Obravnava HBV in HCV med pribežniki iz Ukrajine
»Okužbi z virusoma hepatitisa B in C (HBV in HCV) lahko vodita do odpovedi delovanja jeter in primarnega jetrnoceličnega karcinoma ter vrsto ogrožajočih zunajjetrnih zapletov. Obe namreč vrsto let, celo desetletij, lahko potekata brez bolezenskih znakov in se ju okuženi sploh ne zaveda ali pa so simptomi in znaki neznačilni ...
Spregledana preventiva ustnega zdravja?
»Projekt Ustno zdravje je bil zasnovan leta 2018 z namenom združiti vse zobozdravnike, ki se trudijo v različnih stanovskih organizacijah, da bi izpostavili pomen ustnega zdravja tako po sistemskem učinku na zdravje kot tudi povečali pomen zobozdravstva v javnem zdravstvenem sistemu,« je na marčnem srečanju Ustno zdravje skozi življenjska obdobja uvodoma povedal Krunoslav Pavlović, dr. dent. med.
Nega besed
Ustna higiena poleg krtačenja, nitkanja in negovanja zob vključuje tudi izbiro, rabo in akrobatiko besed. Te so nam vselej na umu, včasih ga prehitevajo in se drugič obotavljaje spotikajo za njim, pri tem pa po navadi izražajo veliko več, kot smo se namenili povedati. Besede imajo svojo barvo, ton, obline in ostrine ter silno moč. Ko jih izgovarjamo, odsevajo del nas, in ko jih beremo, del nas šele postajajo ...
Koristi in škodljivosti zdravil za zmanjševanje telesne teže
Skupina znanstvenikov je izvedla obsežen sistematični pregled in mrežno metaanalizo randomiziranih kontroliranih raziskav ter pripravila povzetek dokazov o koristih in škodljivostih zdravil za zmanjševanje telesne teže. Članek je bil objavljen v publikaciji Lancet januarja letos.
Tromboprofilaksa pri pacientih z nesrčnimi operativnimi posegi
Raziskovalci so opravili metaanalizo randomiziranih raziskav o koristih in tveganjih uporabe neposrednih peroralnih antikoagulantov (NOAK) in nizkomolekularnih heparinov (NMH) kot tromboprofilakse pri pacientih z nesrčnimi operativnimi posegi in objavili izsledke v publikaciji BMJ.
Nova prelomnica v zdravljenju srčnega popuščanja
Medtem ko smo do nedavnega bolnike s srčnim popuščanjem z ohranjenim iztisnim deležem levega prekata lahko zdravili le simptomatsko in njihove komorbidnosti, podatki zadnjih raziskav kažejo, da lahko z zaviralci SGLT2 spremenimo potek tudi te bolezni. Prof. dr. Bojan Vrtovec, dr. med., predstojnik Kliničnega oddelka za kardiologijo UKC Ljubljana, je spregovoril o novih dognanjih.
Ne znamo ceniti stvari, ki so v življenju zares pomembne
Asist. dr. Luka Hočevar, dr. dent. med., ni želel postati zdravnik, ker pravi, da bi ga težke zgodbe bolnikov čustveno preveč bremenile. Omenil je še en razlog za izbiro študija dentalne medicine in ne medicine, ki zanj ni pretirano laskav, a ga je priznal brez olepševanja.
Zapleti pri lokalnih anestetikih
Estrski lokalni anestetiki imajo veliko alergičnih zapletov, vendar se v klinični praksi praviloma ne uporabljajo, za amidne pa velja, da imajo izjemno redke alergični zaplete, zapleti nasploh pa so pogostejši. Po podatkih preglednega članka, objavljenega lani, naj bi se zapleti pri uporabi lokalnih anestetikov pojavljali pri med 4 in 26 % primerov, je povedala prof. dr. Nataša Ihan Hren, dr. med., dr. dent. med.
ADA in ESC priporočata podobno, kako pa pri nas?
Podoben pristop zadnjih smernic ESC in ADA k obravnavi bolnikov s sladkorno boleznijo tipa 2 je pomemben, saj tako izginja dilema, kaj naj bo zdravilo prvega izbora, poudarja spec. interne medicine doc. dr. Miodrag Janić, dr. med., s KO za endokrinologijo, diabetes in presnovne bolezni UKC Ljubljana. Kako po novih smernicah obravnavati bolnike?
Kako čim bolj učinkovito zdraviti shizofrenijo
Vsako novo zdravilo za zdravljenje shizofrene motnje bolnikom prinaša dodatno upanje. Žal tudi najsodobnejša terapija pogosto ni dovolj učinkovita, kar je v veliki meri povezano z bolnikovim zanikanjem bolezni in/ali nerednim jemanjem predpisanih zdravil. Spec. psihiatrije prim. Dragan Terzič, dr. med., je poudaril, naj bo predpisovanje zdravil usmerjeno na vodilno simptomatiko psihotične motnje ...
Najnovejše orožje proti staranju?
Človeško telo je, tako kot vse v živem svetu, omejeno z rokom trajanja. V raziskavi, objavljeni v Nature Communications, so z oceno izgube fiziološke odpornosti človeškega telesa ta rok določili pri 150 letih. Kateri so bolj ali manj znani dejavniki dolgoživosti? Katere učinkovine, ki jih v zadnjem času proučuje znanost, bi lahko podaljšale naše življenje?
Povezava med nekaterimi UV-filtri in melanomom
Kako varni so UV-filtri v sredstvih za zaščito pred soncem? Lahko z gotovostjo trdimo, da ščitijo pred nastankom melanoma? Kot kažejo prvi izsledki, žal ni tako. Nekateri celo spodbujajo razrast melanomskih celic in celični kanibalizem, je na srečanju Dermatološki vikend v Rimskih termah povedala dermatologinja dr. Tanja Prunk Zdravković, dr. med.