Nespečnež ali ekstremen večerni kronotip?

Kako skrbeti za dobro higieno spanca? Zakaj so pomembni cirkadiani ritmi pri človeku? Kako strašljive so posledice izmenskega dela pri zdravstvenih delavcih in kakšen vpliv na telo imajo nočna dežurstva? Odgovore je nanizal 3. simpozij o spalni apneji, ki ga je organizirala Univerzitetna klinika za pljučne bolezni in alergijo Golnik.

Preberi več

»Sestavljeni« smo iz vseh bolnikov, ki smo jih kadarkoli srečali

Vita Andreja Mesarič, dr. med., mlada specialistka ginekologije in porodništva, zaposlena na KO za perinatologijo Ginekološke klinike UKC Ljubljana, je trenutno na dodatnem izobraževanju iz fetalne medicine na Fetal Medicine Foundation, ki deluje v sklopu univerzitetne bolnišnice King‘s College v Londonu. Pravi, da je neizmerno srečna in hvaležna, ker je našla to, kar jo najbolj veseli delati. Kljub trenutnim sistemskim izzivom, ki spremljajo zdravniški poklic.

Preberi več

Nad bolečino z akupunkturo

Kako se akupunktura uporablja v klinični praksi? Katere svetovne smernice jo vključujejo kot možnost zdravljenja? Kje je največ dokazov za koristnost njene uporabe v praksi?

Preberi več
SREČANJE ZES

Drugi tir v boju z diabetesom

Na jesenskem srečanju endokrinološke sekcije so med drugim govorili o tem, kaj vse ponuja drugi tir zdravljenja sladkorne bolezni po metforminu, ki letos zaznamuje 60-letnico uporabe. Posamezne skupine zdravil so predstavili zdravniki z UKC Ljubljana: doc. dr. Draženka Pongrac Barlovič, dr. med., asist. mag. Simona Ferjan, dr. med., dr. Mojca Lunder, dr. med., in prim. dr. Matjaž Vrtovec, dr. med.

12. 12. 2017
SREČANJE ZDRUŽENJA ZA GASTROENTEROLOGIJO IN HEPATOLOGIJO

Napredek pri zdravljenju Crohnove bolezni

Pri zdravljenju KVČB so se standardni terapiji z zaviralci TNF-alfa v zadnjih letih pridružile nove učinkovine, poleg selektivnega integrinskega zaviralca vedolizumaba še zaviralec interlevkinov 12/23 ustekinumab. Prof. dr. Jan Wehkamp, dr. med., iz UKC v nemškem Tübingenu ima veliko izkušenj pri zdravljenju z ustekinumabom, sicer pa je njegovo raziskovalno delo med drugim usmerjeno v iskanje vzrokov razvoja KVČB.

12. 12. 2017

Sezona okužb pred vrati

Pnevmokokne okužbe povzroča bakterija Streptococcus pneumoniae (pnevmokok). Ogroženi so zlasti majhni otroci, starejši, ljudje s kroničnimi boleznimi in okrnjeno imunostjo, so na tiskovni konferenci z namenom ozaveščanja o pomenu cepljenja proti pnevmokoku povedali strokovnjaki.

12. 12. 2017
TAVČARJEVI DNEVI

Odstiranje pomena malih dihalnih poti

Male dihalne poti so bile v preteklosti pogosto prezrte in so pravo renesanso doživele šele z razvojem slikovnih tehnik. Danes vemo, da so pomemben del patofizioloških dogajanj in klinične slike pri astmi ter KOPB, in to mnogo prej, kot se spremembe pokažejo v upadu pljučne funkcije, je na Tavčarjevih dnevih povedala prim. Katarina Osolnik, dr. med., s Klinike Golnik.

12. 12. 2017

Najdražje je zdravilo, ki ga bolnik ne jemlje

Neadherenca pri zdravljenju z zdravili lahko negativno vpliva na bolnikovo zdravje in posledično nesmotrno porablja vire zdravstvenega sistema. Raziskana je bila pri več kroničnih boleznih in v številnih primerih se je potrdilo, da velik delež bolnikov zdravljenje opusti že po prvi izdaji zdravil. In prav na tem mestu je vloga farmacevtov bistvena, piše asist. dr. Alenka Kovačič, mag. farm., spec. klin. farm., iz Splošne bolnišnice Murska Sobota.

12. 12. 2017

Podporni programi pri multipli sklerozi že 20 let

»Pri zdravljenju multiple skleroze imamo s programi podpore bolnikom že 20-letne pozitivne izkušnje,« pravi asist. dr. Alenka Horvat Ledinek, dr. med., z Nevrološke klinike UKC Ljubljana. Začelo se je, ko so multiplo sklerozo večinoma zdravili z zdravili, ki so se aplicirala z injekcijami, nadaljuje pa se tudi pri novejših peroralnih terapijah.

12. 12. 2017

Optimalno za bolnike in zavarovalnico

Program pomoči bolnikom zagotavlja, da bolniki jemljejo zdravila pravilno in je zato zdravljenje učinkovitejše, zavarovalnica pa je lahko prepričana, da so stroški za zdravila optimalno nadzorovani in izkoriščeni, meni doc. dr. Rado Janša, dr. med.

12. 12. 2017

Nihče ne želi izstopiti!

Ena od oblik podpore bolnikom je telefonsko svetovanje ob zdravljenju. Pogovarjali smo se s svetovalcema v dveh podpornih programih, ki ju finančno podpira farmacevtska družba, izvaja pa podjetje, specializirano za to dejavnost.

12. 12. 2017

Največ podpore bolnik potrebuje na začetku zdravljenja

»Podporni programi za bolnike imajo glede na podatke iz tuje literature in naše izkušnje dodano vrednost,pravi prof. dr. Matija Tomšič, dr. med. Želi pa si, da bi bolniki imeli možnost vključitve takoj ob začetku zdravljenja, ko tako podporo najbolj potrebujejo.

12. 12. 2017

Tretjina kroničnih bolnikov zdravil sploh ne začne jemati

Devet desetin slovenskih zdravnikov, ki so sodelovali v spletni anketi, meni, da več kot tretjina bolnikov s kroničnimi boleznimi v Sloveniji sploh ne začne jemati predpisanih zdravil. Uporabo različnih ukrepov za spodbujanje adherence ovira predvsem pomanjkanje časa.

12. 12. 2017

Adherenca je izziv za sistem

Že dalj časa velja splošna ocena, da je približno 40 odstotkov bolnikov neadherentnih. Posamezne raziskave, tudi v Sloveniji, kažejo, da so številke verjetno še večje. Pojav je posebej skrb zbujajoč pri kroničnih bolnikih.Kaj lahko storimo?

12. 12. 2017
NA KRATKO

Humanitarna medicinska odprava Zambija 2018

Skupina šestih študentov zadnjega letnika Medicinske fakultete Univerze v Mariboru v začetku januarja prihodnje leto odhaja na trimesečno humanitarno medicinsko odpravo v Zambijo. Živeli in delali bodo v vasi Nangoma.

12. 12. 2017
NA KRATKO

Maraton ne bo pomagal, če ste prej živeli nezdravo

Ameriški raziskovalci so ugotovili, da ni mogoče najti povezave med dolgoletnimi intenzivnimi treningi maratoncev in okvarami srca. Prav tako pa ni nujno, da bo takšna aktivnost izboljšala stanje srca, potem ko je posameznik dolgo živel nezdravo, kar verjamejo mnogi maratonci.

12. 12. 2017
Uvodnik

Za boljšo kakovost življenja bolnikov

Za boljšo kakovost življenja bolnikov je najpomembnejše uspešno zdravljenje. Za uspešnost predvsem dolgotrajnega zdravljenja pa je pomembno, da se bolniki držijo navodil, da zdravila redno jemljejo in da se ob pojavu neželenih učinkov takoj posvetujejo s svojim zdravnikom.

12. 12. 2017
Intervju

Skoraj tretjina okužb s HIV še ni odkritih

30. 11. 2017

Med na novo okuženimi s HIV šestina starejših od 50 let

S HIV se na novo okuži vse več starejših od 50 let, kaže raziskava, ki so jo objavili v publikaciji The Lancet HIV. Temelji na podatkih Evropskega sistema nadzora v letih od 2004 do 2015. 17 odstotkov na novo okuženih je bilo starejših od 50 let, kar je nekaj čez 54 tisoč.

30. 11. 2017

Akromegalija in nosečnost

Ženske z akromegalijo danes večinoma zanosijo po kirurškem zdravljenju oziroma takrat, ko so že v postopku farmakološke obravnave, občasno pa to endokrinološko motnjo odkrijejo šele v nosečnosti. Zanimivo je, da lahko v takšnih primerih nosečnost pri posameznicah celo izboljša hormonsko pa tudi klinično sliko akromegalije.

28. 11. 2017

Pomembnejši zdravstveni zapleti pri akromegaliji

V obsežnih retrospektivnih analizah so bolezni hipofize, ki jih spremlja kronično povečano izločanje rastnega hormona (GH) in inzulinu podobnega rastnega faktorja 1 (IGF-1), pokazale pomemben vpliv na življenjsko dobo bolnikov z akromegalijo. V primerjavi s splošno populacijo je življenjska doba oseb z akromegalijo v povprečju 10 let krajša, standardizirana stopnja umrljivosti zaradi srčno-žilnih, presnovnih, cerebrovaskularnih in respiratornih bolezni pa je pri njih vsaj podvojena.

28. 11. 2017

Aktualni e-novičnik

Z zdravili povzročena jetrna okvara

21. 10. 2024

Desetletno preživetje bolnikov z napredovalim malignim melanomom

15. 10. 2024

Somnologija v Sloveniji je dobra

22. 10. 2024

Nespečnež ali ekstremen večerni kronotip?

22. 10. 2024

Covid-19 ostaja pomemben vzrok za hospitalizacijo

22. 10. 2024
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2024 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.