Nevroznanost povezuje

Njegov prispevek je bil lani v ZDA na svetovnem kongresu o Alzheimerjevi bolezni izbran za najboljši podoktorski poster s področja raziskav o demenci z Lewyjevimi telesci. Specializant nevrologije z Nevrološke klinike UKC Ljubljana dr. Matej Perovnik, dr. med., poudarja pomen povezovanja različnih strok. Nevroznanost, poleg različnih disciplin, povezuje tudi različne vidike njegovega osebnega življenja.

Preberi več

Klinične smernice in priporočila

Kaj je razlog za majhno število slovenskih kliničnih smernic ali priporočil? So dokumenti, imenovani smernice, v večini res to ali bi jih bilo bolje opredeliti kot priporočila? Katere tuje smernice so najbolj uporabne, če nacionalne ne obstajajo ali so zastarele? In, nenazadnje, ali imajo vse stroke v medicini možnost slediti mednarodnim posodobitvam?

Preberi več

Zdravje mišic

Zdravje mišic je postalo v zadnjih letih pomembna zdravstvena tema. Prav ste prebrali, mišice so namreč zakladnica zdravja. Tradicionalni pogled je mišice povezoval predvsem s strukturnim vidikom telesne drže in gibanja ali pa nam je misel ušla na lepo mišičasto telo. Na podlagi sodobnih raziskav pa se je pogled na fiziološko vlogo mišic zelo spremenil.

Preberi več
DIAGNOZA

Kako pa kaj vaše spolno zdravje?

Še vedno obstaja nekaj občutljivih tem, o katerih se zdravniki s svojimi bolniki težje pogovarjajo, ovire za to pa so tako na strani bolnikov kot zdravnikov. Kakšne so lahko "vstopnice" za odpiranje občutljivih tem, kako postavljati vprašanja o morebitnih težavah v spolnosti, odvisnosti, nasilju v družini, socialni ogroženosti, strahu pred smrtjo..., svetujeta doc. dr. Nena Kopčavar Guček, dr. med., in Frosina Krstanoska, dr. med.

17. 3. 2021
SLOVENSKA STROKA

Optimizacija parametrov lasersko podprte irigacije

Začetki raziskav laserjev kot dopolnilne metode za izpiranje (irigacijo) koreninskih kanalov pri endodontskem zdravljenju segajo v leto 2009 (1). Pri izpiranju koreninskih kanalov je ključno ravnovesje med učinkovitostjo, ki poveča uspešnost endodontskega zdravljenja, in varnostjo.

17. 3. 2021
Veliki 4 - The Lancet

Rimegepant učinkovit za preventivno zdravljenje migrene

Rimegepant je antagonist receptorja za CGRP. V klinični raziskavi faze II/III so preverili učinkovitost in varnost tega peroralnega zdravila pri preventivnem zdravljenju migrenskih napadov. Rezultati študije so bili objavljeni decembra 2020 v reviji The Lancet.

17. 3. 2021
Veliki 4 - British Medical Journal

Telesna zmogljivost bolnikov s KOPB napoveduje tveganje za SŽB

Britanska skupina raziskovalcev je ocenila uporabnost konvencionalnih napovednih dejavnikov tveganja za srčno-žilne bolezni pri bolnikih s KOPB in preverila napovedno vrednost nekaterih dodatnih označevalcev tveganja. Študija je bila objavljena v reviji British Medical Journal.

17. 3. 2021
Veliki 4 - NEJM

Učinkovitost rilonacepta pri rekurentnem perikarditisu

V tretji fazi klinične raziskave z rilonaceptom, ki spada v skupino zaviralcev interlevkina 1, so dokazali njegovo učinkovitost in varnost pri zdravljenju rekurentnega perikarditisa. Raziskavo je podprla družba Kiniksa Pharmaceuticals, novembra 2020 je bila objavljena v NEJM.

17. 3. 2021
Veliki 4 - JAMA

Poznejši primarni rak pri osebah, ki so preživele prvega raka

V reviji JAMA objavljena raziskava je potrdila povezavo med prvim rakom in povečanim tveganjem za poznejši pojav novega primarnega raka. Dognanja podpirajo izvajanje ukrepov za preprečevanje in zgodnje odkrivanje novih primarnih rakov pri osebah, ki so raka preživele.

17. 3. 2021

Lahko krvni biooznačevalci napovejo izide KOPB?

Kakšno vlogo imajo lahko krvni biooznačevalci pri napovedovanju preživetja, poslabšanja bolezni ali poslabšanja pljučne funkcije, so ugotavljali v več raziskavah. V eni od teh1 je sodeloval tudi UKC Ljubljana. Izsledke je strnil specialist pulmulogije doc. dr. Matevž Harlander, dr. med., s Kliničnega oddelka za pljučne bolezni in alergije UKC Ljubljana.

17. 3. 2021

Dolgoročna sodelovalnost bolnika je velik izziv

Bolniki s shizofrenijo so večinoma brez uvida v svoje bolezensko stanje. S kakšnimi izzivi se psihiatri soočajo v obravnavi bolnikov s to boleznijo in kako te izzive naslavljati, razlagata asist. Andreja Čelofiga, dr. med., z Oddelka za psihiatrijo UKC Maribor in mag. Anita Trpin Katarić, dr. med., iz Psihiatrične bolnišnice Idrija.

17. 3. 2021

Luč na koncu predora

S temi besedami je prihod prve učinkovine za zdravljenje bolnikov z aktivno sekundarno progresivno multiplo sklerozo, siponimod, predstavila prof. Tanja Hojs Fabjan, dr. med., predstojnica Oddelka za nevrološke bolezni na UKC Maribor. Ostaja kar nekaj izzivov pravočasnega prepoznavanja progresije in s tem pravočasne uvedbe tega zdravljenja.

17. 3. 2021

Slabo izkoriščeno preventivno zdravljenje migrene

Na slovenskem spletnem strokovnem srečanju o obravnavi migrene, ki se je odvijalo novembra lani, je kot gost sodeloval prof. dr. Lars Bendtsen, dr. med., iz Danskega centra za glavobol Univerze Rigshospitalet Glostrup v Köbenhavnu.

17. 3. 2021

Dva odmerka letno za nadzor nad holesterolom

Evropska agencija za zdravila (EMA) je decembra lani odobrila novo zdravilo za zdravljenje odraslih s primarno hiperholesterolemijo ali mešano dislipidemijo – inklisiran, ki vrednost holesterola LDL znižuje na povsem nov način.

17. 3. 2021

Najpomembnejše je preprečevanje hipoglikemij

Hipoglikemija ob zdravljenju z inzulinom je v realnem življenju veliko pogostejša, kot pričajo randomizirane raziskave, kamor so praviloma vključeni izbrani, bolj motivirani bolniki, poudarja diabetologinja doc. dr. Draženka Pongrac Barlovič, dr. med.

17. 3. 2021
ADA 2021

Kaj prinašajo nove smernice?

Ameriško diabetološko združenje (ADA) tradicionalno vsak začetek leta pospremi z osveženimi smernicami za obravnavo oseb s sladkorno boleznijo. V njih prek rigoroznega postopka sintetizira najnovejše rezultate najodmevnejših raziskav s predhodnim znanjem in kliničnimi izkušnjami. Katere so ključne spremembe pri obravnavi bolnikov?

17. 3. 2021

Novosti v zdravljenju raka pljuč z imunoterapijo

Era zdravljenja z imunoterapijo je drastično spremenila preživetje bolnikov z razsejanim in lokalno napredovalim rakom pljuč. O spremembah klinične prakse glede na sveže podatke raziskav in nove smernice ter o zdravljenju v prihodnosti smo se pogovarjali z internistično onkologinjo asist. dr. Nino Turnšek, dr. med., z Onkološkega inštituta Ljubljana.

17. 3. 2021

Cilj zdravljenja ni le podaljševanje preživetja

Onkologi pri izbiri zdravljenja načeloma sledimo kriteriju, da sta preživetje in preživetje brez bolezni temeljna dejavnika pri odločitvi. Enako pomembna pa je kakovost življenja bolnikov z rakom, ki je postala eden izmed ciljev za primerjavo uspešnosti novih zdravil ali novih načinov zdravljenja v randomiziranih kliničnih raziskavah. Piše dr. Simona Borštnar, dr. med.

17. 3. 2021
ESH konferenca

Novosti pri kroničnih mieloproliferativnih boleznih

Na letošnji spletni konferenci ESH (European School of Haematology), drugi po vrsti, je družba Novartis na satelitskem simpoziju predstavila novosti pri zdravljenju kroničnih mieloproliferativnih bolezni: prave policitemije (PV), mielofibroze (MF) in kronične mieloične levkemije (KML).

17. 3. 2021
ASH 2020

Največ napredka pri imunskem zdravljenju

Svetovna pandemija covida-19 je pretresla zdravljenje bolnikov s krvnimi obolenji. Številne zdravstvene ustanove so se znašle pred novimi vprašanji. Največ novosti na zadnjem letnem srečanju ASH je bilo spet predstavljenih pri zdravljenju bolnikov z diseminiranim plazmocitomom, levkemijami in limfomi. Največ napredka je bilo pri imunskem zdravljenju s CAR-T-celicami in bispecifičnimi protitelesi pri teh boleznih, piše asist. dr. Matevž Škerget, dr. med.

17. 3. 2021

Štiri nujna stanja motenj hemostaze

Pojav spontanih in prekomernih krvavitev po poškodbi ali operaciji pri bolniku brez znane anamneze motnje strjevanja krvi in v odsotnosti prejemanja zdravil, ki vplivajo na strjevanje krvi (antikoagulantna in antiagregacijska zdravila), je praviloma urgentno stanje.

17. 3. 2021

Posebnosti gerontostomatologije

Z višjo starostjo se pojavlja več oralnih sprememb. Obravnava starostnikov mora biti usmerjena v natančno razpoznavo oralne patologije in zdravljenje morebitnih sprememb.

17. 3. 2021

Aktualni e-novičnik

Predoperativna priprava bolnika – kaj bo drugače?

25. 3. 2025

Mišice so ključ do presnovnega zdravja

25. 3. 2025

Klinične smernice in priporočila

25. 3. 2025

Nevroznanost povezuje

25. 3. 2025

Najslabše je, ko se odločijo ne storiti nič

20. 3. 2025
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2025 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.