Nevroznanost povezuje

Njegov prispevek je bil lani v ZDA na svetovnem kongresu o Alzheimerjevi bolezni izbran za najboljši podoktorski poster s področja raziskav o demenci z Lewyjevimi telesci. Specializant nevrologije z Nevrološke klinike UKC Ljubljana dr. Matej Perovnik, dr. med., poudarja pomen povezovanja različnih strok. Nevroznanost, poleg različnih disciplin, povezuje tudi različne vidike njegovega osebnega življenja.

Preberi več

Klinične smernice in priporočila

Kaj je razlog za majhno število slovenskih kliničnih smernic ali priporočil? So dokumenti, imenovani smernice, v večini res to ali bi jih bilo bolje opredeliti kot priporočila? Katere tuje smernice so najbolj uporabne, če nacionalne ne obstajajo ali so zastarele? In, nenazadnje, ali imajo vse stroke v medicini možnost slediti mednarodnim posodobitvam?

Preberi več

Zdravje mišic

Zdravje mišic je postalo v zadnjih letih pomembna zdravstvena tema. Prav ste prebrali, mišice so namreč zakladnica zdravja. Tradicionalni pogled je mišice povezoval predvsem s strukturnim vidikom telesne drže in gibanja ali pa nam je misel ušla na lepo mišičasto telo. Na podlagi sodobnih raziskav pa se je pogled na fiziološko vlogo mišic zelo spremenil.

Preberi več
ESMO 2018

Šestina bolnic ne jemlje predpisanih hormonskih zdravil

Rezultati prospektivne raziskave na podlagi meritev koncentracije tamoksifena v serumu so pokazali, da 16 % premenopavzalnih bolnic z rakom dojk v stadijih od I do III ne jemlje redno tamoksifena, predpisanega kot dopolnilno hormonsko zdravljenje.

5. 11. 2018
ESMO 2018

Lokalno obsevanje podaljša preživetje pri novoodkritem razsejanem raku prostate

Dobili smo prve dokaze, da lokalno obsevanje primarnega tumorja, dodano standardnemu zdravljenju, podaljša preživetje bolnikov z novoodkritim razsejanim rakom prostate, ki imajo majhno obremenitev z zasevki.

5. 11. 2018
ESMO 2018

Imunoterapija v prvem redu zdravljenja napredovalega raka glave in vratu?

Randomizirana raziskava KEYNOTE-048 je pokazala, da pembrolizumab podaljša preživetje bolnikov s ploščatoceličnim karcinomom glave in vratu, pri katerih se je bolezen ponovila ali razširila zunaj primarnega tumorja in ki zaradi tega predhodno niso prejeli kemoterapije ali sistemskega zdravljenja.

5. 11. 2018
Intervju

Glavna tema ESMO 2018: imunoterapija

5. 11. 2018
ESMO 2018

Melanom: znova potrjena učinkovitost kombinacije dabrafeniba in trametiniba

Posodobljeni rezultati raziskave tretje faze COMBI-AD so potrdili, da dopolnilno zdravljenje s kombinacijo dabrafeniba (zaviralca BRAF) in trametiniba (zaviralca MEK) podaljša preživetje brez ponovitve bolezni pri kirurško zdravljenih bolnikih z melanomom z mutacijo BRAF V600 v stadiju III.

5. 11. 2018
NA KRATKO

Zdravilo za preprečevanje migrene pri odraslih

Evropska komisija je odobrila erenumab za preprečevanje migrene pri odraslih, ki imajo štiri ali več migrenskih dni na mesec. V obsežnem kliničnem programu, v katerem je sodelovalo 2.600 bolnikov, so tisti, ki so se zdravili z erenumabom, izkusili pomembno zmanjšanje števila migrenskih dni v mesecu, pri čemer sta bili varnost in prenosljivost zdravila podobni kot pri placebu.

1. 11. 2018
Intervju

Zakaj nas pacient ne sliši?

25. 10. 2018

Spondiloartritisi: najprej zdravljenje, potem napotitev

Prepoznavanje tako aksialnega kot psoriatičnega artritisa je danes dobro, ocenjuje prof. dr. Matija Tomšič, dr. med., s KO za revmatologijo UKC Ljubljana. Pri tem imata pomembno vlogo magnetnoresonančno slikanje (ob pravilni interpretaciji rezultatov) in prisotnost nekaterih pridruženih bolezni, kot je luskavica.

25. 10. 2018
NA KRATKO

Biooznačevalci: prihodnost spremljanja in obravnave multiple skleroze

Biooznačevalci, ki odražajo patofiziološke spremembe pri multipli sklerozi, imajo lahko pomembno vlogo pri diagnosticiranju, oceni napredovanja bolezni in terapevtski uspešnosti zdravljenja, so poudarili strokovnjaki na strokovnem dogodku Biomarkerji in multipla skleroza: Pot do zanesljivosti.

22. 10. 2018
NA KRATKO

Linagliptin lahko bolniki s SB tipa 2 jemljejo brez skrbi

Raziskava CARMELINA, ki sta jo Boehringer Ingelheim in Eli Illy predstavila na nedavnem 54. letnem kongresu EASD v Berlinu, je preverjala učinkovitost linagliptina ter njegovo srčno-žilno in ledvično varnost; pokazala je, da je prejemanje linagliptina učinkovito in varno, tako kar se tiče srčno-žilnih kot ledvičnih izidov.

22. 10. 2018
NA KRATKO

Nobelova nagrada za razvoj zaviralcev imunskih stikal

Letošnja Nobelova nagrada za medicino je šla v roke imunologov Američana Jamesa P. Allisona in Japonca Tasukuja Hondžeza prispevek k razvoju zdravil, ki jim rečemo zaviralci imunskih stikal (angl. checkpoint inhibitors). Ta zdravila na Onkološkem inštitutu v Ljubljani uporabljajo že vsaj dve leti.

22. 10. 2018
NA KRATKO

Prsni vsadki povezani z rakom

Ženske s prsnimi vsadki imajo tveganje za razvoj s prsnimi vsadki povezanega anaplastičnega velikoceličnega limfoma, na svoji spletni strani piše Ameriški urad za prehrano in zdravila (FDA). Javnosti ob tem pojasnjujejo, da ne gre za raka dojk, ampak za vrsto ne-Hodgkinovega limfoma

22. 10. 2018
NA KRATKO

Brez adherence ni uspešnega zdravljenja

V Sloveniji je okoli 250 bolnikov s kronično mieloično levkemijo (KML). Za zdravljenje so že 15 let na voljo učinkovita tarčna zdravila, ki preprečujejo pojav akutne levkemije in smrti. A niti strah pred tako usodnimi posledicami bolezni ni zagotovilo za bolnikovo adherenco. Letos je zaradi opustitve terapij s tirozinkinaznimi zaviralci ena bolnica umrla.

22. 10. 2018
NA KRATKO

Debelost »zraste« že v zgodnjem otroštvu

Najhitrejše pridobivanje telesne teže pri danes debelih mladostnikih se je zgodilo med njihovim drugim in šestim letom starosti, je pokazala raziskava strokovnjakov Centra za raziskave v pediatriji z Univerze v Leipzigu, objavljena v NEJM. Pri večini otrok, ki so bili debeli že v tisti starosti, pa se je debelost ohranila do mladosti.

22. 10. 2018
NA KRATKO

Novost pri zdravljenju hiperholesterolemije

Rezultati treh randomiziranih kliničnih preizkušanj, ki so vključevale 1.300 bolnikov, so pokazali, da so lahko bolniki, ki niso dosegli terapevtskih ciljev samo s statinom, varno uporabili kombinacijo rosuvastatina in ezetimiba.

22. 10. 2018
ALGORITEM

Algoritem obravnave bolnika po akutnem koronarnem dogodku

22. 10. 2018
SLOVENSKA STROKA

Telemonitoring pri nadzoru astme

Konec julija so bili v Journal of Asthma objavljeni rezultati randomizirane kontrolirane študije skupine z Univerzitetne klinike za pljučne bolezni in alergijo Golnik o uporabnosti in učinkovitosti 12-mesečnega telemonitoringa oseb z astmo.

21. 10. 2018
SLOVENSKA STROKA

35 let dela za boljšo ustno higieno šolarjev

Preventivno Tekmovanje za čiste zobe ob zdravi prehrani (TČZ) je v minulem šolskem letu uspešno izpeljalo že 744 osnovnih šol in šol ter zavodov za otroke s posebnimi potrebami. V 35 letih je ta akcija pomembno pripomogla k izboljšanju ustne higiene osnovnošolcev, ugotavlja vodja tekmovanja prim. Matej Leskošek, dr. dent. med.

21. 10. 2018
VELIKI 4 - JAMA

Uporaba digitalnih medijev in pojav simptomov ADHD pri mladostnikih

Raziskava, nedavno objavljena v reviji JAMA (Journal of the American Medical Association), ki je zajela ameriške srednješolce, je pokazala, da obstaja povezava med pogostejšo uporabo sodobnih digitalnih medijev in pojavom simptomov motnje pozornosti s hiperaktivnostjo (ADHD)

21. 10. 2018

Aktualni e-novičnik

Vadba na recept ni le modna muha

23. 4. 2025

Breme zunajčrevesnih manifestacij KVČB

23. 4. 2025

Atopijski dermatitis pri otrocih in mladostnikih

23. 4. 2025

Smernice za ukrepanje pri anafilaksiji

25. 3. 2025

Kako obravnavati okužbe sečil?

25. 3. 2025
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2025 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.