Nove slovenske smernice za obravnavo pljučnega raka
V zadnjih 15 letih se je zgodilo veliko novosti v zdravljenju pljučnega raka, zato so bile nove slovenske smernice že težko pričakovane. Na Tavčarjevih dnevih jih je predstavila doc. dr. Martina Vrankar, dr. med., z Onkološkega inštituta Ljubljana in povedala, da gre za pomemben korak k poenotenju obravnave bolnikov.
Breme pljučnega raka je še vedno nacionalni problem
»Kljub velikim naporom smo petletno preživetje bolnikov s pljučnim rakom v zadnjih letih izboljšali le za tri odstotke. V želji, da bi bili uspešnejši, usmerjamo svoje moči v nove preventivne programe, še bolj dostopno pulmološko obravnavo in pa v nova obetavna zdravljenja,« je povedal strokovni direktor Onkološkega inštituta, izr. prof. dr. Viljem Kovač, dr. med.
Koliko vdihov imam?
V prazničnem času, ki se že kotali s snežnimi kepami, pa tudi sicer se ustavimo, zadihajmo, pomislimo na to, kaj je res pomembno, in ostalo pustimo. Če še zasluži naš čas, bo že našlo pot nazaj. Navsezadnje zares potrebujemo samo miren izdih in svež vdih, pa se včasih zgodi kot je treba, samo od sebe
Hitrost hranjenja ni povezana s preživetjem ali nevrološkimi motnjami
Raziskava SIFT, objavljena v reviji New England Journal of Medicine, je pokazala, da hitrost večanja dnevnega vnosa mleka pri nedonošenčkih z zelo nizko gestacijsko starostjo ali zelo majhno porodno težo ni vplivala na njihovo preživetje oziroma pojav zmerne ali hude nevrološke razvojne motnje pri starosti 24 mesecev.
Veliko možnosti, da jo spregledamo
Ker jo spremlja nejasna, neznačilna klinična slika in je zelo nepredvidljiva, obstaja veliko možnosti, da invazivno meningokokno bolezen (IMB) spregledamo ali pozno diagnosticiramo. To pa je lahko zelo nevarno, opozarja prim. mag. Breda Zakotnik, dr. med., spec. pediatrije in infektologije.
Prava terapija pravemu bolniku
Aktualne smernice evropskega kardiološkega in diabetološkega združenja o preprečevanju in zdravljenju srčno-žilnih bolezni pri bolnikih s sladkorno boleznijo vnašajo pri izboru antihiperglikemika odmevno spremembo. Terapija prvega izbora pri zdravljenju oseb z velikim ali zelo velikim tveganjem za srčno-žilne bolezni je zaviralec SGLT2-kanalčkov ali agonist GLP-1, šele nato metformin.
Presejalno testiranje na osnovi PSA zmanjša umrljivost
Na kongresu EMUC 2019, kjer so priznani specialisti z različnih področij predstavili svoje poglede na praktične izzive v obravnavi bolnikov z urološkimi malignomi, je bilo veliko govora tudi o zgodnjem odkrivanju raka prostate in presejalnem testiranju z določitvijo ravni prostatičnega specifičnega antigena (PSA).
Bolnišnične okužbe so vse večja težava
Slovenija je glede bolnišničnih okužb, ki so vse večja težava, nad evropskim povprečjem, njihovega dejanskega obsega pa se ne zavedamo dovolj, poudarja doc. dr. Mateja Logar, dr. med., infektologinja s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana.
Cilj se zvišuje
Vse boljše poznavanje zapletene imunologije v ozadju luskavice nas je pripeljalo do vse učinkovitejših bioloških zdravil in velikih sprememb za bolnike, smo izvedeli na Dermatološkem vikendu v Portorožu. Prof. Brian Kirby, dr. med., je v pogovoru z nami poudaril, da imajo najboljše obete tisti bolniki, ki jim na učinkovito zdravljenje ni treba čakati predolgo.
So mladi astmatiki s pomočjo aplikacije lahko bolj urejeni?
Adolescenti imajo v primerjavi z odraslimi slabšo urejenost astme in se manj verjetno posvečajo ukrepom za optimizacijo zdravljenja, kot so izogibanje sprožilcem, obisk pri pulmologu in redno jemanje zdravil. Ali se lahko to izboljša z uporabo mobilne aplikacije, so preverjali v pilotnem testiranju aplikacije Kiss myAsthma.