Nevroznanost povezuje

Njegov prispevek je bil lani v ZDA na svetovnem kongresu o Alzheimerjevi bolezni izbran za najboljši podoktorski poster s področja raziskav o demenci z Lewyjevimi telesci. Specializant nevrologije z Nevrološke klinike UKC Ljubljana dr. Matej Perovnik, dr. med., poudarja pomen povezovanja različnih strok. Nevroznanost, poleg različnih disciplin, povezuje tudi različne vidike njegovega osebnega življenja.

Preberi več

Klinične smernice in priporočila

Kaj je razlog za majhno število slovenskih kliničnih smernic ali priporočil? So dokumenti, imenovani smernice, v večini res to ali bi jih bilo bolje opredeliti kot priporočila? Katere tuje smernice so najbolj uporabne, če nacionalne ne obstajajo ali so zastarele? In, nenazadnje, ali imajo vse stroke v medicini možnost slediti mednarodnim posodobitvam?

Preberi več

Zdravje mišic

Zdravje mišic je postalo v zadnjih letih pomembna zdravstvena tema. Prav ste prebrali, mišice so namreč zakladnica zdravja. Tradicionalni pogled je mišice povezoval predvsem s strukturnim vidikom telesne drže in gibanja ali pa nam je misel ušla na lepo mišičasto telo. Na podlagi sodobnih raziskav pa se je pogled na fiziološko vlogo mišic zelo spremenil.

Preberi več

Podobna biološka zdravila v gastroenterologiji

Pot k uporabi podobnih bioloških zdravil (PBZ) se je začela pred desetimi leti z vključitvijo bolnikov v raziskavo NOR-SWITCH. O dolgoročnih podatkih o varnosti in učinkovitosti PBZ ter uporabi v klinični praksi smo se pogovarjali z dr. Jurijem Hanželom, dr. med., spec. gastroenterologije s KO za gastroenterologijo UKC Ljubljana.

22. 10. 2024

Covid-19 ostaja pomemben vzrok za hospitalizacijo

»Trenutno je prevladujoča različica virusa SARS-CoV-2 še vedno omikron s svojimi podrazličicami; te se hitro spreminjajo, ne spreminjajo pa bistveno poteka bolezni. Vsaka nova podrazličica je bolj izmuzljiva imunskemu sistemu, zato je število okužb večje,« razlaga doc. dr. Mateja Logar, dr. med., spec. infektologije s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana.

22. 10. 2024

KLB: po dobrem desetletju nove smernice

Po oddaljenem letu 2012 so bile letos predstavljene posodobljene smernice KDIGO za oceno in zdravljenje kronične ledvične bolezni (KLB). Njihove glavne poudarke je na 31. srečanju sodobne medicine predstavila asist. dr. Barbara Vajdič Trampuž, dr. med., spec. nefrologije s KO za nefrologijo UKC Ljubljana.

22. 10. 2024
DIAGNOZA

Nad bolečino z akupunkturo

Kako se akupunktura uporablja v klinični praksi? Katere svetovne smernice jo vključujejo kot možnost zdravljenja? Kje je največ dokazov za koristnost njene uporabe v praksi?

22. 10. 2024

Odmevno s kongresa ADA

Izsledki, predstavljeni na letošnjem srečanju Ameriškega diabetološkega združenja (ADA), so zelo obetavni in bodo v prihodnosti najverjetneje izboljšali urejenost glikemije pri sladkorni bolezni, ob tem pa bodo poleg dolgoročne dobre ureditve glikemije omogočili tudi zaščito tarčnih organov ter razbremenitev oseb s sladkorno boleznijo pri vodenju in spremljanju bolezni.

22. 10. 2024

Pripravljeni na novo ponovitev bolezni

Največji izziv pri zdravljenju limfoma plaščnih celic so pogoste ponovitve, a je na vidiku precej novih, izboljšanih možnosti zdravljenja. Vpogled v zdravljenje danes in jutri je ponudila Milica Miljković, dr. med., spec. internistične onkologije z Onkološkega inštituta Ljubljana.

22. 10. 2024

Migrena postaja vse bolj obvladljiva

Po več kot 30 letih, odkar so v uporabi triptani, so zdaj pri nas na voljo tudi zdravila, ki zavirajo delovanje CGRP. Ta zdravila, poudarja asist. dr. Matija Zupan, dr. med., spec. nevrologije s KO za vaskularno nevrologijo in intenzivno nevrološko terapijo UKC Ljubljana, so razširila možnosti zdravljenja bolnikov z migreno.

22. 10. 2024

Akutna IMK v zadnjem možganskem povirju

V reviji Journal of Stroke and Cerebrovascular Diseases smo skupaj s kolegi iz Maastrichta objavili sistematični pregled in metaanalizo zdravljenja akutne ishemične možganske kapi (IMK) v zadnjem možganskem povirju z intravensko trombolizo. Kateri bolniki so imeli boljši izhod zdravljenja?

22. 10. 2024
SLOVENSKA STROKA

Učinkovitost zdravljenja okužb s Helicobacter pylori

Okužba s Helicobacter pylori (H. pylori) je najbolj razširjena okužba na svetu in glavni vzrok za funkcionalno dispepsijo, vnetje želodčne sluznice, razjedo želodca ali dvanajstnika in rak želodca. Obsežna študija s slovensko udeležbo, objavljena letos v znameniti reviji American Journal of Gastroenterology, je proučila, kakšna je učinkovitost različnih shem zdravljenja te okužbe.

22. 10. 2024
Uvodnik

Somnologija v Sloveniji je dobra

V Sloveniji je somnologija zelo razvita. Imamo evropske ekspertinje, ki vodijo tri glavne centre za motnje spanja. Poleg kliničnega dela pa slovenska somnologija tudi soustvarja evropske smernice za obravnavo in zdravljenje različnih motenj spanja. Piše prof. dr. Leja Dolenc Grošelj, dr. med., spec. nevrologije z Inštituta za klinično nevrofiziologijo UKC Ljubljana.

22. 10. 2024

Cepljenje odraslih

Povzeto po navodilih za izvajanje programa cepljenja in zaščite z zdravili za leto 2024. Rdeče označena cepljenja so obvezna, ostala so priporočljiva.

22. 10. 2024
SLOVENSKA STROKA

Preventivna ablacija pred vstavitvijo ICD-defibrilatorja

Slovenska ekipa raziskovalcev je ugotovila, da preventivna ablacija ishemičnega substrata pri bolnikih, ki imajo indikacijo za vstavitev implantabilnega kardioverterskega defibrilatorja (ICD) v okviru preventive nenadne srčne smrti, zmanjša število ustreznih proženj naprave in število sprejemov v bolnišnico, ki so povezani s prekatnimi motnjami ritma.

22. 10. 2024

Z zdravili povzročena jetrna okvara

Kdaj pomisliti na z zdravili povzročeno jetrno okvaro in kako ravnamo ob sumu? Kakšna je prevalenca? Kateri so ustrezni ukrepi, komu poročati in zakaj je to pomembno? Pojasnjuje Darinka Purg, dr. med., spec. interne medicine in gastroenterologije z UKC Maribor. 

21. 10. 2024

Desetletno preživetje bolnikov z napredovalim malignim melanomom

Končni rezultati raziskave CheckMate 067 faze III, nedavno objavljeni v reviji NEJM, so potrdili dolgoročno učinkovitost kombinacije nivolumaba in ipilimumaba kot tudi samo nivolumaba v prvem redu zdravljenja bolnikov z napredovalim malignim melanomom.

15. 10. 2024

Koraki do presejalnega programa za pljučnega raka v Sloveniji

Več evropskih držav, vključno z Združenim kraljestvom, Poljsko, Hrvaško in Češko, je v procesu vpeljave oziroma so že vpeljale nacionalne programe presejanja za pljučnega raka. Kako poteka postopek in kje smo z uvedbo? Piše doc. dr. Martina Vrankar, dr. med., spec. onkologije z radioterapije z Onkološkega inštituta Ljubljana.

15. 10. 2024

O izzivih in priložnostih v zdravljenju mešane dislipidemije

Mateja Verdinek, dr. med., spec. interne medicine iz SB Jesenice v videu predstavi trenutne terapevtske možnosti in prihodnost zdravljenja mešane dislipidemije. Kako učinkoviti smo pri doseganju ciljev zdravljenja ter kaj vpliva na boljše sodelovanje bolnikov?

11. 10. 2024

Priporočila za doseganje ciljnih vrednosti LDL-holesterola

Kakšne so ciljne vrednosti LDL-holesterola glede na oceno ali izračun tveganja SCORE2 oziroma SCORE-OP? Kako pa pri osebah s kronično ledvično boleznijo, družinsko hiperholesterolemijo ter pri osebah s sladkorno boleznijo tipa 2? Usmeritve sta v preglednici strnila dr. Jerneja Tasič, dr. med., in Kevin Pelicon, dr. med.

10. 10. 2024

Adherenca pri zdravljenju skozi štiri vprašanja

Zlasti pri dolgotrajnem zdravljenju dislipidemij lahko adherenca pri zdravljenju izrazito upade. Za povečanje adherence sta zato ključnega pomena sprejemanje odločitev v sodelovanju s bolnikom in prilagoditev zdravljenja posamezniku. Kako lahko še izboljšamo sodelovalnost, boste izvedeli v kratkem kvizu, ki sta ga pripravila dr. Jerneja Tasič, dr. med., spec. interne medicine, kardiologije in vaskularne medicine, ter Kevin Pelicon, dr. med., oba s KO za kardiologijo UKC Ljubljana.

8. 10. 2024

Kako smo spremenili diagnostični proces pljučnega raka?

Katere ključne izzive v poti bolnika do diagnoze pljučnega raka prepoznavajo na Kliniki Golnik, kjer obravnavajo največ pacientov? Kaj je pokazala njihova analiza in kako so diagnostični proces »znotraj sistema« spremenili glede na njihove ugotovitve? Odgovarja doc. dr. Mateja Marc Malovrh, dr. med., spec. pnevmologije s Klinike Golnik.

6. 10. 2024
5 6 7 8 9 10 11

Aktualni e-novičnik

Predoperativna priprava bolnika – kaj bo drugače?

25. 3. 2025

Mišice so ključ do presnovnega zdravja

25. 3. 2025

Klinične smernice in priporočila

25. 3. 2025

Nevroznanost povezuje

25. 3. 2025

Najslabše je, ko se odločijo ne storiti nič

20. 3. 2025
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2025 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.