Nevroznanost povezuje

Njegov prispevek je bil lani v ZDA na svetovnem kongresu o Alzheimerjevi bolezni izbran za najboljši podoktorski poster s področja raziskav o demenci z Lewyjevimi telesci. Specializant nevrologije z Nevrološke klinike UKC Ljubljana dr. Matej Perovnik, dr. med., poudarja pomen povezovanja različnih strok. Nevroznanost, poleg različnih disciplin, povezuje tudi različne vidike njegovega osebnega življenja.

Preberi več

Klinične smernice in priporočila

Kaj je razlog za majhno število slovenskih kliničnih smernic ali priporočil? So dokumenti, imenovani smernice, v večini res to ali bi jih bilo bolje opredeliti kot priporočila? Katere tuje smernice so najbolj uporabne, če nacionalne ne obstajajo ali so zastarele? In, nenazadnje, ali imajo vse stroke v medicini možnost slediti mednarodnim posodobitvam?

Preberi več

Zdravje mišic

Zdravje mišic je postalo v zadnjih letih pomembna zdravstvena tema. Prav ste prebrali, mišice so namreč zakladnica zdravja. Tradicionalni pogled je mišice povezoval predvsem s strukturnim vidikom telesne drže in gibanja ali pa nam je misel ušla na lepo mišičasto telo. Na podlagi sodobnih raziskav pa se je pogled na fiziološko vlogo mišic zelo spremenil.

Preberi več

Kaj še manjka v paleti zdravil proti luskavici?

PASI 100 pri okoli 60 % bolnikov in PASI 90 pri več kot 80 % so dosežki zdravljenja, ki spreminja življenje bolnikov z luskavico v plakih (vulgarna luskavica). Še vedno pa ostaja izziv sicer redkejša pustulozna oblika luskavice, opozarja asist. dr. Mateja Starbek Zorko, dr. med., z Dermatovenerološke klinike UKC Ljubljana.

16. 6. 2020
II. del

Naslednji cilj boja proti HIV/aidsu je ozdravitev

Na področju obvladovanja virusa HIV in zdravljenja je napredek ogromen, žal pa temu ne sledi odnos družbe do okužbe. Nedopustno je, da osebe, okužene s HIV, več kot tri desetletja po začetku epidemije še vedno nemalokrat doživljajo diskriminacijo v zdravstvu in javnem življenju.

16. 6. 2020

Algoritmi, ki rešujejo življenja

Nevrološka intenzivna enota UKC Ljubljana že nekaj let tesno sodeluje pri projektu CERTAIN pod okriljem ameriške klinike Mayo. Članica skupine predavateljev v okviru projekta je tudi specialistka nevrologije in intenzivne medicine dr. Nataša Milivojević, dr. med., vodja Oddelka nevrološke intenzivne terapije UKC Ljubljana.

16. 6. 2020

Enoletne in dvoletne izkušnje dokazujejo pomemben premik

Do nedavna so spinalno mišično atrofijo (SMA) zdravili le simptomatsko, zdaj jo lahko zelo uspešno zdravijo tudi vzročno. Kljub temu, da lahko SMA v celoti zavrejo, se odrasli bolniki manj kot pediatrični odločajo za nove terapije ali pa vsaj ne takoj, je povedal doc. dr. Blaž Koritnik, dr. med., specialist nevrolog z Nevrološke klinike UKC Ljubljana.

16. 6. 2020

V času COVID-19 na urgenci manj možganske kapi

Med epidemijo je urgentno nevrološko službo UKC Ljubljana zaradi možganske kapi obiskalo okoli 20 % manj ljudi kot običajno, je povedal vodja službe Igor Rigler, dr. med. Število obravnav oseb s prehodno možgansko kapjo (TIA) pa se je zmanjšalo kar za polovico.

16. 6. 2020

Kontinuirana zdravljenja po formuli 5-2-1

Zdravljenje Parkinsonove bolezni (PB) je simptomatsko in usmerjeno v omilitev klasičnih motoričnih znakov, nemotoričnih težav in prej ali slej tudi motoričnih komplikacij zdravljenja z levodopo. Levodopa je še vedno zlati standard zdravljenja PB, a po nekaj letih jemanja večina bolnikov razvije motorične komplikacije.

16. 6. 2020
Migrena

Lezi in potrpi? To ne gre!

Monoklonska protitelesa proti molekuli CGRP niso čudežna in ne pomagajo vsem bolnikom z migreno enako dobro, ugotavlja asist. dr. Andrej Fabjan, dr. med., z Nevrološke klinike UKC Ljubljana, ker gre za patofiziološko heterogeno bolezen. In vendar je za veliko bolnikov novo profilaktično zdravljenje najboljša možnost – da sploh lahko delajo in da njihovi odnosi z drugimi ne trpijo preveč.

16. 6. 2020

Zdravljenje multiple skleroze v klinični praksi

Napredek zdravljenja multiple skleroze je bil velik in hitrejši kot pri preostalih boleznih, navdušeno poroča nemški specialist nevrologije Refik Pul, dr. med., z Nevrološke klinike UKC Essen. V sodelovanju z UKC Münster je izvedel kohortno raziskavo, da bi rezultate klinične raziskave enega od zdravil IRT celostno primerjal z izkušnjami v praksi in na heterogeni skupini bolnikov z multiplo sklerozo.

16. 6. 2020

Kaj je bilo in bo drugače

Ob COVID-19 se na podlagi novih spoznanj spreminjajo tudi priporočila za strokovno obravnavo bolnika z multiplo sklerozo. Eden glavnih dejavnikov pri oblikovanju priporočil je vrsta imunosupresivnega zdravila, je poudaril predstojnik KO za bolezni živčevja z UKC Ljubljana, izr. prof. dr. Uroš Rot, dr. med. Določene stabilne bolnike bodo še naprej skušali obravnavati prek telefona. Mnogi so takega načina komuniciranja sicer že vajeni.

16. 6. 2020

Centre za MS je treba urediti širše, na ravni države

Smernice za zdravljenje in obravnavo bolnikov z multiplo sklerozo (MS) iz leta 2018 predlagajo oskrbo bolnikov v specializiranih centrih za MS, ki omogočajo ustrezno celostno obravnavo. Da je treba te centre pri nas urediti širše, s čimer bi omogočili enotno in vsem bolnikom dostopno obravnavo, poudarja dr. Alenka Horvat Ledinek, dr. med., z Nevrološke klinike UKC Ljubljana.

16. 6. 2020

Novo definiranje centralne hipersomnije

Evropski strokovnjaki s področja medicine spanja menijo, da je dosedanja definicija centralne hipersomnije pomanjkljiva. Predlog nove definicije in razloge zanj je opisala izr. prof. dr. Leja Dolenc Grošelj, dr. med., vodja laboratorija za motnje spanja na Kliničnem inštitutu za klinično nevrofiziologijo.

16. 6. 2020

Pri diagnostiki epilepsije pomaga »veliki brat«

Dobra plat opremljenosti vse večjega dela našega sveta s kamerami je, da lahko osebam z epilepsijo pomaga do hitrejše diagnoze. Mag. Bogdan Lorber, dr. med., svetuje, naj zdravniki poskušajo priti do teh posnetkov, ki so veliko boljši pričevalci dogajanja od človeških očividcev.

16. 6. 2020

Nočejo vsi vedeti, da imajo demenco

Medtem ko zdravila, ki bi poseglo v vzroke demence, ne dočakamo, imajo vsaj nekateri slovenski bolniki možnost sodelovati v kliničnih raziskavah zanje, v projektih izboljšanja zgodnjega odkrivanja demence in tudi raziskavah razvoja digitalnih orodij, ki bi zmanjšala dejavnike tveganja, nam je razložila doc. dr. Milica Gregorič Kramberger, dr. med.

16. 6. 2020

Kakovost življenja s hemofilijo

Še pred 70 leti je bila pričakovana življenjska doba osebe s hemofilijo kratka, otrok, rojen po letu 2000, ki je deležen sodobnega zdravljenja, pa ima pričakovano življenjsko dobo enako otroku brez motnje v strjevanju krvi. Razloge za to razkriva doc. dr. Barbara Faganel Kotnik, dr. med., iz UKC Ljubljana.

16. 6. 2020
Uvodnik

Nevrologija v vrtincu razvoja

Razvoj genske terapije je še posebej preoblikoval otroško nevrologijo, kjer mnoge zdravnike prevevajo občutki, podobni tistim, ki so jih doživljali zdravniki, usmerjeni v zdravljenje multiple skleroze, pred skoraj 30 leti.

16. 6. 2020
Nevrologija

Z možgani nad možgane

Kako slovenska nevrologija raziskuje nevrološke posledice COVID-19, kaj krepi in kaj jemlje zalet nevrološki raziskovalni dejavnosti in kako nevrologi priznajo sodelavcem v modri uniformi, da lahko nadgradijo njihovo vlogo – sta nanizala prof. dr. Zvezdan Pirtošek, dr. med., in doc. dr. Maja Kojović, dr. med.

15. 6. 2020

Telemedicina povezuje

Čas epidemije je pokazal, da je telemedicina še kako dobrodošla. Specialistki interne medicine prim. Cirili Slemenik Pušnik, dr. med., iz SB Slovenj Gradec, je bilo v veliko olajšanje, da je v času, ko so bili obiski v ambulanti omejeni, po tej poti lahko spremljala težke bolnike s srčnim popuščanjem.

15. 6. 2020
Intervju: Sanja Zupanič

Stiki so nepogrešljivi

Z mlado zdravnico Sanjo Zupanič smo se pogovarjali v času, ko so bili stiki med ljudmi še zelo omejeni, in jo spraševali, na kaj vse to lahko vpliva – tudi na otroški razvoj? Otroci potrebujejo prav stik in z dotikom raziskujejo svet.

15. 6. 2020
Javno pismo zdravnikov

Načrt zdravstvene obravnave v času pandemije COVID-19

Objavljamo javno pisno zdravnikov, med njimi vodstva UKC Ljubljana in predsednice Zdravniške zbornice Slovenije Zdenke Čebašek Travnik, dr. med., ki je odziv na aktualno razpravo o domnevno neustrezni zdravstveni obravnavi nekaterih starostnikov v domovih starejših občanov (DSO) v času pandemije COVID- 19 v Sloveniji. "Žal smo prišli do točke, ko podatki, predstavljeni v javnosti izkrivljajo postopke obravnave, pomanjkanje vedenja pa lahko dolgoročno ustavi proces načrtovanja zdravljenja starostnikov in pacientov s kroničnimi, neozdravljivimi boleznimi," so zapisali.

9. 6. 2020

Aktualni e-novičnik

Vadba na recept ni le modna muha

23. 4. 2025

Breme zunajčrevesnih manifestacij KVČB

23. 4. 2025

Atopijski dermatitis pri otrocih in mladostnikih

23. 4. 2025

Smernice za ukrepanje pri anafilaksiji

25. 3. 2025

Kako obravnavati okužbe sečil?

25. 3. 2025
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2025 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.