Prehranjenost in KOPB
KOPB je heterogena in kompleksna bolezen, ki poleg pljuč prizadene tudi preostale organe. Obravnava bolnikov je zahtevna, vanjo pa poleg farmakoterapije, zdravljenja pridruženih bolezni in rehabilitacije sodi tudi presnovna podpora, je povedala Eva Topole, dr. med., z UKC Ljubljana.
Krhki starostniki
Količina in kakovost zaužite hrane lahko vplivata na to, ali bo posameznikova prihodnost krhka ali čvrsta, pišeta Gregor Veninšek, dr. med., vodja Centra za geriatrično medicino na UKC Ljubljana, in doc. dr. Nada Rotovnik Kozjek, dr. med., vodja ambulante za klinično prehrano na Onkološkem inštitutu.
Optimalna prehranska preskrba bolnikov
Predstavniki številnih društev kroničnih bolnikov smo se konec marca srečali z namenom podpreti evropsko pobudo ONCA (Optimal Nutrition Care for All), ki se zavzema za dostop do optimalne prehrane za vse prebivalce EU. V razpravi smo se strinjali, da na podlagi Resolucije o nacionalnem programu o prehrani in telesni dejavnosti za zdravje 2015–2025 zahtevamo, da se tudi v Sloveniji poskrbi za optimalno prehransko oskrbo bolnikov na vseh nivojih zdravstvenega varstva.
Prehrana v ambulanti družinske medicine je sirota
Že tri desetletja delam v ambulanti splošne medicine in dve desetletji v ambulanti, ki jo obiskujejo novorojenčki, njihovi bratci in sestrice, pa starši in njihovi stari starši. Ne glede na starost pacientov je stalnica naših pogovorov vprašanje, kaj lahko naredijo, da bodo bolj zdravi, da bodo manj zbolevali, in tako vedno pridemo tudi do prehrane in prehranskih dodatkov.
Bolečina je le vrh ledene gore
Poznate bolnika s kronično bolečino, ki je nobeno zdravilo ne olajša in mu ne pomaga niti operacija? Imate v ambulanti takega, ki se vedno znova pritožuje nad bolečinami, čeprav preiskave ne pojasnijo njegovih težav in mu ne znate pomagati?
Ali KVČB prepoznamo dovolj zgodaj?
Postavitev diagnoze KVČB še vedno pomeni izziv za zdravnike, ker so simptomi pogosto nespecifični, ugotavlja asist. Gregor Novak, dr. med., z UKC Ljubljana. »Še posebno Crohnovo bolezen pogosto diagnosticiramo šele po nekaj letih, ko so se že pojavili zapleti.«
Ob demenci ne smemo izgubljati časa
Od letošnjega februarja je v skladu s Smernicami za obravnavo pacientov z demenco mogoče predpisovanje kognitivnih modulatorjev že na primarni ravni, je na Schrottovih dnevih poudarila prim. asist. Mojca Muršec, dr. med., spec. psih., z Oddelka za psihiatrijo UKC Maribor.
Gledamo, a ne vidimo
Hidradenitis suppurativa je pri ženskah trikrat pogostejši kot pri moških, najpogostejši pri ženskah med 20. in 49. letom starosti. Ginekologi so zato zelo pomembni za prepoznavanje bolezni, a kot ugotavlja mag. Andrej Zore, dr. med., se velikokrat zgodi, da ti nanjo ne pomislijo.
Bolečina, sram in obup bolnikov s hidradenitisom suppurativa
Bolečina je simptom, ki najbolj vpliva na kakovost življenja bolnikov s HS. Raziskave kažejo, da v povprečju izostanejo z dela 34 dni na leto in da jih desetina zaradi bolezni izgubi zaposlitev. »Bolniki so pogosto povsem obupani,« ugotavlja Maruška Marovt, dr. med., z UKC Maribor.
Ko se srečata KVČB in HS
Vsakega bolnika vprašamo, kako je z njegovimi sklepi in kožo, pa kljub temu imamo zelo majhno število odkritih bolnikov s HS.»Verjetno je to povezano tudi s tem, da je veliko bolnikov s KVČB na bioloških zdravilih in je s tem umirjen tudi HS,« meni prof. dr. Ivan Ferkolj, dr. med., z UKC Ljubljana.
Smernice zdravljenja hidradenitisa suppurativa
»V preteklosti so bili naši pacienti večinoma zdravljeni razmeroma pozno in pogosto nepravilno, s sistemskimi antibiotiki in kirurškimi posegi,« je med drugim ugotovila doc. dr. Nada Kecelj Leskovec, dr. med., na prvem multidisciplinarnem simpoziju o hidradenitisu suppurativa (HS).
Kirurška obravnava bolnikov s HS
Pri bolnikih s hidradenitisom suppurativo (HS) je velika težava, da predolgo hodijo od zdravnika do zdravnika brez prave diagnoze, je na marčevskem simpoziju o multidisciplinarnem pristopu k zdravljenju HS povedal kirurg Ljupcho Gjorshevski, dr. med., z UKC Ljubljana.