Nespečnež ali ekstremen večerni kronotip?

Kako skrbeti za dobro higieno spanca? Zakaj so pomembni cirkadiani ritmi pri človeku? Kako strašljive so posledice izmenskega dela pri zdravstvenih delavcih in kakšen vpliv na telo imajo nočna dežurstva? Odgovore je nanizal 3. simpozij o spalni apneji, ki ga je organizirala Univerzitetna klinika za pljučne bolezni in alergijo Golnik.

Preberi več

»Sestavljeni« smo iz vseh bolnikov, ki smo jih kadarkoli srečali

Vita Andreja Mesarič, dr. med., mlada specialistka ginekologije in porodništva, zaposlena na KO za perinatologijo Ginekološke klinike UKC Ljubljana, je trenutno na dodatnem izobraževanju iz fetalne medicine na Fetal Medicine Foundation, ki deluje v sklopu univerzitetne bolnišnice King‘s College v Londonu. Pravi, da je neizmerno srečna in hvaležna, ker je našla to, kar jo najbolj veseli delati. Kljub trenutnim sistemskim izzivom, ki spremljajo zdravniški poklic.

Preberi več

Nad bolečino z akupunkturo

Kako se akupunktura uporablja v klinični praksi? Katere svetovne smernice jo vključujejo kot možnost zdravljenja? Kje je največ dokazov za koristnost njene uporabe v praksi?

Preberi več

Za klopnim meningoencefalitisom lahko zbolijo tudi otroci

Proti klopnemu meningoencefalitisu, virusni bolezni osrednjega živčevja, se v Sloveniji z najmanj enim odmerkom cepi okoli 16 % prebivalcev, redno pa se jih cepi okoli 7 %. Se bo slika z novostjo v cepilnem programu, brezplačnim cepljenjem triletnikov in 49-letnikov, kaj izboljšala?

21. 10. 2019

Odpravljajo bolečino in pospešujejo okrevanje

Zdravila proti bolečinam ne vplivajo samo na zaznavo bolečine, temveč še na marsikaj drugega, saj ne odpravljajo le bolečine, ampak nam omogočajo kakovostnejše in krajše okrevanje, poudarja asist. Žiga Kovačič, dr. dent. med., specialist maksilofacialne kirurgije, z UKC Ljubljana.

21. 10. 2019
KONGRES EVROPSKEGA ZDRUŽENJA ZA PEDIATRIČNO NEVROLOGIJO

Dobri rezultati pri zdravljenju spinalne mišične atrofije

Na nedavnem kongresu Evropskega združenja za pediatrično nevrologijo (European pediatric neurology society, EPNS) so se slovenski nevrologi predstavili s kar devetimi posterji, je povedal doc. dr. Damjan Osredkar, dr. med., predstojnik Kliničnega oddelka za otroško, mladostniško in razvojno nevrologijo na Pediatrični kliniki v Ljubljani.

21. 10. 2019

Zdravljenje multiple skleroze med nosečnostjo

Odbor za medicinske proizvode za človeško rabo (CHMP) je letos septembra izdal pozitivno mnenje za uporabo interferona beta-1a med nosečnostjo in dojenjem.

21. 10. 2019
KLINIČNA POT

Klinična pot bolnika s srčnim popuščanjem

21. 10. 2019
PREGLEDNICA

Koledar cepljenja otrok

21. 10. 2019
PREGLEDNICA

Cepljenje odraslih

Povzeto po navodilih za izvajanje programa cepljenja in zaščite z zdravili za leto 2019.

21. 10. 2019
NA KRATKO

Za preprečevanje zarastlin

Pogoste neželene posledice abdominalnih kirurških postopkov so zarastline, ki se začnejo oblikovati že v treh urah po operaciji. Priporočila strokovnega sveta za ginekologijo (ANGEL) predlagajo, da kirurgi sprejmejo rutinsko strategijo za zmanjšanje zarastlin vsaj za bolnice, ki so imele operacijo z velikim tveganjem.

21. 10. 2019
NA KRATKO

Ustekinumab z novo indikacijo

Evropska agencija za zdravila (EMA) je v začetku septembra odobrila razširitev uporabe ustekinumaba na zdravljenje zmerno do močno aktivnega ulceroznega kolitisa pri odraslih bolnikih, ki se niso ustrezno odzvali, so izgubili odziv na zdravljenje, ali niso prenašali konvencionalnega zdravljenja ali zdravljenja z biološkim zdravilom oziroma je takšno zdravljenje kontraindicirano.

21. 10. 2019
NA KRATKO

Pozivajo k akciji

Globalno breme raka narašča kljub vse večji pozornosti, ki jo tej bolezni namenjata javnost in politika. Med letoma 2005 in 2015 se je namreč na globalni ravni število novih primerov raka povečalo za 33 %, trend pa naj bi se nadaljeval. Pfizer je ob tem prevzel pobudo in je podpornik Central and Eastern European Cancer Action Group (CEECAG), katerega namen je izdelati dokument Call for Action za odločevalce.

21. 10. 2019
NA KRATKO

V ospredju družbena odgovornost

Chiesi svoje poslovanje vse bolj usmerja v družbeno odgovorno in trajnostno rast. To je tudi razlog, da je ena izmed večjih svetovnih farmacevtskih družb pridobila certifikat B Corp, ki ga podeljuje neprofitna organizacija B Lab. ■ J. P. Š.

21. 10. 2019
NA KRATKO

Korist tudi, če ni vse pod nazorom

Ni še konec podatkov, ki jih dobivamo iz analiz raziskave EMPA-REG OUTCOME. Na letoš­njem kongresu EASD so tako objavili še razveseljive informacije, da je zaviralec SGLT2 empagliflozin pri bolnikih s sladkorno boleznijo in srčno-žilno boleznijo pokazal ugodno srčno-žilno delovanje ne glede na to, koliko dejavnikov SŽ-tveganja je bilo pod nadzorom.

21. 10. 2019
NA KRATKO

Dvotirno proti­trombotično zdravljenje

Randomizirana raziskava AUGUSTUS je pokazala, da je bilo pri bolnikih z AF in nedavnim AKS ali PKI, ki so poleg zaviralca P2Y12 (večinoma klopidogrela) prejemali peroralni antikoagulant apiksaban brez aspirina, manj krvavitev in hospitalizacij ob podobni pojavnosti ishemičnih dogodkov kot pri bolnikih, ki so prejemali zaviralec vitamina K, aspirin ali oboje.

21. 10. 2019
NA KRATKO

Proaktivna shema odmerjanja se potrjuje

Na Bayerjevi novinarski konferenci ob letošnjem kongresu EURETINA v Parizu so opozorili, da bolezni oči pogosto prizadenejo starejše. Zdravila anti-VEGF pa so v zadnjih letih pomembno spremenila zdravljenje vlažne starostne degeneracije makule (SDM).

21. 10. 2019

Svetovni prvaki v odkrivanju družinske hiperholesterolemije

Slovenija je edina država na svetu, ki izvaja populacijsko presejanje na družinsko hiperholesterolemijo (DH), tako da to najpogostejšo presnovno motnjo uspešno odkrivamo že pri petletnikih. Doc. dr. Urh Grošelj, dr. med., opozarja na še en pomemben »stranski učinek« tovrstnega presejanja ...

21. 10. 2019
DIAGNOZA

Polifarmakoterapija: Preveč dobrega škoduje

Zdravnik družinske medicine ima v povprečju skoraj 500 pacientov, ki prejemajo več kot pet učinkovin. Kdaj je čas, da njihovo farmakoterapijo ponovno vzamemo pod drobnogled in kako, svetuje dr. Alenka Kovačič, mag. farm., spec. klin. farm., iz Splošne bolnišnice Murska Sobota.

20. 10. 2019
ESMO 2019

Za odkrivanje mutacij ALK namesto biopsije krvni test

Nedavni kongres Evropskega združenja za onkologijo (ESMO) je postregel z vrsto obetavnih rezultatov različnih študij, med drugim tudi z raziskavo, ki je potrdila klinično uporabnost krvnega testa za pomoč pri izbiri tarčnega zdravljenja za določene bolnike z napredovalim rakom pljuč.

20. 10. 2019

Presejanje raka pljuč kmalu v redni klinični praksi?

Presejanje raka pljuč je bilo na nedavnem svetovnem kongresu o pljučnem raku ena najbolj vročih tem. Metoda presejanja – nizkoodmerni CT prsnih organov enkrat na leto – ni več vprašanje, meni mag. Mojca Unk, dr. med., z OI Ljubljana, težava pa je določanje, kdo je ogrožena populacija.

20. 10. 2019

Aktualni e-novičnik

Z zdravili povzročena jetrna okvara

21. 10. 2024

Desetletno preživetje bolnikov z napredovalim malignim melanomom

15. 10. 2024

Somnologija v Sloveniji je dobra

22. 10. 2024

Nespečnež ali ekstremen večerni kronotip?

22. 10. 2024

Covid-19 ostaja pomemben vzrok za hospitalizacijo

22. 10. 2024
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2024 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.