Nevroznanost povezuje

Njegov prispevek je bil lani v ZDA na svetovnem kongresu o Alzheimerjevi bolezni izbran za najboljši podoktorski poster s področja raziskav o demenci z Lewyjevimi telesci. Specializant nevrologije z Nevrološke klinike UKC Ljubljana dr. Matej Perovnik, dr. med., poudarja pomen povezovanja različnih strok. Nevroznanost, poleg različnih disciplin, povezuje tudi različne vidike njegovega osebnega življenja.

Preberi več

Klinične smernice in priporočila

Kaj je razlog za majhno število slovenskih kliničnih smernic ali priporočil? So dokumenti, imenovani smernice, v večini res to ali bi jih bilo bolje opredeliti kot priporočila? Katere tuje smernice so najbolj uporabne, če nacionalne ne obstajajo ali so zastarele? In, nenazadnje, ali imajo vse stroke v medicini možnost slediti mednarodnim posodobitvam?

Preberi več

Zdravje mišic

Zdravje mišic je postalo v zadnjih letih pomembna zdravstvena tema. Prav ste prebrali, mišice so namreč zakladnica zdravja. Tradicionalni pogled je mišice povezoval predvsem s strukturnim vidikom telesne drže in gibanja ali pa nam je misel ušla na lepo mišičasto telo. Na podlagi sodobnih raziskav pa se je pogled na fiziološko vlogo mišic zelo spremenil.

Preberi več
DIAGNOZA

Z zdravili povzročena jetrna okvara

Z zdravili povzročena jetrna okvara je v zahodnem svetu vzrok kar 50 % akutnih jetrnih odpovedi. Kateri so najpogostejši vzroki za jetrne okvare pri zdravljenju z zdravili in prehranskih dopolnilih? Kakšen naj bo diagnostični proces ob sumu na z zdravili povzročeno jetrno okvaro in kako ukrepati?

22. 12. 2024

Zanimivosti z letošnjega kongresa EASD

Kaj je odmevalo na letošnjem kongresu Evropskega združenja za preučevanje sladkorne bolezni (EASD), na katerem so predstavili pomembne novosti s področja diabetologije pa tudi debelosti? Med drugim so prikazali nove podatke o učinkovitosti in varnosti antidiabetičnih zdravil, ki bodo omogočila boljšo obravnavo oseb s sladkorno boleznijo.

22. 12. 2024

Metformin in neželeni učinki na prebavilih

Metformin je zaradi velike učinkovitosti pri zniževanju HbA1c, minimalnega tveganja za hipoglikemijo, dobrega varnostnega profila in nizkih stroškov še vedno zdravilo prvega izbora pri osebah s sladkorno boleznijo tipa 2. Pri uživanju metformina se v približno 20 % pojavijo neželeni učinki na prebavilih. Kako jih lahko obvladamo?

22. 12. 2024

Cave penicilin ali ave penicilin?

Oznaka alergije na penicilin (cave penicilin) je v populaciji precenjena. Doc. dr. Peter Kopač, dr. med., spec. interne medicine ter alergologije in klinične imunologije s Klinike Golnik, zato predstavlja preprosto orodje PEN-FAST, s katerim lahko domnevno alergijo enostavno odznači vsak zdravnik, ki predpisuje antibiotike.

22. 12. 2024

V Sloveniji vsak dan primanjkuje 300 zdravil

Slovenija se tako kot druge evropske države sooča s pomanjkanjem zdravil, kar je še posebno pereče, kadar primanjkuje zdravil za ranljive skupine in zdravljenje redkih bolezni, opozarja mag. Darja Potočnik Benčič, mag. farm., spec., predsednica Lekarniške zbornice Slovenije. Kako rešujemo težave s pomanjkanjem v Sloveniji?

22. 12. 2024

Hormonska rezistenca pri hormonsko odvisnem raku dojk

V zadnjih štirih desetletjih je bilo odobrenih več zdravil za zdravljenje hormonsko odvisnega raka dojk, ki vplivajo na aktivnost ali sintezo estrogena. Hormonska terapija je steber zdravljenja razsejanega hormonsko odvisnega raka dojk. Kljub temu dolgoročna učinkovitost te terapije pogosto ostaja omejena bodisi zaradi primarne bodisi zaradi sekundarne hormonske rezistence.(1)

22. 12. 2024
VELIKI 4 - JAMA

Zdravljenje z zaviralci RAS in pooperativni zapleti

Francoski znanstveniki so želeli ugotoviti, ali je zdravljenje z zaviralci renin-angiotenzinskega sistema (RAS) pred večjo nekardiološko operacijo povezano s pojavnostjo pooperativnih zapletov. Rezultate te randomizirane raziskave so nedavno objavili v reviji JAMA.

22. 12. 2024

Primerjava antihiperglikemikov in ledvični izidi

Kronična ledvična bolezen (KLB) je resen zaplet sladkorne bolezni. Smernice priporočajo uporabo zaviralcev SGLT2 in agonistov receptorjev GLP-1 za zniževanje srčno-žilnega tveganja pri bolnikih z visokim tveganjem, ni pa znana korist tega zdravljenja v primerjavi z drugimi antidiabetičnimi zdravili pri bolnikih z zmernim srčno-žilnim tveganjem. Objavljamo grafični prikaz rezultatov retrospektivne observacijske raziskave iz revije Clinical Journal of the American Society of Nephrology.

22. 12. 2024

ZORA za pol zmanjšala incidenco RMV

Okužba s humanim papilomavirusom (HPV) lahko povzroča šest vrst raka, vključno z rakom materničnega vratu (RMV). O ključnih preprečevalnih ukrepih in njihovih uspehih je na 66. Tavčarjevih dnevih spregovorila doc. dr. Renata Košir Pogačnik, dr. med., spec. ginekologije in porodništva z Ginekološke klinike UKC Ljubljana.

22. 12. 2024
VELIKI 4 - BMJ

Tveganje za demenco po uvedbi zaviralcev SGLT2 in DPP-4

V reviji BMJ so raziskovalci ugotavljali, kakšno je tveganje za demenco po uvedbi zaviralcev SGLT2 v primerjavi z zaviralci DPP-4 pri odraslih osebah, starih med 40 in 69 let, s sladkorno boleznijo tipa 2.

22. 12. 2024
SLOVENSKA STROKA

Vpliv nadomeščanja železa na telesno zmogljivost pri HFpEF

Kakšen je vpliv železove karboksimaltoze na telesno zmogljivost? Raziskava FAIR-HFpEF, objavljena v reviji European Hearth Journal, kaže, da je intravensko nadomeščanje železa pri bolnikih s srčnim popuščanjem z ohranjenim iztisnim (HFpEF) deležem, koristno.

22. 12. 2024

Povečana občutljivost trombov za IVT ob DOAK

V reviji Frontiers in Neurology smo skupaj s sodelavci iz Grčije in Nemčije objavili komentar, v katerem predstavljamo hipotezo o povečani trombolitični odzivnosti trombov pri bolnikih, ki prejemajo direktna peroralna antikoagulacijska zdravila (DOAK). Članek osvetljuje možne mehanizme boljše učinkovitosti intravenske trombolize (IVT) pri bolnikih na DOAK.

22. 12. 2024
VELIKI 4 - NEJM

Vpliv presejanja s PSA in slikanja z MR na odkrivanje raka prostate

Rak prostate je velik javnozdravstveni izziv, saj je eden najpogostejših rakov med moškimi, kar lahko vodi v prekomerno diagnosticiranje in nepotrebno zdravljenje. Presejalni testi za prostato specifični antigen (PSA) in novejše metode, kot je slikanje z magnetno resonanco (MRI), so ključni za izboljšanje zgodnjega odkrivanja.

22. 12. 2024

Nova era v zdravljenju migrene

Paradigmo preventivnega zdravljenja migrene so najprej spremenila monoklonska protitelesa proti peptidu CGRP ali njegovemu receptorju, zdaj v ospredje stopajo še gepanti. Prim. prof. dr. Bojana Žvan, dr. med., spec. nevrologije, je spregovorila o predpisovanju novih zdravil v ambulanti družinske medicine, pričakovanih spremembah smernic in prihajajočih terapijah.

22. 12. 2024

Novi načini preventivnega zdravljenja migrene

Paradigmo preventivnega zdravljenja migrene so najprej spremenila monoklonska protitelesa proti peptidu CGRP ali njegovemu receptorju, zdaj v ospredje stopajo še gepanti. Kako se lotiti diagnosticiranja migrene, katere terapije so na voljo in kako oceniti, kdaj je zdravljenje učinkovito?

19. 12. 2024

Aktualni koledar cepljenja otrok

Predstavljamo aktualni koledar cepljenja otrok - kdaj in kako cepiti v prvem in drugem letu starosti, katera so ostala priporočena cepljenja od 6. do 24 (ali 32. tedna), kako poteka cepljenje pred vstopom v šolo in v šolskem obdobju. Vsebino je recenziral Denis Baš, dr. med., spec. pediatrije in predsednik Sekcije za primarno pediatrijo.

18. 12. 2024

Priporočena cepljenja ostajajo spregledana

Obveznemu programu cepljenja otrok pri nas dobro sledimo, delež precepljenosti s priporočenimi cepivi pa je nerazumljivo majhen, ugotavlja Denis Baš, dr. med., spec. pediatrije iz Zdravstvenega doma Kamnik. Kakšne so številke, pristopi k informiranju staršev in kakšne so novosti letošnjega programa cepljenja?

18. 12. 2024
Uvodnik

Okoli 6 % otrok rojenih z OBMP

O neplodnosti govorimo, kadar pri paru ne pride do zanositve po enem letu rednih spolnih odnosov brez zaščite. Ocenjujejo, da je neploden že vsak šesti par. Vzroki za neplodnost so lahko pri ženski ali pri moškem in so večinoma enakomerno porazdeljeni med partnerji. V okoli 10 do 15 % vzroka za neplodnost ne najdemo. O oploditvi z biomedicinsko pomočjo (OMBP) piše doc. dr. Nina Jančar, dr. med., spec. gin. in porodništva z UKC Ljubljana.

18. 12. 2024

So kardiometabolne pridružene bolezni manifestacija AD?

Klinično sliko atopijskega dermatitisa (AD) spremlja vrsta pridruženih bolezni, podatki o kardiometabolnih pridruženih boleznih pa so trenutno še nedosledni. V debati na kongresu EADV smo slišali dva vidika – dr. Carmen Maria Salavastru, dr. med., je zagovarjala pozitivno povezavo kardiometabolnih pridruženih bolezni kot manifestacije AD, medtem ko je prof. dr. Andreas Wollenberg, dr. med., menil, da te pridružene bolezni kažejo le povezavo z AD in niso manifestacija bolezni.

17. 12. 2024
1 2 3 4 5

Aktualni e-novičnik

Predoperativna priprava bolnika – kaj bo drugače?

25. 3. 2025

Mišice so ključ do presnovnega zdravja

25. 3. 2025

Klinične smernice in priporočila

25. 3. 2025

Nevroznanost povezuje

25. 3. 2025

Najslabše je, ko se odločijo ne storiti nič

20. 3. 2025
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2025 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.