Nespečnež ali ekstremen večerni kronotip?

Kako skrbeti za dobro higieno spanca? Zakaj so pomembni cirkadiani ritmi pri človeku? Kako strašljive so posledice izmenskega dela pri zdravstvenih delavcih in kakšen vpliv na telo imajo nočna dežurstva? Odgovore je nanizal 3. simpozij o spalni apneji, ki ga je organizirala Univerzitetna klinika za pljučne bolezni in alergijo Golnik.

Preberi več

»Sestavljeni« smo iz vseh bolnikov, ki smo jih kadarkoli srečali

Vita Andreja Mesarič, dr. med., mlada specialistka ginekologije in porodništva, zaposlena na KO za perinatologijo Ginekološke klinike UKC Ljubljana, je trenutno na dodatnem izobraževanju iz fetalne medicine na Fetal Medicine Foundation, ki deluje v sklopu univerzitetne bolnišnice King‘s College v Londonu. Pravi, da je neizmerno srečna in hvaležna, ker je našla to, kar jo najbolj veseli delati. Kljub trenutnim sistemskim izzivom, ki spremljajo zdravniški poklic.

Preberi več

Nad bolečino z akupunkturo

Kako se akupunktura uporablja v klinični praksi? Katere svetovne smernice jo vključujejo kot možnost zdravljenja? Kje je največ dokazov za koristnost njene uporabe v praksi?

Preberi več
VELIKI 4 - THE LANCET

Nadomestno hormonsko zdravljenje in povečano tveganje za raka dojk

Revija Lancet je objavila metaanalizo, ki je pokazala povečano tveganje za raka dojk pri ženskah po menopavzi glede na vrsto in trajanje prejetega nadomestnega hormonskega zdravljenja (NHZ).

11. 12. 2019
VELIKI 4 - JAMA

Zdrav življenjski slog koristen tudi pri genetsko obremenjenih

Življenjski slog in genetska obremenjenost sta neodvisno povezana s tveganjem za razvoj demence, so pokazali rezultati velike retrospektivne raziskave, objavljeni v reviji JAMA.

11. 12. 2019
VELIKI 4 - NEJM

Hitrost hranjenja ni povezana s preživetjem ali nevrološkimi motnjami

Raziskava SIFT, objavljena v reviji New England Journal of Medicine, je pokazala, da hitrost večanja dnevnega vnosa mleka pri nedonošenčkih z zelo nizko gestacijsko starostjo ali zelo majhno porodno težo ni vplivala na njihovo preživetje oziroma pojav zmerne ali hude nevrološke razvojne motnje pri starosti 24 mesecev.

11. 12. 2019

Veliko možnosti, da jo spregledamo

Ker jo spremlja nejasna, neznačilna klinična slika in je zelo nepredvidljiva, obstaja veliko možnosti, da invazivno meningokokno bolezen (IMB) spregledamo ali pozno diagnosticiramo. To pa je lahko zelo nevarno, opozarja prim. mag. Breda Zakotnik, dr. med., spec. pediatrije in infektologije.

11. 12. 2019
SREČANJE ZDRUŽENJA ENDOKRINOLOGOV SLOVENIJE

Prava terapija pravemu bolniku

Aktualne smernice evropskega kardiološkega in diabetološkega združenja o preprečevanju in zdravljenju srčno-žilnih bolezni pri bolnikih s sladkorno boleznijo vnašajo pri izboru antihiperglikemika odmevno spremembo. Terapija prvega izbora pri zdravljenju oseb z velikim ali zelo velikim tveganjem za srčno-žilne bolezni je zaviralec SGLT2-kanalčkov ali agonist GLP-1, šele nato metformin.

11. 12. 2019
EMUC 2019

Presejalno testiranje na osnovi PSA zmanjša umrljivost

Na kongresu EMUC 2019, kjer so priznani specialisti z različnih področij predstavili svoje poglede na praktične izzive v obravnavi bolnikov z urološkimi malignomi, je bilo veliko govora tudi o zgodnjem odkrivanju raka prostate in presejalnem testiranju z določitvijo ravni prostatičnega specifičnega antigena (PSA).

11. 12. 2019

Bolnišnične okužbe so vse večja težava

Slovenija je glede bolnišničnih okužb, ki so vse večja težava, nad evropskim povprečjem, njihovega dejanskega obsega pa se ne zavedamo dovolj, poudarja doc. dr. Mateja Logar, dr. med., infektologinja s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana.

11. 12. 2019
DERMATOLOŠKI VIKEND

Cilj se zvišuje

Vse boljše poznavanje zapletene imunologije v ozadju luskavice nas je pripeljalo do vse učinkovitejših bioloških zdravil in velikih sprememb za bolnike, smo izvedeli na Dermatološkem vikendu v Portorožu. Prof. Brian Kirby, dr. med., je v pogovoru z nami poudaril, da imajo najboljše obete tisti bolniki, ki jim na učinkovito zdravljenje ni treba čakati predolgo.

11. 12. 2019

Kako hipoksija vpliva na nastanek raka

Ko se raven kisika v telesu zniža, začnejo celice nemudoma prilagajati mehanizem delovanja. Med drugim hipoksija vpliva na nastanek rakavih obolenj, letošnji Nobelovi nagrajenci pa so pokazali, kaj privede do spremembe DNK.

11. 12. 2019

So mladi astmatiki s pomočjo aplikacije lahko bolj urejeni?

Adolescenti imajo v primerjavi z odraslimi slabšo urejenost astme in se manj verjetno posvečajo ukrepom za optimizacijo zdravljenja, kot so izogibanje sprožilcem, obisk pri pulmologu in redno jemanje zdravil. Ali se lahko to izboljša z uporabo mobilne aplikacije, so preverjali v pilotnem testiranju aplikacije Kiss myAsthma.

11. 12. 2019

Pljučna periferija v središču pozornosti

Zaznava bolezni malih dihalnih poti je precejšen izziv. Doc. dr. Sabina Škrgat, dr. med., spec. int. med. s Klinike Golnik, pa dodaja še skrb zbujajoč podatek, da se vsaj tretjina bolnikov ne zdravi tako, kot jim je bilo predpisano.

11. 12. 2019
KONGRES ESVM – IUA – CEVF 2019

Se trombolize ob pljučni emboliji (preveč) bojimo?

POtem ko so na letošnjem kongresu ESC objavili posodobljene smernice obravnave pljučne embolije, so se le-teh dotaknili tudi na skupnem mednarodnem kongresu treh strokovnih združenj za žilno medicino v Ljubljani. V Sloveniji akutno pljučno embolijo doživi 700 do 1.300 bolnikov na leto. Venski trombembolizmi, še posebno pljučni, so tretji najpogostejši vzrok smrti zaradi srčno-žilnih bolezni.

11. 12. 2019
PREGLEDNICA

Protimikrobna zdravila za zdravljenje nekaterih okužb

10. 12. 2019

Obrat na peti

Pod polotokom Gargano, ki kot ostroga štrli v Jadran, se je na šilasti peti italijanskega škornja razvlekla slikovita, pretežno nizka in kraško sušna Apulija. Prepišna lega na stičišču trgovskih in vojaških poti je kriva za dramatične vzpone in padce, ki so te kraje ustrojili v kontrastno krpanko bahavega baroka, skromnih vasic in samosvojega stavbarstva.

10. 12. 2019
SLOVENSKA STROKA

MR za oceno kariesa

Slovenski strokovnjaki so v prvi tovrstni raziskavi in vivo preverjali, ali bi magnetnoresonančno (MR) slikanje zob s kartiranjem relaksacijskega časa T2 zobne pulpe lahko uporabljali za vrednotenje odziva zobne pulpe ob napredovanju kariesa. Izsledke so objavili v reviji Caries Research.

10. 12. 2019
SLOVENSKA STROKA

Nove smernice za diagnozo celiakije

Izšle so prenovljene smernice za diagnozo celiakije Evropskega združenja za pediatrično gastroenterologijo, hepatologijo in prehrano (ESPGHAN). Glavna novost je enostavnejša določitev bolnikov, pri katerih smernice omogočajo diagnozo brez uporabe biopsije. Pri pripravi novih usmeritev je sodeloval tudi doc. dr. Jernej Dolinšek, dr. med., z UKC Maribor.

10. 12. 2019
VELIKI 4 - BMJ

Vegetarijanci in mesojedci v študiji EPIC-Oxford

Veganska in vegetarijanska prehrana v zadnjih letih postajata vse bolj priljubljeni, je pa zdaj tudi jasno, kakšna so pri tem tveganja za ishemično bolezen srca in možgansko kap v primerjavi z mesojedci, o čemer piše BMJ. V članku so objavljeni podatki o tveganju za ishemično bolezen srca in možgansko kap pri različnih načinih prehrane.

10. 12. 2019

Digitalna rešitev za kronične ledvične bolnike

Pomemben korak k personaliziranemu zdravljenju, torej takemu, ki je za posameznega bolnika najbolj ustrezno, je tudi digitalizacija. Predstavljamo primer dobre prakse iz Splošne bolnišnice Slovenj Gradec, kjer so oblikovali digitalno rešitev za ambulanto za kronične ledvične bolnike. Vodenje bolnikov v taki obliki prinaša manj zapletov in manj hospitalizacij, če pa bolniki vendarle morajo v bolnišnico, tam v povprečju ostanejo krajši čas.

10. 12. 2019

Aktualni e-novičnik

Z zdravili povzročena jetrna okvara

21. 10. 2024

Desetletno preživetje bolnikov z napredovalim malignim melanomom

15. 10. 2024

Somnologija v Sloveniji je dobra

22. 10. 2024

Nespečnež ali ekstremen večerni kronotip?

22. 10. 2024

Covid-19 ostaja pomemben vzrok za hospitalizacijo

22. 10. 2024
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2024 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.