Nevroznanost povezuje

Njegov prispevek je bil lani v ZDA na svetovnem kongresu o Alzheimerjevi bolezni izbran za najboljši podoktorski poster s področja raziskav o demenci z Lewyjevimi telesci. Specializant nevrologije z Nevrološke klinike UKC Ljubljana dr. Matej Perovnik, dr. med., poudarja pomen povezovanja različnih strok. Nevroznanost, poleg različnih disciplin, povezuje tudi različne vidike njegovega osebnega življenja.

Preberi več

Klinične smernice in priporočila

Kaj je razlog za majhno število slovenskih kliničnih smernic ali priporočil? So dokumenti, imenovani smernice, v večini res to ali bi jih bilo bolje opredeliti kot priporočila? Katere tuje smernice so najbolj uporabne, če nacionalne ne obstajajo ali so zastarele? In, nenazadnje, ali imajo vse stroke v medicini možnost slediti mednarodnim posodobitvam?

Preberi več

Zdravje mišic

Zdravje mišic je postalo v zadnjih letih pomembna zdravstvena tema. Prav ste prebrali, mišice so namreč zakladnica zdravja. Tradicionalni pogled je mišice povezoval predvsem s strukturnim vidikom telesne drže in gibanja ali pa nam je misel ušla na lepo mišičasto telo. Na podlagi sodobnih raziskav pa se je pogled na fiziološko vlogo mišic zelo spremenil.

Preberi več
SLOVENSKA STROKA

Mikrobiom ustne votline in prezgodnji porod

Ali zdravje ustne votline vpliva na tveganje za prezgodnji porod? Kako se sestava ustnega mikrobioma razlikuje med ženskami, ki so doživele prezgodnji porod, in tistimi, ki so rodile ob terminu? Odgovore niza raziskava, ki je pod drobnogled vzela slovenske nosečnice, rezultati pa so bili objavljeni v ugledni reviji Frontiers in Medicine.

23. 10. 2023

Nad KVB z venoaktivnimi zdravili

Stopnje priporočil za venoaktivna zdravila za posamezen klinični razred po CEAP klasifikaciji

23. 10. 2023
VELIKI 4 - British Medical Journal

Metaanaliza primerjalne učinkovitosti zdravil za zdravljenje osteoporoze

Za zdravljenje osteoporoze je danes na voljo vrsta zdravil, ki dosledno povečujejo mineralno kostno gostoto, manj jasna pa je učinkovitost teh zdravil pri preprečevanju osteoporoznih zlomov pri ženskah po menopavzi.

23. 10. 2023

Hipofosfatazija: pravočasno do diagnoze

Hipofosfatazija (HPP) je redka prirojena presnovna bolezen, pri kateri se simptomi in znaki pogosto pojavijo že v mladosti. In čeprav več kot polovica bolnikov navaja kostne zlome, je diagnoza neredko postavljena šele v odrasli dobi. Napačne diagnoze in neustrezna zdravljenja pa lahko to redko dedno bolezen poslabšajo, poudarja doc. dr. Mojca Žerjav Tanšek, dr. med., spec. pediatrije iz UKC Ljubljana.

23. 10. 2023

O cepljenju proti HPV s starši

»Starši si želijo ukrepati pravilno, naša naloga je, da jim to tudi sporočimo – da je cepljenje proti HPV pravilna odločitev.« O tem je prepričan dr. Kenneth A. Alexander, dr. med., spec. pediatrije in predstojnik oddelka za infekcijske bolezni bolnišnice Nemours Children's Hospital-Florida. Kako ubrati najustreznejši pristop, da bomo dosegli eliminacijo rakov, ki jih povzroča okužba s HPV?

23. 10. 2023
Diagnoza

Brezšivna skrb že v polnem zagonu

V Sloveniji smo si farmacevti že več let prizadevali za uvedbo brezšivne skrbi v bolnišnicah in lekarnah, kar pomeni zagotavljanje farmacevtske obravnave in neprekinjene preskrbe pacienta z zdravili pri prehajanju med različnimi ravnmi zdravstvenega varstva, piše doc. dr. Alenka Kovačič, mag. farm., spec., iz Splošne bolnišnice Murska Sobota.

23. 10. 2023
ESC 2023

Najbolj vroče teme na kongresu ESC 2023

Pričakujemo, da bodo novosti letošnjega kongresa Evropskega kardiološkega združenja (ESC), predstavljene v devetih »hot line« sklopih, pomembno dopolnile obravnavo bolnikov s kroničnim, akutnim in napredovalim srčnim popuščanjem. Predstavljena nova spoznanja ponujajo tudi možnosti optimizacije srčno-žilne preventive, antitrombotične terapije in interventne kardiologije.

23. 10. 2023

Kdaj dopolnilno zdravljenje pljučnega raka?

Dopolnilno zdravljenje z zaviralci imunskih nadzornih točk pri pljučnem raku zgodnjih stadijev pomembno podaljša preživetja bolnikov. Dr. Dragan Trivanović, dr. med., spec. internistične onkologije, predstojnik Oddelka za onkologijo Splošne bolnišnice Pulj, je na kongresu REKONIO predstavil ključne raziskave, ki spreminjajo paradigmo zdravljenja.

23. 10. 2023

Bolniki po diagnozi ne morejo čakati 56 tednov

»Zdravljenje bolnikov s srčnim popuščanjem z zmanjšanim iztisnim deležem podpirajo štirje stebri. Stroka naj pri njihovem simultanem uvajanju in pospešenem titriranju ne okleva,« je v predavanju na BRMS 2023 poudarila Danijela Oikonomidis, dr. med., spec. kardiologije in vaskularne medicine z Oddelka za kardiologijo in angiologijo Klinike za interno medicino UKC Maribor.

23. 10. 2023

Kako cepljenje vpliva na dolgi covid?

Kakšen je potek dolgega covida pri tistih, ki se za cepljenje odločijo po preboleli okužbi s SARS- CoV-2? Ali cepljenje zmanjša sistemsko vnetje in dolgoročnost virusne prisotnosti? Odgovore je prinesla nova raziskava, septembra objavljena v reviji International Journal of Infectious Diseases.

23. 10. 2023

Razpolovitev trajanja zdravljenja

»Problema protimikrobne odpornosti ne bomo rešili z novimi antibiotiki. Ključna je ustrezna raba, ki pa ne pomeni zgolj omejevanja, ampak predvsem izbiro pravega antibiotika za pravo indikacijo, v pravem odmerku in trajanju,« poudarja doc. dr. Mateja Logar, dr. med., spec. infektologije s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana.

23. 10. 2023

Zdravljenje debelosti za preprečevanje SB tipa 2

Med najbolj zastopanimi temami 83. kongresa Ameriškega diabetološkega združenja (American Diabetes Association) so bile zdravljenje sladkorne bolezni (SB) ter nove možnosti zdravljenja debelosti. Debelost namreč močno poveča tveganje za pojav SB tipa 2, zato so nove možnosti zdravljenja debelosti v klinični praksi izrednega pomena tudi za preprečevanje SB tipa 2.

23. 10. 2023

Vse lažje odločitve

S kontinuiranim zdravljenjem Parkinsonova bolezen poteka počasneje in z manj zapleti, a nekateri bolniki možnost njegove uvedbe vseeno odklonijo. Nina Zupančič Križnar, dr. med., spec. nevrologije, in Lidija Ocepek, dipl. med. sestra, specializirana za Parkinsonovo bolezen, pravita, da je teh bolnikov na srečo vse manj. Kakšen pristop se obrestuje?

23. 10. 2023
LITERARNO SPOGLEDOVANJE

Ožgano s pomenom

Rada imam knjige, ki vedo več od mene in me učijo. Knjige, ki me ustavijo in mi podarijo trenutek, v katerem bivam, prežet z zgodbami o neštetih trenutkih, ničnih in vsemogočnih. Rada imam, ko me »sezujejo«, mi širijo vidike in dihalni sistem. Knjige, ki me nasmejejo, sprostijo, pretresejo, ganejo, spametujejo, tiste, ki se z menoj zabavajo, in one, ki me budijo v čutenje. Kričijo skozi šepet in ...

23. 10. 2023

Napredne terapije naj ne bodo ekskluzivne

Pomembno je povezovanje in kombiniranje novejših terapevtskih možnosti z dosedanjim naborom zdravil za zdravljenje hiperlipidemije, poudarja Mateja Verdinek, dr. med., spec. interne medicine iz kardiološke ambulante Splošne bolnišnice Jesenice. Pri tem stopi v bran statinom kot eni najbolj podcenjenih skupin zdravil, ki so neupravičeno na slabem glasu.

23. 10. 2023
REM

Kdo postavlja (pre) visoka pričakovanja?

Sindrom vsiljivca ali prevaranta (ang. Impostor syndrome) je notranji mehanizem, ki ga poganjajo protislovja. Občutijo ga namreč tudi zelo uspešni posamezniki, ki jih lastni dosežki in presežki nikoli zares ne razveselijo in zadovoljijo. Verjamejo, da je njihov uspeh posledica naključij, da si ga niso zaslužili, pogosto se počutijo kot prevaranti.

23. 10. 2023

Precepljenost proti KME še vedno precej nizka

Slovenija je država z eno najvišjih obolevnosti za klopnim meningoencefalitisom (KME) v Evropi. Kljub naraščajočemu številu cepljenih proti KME je delež cepljenih v Sloveniji še vedno zelo majhen. Kako bi še lahko izboljšali ozaveščenost in precepljenost, odgovarja Nadja Šinkovec Zorko, dr. med., spec. epidemiologije s Centra za nalezljive bolezni NIJZ.

23. 10. 2023
SLOVENSKA STROKA

Spremembe endometrijskega proteoma pri PCOS in debelosti

Izguba telesne teže s spremembami življenjskega sloga je priporočena metoda zdravljenja bolnic s PCOS in debelostjo, ki trpijo za neplodnostjo. Se spremembe izražajo tudi na ravni proteinov endometrija? Odgovore prinaša raziskava, objavljena v reviji Frontiers in Endocrinology, odmevala pa je tudi na natečaju International Medis Awards for Medical Research.

23. 10. 2023
Preglednica

Kdaj pomislimo na Gaucherjevo bolezen?

Gaucherjeva bolezen se lahko izrazi že v otroštvu ali pozneje v odrasli dobi – odvisno od hitrosti kopičenja glukocerebrozida v makrofagih in nalaganja v tkiva. Zgodnejši pojav navadno napoveduje težjo obliko bolezni.

23. 10. 2023

Aktualni e-novičnik

Predoperativna priprava bolnika – kaj bo drugače?

25. 3. 2025

Mišice so ključ do presnovnega zdravja

25. 3. 2025

Klinične smernice in priporočila

25. 3. 2025

Nevroznanost povezuje

25. 3. 2025

Najslabše je, ko se odločijo ne storiti nič

20. 3. 2025
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2025 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.