Nespečnež ali ekstremen večerni kronotip?

Kako skrbeti za dobro higieno spanca? Zakaj so pomembni cirkadiani ritmi pri človeku? Kako strašljive so posledice izmenskega dela pri zdravstvenih delavcih in kakšen vpliv na telo imajo nočna dežurstva? Odgovore je nanizal 3. simpozij o spalni apneji, ki ga je organizirala Univerzitetna klinika za pljučne bolezni in alergijo Golnik.

Preberi več

»Sestavljeni« smo iz vseh bolnikov, ki smo jih kadarkoli srečali

Vita Andreja Mesarič, dr. med., mlada specialistka ginekologije in porodništva, zaposlena na KO za perinatologijo Ginekološke klinike UKC Ljubljana, je trenutno na dodatnem izobraževanju iz fetalne medicine na Fetal Medicine Foundation, ki deluje v sklopu univerzitetne bolnišnice King‘s College v Londonu. Pravi, da je neizmerno srečna in hvaležna, ker je našla to, kar jo najbolj veseli delati. Kljub trenutnim sistemskim izzivom, ki spremljajo zdravniški poklic.

Preberi več

Nad bolečino z akupunkturo

Kako se akupunktura uporablja v klinični praksi? Katere svetovne smernice jo vključujejo kot možnost zdravljenja? Kje je največ dokazov za koristnost njene uporabe v praksi?

Preberi več
ERS 2019

Vpliv onesnaževalcev na dihala vse bolj pod drobnogledom

Letošnji mednarodni kongres ERS je spet kar nekaj pozornosti namenil vplivu onesnaževalcev na dihala. Izkazalo se je, da so delci PM10, dušikov dioksid (NO2) in žveplov dioksid (SO2) v onesnaženem zraku skupaj povezani S tveganjem za smrt pri dojenčki območji. A to niso edini onesnaževalci, ki nas lahko skrbijo.

20. 10. 2019
EASD 2019

Pomen zaviralcev SGLT2 zunaj ustaljene rabe

Na letošnjem srečanju EASD se je veliko govorilo o zaviralcih SGLT2-kanalčkov, predvsem zunaj najbolj ustaljene uporabe,torej o njihovi uporabi pri zdravljenju sladkorne bolezni tipa 1 pa pri zdravljenju srčnega popuščanja tudi pri tistih brez sladkorne bolezni.

20. 10. 2019

Kardiologov pogled na sodelovanje z diabetologi in družinskimi zdravniki

Nova zdravila zapolnjujejo vrzel med sladkorno boleznijo kot metaboličnim fenomenom in njenimi zapleti, zlasti makrovaskularnimi, ki so poglavitni vzrok smrti bolnikov s sladkorno boleznijo. Tako učinke sodobnih zdravil za zdravljenje sladkorne bolezni tipa 2 komentira dr. Dragan Kovačič, dr. med., iz SB Celje.

20. 10. 2019

Gripa pomeni tveganje za srčno popuščanje

Gripa je pomembno tveganje za nastanek tako akutnega srčnega popuščanja kot za akutno poslabšanje že znanega kroničnega srčnega popuščanja, poudarja dr. Gregor Poglajen, dr. med., spec. kardiologije, z UKC Ljubljana.

20. 10. 2019

Srčni infarkt pri ženskah ni vedno pravočasno prepoznan

Pri ženskah srčnega infarkta pogosto še vedno ne prepoznamo dovolj zgodaj, poudarja kardiologinja dr. Tjaša Vižintin Cuderman, dr. med. Eden od razlogov je v tem, da ženske velikokrat zanikajo lastne težave, po drugi strani pa je simptomatika lahko nekoliko drugačna kot pri moških.

20. 10. 2019

Sveže skupne smernice

Ob letošnjem kongresu ESC sta evropsko kardiološko in diabetološko združenje skupaj izdali smernice o preprečevanju in zdravljenju srčno-žilnih bolezni pri bolnikih s sladkorno boleznijo in prediabetesom. Smernice opredeljujejo nov način ocenjevanja srčno-žilnega tveganja pri tej skupini bolnikov in v nekaterih primerih izrivajo metformin iz prve linije.

20. 10. 2019
BRMS 2019

Od genov do srca

Pod srčnim popuščanjem se skriva raznolika skupina bolnikov, ki jih ne opredeljuje le ohranjen ali neohranjen iztisni delež. Nekatere odgovore bo v prihodnje morda dala genetika, že zdaj pa je genetsko testiranje in svetovanje možnost, ki jo tudi v kardiologiji vse več uporabljajo, je povedala doc. dr. Karin Writzl, dr. med., s Kliničnega inštituta za medicinsko genetiko.

20. 10. 2019
Intervju: Špela Albreht, dr. med., raziskuje jame in ljudi

Spodaj je drug svet

Strokovna vodja ZD Logatec Špela Albreht pravi, da je trpežna tako kot vsi družinski zdravniki, ki poleg zdravstvenih bremen pogosto nosijo še del socialnega bremena svojih pacientov. Vas zanima, kje najde svoj mir?

19. 10. 2019
Uvodnik

Kakšen je danes kardiolog?

Podoba kardiologa – zdravnika s slušalkami, ki lahko izmeri krvni tlak, pogleda EKG in predpiše nekaj zdravil – je še vedno močno zasidrana v našem pojmovanju, vendar je bil ravno v kardiologiji v zadnjih letih dosežen izrazit napredek znanosti in tehnologije, kar je pomembno preoblikovalo jedro te stroke, , piše prof. dr. Bojan Vrtovec, dr. med., v uvodniku oktobrske pHarmonije.

19. 10. 2019
Intervju

ECTRIMS 2019: Za bolnike z MS še bolj varne terapije

27. 9. 2019

Humani imunoglobulini ne preprečijo zagonov multiple skleroze po porodu

Ljubljanski nevrologi so skupaj s hrvaškimi kolegi v klinični študiji iskali odgovor, ali infuzije humanih imunoglobulinov lahko preprečijo poslabšanja multiple skleroze pri bolnicah po porodu. Študija je pokazala, da ne.

27. 9. 2019

Z uporabo prostih lahkih verig še zanesljivejša diagnostika

Pri potrjevanju diagnoze multiple skleroze (MS) bi lahko uporabljali tudi proste lahke verige (kapa in lambda), ki so v likvorju in krvi, je potrdila skupina mariborskih nevrologov v sodelovanju s FERI. Ekipa pod vodstvom dr. Biljane Stern pa je uspešno validirala dva vprašalnika za bolnike z multiplo sklerozo.

27. 9. 2019

Potrdili povezavo med vnetnimi citokini in aterosklerozo ter izpostavili pomen vitamina D

Kongres ECTRIMS je edinstvena priložnost za izmenjavo izkušenj in mnenj s strokovnjaki na področju multiple skleroze z vsega sveta. Zelo pomembno je ohranjati stik s sodobnim načinom diagnostike in zdravljenja, prijetno pa je tudi vedno znova ugotoviti, da imajo bolniki v Sloveniji omogočen dostop do najsodobnejših zdravil, poudarjajo slovenski nevrologi.

27. 9. 2019

Za izkoreninjenje raka je potrebno cepljenje obeh spolov

V Sloveniji zaradi raka materničnega vratu, ki je posledica okužbe z najbolj agresivnimi genotipi humanega papiloma virusa (HPV), še vedno umre 40 do 50 žensk na leto. Ker so tudi moški prenašalci HPV, je nujno cepljenje obeh spolov, opozarja stroka ob 10-letnici celjenja proti HPV v Sloveniji.

25. 9. 2019
Intervju

Na ESC 2019 kar peterica novih smernic

25. 9. 2019
DELOVNI LIST

Obravnava pridruženih bolezni pri KOPB

2. 7. 2019
PREGLEDNICA ZDRAVIL

KOPB in astma

1. 7. 2019
SLOVENSKA STROKA

Pametno orodje za prepoznavanje bolezni iz podatkov krvnih preiskav

Na letošnjih Schrottovih dnevih sta dr. Marko Notar, univ. dipl. kem., in prof. dr. Peter Černelč, dr. med., predstavila algoritem Smart Blood Analytics, ki lahko potrdi ali predlaga bolnikovo diagnozo v obliki desetih najverjetnejših bolezni. Za področje nefrologije je bila prava diagnoza med prvimi 10 predlaganimi kar v 96 % primerov, v endokrinologiji v 95 %, kardiologiji v 94 % in hematologiji v 93 % primerov. Orodje (hematološki model) je bilo že lani predstavljeno tudi v reviji Nature.

27. 6. 2019

Aktualni e-novičnik

Z zdravili povzročena jetrna okvara

21. 10. 2024

Desetletno preživetje bolnikov z napredovalim malignim melanomom

15. 10. 2024

Somnologija v Sloveniji je dobra

22. 10. 2024

Nespečnež ali ekstremen večerni kronotip?

22. 10. 2024

Covid-19 ostaja pomemben vzrok za hospitalizacijo

22. 10. 2024
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2024 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.