Nespečnež ali ekstremen večerni kronotip?

Kako skrbeti za dobro higieno spanca? Zakaj so pomembni cirkadiani ritmi pri človeku? Kako strašljive so posledice izmenskega dela pri zdravstvenih delavcih in kakšen vpliv na telo imajo nočna dežurstva? Odgovore je nanizal 3. simpozij o spalni apneji, ki ga je organizirala Univerzitetna klinika za pljučne bolezni in alergijo Golnik.

Preberi več

»Sestavljeni« smo iz vseh bolnikov, ki smo jih kadarkoli srečali

Vita Andreja Mesarič, dr. med., mlada specialistka ginekologije in porodništva, zaposlena na KO za perinatologijo Ginekološke klinike UKC Ljubljana, je trenutno na dodatnem izobraževanju iz fetalne medicine na Fetal Medicine Foundation, ki deluje v sklopu univerzitetne bolnišnice King‘s College v Londonu. Pravi, da je neizmerno srečna in hvaležna, ker je našla to, kar jo najbolj veseli delati. Kljub trenutnim sistemskim izzivom, ki spremljajo zdravniški poklic.

Preberi več

Nad bolečino z akupunkturo

Kako se akupunktura uporablja v klinični praksi? Katere svetovne smernice jo vključujejo kot možnost zdravljenja? Kje je največ dokazov za koristnost njene uporabe v praksi?

Preberi več
Na kratko

Krvavitve koronarnih bolnikov manjše v monoterapiji s tikagrelorjem

Rezultati analize neodvisne študije TWILIGHT kažejo, da je učinkovina tikagrelor pri visokorizičnih koronarnih bolnikih v monoterapiji zmanjšala tveganje za klinično pomembne krvavitve v primerjavi z uporabo acetilsalicilne kisline skupaj s tikagrelorjem.

19. 6. 2020
Na kratko

Empagliflozin v novi študiji testiran za AMI

Podjetje NYSE:LLY in klinični raziskovalni inštitut Duke (DCRI) sta pred kratkim napovedala novo raziskavo EMPACT-MI, v kateri bodo ugotavljali, ali lahko empagliflozin izboljša okrevanje in prepreči srčno popuščanje po akutnem miokardnem infarktu (AMI) pri odraslih s sladkorno boleznijo ali brez nje.

19. 6. 2020
Na kratko

Donacija za lajšanje posledic pandemije

Fundacija farmacevtskega podjetja Biogen je skupnostim in bolnišničnim sistemom po vsem svetu namenila približno devet milijonov evrov za pomoč pri odgovarjanju na epidemijo COVID-19 in njene posledice.

19. 6. 2020
Na kratko

Prihod nove učinkovine za zniževanje holesterola LDL

V fazi pridobivanja dovoljenja za promet pri EMA je nova zdravilna učinkovina, mala interferenčna RNK, ki deluje na temelju utišanja gena za PCSK9. Raziskave programa ORION kažejo, da omenjeni mehanizem delovanja pomembno pripomore k dolgotrajnemu znižanju ravni holesterola LDL in lahko prispeva k izboljšanju sodelovanja pri zdravljenju.

19. 6. 2020
Preglednica

Zdravila za sistemsko zdravljenje luskavice

19. 6. 2020
Preglednica

Farmakološko obvladovanje migrene

19. 6. 2020
LITERARNO SPOGLEDOVANJE

Možgani na »ON«

Orehasta palača živčevja nas od nekdaj fascinira, njena zgradba, organiziranost, delovanje, njene mane in vedno znova presenetljive razsežnosti. Čeprav možgane čez poletje najraje pošljemo na pašo po ozelenelih jasah zasluženega počitka, bomo tokrat storili prav nasprotno. Za vas smo izbrali knjige praktične narave, polne zagonetk, ugank, miselnega treninga na dolge in kratke steze, takšne, ki vas bodo izzvale, presenetile in zabavale.

18. 6. 2020
REM

Osebnostna rast v globoki modrini

Vrsta psihoterapevtskih šol in učenj ponuja metode za soočanje s stresom ter odpravo stresa oziroma preobremenjenosti. Cilj prav vseh je sprostitev in pogled na stvari z drugega zornega kota, kar vodi v spremenjeno dojemanje sveta in odnosov v njem. Ravno to na prav poseben način ponuja tudi veščina potapljanja.

18. 6. 2020
INFOGRAFIKA

Utrudljivost je pomembna težava bolnikov z MS

Na kaj vse vpliva multipla skleroza?

17. 6. 2020
Intervju

Raziskave pri odraslih s spinalno mišično atrofijo

Doc. dr. Blaž Koritnik, dr. med., spec. nevrolog je v videu predstavil prve rezultate zdravljenja z nusinersenom pri odraslih s SMA, načine spremljanja odraslih in prve izkušnje z zdravljenjem odraslih v Sloveniji.

17. 6. 2020
Kongres EAN

Bolnike z MS bomo več spremljali na daljavo

Na kongresu Evropske akademije za nevrologijo, ki je tokrat potekal prek spleta, so pozornost namenili tudi multipli sklerozi (MS). »Poleg novosti v zdravljenju ter dolgoročnih podatkov o učinkovitosti in varnosti zdravil smo opazili prizadevanja za čim boljše spremljanje in vodenje bolnikov s pomočjo sodobne tehnologije,« je poudaril dr. Gregor Brecl Jakob, dr. med., z Nevrološke klinike UKC Ljubljana.

17. 6. 2020
SLOVENSKA STROKA

Ali nepopolno zalivanje kočnikov še vedno preprečuje karies?

Zalivanje fisur velja za učinkovit preventivni ukrep proti kariesu, vendar se pogosto postavlja vprašanje, ali tudi nepopolno zalite fisure dajejo zadostno zaščito. Asist. Lenka Likar Ostrc, dr. dent. med., Medicinska fakulteta in UKC Ljubljana, je s kolegicama to preverjala v raziskavi, katere rezultati so bili objavljeni v publikaciji Clinical and Experimental Dental Research.

16. 6. 2020
SLOVENSKA STROKA

Učinkovitost metformina ob sindromu policističnih jajčnikov

Dolgoročna učinkovitost metformina ob sindromu policističnih jajčnikov (PCOS) še ni dokazana, razen pri ženskah z moteno glukozno toleranco ali sladkorno boleznijo. Dr. Mojca Jensterle, dr. med., s sodelavci KO za endokrinologijo, diabetes in presnovne bolezni UKC Ljubljana in Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani je zato slednjo preverjala v raziskavi pri ženskah s PCOS in čezmerno težo ter z normalno glikemijo. Izsledke so objavili v publikaciji Endocrine Connections.

16. 6. 2020
Veliki 4 - Lancet

Ponovna uporaba CT-slik s pomočjo umetne inteligence

Pri Lancetu je bila v aprilski številki Digital Health objavljena raziskava ameriških znanstvenikov, v kateri so primerjali napovedno vrednost različnih biometričnih podatkov, pridobljenih iz CT-slik abdomna, z napovedno vrednostjo kliničnih parametrov pri napovedovanju srčno-žilnih dogodkov in splošnega preživetja v skupini asimptomatskih odraslih.

16. 6. 2020
Veliki 4 - BMJ

Onesnaženost zraka z ozonom je povezana z večjo umrljivostjo

Rezultati obsežne raziskave, objavljeni v reviji British Medical Journal, so pokazali, da bi z upoštevanjem strožjih standardov kakovosti zraka vsako leto lahko ohranili na tisoče življenj. Raziskava podpira iniciativo Svetovne zdravstvene organizacije za sprejetje strožjih standardov kakovosti zraka v posameznih državah.

16. 6. 2020
Veliki 4 - NEJM

Apiksaban za zdravljenje globoke venske tromboze pri raku

Venska tromboza je pogost vzrok za smrt in zaplete pri bolnikih z rakom. Veliko tveganje za ponovitev trombembolizmov in krvavitve je izziv za antikoagulacijsko zdravljenje. Zadnja priporočila svetujejo razmislek o uvedbi rivaroksabana, pri čemer obstajajo zadržki zaradi povečanega tveganja za krvavitve, predvsem gastrointestinalne, v primerjavi z nizkomolekularnimi heparini, poroča NEJM.

16. 6. 2020
Veliki 4 - JAMA

Zdravljenje COVID-19 s konvalescentno plazmo

Uporabo konvalescentne plazme so priporočali kot empirično zdravljenje že pri okužbi z ebolo leta 2014, leta 2015 je bil postavljen tudi protokol za zdravljenje MERS. Metoda se je kot potencialno učinkovita pokazala tudi pri okužbah s SARS-CoV ter virusoma gripe H5N1 in H1N1. Revija JAMA je pod drobnogled vzela plazmo pri COVID-19.

16. 6. 2020

Zdravila za črpalko, cevi in filter

Kdo bi lahko predvidel, da bodo zdravila proti sladkorni bolezni postala tako učinkovita strategija zdravljenja srca in ledvic pri ljudeh s sladkorno boleznijo ali brez nje, se je v spletnem predavanju vprašal prof. dr. Subodth Verma, dr. med., priznani srčni kirurg in strokovnjak iz Bolnišnice St. Michael v Torontu, in nakazal, da zgodbe, ki se je pred petimi leti začela z raziskavo EMPA-REG OUTCOME, še ni konec.

16. 6. 2020

Aktualni e-novičnik

Z zdravili povzročena jetrna okvara

21. 10. 2024

Desetletno preživetje bolnikov z napredovalim malignim melanomom

15. 10. 2024

Somnologija v Sloveniji je dobra

22. 10. 2024

Nespečnež ali ekstremen večerni kronotip?

22. 10. 2024

Covid-19 ostaja pomemben vzrok za hospitalizacijo

22. 10. 2024
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2024 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.