Nespečnež ali ekstremen večerni kronotip?

Kako skrbeti za dobro higieno spanca? Zakaj so pomembni cirkadiani ritmi pri človeku? Kako strašljive so posledice izmenskega dela pri zdravstvenih delavcih in kakšen vpliv na telo imajo nočna dežurstva? Odgovore je nanizal 3. simpozij o spalni apneji, ki ga je organizirala Univerzitetna klinika za pljučne bolezni in alergijo Golnik.

Preberi več

»Sestavljeni« smo iz vseh bolnikov, ki smo jih kadarkoli srečali

Vita Andreja Mesarič, dr. med., mlada specialistka ginekologije in porodništva, zaposlena na KO za perinatologijo Ginekološke klinike UKC Ljubljana, je trenutno na dodatnem izobraževanju iz fetalne medicine na Fetal Medicine Foundation, ki deluje v sklopu univerzitetne bolnišnice King‘s College v Londonu. Pravi, da je neizmerno srečna in hvaležna, ker je našla to, kar jo najbolj veseli delati. Kljub trenutnim sistemskim izzivom, ki spremljajo zdravniški poklic.

Preberi več

Nad bolečino z akupunkturo

Kako se akupunktura uporablja v klinični praksi? Katere svetovne smernice jo vključujejo kot možnost zdravljenja? Kje je največ dokazov za koristnost njene uporabe v praksi?

Preberi več
Na kratko

Superiornost pembrolizumaba pri metastatskem raku požiralnika in gastro­ezofagealnega prehoda

Klinična raziskava KEYNOTE-590 je proučevala učinkovitost pembrolizumaba (Keytruda) v kombinaciji s kemoterapijo na osnovi platine v prvi liniji zdravljenja bolnikov z lokalno napredovalim ali metastatskim rakom požiralnika ali gastroezofagealnega prehoda.

16. 12. 2020
Na kratko

Folna kislina na beli recept

Na trgu je novo zdravilo pod imenom Folna kislina Vitabalans 5 mg v pakiranju po 30 tablet, ki se lahko predpiše na beli recept.

16. 12. 2020
Na kratko

Strokovne vsebine po novem v aplikaciji

Številna priporočila, smernice in algoritmi za zdravljenje bolečine, bolezni centralnoživčnega sistema, okužb in srčno-žilnih bolezni so zdaj na voljo v novi mobilni aplikaciji z imenom MedLex.

16. 12. 2020
Na kratko

Zvišajmo precepljenost starejših in kroničnih bolnikov

V Sloveniji je pogostost invazivnih pnevmokoknih okužb večja kot v številnih evropskih državah, kjer se je po uvedbi rednega cepljenja proti pnevmokoku stopnja okužb zelo znižala. V času, ko se soočamo s COVID-19, je za zaščito pred respiratornimi okužbami cepljenje proti pnevmokoku še bolj priporočljivo.

16. 12. 2020
Na kratko

Nova knjiga: Preiskave v laboratorijski hematologiji

Z namenom olajšanja izbire pravih laboratorijskih preiskav in s tem hitrejše poti do pravih diagnoz je izšla knjiga z naslovom Preiskave v laboratorijski hematologiji.

16. 12. 2020
Na kratko

Pet let po prebojni raziskavi EMPA-REG OUTCOME

Raziskava EMPA-REG OUTCOME, ki je bila do danes citirana že skoraj pettisočkrat, je odprla pot več ducatom drugih kliničnih raziskav in študij o mehanizmu delovanja teh zdravil, ki še naprej dokazujejo presenetljive učinke gliflozinov tudi pri bolnikih, ki nimajo diabetesa.

16. 12. 2020
Na kratko

Nova možnost za zdravljenje RMS

Ameriška Agencija za hrano in zdravila (FDA) je odobrila ofatumumab (Kesimpta) za zdravljenje recidivnih oblik multiple skleroze (RMS). Gre za prvo proti celicam B usmerjeno zdravilo, ki si ga lahko bolniki enkrat na mesec aplicirajo sami doma s peresnikom (subkutano).

16. 12. 2020
Na kratko

Izzivi sladkorne bolezni v eri COVID-19

Zveza društev diabetikov Slovenije je pred svetovnim dnevom sladkorne bolezni (to je vsako leto 14. november) predstavila rezultate raziskave Mednarodne zveze diabetikov v Evropi, ki je ugotavljala izzive oseb s sladkorno boleznijo po Evropi v času epidemije.

16. 12. 2020
Preglednica

Kdaj in kako predpisovati zaviralce SGLT2?

16. 12. 2020
Preglednica

Peroralni kontraceptivi

16. 12. 2020
Preglednica

Fabryjeva bolezen: najpomembnejša je edukacija

16. 12. 2020
INFOGRAFIKA

Prepoznavanje vnetne bolečine v križu in napotitev k revmatologu

Predstavitev ključnih kriterijev za prepoznavanje vnetne bolečine in ključnih podatkov, ki jih je ob sumu na spondiloartritis treba opredeliti na napotnici.

16. 12. 2020
LITERARNO SPOGLEDOVANJE

Sinovi sonca

Ne, svet ne stoji na moških. Saj sploh ni na miru, ves čas se vrti, a kako lepši, jasnejši, še bolj iskriv je, ker ga z nami poganjajo fantastični možje in fantje. Nekaj vžiga, nenehno izziva ognjene junake, da vstajajo in se znova borijo, da ščitijo svoje družine, s telesi in mirnim razumom, spodaj pod vsem tem je nekaj žarečega, pogumnega, divjega in dobrohotnega.

16. 12. 2020
REM

Z načinom komunikacije lahko odnose poglobimo ali skrhamo

Kar ljudje pravzaprav ves čas počnemo, je, da zadovoljujemo svoje potrebe. Težava je, da marsikdaj niti sami ne vemo, česa si pravzaprav želimo, poleg tega se običajno izražamo zelo nejasno, meni začetnik pristopa nenasilne komunikacije Marshall B. Rosenberg.

16. 12. 2020

Brez podatkov iz klinične prakse ni prihodnosti medicine?

Da si težko predstavljata medicino, ne da bi zdravniki imeli dober pregled nad populacijami bolnikov, s katerimi se ukvarjajo, je register bistvenega pomena, pravita predstojnik KO za otroško, mladostniško in razvojno nevrologijo Pediatrične klinike, izr. prof. dr. Damjan Osredkar, dr. med. in nevrolog Jožef Magdič, dr. med., iz UKC Maribor.

16. 12. 2020
SLOVENSKA STROKA

Novi pristop k vrednotenju in prikazu debeline mehkih tkiv

Računalniško podprta analiza slik pridobiva vse večji pomen tudi v dentalni medicini. »Gre za nepogrešljivo orodje za razpoznavo in spremljanje bolezenskih sprememb, načrtovanje zdravljenja ter zdravljenje,« pravi Marko Kuralt, dr. dent. med., ki je skupaj z doc. dr. Rokom Gašperšičem, dr. dent. med., in prof. dr. Alešem Fidlerjem, dr. dent. med., opravil raziskavo o uporabnosti novega pristopa za prikaz debeline mehkih tkiv ustne votline.

16. 12. 2020
SLOVENSKA STROKA

Z redkejšo aplikacijo do primerljivih učinkov in boljše adherence

Ali redkejša aplikacija bazalnega inzulina lahko vodi v boljšo adherenco in sprejemanje zdravljenja med bolniki s sladkorno boleznijo tipa 2, so ugotavljali v mednarodni raziskavi, med glavnimi raziskovalci pa je bil tudi slovenski specialist internist prof. dr. Andrej Janež, dr. med.

16. 12. 2020
Veliki 4 - Lancet

Dopolnilno obsevanje po kirurškem zdravljenju ne prinese koristi

Prospektivno zasnovana metaanaliza treh randomiziranih raziskav, objavljena v reviji Lancet, je pokazala, da dopolnilno obsevanje po kirurški odstranitvi prostate ne izboljša preživetja brez opazovanega dogodka pri bolnikih z lokaliziranim ali lokalno napredovalim rakom prostate.

16. 12. 2020

Aktualni e-novičnik

Z zdravili povzročena jetrna okvara

21. 10. 2024

Desetletno preživetje bolnikov z napredovalim malignim melanomom

15. 10. 2024

Somnologija v Sloveniji je dobra

22. 10. 2024

Nespečnež ali ekstremen večerni kronotip?

22. 10. 2024

Covid-19 ostaja pomemben vzrok za hospitalizacijo

22. 10. 2024
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2024 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.