Nespečnež ali ekstremen večerni kronotip?

Kako skrbeti za dobro higieno spanca? Zakaj so pomembni cirkadiani ritmi pri človeku? Kako strašljive so posledice izmenskega dela pri zdravstvenih delavcih in kakšen vpliv na telo imajo nočna dežurstva? Odgovore je nanizal 3. simpozij o spalni apneji, ki ga je organizirala Univerzitetna klinika za pljučne bolezni in alergijo Golnik.

Preberi več

»Sestavljeni« smo iz vseh bolnikov, ki smo jih kadarkoli srečali

Vita Andreja Mesarič, dr. med., mlada specialistka ginekologije in porodništva, zaposlena na KO za perinatologijo Ginekološke klinike UKC Ljubljana, je trenutno na dodatnem izobraževanju iz fetalne medicine na Fetal Medicine Foundation, ki deluje v sklopu univerzitetne bolnišnice King‘s College v Londonu. Pravi, da je neizmerno srečna in hvaležna, ker je našla to, kar jo najbolj veseli delati. Kljub trenutnim sistemskim izzivom, ki spremljajo zdravniški poklic.

Preberi več

Nad bolečino z akupunkturo

Kako se akupunktura uporablja v klinični praksi? Katere svetovne smernice jo vključujejo kot možnost zdravljenja? Kje je največ dokazov za koristnost njene uporabe v praksi?

Preberi več
Uvodnik

Quo vadis, endokrinologija?

Endokrinologi, združeni v ESE in ZES, si prizadevamo, da bo endokrinologija v središču medicine, da bo povezovala njene razdrobljene veje na področju zdravstvene oskrbe, znanosti in izobraževanja, kot hormoni v telesu povezujejo in usklajujejo delovanje posameznih organov in organskih sistemov, piše uvodničarka prof. dr. Marija Pfeifer, dr. med.

19. 3. 2019

Diagnostiko ovira pomanjkanje ustreznih alergenov

Pomlad s cvetenjem prinaša neprijetnosti predvsem bolnikom z alergijskim rinitisom. Dodatne težave tako njim kot zdravnikom pa povzroča to, da niso vsi alergeni, ki smo jim izpostavljeni v zunanjem okolju, dostopni za testiranje, poudarja doc. dr. Mihaela Zidarn, dr. med., z Univerzitetne klinike za pljučne bolezni in alergijo Golnik.

19. 3. 2019
pHARMONIA + ROCHE

Napredujoča multipla skleroza ni več neobvladljiva

O zdravljenju multiple skleroze – v Sloveniji jo ima okoli 3500 ljudi – je na strokovnem srečanju v organizaciji družbe Roche, na katerem so strokovni javnosti predstavili novosti v zdravljenju te bolezni, ob tem pa napovedali tudi dostopnost novega zdravila slovenskim bolnikom z multiplo sklerozo, govoril prof. dr. Gavin Giovannoni, priznani nevrolog z Barts and the London School of Medicine and Dentistry.

19. 3. 2019

Nova zdravila pomenijo tudi več svobode

V Sloveniji je okoli 3500 bolnikov z MS, letni strošek bolezni je 67 milijonov evrov, kar med nevrološkimi boleznimi takoj za živčno-mišičnimi boleznimi pomeni največji strošek na posameznega bolnika. Se je pa zaradi razvoja novih zdravil stanje pri bolnikih občutno izboljšalo, je poudaril asist. dr. Gregor Brecl Jakob, dr. med., z Nevrološke klinike Ljubljana.

19. 3. 2019

Kakovost življenja pri moških z napredovalim ali lokaliziranim rakom prostate

Velika populacijska raziskava, ki so jo izvedli v Združenem kraljestvu, je pokazala, da ima večina moških z rakom prostate v obdobju od 18 do 42 mesecev po postavitvi diagnoze podobno z zdravstvenim stanjem povezano kakovost življenja kot moški v splošni populaciji, se pa pri bolnikih z rakom prostate pogosteje pojavljajo motnje spolne funkcije.

19. 3. 2019

Se zdravljenje KOPB zapleta?

Med novostmi v smernicah GOLD so strokovnjaki na simpoziju v Ljubljani v ospredje postavili prilagajanje zdravljenja glede na simptome in poslabšanja ter pomen eozinofilcev kot biooznačevalcev za uporabo inhalacijskih kortikosteroidov.

19. 3. 2019

Liraglutid lahko izboljšuje možnosti za zanositev

Liraglutid je v primerjavi z metforminom izjemno povečal možnosti za zanositev pri debelih bolnicah s sindromom policističnih ovarijev, vključenih v postopek umetne oploditve (IVF), je pokazala pilotna študija slovenskih strokovnjakov iz UKC Ljubljana.

19. 3. 2019

Genska terapija za adrenolevkodistrofijo

Genska terapija je vse bolj obetavna možnost zdravljenja nekaterih redkih endokrinoloških bolezni, je na Matajčevem dnevu na Bledu potrdilo predavanje pionirke tega področja prof. dr. Nathalie Cartier. Slovenija si tlakuje pot, da bi zdravljenje prišlo tudi k nam, nam je zaupal prof. dr. Tadej Battelino, dr. med.

19. 3. 2019

Pri presejanju novorojencev je prihodnost genetska diagnostika

Na Pediatrični kliniki v Ljubljani od lani poteka program razširjenega presejanja novorojencev za več kot 20 bolezni, program pa naj bi že v kratkem spet razširili, piše doc. dr. Urh Grošelj, dr. med. Predsimptomatska prepoznava teh bolezni je pogoj za preprečevanje pogosto hudih posledic.

19. 3. 2019

Nujnost prehoda odraslih z vrojenimi boleznimi presnove v oskrbo za odrasle

Potreba po obravnavi odraslih bolnikov z vrojenimi boleznimi presnove se zaradi izboljšanja preživetja in sodobnejše diagnostike povečuje. Kljub temu večina bolnikov ostaja v obravnavi pediatra tudi več desetletij v odrasli dobi, poudarja Nadan Gregorič, dr. med.

19. 3. 2019

Epidemija demaskulinizacije

Debelost je bolj kot starost pomembna za pojav epidemije pomanjkanja testosterona in kar do 50 % moških s sladkorno boleznijo tipa 2 ima hipogonadizem. Smiselno je, da smo na klinične težave, ki bi lahko bile povezane s pomanjkanjem testosterona pri njih, pozornejši, svetuje dr. Mojca Jensterle Sever, dr. med.

19. 3. 2019

Pomembno je pravočasno zdravljenje akromegalije

Tumor hipofize, žleze, ki je kontrolni center med žlezami z notranjim izločanjem, obducenti najdejo kar pri petini umrlih. Tretjina tumorjev hipofize je sicer klinično nema ali hormonsko neaktivna, pojasnjuje asist. dr. Kristina Groti Antonič, dr. med., z UKC Ljubljana.

19. 3. 2019

Dvojno presnovno tveganje

Nealkoholna zamaščenost jeter ima poleg jetrno specifičnih zapletov tudi presnovne zaplete. Tisti, ki skrbimo za bolnike s sladkorno boleznijo tipa 2, smo še posebej zaskrbljeni, ker sladkorna bolezen tipa 2 poslabšuje njen potek, velja pa tudi nasprotno, piše Špela Volčanšek, dr. med.

19. 3. 2019

Avtoimunsko vnetje ščitnice je tudi bolezen mladostnikov

V Sloveniji na milijon prebivalcev letno odkrijejo 1700 novih bolnikov s Hashimotovim tiroiditisom.To avtoimunsko bolezen ima vsaka peta ženska in vsaka tretja po 50. letu starosti. Med odkritimi so tudi otroci in mladostniki, pojasnjuje doc. dr. Primož Kotnik, dr. med., s Pediatrične klinike v Ljubljani.

19. 3. 2019

Hormonsko iztirjeni človek

Stres, pomanjkanje spanja in gibanja ter nezdrava prehrana so v sodobnem življenju pomemben razlog za hormonsko neravnovesje, ki lahko vodi v različne bolezenske zaplete, je opozoril prof. dr. Janez Preželj, dr. med., lanski dobitnik Mahkotovega priznanja za življenjsko delo.

19. 3. 2019

Komuniciranje je kot ples

S pacienti smo kot s plesalci na parketu in da si dober zdravnik, moraš znati tudi dobro plesati, nam je povedala prim. Darinka Klančar, dr. med. Damijan Perne, dr. med., pa je plesal že v obeh vlogah in ima pri tem zanimive izkušnje.

19. 3. 2019
Intervju

Hiter razvoj ti ne pusti predahniti

Življenjsko vodilo najboljše evropske specializantke iz internistične onkologije dr. Nine Fokter Dovnik, dr. med., je, da želi polno živeti prav vsak dan, poseben izziv pa ji pomeni pogovor s svojci bolnika.

19. 3. 2019

Moški so pri zdravljenju osteoporoze zapostavljeni

Za zdaj so smernice zdravljenja sekundarne osteoporoze samo za tri področja: za z glukokortikoidi povzročeno osteoporozo, z aromataznimi zaviralci povzročeno osteoporozo in za z antiandrogeni povzročeno osteoporozo, je povedala Katarina Mlekuš Kozamernik, dr. med., za pomladansko številko revije pHarmonia.

6. 3. 2019

Aktualni e-novičnik

Z zdravili povzročena jetrna okvara

21. 10. 2024

Desetletno preživetje bolnikov z napredovalim malignim melanomom

15. 10. 2024

Somnologija v Sloveniji je dobra

22. 10. 2024

Nespečnež ali ekstremen večerni kronotip?

22. 10. 2024

Covid-19 ostaja pomemben vzrok za hospitalizacijo

22. 10. 2024
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2024 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.