Nevroznanost povezuje

Njegov prispevek je bil lani v ZDA na svetovnem kongresu o Alzheimerjevi bolezni izbran za najboljši podoktorski poster s področja raziskav o demenci z Lewyjevimi telesci. Specializant nevrologije z Nevrološke klinike UKC Ljubljana dr. Matej Perovnik, dr. med., poudarja pomen povezovanja različnih strok. Nevroznanost, poleg različnih disciplin, povezuje tudi različne vidike njegovega osebnega življenja.

Preberi več

Klinične smernice in priporočila

Kaj je razlog za majhno število slovenskih kliničnih smernic ali priporočil? So dokumenti, imenovani smernice, v večini res to ali bi jih bilo bolje opredeliti kot priporočila? Katere tuje smernice so najbolj uporabne, če nacionalne ne obstajajo ali so zastarele? In, nenazadnje, ali imajo vse stroke v medicini možnost slediti mednarodnim posodobitvam?

Preberi več

Zdravje mišic

Zdravje mišic je postalo v zadnjih letih pomembna zdravstvena tema. Prav ste prebrali, mišice so namreč zakladnica zdravja. Tradicionalni pogled je mišice povezoval predvsem s strukturnim vidikom telesne drže in gibanja ali pa nam je misel ušla na lepo mišičasto telo. Na podlagi sodobnih raziskav pa se je pogled na fiziološko vlogo mišic zelo spremenil.

Preberi več
INFOGRAFIKA

Perianalne fistule pri bolnikih s Crohnovo boleznijo

O vplivu perianalnih fistul na kakovost življenja bolnika in ciljih zdravljenja tega zapleta.

29. 9. 2021

Dovolj hitra napotitev bolnika v proktološko kirurško ambulanto

Od lani je na voljo napredna možnost zdravljenja kompleksnih perianalnih fistul, ki ga krije ZZZS, izvajajo ga le v UKC Ljubljana. Gre za zdravljenje z mezenhimskimi matičnimi celicami. Kaj prinaša v klinično prakso, pojasnjuje spec. abdominalne kirurgije doc. dr. Gregor Norčič, dr. med., s KO za abdominalno kirurgijo Kirurške klinike UKC Ljubljana.

29. 9. 2021
VIDEO

O najbolj agresivnem fenotipu Crohnove bolezni

Perianalne fistule se pojavljajo pri eni od treh oblik Crohnove bolezni. Kako se postavi diagnoza, kako vodi bolnika in kakšna je njegova pot v nadaljnji obravnavi, pojasnjuje specialistka gastroeneterologije dr. Nataša Smrekar, dr. med., s KO za gastroenterologijo Interne klinike UKC Ljubljana.

29. 9. 2021
VIDEO

Krog podhranjenosti ogroža zdravje in zdravljenje

Prehranska podpora pri bolnikih z rakavo boleznijo pozitivno vpliva na zdravljenje in zdravje bolnika. Presnovne spremembe se pojavijo že veliko prej, preden so fenotipsko vidne, zato je pomembno, da se prehransko ogroženost pravočasno prepozna in ustrezno obravnava, pravi specialistka klinične dietetike Denis Mlakar Mastnak iz Onkološkega Inštituta Ljubljana.

24. 9. 2021

Slabši imunski sistem, kronične bolezni in stukturne spremembe v možganih

Raziskave o nespečnosti razkrivajo veliko zanimivih podatkov: dolgotrajna nezdravljena nespečnost se povezuje s strukturnimi spremembami v možganih, podatki kažejo tudi na možno tveganje za srčno-žilne in presnovne bolezni, tudi za razvoj diabetesa. Perfekcionizem pa je ena od osebnostnih lastnosti, ki je tudi lahko dejavnik tveganja za nespečnost.

22. 9. 2021
VIDEO

Takšnih uspehov si želimo tudi na drugih področjih

Kronična mieloična levkemija je doživela izjemen preskok v uspešnosti zdravljenja, zdaj se napori usmerjajo v individualizacijo terapije in zmanjševanje dolgoročnih neželenih učinkov zdravljenja. Pomembno vlogo pri dosežkih so odigrali tudi specialisti družinske medicine, je prispevek kolegov pohvalila specialistka hematologije izr. prof. dr. Irena Preložnik Zupan, dr. med.

2. 9. 2021
VIDEO

Blaga trombocitoza je lahko znanilec mielofibroze

Kako doseči, da mielofibroza bolnikom pomembno ne skrajša življenja in kako ohraniti njegovo kakovost? Specialist interne medicine in hematologije doc. dr. Matjaž Sever, dr. med., poleg sodobnih možnosti zdravljenja, ki to omogočajo, opozarja tudi na pomen pravočasne prepoznave. Že nekatere blage spremembe v krvni sliki namreč zahtevajo napotitev k hematologu.

2. 9. 2021
VPRAŠALNIK

Preskus zanašanja na olajševalec

Samotest za bolnika, ki zdravniku, medicinski sestri ali farmacevtu pomaga razumeti bolnikov odnos do olajševalnega vdihovalnika za astmo in ugotoviti, ali se morda preveč zanaša na kratkodelujoči olajševalec.

2. 9. 2021

Ne pozabimo na astmo in druge kronične bolezni dihal

Po izbruhu pandemije smo zaznali, da so se nekateri bolniki oglasili pozno, z znatnim poslabšanjem astme. Zato je dobrodošlo seznanjanje bolnikov z astmo z nevarnostjo čezmernega zanašanja na kratkodelujoči olajševalec ter z navodili o ustreznem ravnanju v tovrstnih primerih. Kdaj se bolnik preveč zanaša na to obliko spopadanja z astmo? Piše prim. prof. dr. Danica Rotar Pavlič, dr. med.

31. 8. 2021

Simptomi in sprožilni dejavniki sistemske mastocitoze

Večina simptomov sistemske mastocitoze ob začetnem pojavljanju običajno ne pripelje do pravilne diagnoze. Ob katerih simptomih pomisliti na bolezen in kateri dejavniki lahko sprožijo simptomatiko?

30. 8. 2021

Napovedi za jesen niso obetavne

Skoraj vsak, ki še ni prebolel covida ali bil cepljen, naj bi se zaradi večje nalezljivosti seva delta do spomladi okužil s to boleznijo, menita specialistki infektologinji doc. dr. Tatjana Lejko Zupanc, dr. med., in prof. dr. Bojana Beović, dr. med. Kaj to pomeni za obremenjenost bolnišnic?

29. 8. 2021

Od A do Ž o cepljenju in zdravilih proti covidu

Nastanek zaščitnih protiteles proti virusu SARS-CoV-2, ki jih organizem tvori po vnosu cepiva, je odvisen od več dejavnikov. Najprej je pomembno fiziološko stanje imunskega sistema organizma, nato vrsta cepiva, pomembno je tudi, ali cepljena oseba jemlje kakršnakoli zdravila, ki vodijo v zmanjšano delovanje imunskega sistema (kortikosteroidi, citostatiki, imunosupresivi ...), piše prof. dr. Borut Štrukelj, mag. farm.

29. 8. 2021

Začarani krog poslabševanj pri citokinski nevihti

Pri citokinskih nevihtah, ne le pri tistih, ki so posledica okužbe z novim koronavirusom, temveč nasploh, se v telesu v kratkem času lahko zelo poveča koncentracija interlevkinov, predvsem tistih, ki delujejo provnetno, zaradi česar pride do izrazitega vnetnega odgovora na ravni celične in humoralne imunosti, piše doc. dr. Mateja Logar, dr. med.

29. 8. 2021
VIDEO

Označevalec, ki napove tveganje za težek potek covida-19

Ali se lahko med bolniki, ki prebolevajo covid-19, prepozna tiste, ki imajo večje tveganje za težji potek bolezni in huda poslabšanja? Specialist interne medicine in infektologije prof. Evangelos Giamarellos-Bourboulis, pravi, da lahko. V videu pove, pri katerih bolnikih je smiselno opraviti kateri test, in kako glede na rezultate obravnavati bolnika.

27. 8. 2021
VIDEO

Zdravljenje in sodelovanje z bolnikom

Vsi bolniki z astmo so izpostavljeni tveganju za hudo poslabšanje. V videu poleg standardnih vprašanj za urejenost astme prim. prof. dr. Danica Rotar Pavlič, dr. med., iz ambulante družinske medicine Galenia, predstavi še sodobnejši vprašalnik, ki ga je izdala mednarodna skupina International Primary Care Respiratory Group, in je na voljo tudi v slovenščini.

25. 8. 2021
PREGLEDNICA

Druge bolezni prostate in sečil

EAU 2021 novosti s področja drugih bolezni prostate in sečil.

25. 7. 2021
EAU 2021

Rak ledvic

EAU 2021 novosti o vlogi lokacije tumorja, 3D modelu za spremljanje tumorja ledvic, vlogi PSMA PET-CT in citoreduktivni terapiji.

23. 7. 2021
EAU 2021

Rak mehurja in zgornjega urotrakta

EAU 2021 novosti o genskih mutacijah pri refraktarnih tumorjih mehurja, genski terapiji, biomarkerjih, diagnostiki in neoadjuvantni kemoterapiji.

23. 7. 2021
EAU 2021

Metastatski rak prostate

EAU 2021 novosti o sistemski terapiji v zgodnjih stadijih, citoredukciji pri oligometastatski lokalno razširjeni bolezni in genetskem testiranju.

23. 7. 2021

Aktualni e-novičnik

Predoperativna priprava bolnika – kaj bo drugače?

25. 3. 2025

Mišice so ključ do presnovnega zdravja

25. 3. 2025

Klinične smernice in priporočila

25. 3. 2025

Nevroznanost povezuje

25. 3. 2025

Najslabše je, ko se odločijo ne storiti nič

20. 3. 2025
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2025 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.