Nevroznanost povezuje

Njegov prispevek je bil lani v ZDA na svetovnem kongresu o Alzheimerjevi bolezni izbran za najboljši podoktorski poster s področja raziskav o demenci z Lewyjevimi telesci. Specializant nevrologije z Nevrološke klinike UKC Ljubljana dr. Matej Perovnik, dr. med., poudarja pomen povezovanja različnih strok. Nevroznanost, poleg različnih disciplin, povezuje tudi različne vidike njegovega osebnega življenja.

Preberi več

Klinične smernice in priporočila

Kaj je razlog za majhno število slovenskih kliničnih smernic ali priporočil? So dokumenti, imenovani smernice, v večini res to ali bi jih bilo bolje opredeliti kot priporočila? Katere tuje smernice so najbolj uporabne, če nacionalne ne obstajajo ali so zastarele? In, nenazadnje, ali imajo vse stroke v medicini možnost slediti mednarodnim posodobitvam?

Preberi več

Zdravje mišic

Zdravje mišic je postalo v zadnjih letih pomembna zdravstvena tema. Prav ste prebrali, mišice so namreč zakladnica zdravja. Tradicionalni pogled je mišice povezoval predvsem s strukturnim vidikom telesne drže in gibanja ali pa nam je misel ušla na lepo mišičasto telo. Na podlagi sodobnih raziskav pa se je pogled na fiziološko vlogo mišic zelo spremenil.

Preberi več

Vestibularne vaje so nujne za čim hitrejšo povrnitev ravnotežja

Vestibularne vaje, kar dokazujejo tudi znanstvena dognanja in izkušnje pri delu z bolniki, najbolj pripomorejo bodisi k povrnitvi ravnotežja bodisi k njegovemu ohranjanju. Tudi tisti, ki nimajo težav na tem področju, z vajami (to so lahko tudi joga, pilates ali tai-či) krepijo ravnotežje.

12. 2. 2019

Vrtoglavica in zdravila

Pri motnjah ravnotežja se priporoča čim prejšnji začetek zdravljenja z antivertiginoznimi zdravili. Kot poudarja asist. dr. Alenka Kravos, dr. med. z UKC Maribor, je ob terapiji okrevanje precej hitrejše. Za obvladovanje simptomov motenj ravnotežja imamo v Sloveniji več zdravil.

12. 2. 2019

Novo orodje za 3D-prikaz revmatoidnega artritisa in kronične vnetne črevesne bolezni

Prof. dr. Matija Tomšič, dr. med., s KO za revmatologijo in prof. dr. Ivan Ferkolj, dr. med., s KO za gastroenterologijo UKC Ljubljana sta ocenjevala novo računalniško orodje, s katerim lahko dogajanje v telesu ob revmatoidnem artritisu (RA) ali kronični vnetni črevesni bolezni (KVČB) zdravnik plastično (3D) in interaktivno prikaže bolniku ter tako morda poveča njegovo motivacijo za zdravljenje.

31. 1. 2019

Kako do 130/80 mm Hg v novih smernicah?

31. 1. 2019
NA KRATKO

Zmanjšano število zdravljenih krvavitev

Na 60. letnem srečanju ameriškega združenja za hematologijo (American Society of Hematology – ASH) so predstavili podatke iz primarne analize ključne raziskave faze III (HAVEN 2) za oceno profilakse z emicizumabom pri otrocih, mlajših od 12 let, s hemofilijo A in zaviralci za FVIII.

20. 12. 2018
NA KRATKO

Vzpostavili bodo sistem psihološke pomoči obolelim za rakom

Onkološki inštitut bo prihodnje leto začel v osrednji Sloveniji pilotno študijo, v sklopu katere bodo na primarni ravni vzpostavili sistem psihološke pomoči obolelim za rakom – najprej za bolnice z rakom dojk in za otroke, so povedali ob 80. obletnici delovanja inštituta.

20. 12. 2018
NA KRATKO

Slovenija vztrajno na poti k izkoreninjenju hepatitisa C

V Sloveniji so deležniki na področju prepoznavanja in zdravljenja bolnikov s hepatitisom C, akutnim ali kroničnim vnetjem jeter, ki ga povzroča virus hepatitisa C (VHC), odločeni, da to bolezen do leta 2030 izkoreninijo. Cepiva proti tej bolezni sicer ni, je pa na voljo zelo učinkovito zdravilo, ki praktično nima stranskih učinkov.

20. 12. 2018
NA KRATKO

Načeta je zadnja obrambna linija

Študija Evropskega centra za preprečevanje in obvladovanje bolezni je ocenila breme zaradi petih vrst okužb, ki jih povzročajo bakterije, odporne proti antibiotikom, za javno zdravje v Evropski uniji in Evropskem gospodarskem prostoru (EU/EEA). Avtorji ocenjujejo, da je zaradi okužb z bakterijami, odpornimi proti antibiotikom, leta 2015 umrlo 33.000 ljudi, zaradi slabega zdravja je bilo izgubljenih 874.541 let življenja (DALY).

20. 12. 2018
NA KRATKO

Na endokrinološkem kongresu tudi o genetskem zdravljenju

Med glavnimi temami 6. slovenskega endokrinološkega kongresa na Bledu je prof. dr. Tomaž Kocjan, dr. med., med vsebinskimi vrhunci v ospredje postavil zdravljenje osteoporoze, prispevek modernih tehnologij k urejanju in zdravljenju sladkorne bolezni tipa 1 in pa genetsko terapijo za na kromosom X vezano adrenolevkodistrofijo.

20. 12. 2018
NA KRATKO

Srčno-žilni premik v obravnavi sladkorne bolezni

Ameriški kolegij za kardiologijo (ACC) je v svojem novem strokovnem konsenzu o poteh odločanja, podobno kot nedavno v skupnem konsenzu tudi ameriško in evropsko diabetološko združenje (ADA/EASD), priporočil usmerjeno obravnavo srčno-žilne bolezni pri sladkorni bolezni tipa 2, vključno z razmislekom o zdravljenju, ki dokazano zmanjšuje srčno-žilno tveganje.

20. 12. 2018
NA KRATKO

Bolnik toži o bolečini, zdravnik pa sprememb ne vidi

Raziskava v okviru projekta EMAS (Evropski zemljevid ankilozirajočega spondilitisa) je pokazala, da ima 58 % slovenskih bolnikov, vključenih v raziskavo, aktivno bolezen (indeks BASDAI nad 4). Povprečna vrednost indeksa pri slovenskih bolnikih je 4,4.

20. 12. 2018
NA KRATKO

O zgodnjem zdravljenju multiple skleroze

V novembru so priredili strokovno srečanje z naslovom Z zaupanjem v prihodnost, namen katerega je bilo ozaveščanje o pomenu zgodnjega zdravljenja bolnikov z multiplo sklerozo in predstavitev novega zdravila okrelizumab (Ocrevus), ki bo po besedah direktorja farmacevtske družbe Roche Ezata Azema v kratkem na voljo tudi slovenskim bolnikom.

20. 12. 2018
Intervju

Kozarček za zdravje ali ne?

19. 12. 2018

Prihaja vprašalnik o dejavnikih tveganja za okužbo s HCV

Do letošnjega decembra so v ambulanti za anonimno in brezplačno testiranje na infekcijski kliniki odkrili 19 posameznikov, okuženih z virusom hepatitisa C (HCV). Da bi odkrili in začeli zdraviti še preostalih 3.000 Slovencev, ki naj bi bili okuženi s HCV, pa tega ne vedo, pripravljajo tudi vprašalnik o dejavnikih tveganja, ki ga bodo dobile referenčne ambulante.

19. 12. 2018
Intervju

Kaj pomaga ob motnjah ravnotežja

19. 12. 2018
LITERARNO SPOGLEDOVANJE

Dogodivščine, ki jih gledamo in beremo hkrati

Zima je včasih tudi pusta, s sivim nebom in kratkimi dnevi, in zgodi se, da se raje kot k debeli knjigi stisnemo k TV-ekranu. Povsem normalno – ne pa tudi nujno. Odlična alternativa so stripi, zgodbe v sliki in slike v zgodbi, dogodivščine, ki jih gledamo in beremo hkrati

17. 12. 2018

Navidezna resničnost v metodah zdravljenja in učenja

Še pred nekaj leti se je zdelo, da navidezna resničnost (virtual reality, VR) sodi v znanstveno fantastiko, v zadnjem času pa odločno prodira tudi v zdravstvo, saj prinaša koristi tako bolnikom kot zdravstvenemu osebju.

17. 12. 2018
PREGLEDNICA

Vaš bolnik s KOPB je kljub redni terapiji še vedno simptomatski

17. 12. 2018
SLOVENSKA STROKA

Resorpcija kosti ob zobnih vsadkih bolnikov po obsevanju

Kirurški poseg in obsevanje zaradi raka v ustni votlini povzročita tudi izgubo zob. Miha Kočar, dr. dent. med., z oddelka z maksilofacialno in oralno kirurgijo UKC Ljubljana je na letnem srečanju evropskega združenja za osteointegracijo (EAO) predstavil raziskavo dveletnega spremljanja bolnikov potem, ko so jim vstavili zobne vsadke. Izvedla sta jo skupaj z Aleksandro Polak, dr. dent. med.

17. 12. 2018

Aktualni e-novičnik

Vadba na recept ni le modna muha

23. 4. 2025

Breme zunajčrevesnih manifestacij KVČB

23. 4. 2025

Atopijski dermatitis pri otrocih in mladostnikih

23. 4. 2025

Smernice za ukrepanje pri anafilaksiji

25. 3. 2025

Kako obravnavati okužbe sečil?

25. 3. 2025
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2025 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.