Novo zdravilo za preprečevanje migrene na voljo na recept
Novartisovo zdravilo za preventivno zdravljenje migrene erenumab (Aimovig), edino monoklonsko protitelo, ki je popolnoma humano (IgG2), je od 6. januarja letos v Sloveniji na voljo na recept. To je pomembna novica za bolnike, saj jih kar 90 % navaja, da z migreno niso sposobni delati in opravljati vsakodnevnih opravil.
Najboljše šele pride
Vse moči smo usmerili v zdravljenje s celicami CAR-T, limfociti. Aparat Prodigy, ki je za to potreben, bomo umestili v naš novi laboratorij, kjer imamo zanj pripravljen prostor. To pa je šele začetek. Za zdaj pogrešamo glas onkološke stroke v Sloveniji, ki bo za tumor specifične limfocite CAR-T prav tako uporabljala. V teku so številne klinične raziskave. Voljo in znanje imamo.
Rešitev za bolnikov največji strah
Ni smrt tisto, česar se ljudje najbolj bojimo. Najbolj se bojimo trpljenja pred smrtjo. Paliativna oskrba olajša prav trpljenje v zadnjem obdobju življenja poudarjata Matjaž Figelj, dr. med. iz SB Nova Goric in Jana Harej Figelj, dr. med. iz ZD Nova Gorica.
Če imaš glas, ga uporabi za kaj smiselnega
Sašo Vipotnik ste morda slišali prepevati na kakšnem medicinskem kongresu v priložnostni zasedbi Midva ne ž'viva od tega (prej znani kot Moje pesmi, moje bolezni) ali pa v zasedbi The Painkillers, kjer muzicira s kolegi nevrologi in nevroradiologi.
Kako ukrepati ob sumu okužbe s koronavirusom
Ob širitvi koronavirusa je potrebna posebna obravnava pacientov, ki kažejo sum na okužbo. Skladno z definicijo primera je potrebno testiranje na okužbo pri bolnikih z vročino, kašljem, težjim dihanjem, zlasti če so v obdobju 14 dni pred pojavom simptomov in znakov bolezni bivali oziroma potovali na območja s povečanim tveganjem ali bili v tesnem stiku z bolnikom, pri katerem je bila potrjena okužba s koronavirusom.
Veliko je neustreznih brisov na SARS-CoV-2
Kdo od zdravstvenega osebja naj bi odvzemal bris pri sumu okužbe s SARS-CoV-2, katere so značilne napake pri odvzemu in kako se samozaščititi, smo vprašali izr. prof. dr. Miroslava Petrovca, dr. med., predstojnika Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo MF Univerze v Ljubljani.
Prihodnost po meri človeka
Dr. Marinka Žitnik s Harvarda in dr. Jure Leskovec s Stanforda bosta v Ljubljani nastopila kot predavatelja na izjemnem dogodku, ki nas že pozdravlja v prihodnosti (Dobrodošli v prihodnosti). V njej je s pomočjo strojnega učenja mogoče napovedati vedenje ljudi in analizirati izjemne množice zdravstvenih podatkov za učinkovitejšo preventivo in uspešnejše zdravljenje.
Novost pri obveznem cepljenju prispeva k poenostavitvi
Letos so otroci v prvem letu starosti cepljeni s šestvalentnim in ne več petvalentnim cepivom. Novost, s katero se Slovenija pridružuje večini držav EU, prinaša po besedah prim. mag. Brede Zakotnik, dr. med., spec. pediatrije in infektologije, poenostavitev programa cepljenja.
Lasje po zdravljenju raka
Alopecija je najpogostejši neželeni učinek, ki nastane zaradi delovanja zdravil za zdravljenje raka na hitro deleče se celice lasnega folikla. Izgubo las najpogosteje povzročajo citostatiki, redko se pojavi izpadanje in redčenje las ob hormonskem zdravljenju in zdravljenju z nekaterimi biološkimi zdravili.
Nove slovenske smernice za obravnavo pljučnega raka
V zadnjih 15 letih se je zgodilo veliko novosti v zdravljenju pljučnega raka, zato so bile nove slovenske smernice že težko pričakovane. Na Tavčarjevih dnevih jih je predstavila doc. dr. Martina Vrankar, dr. med., z Onkološkega inštituta Ljubljana in povedala, da gre za pomemben korak k poenotenju obravnave bolnikov.
Breme pljučnega raka je še vedno nacionalni problem
»Kljub velikim naporom smo petletno preživetje bolnikov s pljučnim rakom v zadnjih letih izboljšali le za tri odstotke. V želji, da bi bili uspešnejši, usmerjamo svoje moči v nove preventivne programe, še bolj dostopno pulmološko obravnavo in pa v nova obetavna zdravljenja,« je povedal strokovni direktor Onkološkega inštituta, izr. prof. dr. Viljem Kovač, dr. med.
Koliko vdihov imam?
V prazničnem času, ki se že kotali s snežnimi kepami, pa tudi sicer se ustavimo, zadihajmo, pomislimo na to, kaj je res pomembno, in ostalo pustimo. Če še zasluži naš čas, bo že našlo pot nazaj. Navsezadnje zares potrebujemo samo miren izdih in svež vdih, pa se včasih zgodi kot je treba, samo od sebe