Nespečnež ali ekstremen večerni kronotip?

Kako skrbeti za dobro higieno spanca? Zakaj so pomembni cirkadiani ritmi pri človeku? Kako strašljive so posledice izmenskega dela pri zdravstvenih delavcih in kakšen vpliv na telo imajo nočna dežurstva? Odgovore je nanizal 3. simpozij o spalni apneji, ki ga je organizirala Univerzitetna klinika za pljučne bolezni in alergijo Golnik.

Preberi več

»Sestavljeni« smo iz vseh bolnikov, ki smo jih kadarkoli srečali

Vita Andreja Mesarič, dr. med., mlada specialistka ginekologije in porodništva, zaposlena na KO za perinatologijo Ginekološke klinike UKC Ljubljana, je trenutno na dodatnem izobraževanju iz fetalne medicine na Fetal Medicine Foundation, ki deluje v sklopu univerzitetne bolnišnice King‘s College v Londonu. Pravi, da je neizmerno srečna in hvaležna, ker je našla to, kar jo najbolj veseli delati. Kljub trenutnim sistemskim izzivom, ki spremljajo zdravniški poklic.

Preberi več

Nad bolečino z akupunkturo

Kako se akupunktura uporablja v klinični praksi? Katere svetovne smernice jo vključujejo kot možnost zdravljenja? Kje je največ dokazov za koristnost njene uporabe v praksi?

Preberi več
VELIKI 4 - NEJM

Petletno tveganje za možgansko kap po TIA ali manjši možganski kapi

Podatki iz mednarodnega registra bolnikov s TIA kažejo, da imajo bolniki, ki so preboleli TIA ali manjšo možgansko kap, po petih letih še vedno povečano tveganje za ponovne srčno-žilne dogodke, so objavili raziskovalci v New England Journal of Medicine.

20. 6. 2018
VELIKI 4 - JAMA

Presejanje za raka prostate smiselno le za nekatere posameznike

Po posodobljenih priporočilih delovne skupine ameriških strokovnjakov za preventivo (US Preventive Services Task Force), objavljenih v reviji JAMA, je presejalno testiranje za raka prostate, ki temelji na merjenju koncentracije prostatičnega specifičnega antigena (PSA) v krvi, verjetno smiselno za nekatere moške, stare od 55 do 69 let.

20. 6. 2018
SLOVENSKA STROKA

Povrnjeno antikoagulacijsko delovanje pri ledvičnih bolnikih kljub uporabi antidota

Slovenski strokovnjaki s kliničnih oddelkov za anesteziologijo in intenzivno terapijo ter žilne bolezni UKC Ljubljana so v European Journal of Anaesthesiology (EJA) prikazali dva klinična primera uporabe idarucizumaba pri bolnikih z ledvično odpovedjo na antikoagulacijskem zdravljenju z dabigatranom.

20. 6. 2018
SLOVENSKA STROKA

Vpliv fotobiomodulacije na dejavnike tveganja za karies

V raziskavi smo ugotovili, da fototerapija s polarizirano polikromatsko svetlobo ali LED-svetlobo zmanjša dejavnike tveganja za karies pri bolnikih z velikim tveganjem. Fotobiomodulacija lahko zmanjša količino kariogenih bakterij v slini in izboljša nekatere lastnosti sline.

20. 6. 2018
LITERARNO SPOGLEDOVANJE

»Vsaka ljubezen je pesem.«

Tako navsezadnje pravi naslov zbirke najlepše slovenske ljubezenske poezije po izboru slovenskih pesnikov (2010), ki bralca zaziblje v nežnost, čutnost in makova polja nostalgije.

20. 6. 2018

Dežela ledu in ognja

Težko bi našli deželo, v katero se zgrinjajo gostejše trume resno opremljenih fotografov, ki svoj dragoceni in zajetni tovor vztrajno prenašajo z ene fotogenične lokacije na drugo. Sonce, ki se v poletnih večerih ure in ure nizko nad obzorjem preriva z oblaki, pa skrbi za fotografom ljubo igro svetlobe in dolge sence.

20. 6. 2018
Herpes zoster

Bolečina, ki bi jo preprečilo cepljenje

Pasovec ali herpes zoster je javnozdravstveni problem, ugotavlja prof. dr. Janez Tomažič, dr. med., s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana. Med starejšimi se namreč pogosto razvije huda kronična bolečina – postherpetična nevralgija.

20. 6. 2018
SCHROTTOVI DNEVI

Pol okuženih s HCV je neodkritih

Čeprav je hepatitis C ozdravljiv, v svetu smrtnost zaradi okužbe še vedno narašča. Vzrok je v neodkritosti bolnikov. V Sloveniji je uspešnost zdravljenja 98-odstotna, a je tudi pri nas okrog polovica okuženih neodkritih. Je pa Slovenija prva država v Evropi, kjer so zdravniki pozdravili še zadnjega hemofilika s hepatitisom C.

20. 6. 2018
DERČEVI DNEVI

Čas za neonatalno presejanje živčno-mišičnih bolezni?

Rdeča nit predavanj o živčno-mišičnih bolezni na letošnjih Derčevih dnevih je bil poudarek, da se v dobi zdravil, ki premagujejo celo genske napake, bolj kot kadarkoli prej »splača« bolnike odkrivati čim prej, še najbolje ob rojstvu.

20. 6. 2018
ASCO 2018

Mnogo žensk z zgodnjim rakom dojk ne potrebuje kemoterapije

Približno 70 % žensk s HR+ HER2- zgodnjim rakom dojk brez zasevkov v pazdušnih bezgavkah ob upoštevanju 21-genskega podpisa tumorja ne potrebuje dopolnilne kemoterapije po kirurškem zdravljenju, je pokazala velika randomizirana raziskava.

20. 6. 2018
EAU 2018

Ciljana biopsija prostate namesto standardne

Ciljana biopsija prostate, izvedena na podlagi izvida multiparametričnega magnetno­resonančnega slikanja (mpMR), je učinkovitejša strategija za odkrivanje raka prostate kot standardna sistematična ultrazvočno vodena biopsija, je pokazala mednarodna multicentrična prospektivna randomizirana raziskava PRECISION.

20. 6. 2018
SRCE IN PLJUČA 2018

Zdravila pri sočasni pljučni in kardiološki prizadetosti

Pri bolnikih s KOPB se pogosto sočasno pojavljajo akutni koronarni sindrom, srčno popuščanje in hipertenzija. Strah pred predpisovanjem kardioloških zdravil tem bolnikom je odveč, je opozoril Marko Gričar, dr. med.

20. 6. 2018
SRCE IN DIABETES 2018

Ni vseeno, kako in s čim zdravimo

Sladkorni bolniki, ki imajo znano srčno-žilno bolezen oziroma so doživeli SŽ-dogodek, so upravičeni do zdravil iz skupine zaviralcev SGLT2, so se na okrogli mizi o sodobnem zdravljenju sladkorne bolezni strinjali zdravniki različnih specialnosti.

20. 6. 2018
DIAMIND 2018

Temne sile nočne hipoglikemije

Nočne hipoglikemije so lahko eden od spregledanih razlogov, zakaj ima bolnik težave z uravnavanjem krvnega sladkorja, smo izvedeli na letošnjem dogodku DiaMind v organizaciji društva DRZNI in ordinacije jazindiabetes, kjer je delavnico o tej temi vodila dr. Karin Kanc, dr. med.

20. 6. 2018
ADIT 2018

S kalorično restrikcijo do remisije sladkorne bolezni

Že deseta mednarodna konferenca ADIT je v Dubrovniku med drugim veliko pozornosti namenila prehranskim ukrepom, ki bi jih lahko, kot je pokazal prof. Roy Taylor z Univerze Newcastle, ponudili pacientom že ob diagnozi in jim tako povrnili možnost za normalno življenje in umik bolezni.

20. 6. 2018

Izkušnje ledvične bolnice: naporno prehajanje med dietami

Ledvice imajo pomembno vlogo pri presnovi kalija, natrija, kalcija, vitamina D, fosforja, presnovnih kislin, in če delujejo slabše oziroma nehajo delovati, se ta ravnovesja v telesu porušijo. Zato morajo ledvični bolniki pri prehrani paziti predvsem na vnos beljakovin, kalija, fosforja, soli in tekočine, piše Mojca Lorenčič iz Zveze društev ledvičnih bolnikov Slovenije.

20. 6. 2018

Prehranska obravnava bolnikov z nevroimunskimi obolenji

Osrednji živčni sistem ima zelo kompleksen nadzor nad vnosom hrane in hranilnih snovi in kakršnakoli motnja v tem sistemu poruši ravnovesje. To se lahko kaže v hujšanju bolnika, ki lahko pripelje do podhranjenosti, dehidracije in pomanjkanja hranil (vitamini, minerali), pravi doc. dr. Alenka Horvat Ledinek, dr. med., z Nevrološke klinike UKC Ljubljana.

20. 6. 2018
SRCE IN PLJUČA 2018

Uspešnejša rehabilitacija s prehranskimi dodatki

Pri rehabilitaciji se pljučni bolniki z nizkim ITM, nizkim indeksom puste mišične mase in tisti, ki so v zadnjem času shujšali, odzivajo slabo. Zato so v študiji pri bolnikih s KOPB poleg vadbe dodali še prehranski dodatek, pojasnjuje Jurij Šorli, dr. med., iz Bolnišnice Topolšica.

20. 6. 2018

Aktualni e-novičnik

Z zdravili povzročena jetrna okvara

21. 10. 2024

Desetletno preživetje bolnikov z napredovalim malignim melanomom

15. 10. 2024

Somnologija v Sloveniji je dobra

22. 10. 2024

Nespečnež ali ekstremen večerni kronotip?

22. 10. 2024

Covid-19 ostaja pomemben vzrok za hospitalizacijo

22. 10. 2024
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2024 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.