Nespečnež ali ekstremen večerni kronotip?

Kako skrbeti za dobro higieno spanca? Zakaj so pomembni cirkadiani ritmi pri človeku? Kako strašljive so posledice izmenskega dela pri zdravstvenih delavcih in kakšen vpliv na telo imajo nočna dežurstva? Odgovore je nanizal 3. simpozij o spalni apneji, ki ga je organizirala Univerzitetna klinika za pljučne bolezni in alergijo Golnik.

Preberi več

»Sestavljeni« smo iz vseh bolnikov, ki smo jih kadarkoli srečali

Vita Andreja Mesarič, dr. med., mlada specialistka ginekologije in porodništva, zaposlena na KO za perinatologijo Ginekološke klinike UKC Ljubljana, je trenutno na dodatnem izobraževanju iz fetalne medicine na Fetal Medicine Foundation, ki deluje v sklopu univerzitetne bolnišnice King‘s College v Londonu. Pravi, da je neizmerno srečna in hvaležna, ker je našla to, kar jo najbolj veseli delati. Kljub trenutnim sistemskim izzivom, ki spremljajo zdravniški poklic.

Preberi več

Nad bolečino z akupunkturo

Kako se akupunktura uporablja v klinični praksi? Katere svetovne smernice jo vključujejo kot možnost zdravljenja? Kje je največ dokazov za koristnost njene uporabe v praksi?

Preberi več
REM

Zakaj imajo lažne informacije tolikšno moč?

Napačne in zavajajoče informacije na področju zdravja so postale globalen izziv, s katerim se bo treba resno ukvarjati. Zakaj in kako? O tem smo se pogovarjali s spec. splošne medicine prof. dr. Igorjem Švabom, dr. med., dekanom Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani in predstojnikom Katedre za družinsko medicino.

15. 12. 2021
VELIKI 4 - Lancet

Odmerjanje na osem tednov vzdržuje visoko raven virološke supresije

Pri posameznikih z okužbo z virusom HIV-1 ima zdravljenje s kombinacijo zdravil kabotegravir in rilpivirin podoben učinek ne glede na to, ali se odmerja enkrat na mesec ali enkrat na vsaka dva meseca, so pokazali rezultati multicentrične raziskave odprtega tipa ATLAS-2M v fazi III.

15. 12. 2021
Intervju, Daniel Košuta, dr. med.

Medicina ne pozna vseh odgovorov

To je del njenega čara, pravi specializant kardiologije in vaskularne medicine Daniel Košuta, dr. med. Po njegovem mnenju je dejstvo, da kot zdravnik ne veš vsega, lahko motivacija ali frustracija – če ne premoreš samokritičnosti.

15. 12. 2021

Trend naraščanja zastrupitev z analgetiki

Namerne in nenamerne zastrupitve s paracetamolom v Sloveniji kažejo trend naraščanja. Paracetamol in nesteroidna protivnetna zdravila (NSAR) so zaradi dobrega protibolečinskega, protivnetnega in antipiretičnega delovanja med najbolj pogosto uporabljanimi zdravilnimi učinkovinami.

15. 12. 2021

Učinkoviteje lajšati kronično bolečino

»Za bolj učinkovito lajšanje bolečine bi bilo treba bolnike poučiti o pomembnosti jemanja analgetikov v skladu z navodili. Premalo izkoriščen je multimodalni pristop, zdravljenje s kombinacijo različnih zdravil, ki lahko delujejo sinergično, in to pri manjšem odmerku,« je sklenil specialist družinske medicine prim. dr. Aleksander Stepanović, dr. med.

15. 12. 2021

Ključno je, da si bolnik želi jemati zdravilo

Dober varnostni profil z malo neželenimi učinki je zelo pomemben za adherenco pri zdravljenju shizofrenije, s tem pa so tesno povezani tudi izidi zdravljenja, je na satelitskem simpoziju na 7. psihiatričnem kongresu dejal prof. dr. Christoph U. Correll, profesor psihiatrije in molekularne medicine na The Zucker School of Medicine ter direktor za otroško in mladostniško psihiatrijo v bolnišnici Charité.

15. 12. 2021

Kompromis med zdravnikom in bolnikom

»Za bolnike, ki imajo povišan kalij ali se zdravijo z zdravili, ki zvišujejo kalij, in imajo zaradi tega povečano tveganje za hiperkaliemijo, je bistvenega pomena, da jih zdravniki večkrat opozarjamo na pomembnost ustrezne prehrane in vestno vodenje prehranskega dnevnika,« poudarja specialist internist Dimitrij Klančič, dr. med., direktor SB Šempeter.

15. 12. 2021
SLOVENSKA STROKA

Vpliv bariatrične operacije na zdravje ustne votline

Kaj se dogaja v ustni votlini bolnikov, ki so prestali bariatrično operacijo, so z metaanalizo skušali dognati slovenski raziskovalci Dejana Čolak, dr. dent. med., izr. prof. dr. Rok Gašperšič, dr. dent. med., spec., Alja Cmok Kučič, dr. dent. med., doc. dr. Tadeja Pintar, dr. med., in izr. prof. dr. Boris Gašpirc, dr. dent. med. Parodontalne parametre so opazovali po šestih in dvanajstih mesecih.

15. 12. 2021
pHarmonia 10 let

Lepota pH

Edina vrednota, o kateri se je vredno pogovarjati in se zanjo bojevati, je zdravje. Dokler je človek zdrav, je vse preostalo igra, je prepričan Igor Arih, strokovnjak za marketing, komuniciranje in oblikovanje, ki je pred desetimi leti skoval ime naše revije. Obudili smo spomin, kako je nastalo ime.

15. 12. 2021

Covid-19 in kronični pljučni bolnik v ADM

Kako bolnike z astmo in KOPB obravnavati v ambulanti družinske medicine, je na 9. Majhnovem dnevu predstavil spec. družinske medicine David Sopotnik, dr. med., iz ZD Celje. Povedal je tudi, kako prilagoditi zdravljenje in kdaj je primerna napotitev k pnevmologu.

15. 12. 2021

Imunosupresivna zdravila in cepljenje proti covidu-19

Ali lahko imunosupresivna zdravila, s katerimi se zdravijo bolniki z imunsko pogojenimi boleznimi, zmanjšajo učinkovitost cepiv proti covidu-19? Raziskave, ki merijo humoralni in celični imunski odziv po cepljenju, so pomembne za razumevanje vpliva imunosupresivnih zdravil na imunogenost cepiv, meni avtorica, ki je opravila pregled raziskav in izsledke objavila v publikaciji Lancet Rheumatology. (1)

15. 12. 2021
Diagnoza

Tudi debeli so lahko podhranjeni

Po rezultatih raziskav je pri nas prehransko ogroženih 13,5 % splošne populacije in kar 60 % stanovalcev v negovalnih ustanovah. Naj med njimi ne prezremo pacientov s pridruženo debelostjo, opominja vodja Slovenskega združenja za klinično prehrano, specialistka splošne medicine, asist. dr. Milena Blaž Kovač, dr. med., iz ZD Ljubljana.

15. 12. 2021

Algoritem za obravnavo revmatoloških bolezni z IPB

»Podatki o diagnosticiranju in zdravljenju revmatoloških bolezni s prizadetostjo pljučnega intersticija so skopi, splošno sprejetega mednarodnega konsenza tudi ni, zato je skupina revmatologov in pulmologov razvila algoritem, s katerim si prizadevamo izboljšati in poenotiti obravnavo teh bolezni,« je na Tavčarjevih dnevih povedala doc. dr. Katja Perdan Pirkmajer, dr. med.

15. 12. 2021

Prva priporočila za obravnavo nevropatske bolečine

»Na področju zdravljenja nevropatske bolečine nas čaka še nekaj dela, zato smo v prvem koraku pripravili predlog za prva slovenska priporočila, s katerimi bi zvišali raven obravnave te bolezni v Sloveniji,« je na Fajdigovih dnevih povedal specialist anesteziologije in reanimatologije prim. Gorazd Požlep, dr. med.

15. 12. 2021
MNENJA

Velik, morda prelomen korak pri zdravljenju hiperlipidemij

Kakšne so prve izkušnje iz prakse z novim zdravilom za zdravljenje odraslih s primarno hiperholesterolemijo (heterozigotno družinsko in nedružinsko) ali mešano dislipidemijo (kot dodatno zdravljenje ob dieti), so nam zaupali prof. dr. Mitja Lainščak, dr. med., dr. Dragan Kovačič, dr. med., in Mateja Verdinek, dr. med.

15. 12. 2021

Kaj je zaželeno in čemu bi se radi izognili?

V nastajanju so nove smernice za zdravljenje depresije, predlog novih smernic, ki ga je oblikovala delovna skupina, je na 7. psihiatričnem kongresu predstavila specialistka psihiatrije dr. Anja Plemenitaš Ilješ, dr. med. Cilj novih smernic je, da bi bile v pomoč pri zdravljenju depresije ne le psihiatrom, ampak tudi zdravnikom na primarni ravni.

15. 12. 2021

Bolečina v zobozdravstvu

Pacienti z zobobolom zobozdravnika pogosto najprej kontaktirajo po elektronski pošti ali telefonu. Dežurne službe v zobozdravstvu ni ali je omejeno dostopna, prav tako je za obravnavo potrebno kdaj čakati dan ali dva, zato je zelo pomembno, da pacientu svetujemo, kako v vmesnem času lahko lajša bolečino.

15. 12. 2021

ECTRIMS 2021

Od 13. do 15. oktobra je potekal virtualni letni kongres Evropskega združenja za zdravljenje in raziskave multiple skleroze (ECTRIMS), na katerem so strokovnjaki z vsega sveta predstavili nova dognanja o diagnostiki in zdravljenju te nevrološke bolezni. Povzeli smo nekaj odmevnih predstavitev.

15. 12. 2021

Aktualni e-novičnik

Z zdravili povzročena jetrna okvara

21. 10. 2024

Desetletno preživetje bolnikov z napredovalim malignim melanomom

15. 10. 2024

Somnologija v Sloveniji je dobra

22. 10. 2024

Nespečnež ali ekstremen večerni kronotip?

22. 10. 2024

Covid-19 ostaja pomemben vzrok za hospitalizacijo

22. 10. 2024
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2024 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.