Nevroznanost povezuje

Njegov prispevek je bil lani v ZDA na svetovnem kongresu o Alzheimerjevi bolezni izbran za najboljši podoktorski poster s področja raziskav o demenci z Lewyjevimi telesci. Specializant nevrologije z Nevrološke klinike UKC Ljubljana dr. Matej Perovnik, dr. med., poudarja pomen povezovanja različnih strok. Nevroznanost, poleg različnih disciplin, povezuje tudi različne vidike njegovega osebnega življenja.

Preberi več

Klinične smernice in priporočila

Kaj je razlog za majhno število slovenskih kliničnih smernic ali priporočil? So dokumenti, imenovani smernice, v večini res to ali bi jih bilo bolje opredeliti kot priporočila? Katere tuje smernice so najbolj uporabne, če nacionalne ne obstajajo ali so zastarele? In, nenazadnje, ali imajo vse stroke v medicini možnost slediti mednarodnim posodobitvam?

Preberi več

Zdravje mišic

Zdravje mišic je postalo v zadnjih letih pomembna zdravstvena tema. Prav ste prebrali, mišice so namreč zakladnica zdravja. Tradicionalni pogled je mišice povezoval predvsem s strukturnim vidikom telesne drže in gibanja ali pa nam je misel ušla na lepo mišičasto telo. Na podlagi sodobnih raziskav pa se je pogled na fiziološko vlogo mišic zelo spremenil.

Preberi več
NA KRATKO

Trojni »optimizem«

Dodajanje pomalidomida (Pomalyst/Imnovid) zdravilu bortezomib in majhnemu odmerku deksametazona je pokazalo statistično in klinično pomembno podaljšanje preživetja brez napredovanja bolezni pri bolnikih s ponavljajočim se neodzivnim diseminiranim plazmocitomom v primerjavi z zgolj dvojnim zdravljenjem.

21. 3. 2018
NA KRATKO

Prvo imunomodulirajoče zdravilo proti primarni progresivni MS

Evropska komisija je izdala dovoljenje za promet z zdravilom okrelizumab (Ocrevus). Gre za prvo odobreno imunomodulirajoče zdravilo za bolnike z zgodnjo primarno progresivno multiplo sklerozo, hkrati pa tudi za novo možnost zdravljenja aktivne recidivne oblike multiple skleroze.

21. 3. 2018
LITERARNO SPOGLEDOVANJE

Življenje v romanu

Drage bralke, dragi bralci, tudi letos bomo neumorno spogledljivi – toliko lepih platnic čaka na pravi trenutek, da sežemo k njim in jim damo priložnost, da nam razkrijejo svojo bogato vsebino.

21. 3. 2018

Slovensko znanje omogoča slepim vstop v digitalni svet

Slovensko podjetje Feelif je razvilo tehnologijo za slepe in slabovidne, s katero so bistveno izboljšali njihovo dojemanje digitalnih vsebin. Lani je evropska komisija med več kot 800 prijavljenimi projekti iz več kot 40 evropskih držav ravno njihov Feelif Creator razglasila za najboljšo socialno inovacijo v Evropi.

21. 3. 2018
SLOVENSKA STROKA

Pogostnost trikoreninskih spodnjih stalnih kočnikov pri Slovencih

Uspeh endodontskega zdravljenja zoba temelji na pravilni določitvi števila korenin in koreninskih kanalov. Med prebivalci Slovenije ima tri korenine 1,32 odstotka spodnjih šestic, 0,25 odstotka spodnjih sedmic in 1,77 odstotka spodnjih osmic, kažejo izsledki raziskave.

21. 3. 2018
SLOVENSKA STROKA

Strategija revaskularizacije bolnikov s kardiogenim šokom po MI

Na KO za intenzivno interno medicino UKC v Ljubljani smo sodelovali v raziskavi, kako pristopiti k revaskularizaciji bolnika z miokardnim infarktom in večžilno koronarno boleznijo, ki se zaplete s kardiogenim šokom. Objavljena je bila v New England Journal of Medicine.

21. 3. 2018
VELIKI 4 - JAMA

Neopioidni in opioidni analgetiki primerljivo učinkoviti

Raziskovalci so ugotovili, da je pri bolnikih, ki obiščejo urgentni oddelek zaradi poškodbe okončin, kratkotrajno lajšanje bolečine z ibuprofenom in paracetamolom enako učinkovito kot zdravljenje z opioidnimi analgetiki. To je pokazala raziskava, ki je bila nedavno objavljena v reviji JAMA.

21. 3. 2018
VELIKI 4 - NEJM

Gripa poveča tveganje za srčni infarkt

Dobro nadzorovana opazovalna raziskava, ki je bila objavljena v reviji NEJM, je pokazala, da je ob okužbi z virusom gripe pojavnost srčnega infarkta šestkrat večja kot običajno.

21. 3. 2018
VELIKI 4 - Circulation

Statini in tveganje za amputacijo ter preživetje bolnikov s PAB

Zdravljenje z velikimi odmerki močnejših statinov bolj zmanjša tveganje za amputacijo spodnjih okončin pri bolnikih s periferno arterijsko boleznijo (PAB) in ugodneje vpliva na njihovo preživetje kot manj intenzivno zdravljenje s statini, je pokazala obsežna opazovalna raziskava, objavljena v reviji Circulation.

21. 3. 2018
VELIKI 4 - Lancet

Trojna kombinacija učinkovitejša od dveh bronhodilatatorjev

V raziskavi TRIBUTE, ki je bila nedavno objavljena v spletni izdaji revije The Lancet, je inhalacijsko zdravljenje s trojno fiksno kombinacijo, ki vključuje glukokortikoid (IGK), v primerjavi z dvotirnim bronhodilatacijskim zdravljenjem za 15 odstotkov zmanjšalo pogostnost zmernih do hudih poslabšanj pri simptomatskih bolnikih s KOPB.

21. 3. 2018

Najpogosteje uporabljana zdravila v zobozdravstvu

Zobozdravniki svojim pacientom največkrat predpisujemo antibiotike (32,6 odstotka), sledijo nesteroidna protivnetna zdravila (23,2 odstotka), vitamini (3,6 odstotka) in antiseptiki, kot sta klorheksidin in listerin, i, piše dr. Sanja Lucija Pečnik, dr. dent. med.

21. 3. 2018

Palbociklib in ribociklib na voljo slovenskim bolnicam z rakom dojk HR+/HER2-

Kot pravi dr. Simona Borštnar, dr. med., z Onkološkega inštituta Ljubljana, je v celotni populaciji bolnic z rakom dojk okoli 70 odstotkov takih, ki imajo omenjeni podtip raka dojk.

21. 3. 2018

Brez povečanega tveganja za amputacije

Zdravljenje z empagliflozinom ni povečalo tveganja za amputacije spodnjih okončin pri sladkornih bolnikih, vključenih v raziskavo EMPA-REG OUTCOME. V podanalizi pa so si raziskovalci podrobneje pogledali skupino tistih, ki so imeli ob vključitvi v študijo periferno arterijsko bolezen (PAB).

21. 3. 2018
SMERNICE ADA 2018

Novi algoritem zdravljenja

Letos je največ prahu dvignil novi algoritem zdravljenja hiperglikemije, ki se po metforminu deli na dva kraka glede na prisotnost SŽ-bolezni. V prihodnje se bodo smernice ADA posodabljale sproti.

21. 3. 2018

Kaj smo se naučili o diabetesu?

S prof. dr. Paolo Fioretto, dr. med., z Univerze v Padovi smo se pogovarjali o tem, kaj smo se v zadnjih letih po pojavu nove skupine antihiperglikemikov – zaviralcev SGLT2 – naučili o sladkorni bolezni. Profesorica je bila v Sloveniji na povabilo Slovenskega osteološkega društva in UKC Ljubljana.

21. 3. 2018
SINDROM IZGORELOSTI

Ne prezrimo alarmov

Začne se z izčrpanostjo, a ko smo kljub njej še naprej ujeti v nezdrave vzorce delovanja, nas ti pripeljejo do izgorelosti. Ko dokončno omagamo, lahko pot iz sindroma izgorelosti traja več kot dve leti in marsikdo je ne zmore brez pomoči.

21. 3. 2018

Biološka zdravila pri težki obliki astme

Trenutno imajo bolniki s težko obliko astme v Sloveniji na voljo že tri biološka zdravila. Vedno pomembnejše postaja zgodnje odkrivanje bolnikov, ki so kandidati za to zdravljenje, pa tudi natančno spremljanje učinkovitosti. Bolnikov s težko astmo je med pet in deset odstotki vseh bolnikov z astmo, povzročijo pa približno polovico stroškov zdravljenja astme nasploh.

21. 3. 2018
UPORABNA KARDIOLOGIJA 2018

Kaj je novega v antikoagulacijskem zdravljenju?

Antikoagulacijsko zdravljenje se je močno spremenilo po prihodu novih antikoagulacijskih zdravil dabigatran, rivaroksaban, apiksaban in edoksaban. Od takrat je kar težko slediti vsem novim podatkom raziskav, pravi Marko Miklič, dr. med., z UKC Ljubljana.

21. 3. 2018
UPORABNA KARDIOLOGIJA 2018

Osebe, ki živijo s HIV, umirajo zaradi infarktov

Potem ko so okuženi s HIV nehali umirati zaradi aidsa, danes umirajo zaradi pridruženih bolezni, predvsem infarktov. Ti so pri njih za 50 odstotkov pogostejši kot v splošni populaciji, podobni podatki veljajo tudi za Slovenijo, je povedal Tomaž Vovko, dr. med., z UKC Ljubljana.

21. 3. 2018

Aktualni e-novičnik

Vadba na recept ni le modna muha

23. 4. 2025

Breme zunajčrevesnih manifestacij KVČB

23. 4. 2025

Atopijski dermatitis pri otrocih in mladostnikih

23. 4. 2025

Smernice za ukrepanje pri anafilaksiji

25. 3. 2025

Kako obravnavati okužbe sečil?

25. 3. 2025
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2025 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.