleti okužbe s HCV

Vse bolj se začenjamo zavedati, da je okužba s HCV povezana tudi s številnimi zapleti zunaj jeter. Ocenjujejo, da ima te tako imenovane zunajjetrne manifestacije okoli 74 odstotkov bolnikov z okužbo s HCV.

24. 10. 2017

Za testiranje naj bo dovolj en sam utemeljen sum

Ocenjujejo, da je v Sloveniji z virusom hepatitisa C okuženega okoli 0,3 odstotka prebivalstva ali vsaj 6.300 ljudi, okužba pa je odkrita pri približno 3.500 osebah, ugotavlja prof. dr. Mojca Matičič, dr. med., s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana.

24. 10. 2017

Zapleti nezdravljene okužbe z virusom hepatitisa C

Le zgodnje odkrivanje bolnikov s kroničnim hepatitisom C in njihovo zdravljenje z novimi, izredno učinkovitimi neposredno delujočimi zdravili lahko prepreči napredovanje jetrne okvare v jetrno cirozo in njene zaplete, piše Marija Ribnikar, dr. med.

24. 10. 2017

Pangenotipska zdravila proti HCV – konkurenca povečuje dostopnost zdravljenja

Evropska agencija za zdravila je odobrila dve novi zdravili za zdravljenje kroničnega hepatitisa C, ki sta učinkoviti pri bolnikih, okuženih z različnimi virusnimi genotipi – Vosevi (Gilead) in Maviret (AbbVie).

24. 10. 2017

Okužba s HCV prinaša tveganje za neplodnost

Nedavna italijanska študija, objavljena v Journal of Hepatology, kaže, da imajo ženske, ki so okužene z virusom hepatitisa C (HCV), med drugim večje tveganje za neplodnost, nosečnostno sladkorno bolezen, preeklampsijo in splav.

24. 10. 2017

Izkoreninjenje hepatitisa C še pred letom 2030

23. 10. 2017
PREGLEDNICA

Zdravila za zdravljenje kroničnih vnetnih črevesnih bolezni (KVČB)

19. 10. 2017
NA KRATKO

EMA odobrila zdravilo MAVENCLAD®

Evropska agencija za zdravila (EMA) je odobrila prvo peroralno zdravilo s kratkim ciklusom zdravljenja za bolnike z zelo aktivno obliko recidivne multiple skleroze (RMS). Tablete kladribin (MAVENCLAD®) so dokazale klinično učinkovitost v raziskavah CLARITY, CLARITY EXTENSION, ORACLE MS in PREMIERE.

16. 10. 2017
NA KRATKO

Emicizumab za zdravljenje hemofilije A

Izidi raziskave HAVEN1 so pokazali, da protitelo emicizumab pri odraslih in mladostnikih s hemofilijo A in zaviralci faktorja VIII zniža stopnjo krvavitev za 87 odstotkov v primerjavi z zdravljenjem s premostitvenimi zdravili po potrebi.

16. 10. 2017
NA KRATKO

Nosečniška hipertenzija povezana z debelostjo otrok

Visok krvni tlak med nosečnostjo ogroža tako matere kot otroke, povečuje pa tudi tveganje za debelost otrok, je pokazala nova študija, objavljena v The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism

16. 10. 2017
NA KRATKO

KOPB: Fiksna trojna kombinacija uspešnejša od dvojne

V študiji TRIBUTE se je izkazalo, da fiksna trojna kombinacija IKS+LABA+LAMA (beklometazon/formoterol/glikopironij) v primerjavi z dvojno bronhodilatorno kombinacijo LABA+LAMA (indakaterol/glikopironij) zmanjša število zmernih in hudih poslabšanj pri bolnikih s kronično obstruktivno pljučno boleznijo.

16. 10. 2017
NA KRATKO

Meditacija in SŽ-tveganje

Ameriško združenje za srce AHA je skupini raziskovalcev naročilo, naj sistematično pregleda relevantne podatke o potencialni koristi meditacije za zmanjševanje srčno-žilnega (SŽ) tveganja. Izkazalo se je, da je meditacija lahko dodatek k standardnim priporočilom o zmanjševanju SŽ-tveganja.

16. 10. 2017

Aktualni e-novičnik

Z zdravili povzročena jetrna okvara

21. 10. 2024

Desetletno preživetje bolnikov z napredovalim malignim melanomom

15. 10. 2024

Somnologija v Sloveniji je dobra

22. 10. 2024

Nespečnež ali ekstremen večerni kronotip?

22. 10. 2024

Covid-19 ostaja pomemben vzrok za hospitalizacijo

22. 10. 2024
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2024 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.