Nespečnež ali ekstremen večerni kronotip?

Kako skrbeti za dobro higieno spanca? Zakaj so pomembni cirkadiani ritmi pri človeku? Kako strašljive so posledice izmenskega dela pri zdravstvenih delavcih in kakšen vpliv na telo imajo nočna dežurstva? Odgovore je nanizal 3. simpozij o spalni apneji, ki ga je organizirala Univerzitetna klinika za pljučne bolezni in alergijo Golnik.

Preberi več

»Sestavljeni« smo iz vseh bolnikov, ki smo jih kadarkoli srečali

Vita Andreja Mesarič, dr. med., mlada specialistka ginekologije in porodništva, zaposlena na KO za perinatologijo Ginekološke klinike UKC Ljubljana, je trenutno na dodatnem izobraževanju iz fetalne medicine na Fetal Medicine Foundation, ki deluje v sklopu univerzitetne bolnišnice King‘s College v Londonu. Pravi, da je neizmerno srečna in hvaležna, ker je našla to, kar jo najbolj veseli delati. Kljub trenutnim sistemskim izzivom, ki spremljajo zdravniški poklic.

Preberi več

Nad bolečino z akupunkturo

Kako se akupunktura uporablja v klinični praksi? Katere svetovne smernice jo vključujejo kot možnost zdravljenja? Kje je največ dokazov za koristnost njene uporabe v praksi?

Preberi več
VELIKI 4 - Circulation

Statini in tveganje za amputacijo ter preživetje bolnikov s PAB

Zdravljenje z velikimi odmerki močnejših statinov bolj zmanjša tveganje za amputacijo spodnjih okončin pri bolnikih s periferno arterijsko boleznijo (PAB) in ugodneje vpliva na njihovo preživetje kot manj intenzivno zdravljenje s statini, je pokazala obsežna opazovalna raziskava, objavljena v reviji Circulation.

21. 3. 2018
VELIKI 4 - Lancet

Trojna kombinacija učinkovitejša od dveh bronhodilatatorjev

V raziskavi TRIBUTE, ki je bila nedavno objavljena v spletni izdaji revije The Lancet, je inhalacijsko zdravljenje s trojno fiksno kombinacijo, ki vključuje glukokortikoid (IGK), v primerjavi z dvotirnim bronhodilatacijskim zdravljenjem za 15 odstotkov zmanjšalo pogostnost zmernih do hudih poslabšanj pri simptomatskih bolnikih s KOPB.

21. 3. 2018

Najpogosteje uporabljana zdravila v zobozdravstvu

Zobozdravniki svojim pacientom največkrat predpisujemo antibiotike (32,6 odstotka), sledijo nesteroidna protivnetna zdravila (23,2 odstotka), vitamini (3,6 odstotka) in antiseptiki, kot sta klorheksidin in listerin, i, piše dr. Sanja Lucija Pečnik, dr. dent. med.

21. 3. 2018

Palbociklib in ribociklib na voljo slovenskim bolnicam z rakom dojk HR+/HER2-

Kot pravi dr. Simona Borštnar, dr. med., z Onkološkega inštituta Ljubljana, je v celotni populaciji bolnic z rakom dojk okoli 70 odstotkov takih, ki imajo omenjeni podtip raka dojk.

21. 3. 2018

Brez povečanega tveganja za amputacije

Zdravljenje z empagliflozinom ni povečalo tveganja za amputacije spodnjih okončin pri sladkornih bolnikih, vključenih v raziskavo EMPA-REG OUTCOME. V podanalizi pa so si raziskovalci podrobneje pogledali skupino tistih, ki so imeli ob vključitvi v študijo periferno arterijsko bolezen (PAB).

21. 3. 2018
SMERNICE ADA 2018

Novi algoritem zdravljenja

Letos je največ prahu dvignil novi algoritem zdravljenja hiperglikemije, ki se po metforminu deli na dva kraka glede na prisotnost SŽ-bolezni. V prihodnje se bodo smernice ADA posodabljale sproti.

21. 3. 2018

Kaj smo se naučili o diabetesu?

S prof. dr. Paolo Fioretto, dr. med., z Univerze v Padovi smo se pogovarjali o tem, kaj smo se v zadnjih letih po pojavu nove skupine antihiperglikemikov – zaviralcev SGLT2 – naučili o sladkorni bolezni. Profesorica je bila v Sloveniji na povabilo Slovenskega osteološkega društva in UKC Ljubljana.

21. 3. 2018
SINDROM IZGORELOSTI

Ne prezrimo alarmov

Začne se z izčrpanostjo, a ko smo kljub njej še naprej ujeti v nezdrave vzorce delovanja, nas ti pripeljejo do izgorelosti. Ko dokončno omagamo, lahko pot iz sindroma izgorelosti traja več kot dve leti in marsikdo je ne zmore brez pomoči.

21. 3. 2018

Biološka zdravila pri težki obliki astme

Trenutno imajo bolniki s težko obliko astme v Sloveniji na voljo že tri biološka zdravila. Vedno pomembnejše postaja zgodnje odkrivanje bolnikov, ki so kandidati za to zdravljenje, pa tudi natančno spremljanje učinkovitosti. Bolnikov s težko astmo je med pet in deset odstotki vseh bolnikov z astmo, povzročijo pa približno polovico stroškov zdravljenja astme nasploh.

21. 3. 2018
UPORABNA KARDIOLOGIJA 2018

Kaj je novega v antikoagulacijskem zdravljenju?

Antikoagulacijsko zdravljenje se je močno spremenilo po prihodu novih antikoagulacijskih zdravil dabigatran, rivaroksaban, apiksaban in edoksaban. Od takrat je kar težko slediti vsem novim podatkom raziskav, pravi Marko Miklič, dr. med., z UKC Ljubljana.

21. 3. 2018
UPORABNA KARDIOLOGIJA 2018

Osebe, ki živijo s HIV, umirajo zaradi infarktov

Potem ko so okuženi s HIV nehali umirati zaradi aidsa, danes umirajo zaradi pridruženih bolezni, predvsem infarktov. Ti so pri njih za 50 odstotkov pogostejši kot v splošni populaciji, podobni podatki veljajo tudi za Slovenijo, je povedal Tomaž Vovko, dr. med., z UKC Ljubljana.

21. 3. 2018
Uporabna kardiologija 2018

Venska trombembolija in polifarmakoterapija

Verjetnost za pojav venske trombembolije (VTE) je večja, če preventivna terapija za njeno preprečevanje ni v skladu s smernicami. S povečanim tveganjem za VTE pa je povezana tudi polifarmakoterapija, je rezultate raziskave, ki so jo izvedli v Splošni bolnišnici Murska Sobota, predstavila asist. dr. Alenka Kovačič, mag. farm., spec. klin. farm.

21. 3. 2018
Uporabna kardiologija 2018

Spanje bolj pomembno kot voda in sol

Približno 13 odstotkov moških in šest odstotkov žensk med 30. in 70. letom ima vsaj zmerno spalno apnejo z več kot 15 dogodki na uro. Med srčnimi bolniki jih ima to težavo 50 do 80 odstotkov, a je pri večini neprepoznana, je na srečanju Uporabna kardiologija opozoril Marko Bombek, dr. med.

21. 3. 2018

Tretjina bolnikov ima trajne posledice po prebolelem KME

Slovenija sodi med evropske države z najvišjo stopnjo obolevnosti za klopnim meningoencefalitisom. Ministrstvo za zdravje in ZZZS se dogovarjata glede ureditve osnovnega cepljenja na stroške zavarovalnice za nekatere skupine ljudi.

21. 3. 2018

Tekoča biopsija za zgodnje odkrivanje raka

Presejalni program za zgodnje odkrivanje raka na debelem črevesu in danki je v Sloveniji uspešen, a presejanje bi lahko bilo še uspešnejše s preiskavami, ki bi bile za bolnika lažje, na primer s preprostim krvnim testom. Preiskava, ki prepozna v krvi krožeče rakave celice, se je v raziskavi potrdila z natančnostjo 84 do 88 odstotkov.

21. 3. 2018
ASH 2017

Napredek pri zdravljenju napredovalega Hodgkinovega limfoma

Na letnem srečanju Ameriškega hematološkega združenja (ASH) so predstavili zadnja odkritja na področju zdravljenja krvnih rakov in drugih krvnih bolezni.

21. 3. 2018

Duh je ušel iz steklenice

Celice v črevesju imajo veliko kanabinoidnih receptorjev, zato ne preseneča, da pripravki iz konoplje zbujajo upanje tudi bolnikom s kroničnimi vnetnimi črevesnimi boleznimi. Vendar prof. dr. Ivan Ferkolj, dr. med., ocenjuje, da je to še precej neraziskano področje..

20. 3. 2018

Izvlečki konoplje zmanjšujejo spastičnost pri multipli sklerozi

Največ raziskav o učinkovitosti kanabinoidov pri multipli sklerozi je bilo opravljenih za kombinacijo naravnih kanabinoidov THC in CBD v obliki ustnega pršila, ki je bila v nekaterih državah odobrena za zdravljenje bolečine in spastičnosti, piše Jožef Magdič, dr. med

20. 3. 2018

Aktualni e-novičnik

Z zdravili povzročena jetrna okvara

21. 10. 2024

Desetletno preživetje bolnikov z napredovalim malignim melanomom

15. 10. 2024

Somnologija v Sloveniji je dobra

22. 10. 2024

Nespečnež ali ekstremen večerni kronotip?

22. 10. 2024

Covid-19 ostaja pomemben vzrok za hospitalizacijo

22. 10. 2024
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2024 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.