Nespečnež ali ekstremen večerni kronotip?

Kako skrbeti za dobro higieno spanca? Zakaj so pomembni cirkadiani ritmi pri človeku? Kako strašljive so posledice izmenskega dela pri zdravstvenih delavcih in kakšen vpliv na telo imajo nočna dežurstva? Odgovore je nanizal 3. simpozij o spalni apneji, ki ga je organizirala Univerzitetna klinika za pljučne bolezni in alergijo Golnik.

Preberi več

»Sestavljeni« smo iz vseh bolnikov, ki smo jih kadarkoli srečali

Vita Andreja Mesarič, dr. med., mlada specialistka ginekologije in porodništva, zaposlena na KO za perinatologijo Ginekološke klinike UKC Ljubljana, je trenutno na dodatnem izobraževanju iz fetalne medicine na Fetal Medicine Foundation, ki deluje v sklopu univerzitetne bolnišnice King‘s College v Londonu. Pravi, da je neizmerno srečna in hvaležna, ker je našla to, kar jo najbolj veseli delati. Kljub trenutnim sistemskim izzivom, ki spremljajo zdravniški poklic.

Preberi več

Nad bolečino z akupunkturo

Kako se akupunktura uporablja v klinični praksi? Katere svetovne smernice jo vključujejo kot možnost zdravljenja? Kje je največ dokazov za koristnost njene uporabe v praksi?

Preberi več

Kanabinoidi in duševne motnje

Številne raziskave so pokazale, da uporaba marihuane prinaša večje tveganje za razvoj motenj psihotičnega spektra. Za večino psihoaktivnih učinkov je odgovoren THC. Obetajoči pa so terapevtski učinki kanabidiola CBD, ki naj ne bi imel nagrajevalnih učinkov, piše asist. dr. Nuša Šegrec, dr. med., spec. psih.

20. 3. 2018

Krovni nadzorni sistem v telesu

Raziskovanje kanabinoidov je pripeljalo do odkritja kanabinoidnih receptorjev na človeških celicah in presenetljivega spoznanja, da gre za enega najpogostejših receptorjev v našem telesu sploh, razlaga doc. dr. Tanja Bagar, direktorica Mednarodnega inštituta za raziskovanje konoplje ICANNE.

20. 3. 2018

Neizkoriščene možnosti medicinske uporabe konoplje

Možnosti za zdravljenje s kanabinoidi so v Sloveniji še vedno precej omejene, ugotavlja prim. Dušan Nolimal, dr. med. »Vendar sta tako slovenska medicina kot tudi farmacija že prepoznali potencial kanabinoidov pri lajšanju simptomov bolezni in tudi pri zdravljenju.«

20. 3. 2018
Uvodnik

Prisluhnimo bolnikom

V zgodovini so na Kitajskem, Indiji in pozneje v Evropi konopljo v medicini že uporabljali. Ker pa so jo pozneje uvrstili med prepovedane snovi, se je sodobna znanost z njo začela ukvarjati šele nedavno. Tako konoplja kot endokanabinoidni sistem v telesu ponujata velik raziskovalni izziv.

20. 3. 2018
Intervju

Čakajoč na pravo priložnost

Mladi zdravnik Nejc Umek, dr. med., je bil na ameriškem državnem izpitu v odstotku najboljših, a se ni odločil za odhod v tujino. Zdaj doma čaka pravo priložnost, da se izkaže tako v kliničnem kot raziskovalnem delu.

19. 3. 2018

Fenotipi KOPB v Sloveniji

Dve tretjini slovenskih bolnikov s kronično obstruktivno pljučno boleznijo (KOPB) sodita v skupino brez poslabšanj ali z majhnim tveganjem za poslabšanja bolezni, ugotavlja asist. mag. Jurij Regvat, dr. med., z UKC Maribor, kar je podobno oziroma malenkost več, kot je povprečje v drugih državah srednje in vzhodne Evrope.

6. 3. 2018
Intervju

Trening starševstva za boljše duševno zdravje otrok

26. 2. 2018

Zakaj traja sedem let do postavitve diagnoze hidradenitis suppurativa?

Razlogov za slabo prepoznavanje bolezni je več, odgovarja Maruška Marovt, dr. med., z UKC Maribor. Nekateri bolniki simptome skrivajo, zdravniki pa jih včasih sprva zamenjajo za kronično bakterijsko okužbo kože. Z napredovanjem bolezni njeno zdravljenje postane zahtevnejše.

26. 2. 2018

Zdravljenje epilepsije s kanabinoidi: zgodba o uspehu

Osrednja tema pomladanske revije pHarmonia je medicinska uporaba kanabinoidov. Kakšni so uspehi njihove uporabe pri zdravljenju trdovratnih epilepsij pri otrocih, nam je zaupal prof. dr. David Neubauer, dr. med.

26. 2. 2018

Nevropsihiatrična soobolevnost pri bolnikih s Cushingovim sindromom

Cushingov sindrom je povezan z vrsto nevropsihiatričnih simptomov, med katerimi prevladuje depresija, ki jo ugotavljajo pri 50 do 80 odstotkih bolnikov s to endokrino motnjo. Osebe s kronično zvišanimi vrednostmi glukokortikoidnih hormonov so posebej nagnjene k psihopatologiji.

29. 1. 2018

Poskus ocene umrljivosti pri bolnikih z zdravljeno Cushingovo boleznijo

Ob nezdravljenju sodi Cushingova bolezen med tiste z največjo umrljivostjo. Britanski raziskovalci pa so poskušali ugotoviti, ali terapevtska normalizacija vrednosti kortizola zmanjša tudi umrljivost teh bolnikov.

29. 1. 2018
Intervju

Redke bolezni: Cushingov sindrom

29. 1. 2018

ASH: Novosti v zdravljenju krvnih rakov

Zadnja odkritja na področju zdravljenja krvnih rakov in drugih krvnih bolezni so predstavili na letnem srečanju Ameriškega hematološkega združenja. Po treh desetletjih je denimo prišlo do napredka v prvi liniji zdravljenja napredovale oblike Hodgkinovega limfoma (HL).

27. 1. 2018

Sezona okužb dihal bo segla globoko v pomlad

»Letos se je sezona virusnih okužb glede na prejšnja leta začela precej pozneje,« ugotavlja izr. prof. dr. Miroslav Petrovec, dr. med., predstojnik Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo. Trenutno najbolj kroži RSV, pa tudi virusa influence A in B.

25. 1. 2018
Intervju

Kaj smo se naučili o sladkorni bolezni po uvedbi zaviralcev SGLT-2?

25. 1. 2018
Intervju

Uvajanje ambulantne kardiološke rehabilitacije v Sloveniji

20. 12. 2017

Multipla skleroza ima veliko obrazov

Multipla skleroza ima več obrazov, na srečo pa je v zadnjih letih na voljo tudi vedno več zdravil za njene posamezne oblike, sta na strokovnem srečanju povedala doc. dr. Saša Šega Jazbec, dr. med., in prof. dr. Sven Schippling, dr. med.

20. 12. 2017

Do umiritve vnetja že pri 95 odstotkih bolnikov z juvenilnim idiopatskim artritisom

JIA je ena izmed najpogostejših kroničnih bolezni pri otrocih. Trajne okvare sklepov so v obdobju po uvedbi bioloških zdravil redkejše, piše prof. dr. Tadej Avčin, dr. med. Najpogostejša zunajsklepna manifestacija JIA je kronično očesno vnetje.

20. 12. 2017

Aktualni e-novičnik

Z zdravili povzročena jetrna okvara

21. 10. 2024

Desetletno preživetje bolnikov z napredovalim malignim melanomom

15. 10. 2024

Somnologija v Sloveniji je dobra

22. 10. 2024

Nespečnež ali ekstremen večerni kronotip?

22. 10. 2024

Covid-19 ostaja pomemben vzrok za hospitalizacijo

22. 10. 2024
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2024 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.