Nespečnež ali ekstremen večerni kronotip?

Kako skrbeti za dobro higieno spanca? Zakaj so pomembni cirkadiani ritmi pri človeku? Kako strašljive so posledice izmenskega dela pri zdravstvenih delavcih in kakšen vpliv na telo imajo nočna dežurstva? Odgovore je nanizal 3. simpozij o spalni apneji, ki ga je organizirala Univerzitetna klinika za pljučne bolezni in alergijo Golnik.

Preberi več

»Sestavljeni« smo iz vseh bolnikov, ki smo jih kadarkoli srečali

Vita Andreja Mesarič, dr. med., mlada specialistka ginekologije in porodništva, zaposlena na KO za perinatologijo Ginekološke klinike UKC Ljubljana, je trenutno na dodatnem izobraževanju iz fetalne medicine na Fetal Medicine Foundation, ki deluje v sklopu univerzitetne bolnišnice King‘s College v Londonu. Pravi, da je neizmerno srečna in hvaležna, ker je našla to, kar jo najbolj veseli delati. Kljub trenutnim sistemskim izzivom, ki spremljajo zdravniški poklic.

Preberi več

Nad bolečino z akupunkturo

Kako se akupunktura uporablja v klinični praksi? Katere svetovne smernice jo vključujejo kot možnost zdravljenja? Kje je največ dokazov za koristnost njene uporabe v praksi?

Preberi več

“Sanjam o izkoreninjenju HCV”

Z Ashleyjem Brownom, hepatologom iz londonske univerzitetne bolnišnice St. Mary's and Hammersmith hospitals, smo se pogovarjali o spremembah, ki jih pri zdravljenju hepatitisa C (HCV) prinašajo nova zdravila.

1. 9. 2014
REDKE BOLEZNI

Preobremenitev z železom

Ko je železa v telesu preveč, ga telo ne more izločiti. Najprej se kopiči v jetrih, nato v endokrinih žlezah in na koncu v srcu. Govorimo o kronični preobremenitvi z železom in posledično okvari organov.

1. 9. 2014

Diabetična retinopatija – najpogostejši pozni zaplet sladkorne bolezni

Z rednimi očesnimi pregledi in pravočasnim zdravljenjem diabetične retinopatije za več kot 90 odstotkov zmanjšamo tveganje za hudo okvaro vida.

1. 9. 2014
POLEMIKA

Zdravnik v predbolniščni nujni oskrbi

Na mednarodnem kongresu PRO ET CONTRA so potekale debate »za in proti« o 11 različnih področjih medicine. Aktivno je sodelovalo 44 slovenskih in tujih študentov medicine, ki so prišli iz desetih evropskih držav.

1. 6. 2014
ŽENSKE BOLEZNI

Rak – najbolje je, da ne zbolimo

Poudarek pri boju proti raku je na preprečevanju in zgodnjem odkrivanju. Nobena država namreč ob tako strmi rasti obolevnosti zaradi raka ne bo mogla zagotavljati financiranja vse dražjega zdravljenja.

1. 6. 2014
ŽENSKE BOLEZNI

Nosilke BRCA naj bodo pod nadzorom

Pravočasno odkrivanje nosilcev mutacij na genih BRCA 1 in BRCA 2 ima velik pomen za preprečevanje in zgodnje odkrivanje dednih oblik raka dojk in jajčnikov ter prostate.

1. 6. 2014
ŽENSKE BOLEZNI

Srčne nosečnice

Bolezni srca se pojavljajo pri okoli 0,2 do štirih odstotkih nosečnic, to je približno do 500 bolnic na leto pri nas.

1. 6. 2014
ŽENSKE BOLEZNI

Atrijska fibrilacija bolj ogroža ženske

Tveganje in umrljivost pri atrijski fibrilaciji sta pri ženskah bistveno večja kot pri moških. Razlike so verjetno posledica fiziologije, genetike, hormonov in trombemboličnih dejavnikov.

1. 6. 2014
ŽENSKE BOLEZNI

Kljub učinkoviti kontracepciji so neželene nosečnosti še vedno izziv

Neželena nosečnost je v sodobnem svetu kljub temu še vedno težava, saj je bilo na primer leta 2006 49 odstotkov vseh nosečnosti v ZDA nenačrtovanih.

1. 6. 2014
ŽENSKE BOLEZNI

S sodobnimi metodami slikanja do boljše ocene kakovosti kostne gostote

Referenčna metoda merjenje mineralne kostne gostote (MKG) z dvoenergijsko rentgensko absorpciometrijo, s katero potrjujemo diagnozo osteoporoze in spremljamo uspešnost zdravljenja, ima določene omejitve.

1. 6. 2014
ŽENSKE BOLEZNI

Multipla skleroza raje napada nežnejši spol

Med bolniki, ki zbolijo za multiplo sklerozo, sta dve tretjini žensk.

1. 6. 2014

Interakcije zdravil s hrano

Ustrezno jemanje zdravil s hrano ali brez nje je zelo pomemben dejavnik pri zagotavljanju varnosti in učinkovitosti zdravil.

1. 6. 2014

Zdravnik med interesi bolnikov in javne blagajne

Ob uvajanju terapevtskih skupin vedno bolj v ospredje prihaja zdravnikova odgovornost pri pisanju receptov za zdravila. Na eni strani gre za njegovo odgovornost do razpolaganja z javnim denarjem, na drugi strani pa do bolnikov in njihovega zdravja.

1. 6. 2014

Probiotiki kot preventiva na poplavljenih območjih

Zdravstvene ustanove po katastrofalnih poplavah na Balkanu prebivalcem svetujejo preventivno uporabo probiotikov, da preprečijo ali omilijo nalezljive črevesne bolezni. Ukrep je ustrezen.

1. 6. 2014

Zdravnik in mediji – lahkotnost ali težava

Komuniciranje med zdravniki in laično javnostjo se je zelo zaostrilo. Če je bilo poročanje o primeru umrlega dečka pred časom simptom nesočutja, je zadnja prepoved komuniciranja zdravnikov z novinarji o otroški srčni kirurgiji v UKC še bolj nerazumljiva.

1. 6. 2014

Glasba kot zdravilo za resigniranost?

Glasba je lahko subtilna refleksija o razpadajoči družbi, lahko pa je tudi znanilec sprememb, pobudnik družbenih premikov, zdravilo za trenutno stanje duha.

1. 6. 2014
SLOVENSKA STROKA

Okužbe z visoko rizičnimi HPV med Slovenkami

V slovenski program cepljenja je bilo leta 2009 uvedeno cepljenje proti HPV za 11 do 12 let stara dekleta kljub pomanjkanju zanesljivih podatkov o razširjenosti okužb s HPV med Slovenkami. Raziskovalci Nacionalnega inštituta za javno zdravje in Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani smo v ugledni mednarodni reviji Vaccine objavili izsledke o prevalenci okužb materničnega vratu z visoko rizičnimi genotipi HPV med Slovenkami, presejanimi za raka materničnega vratu pred uvedbo cepljenja.

14. 3. 2014
SLOVENSKA STROKA

Subgingivalna mikro flora pri bolnikih s sladkorno boleznijo tipa 1

Raziskava asist. dr. Roka Schare, dr. dent. med., asist. Eve Skalerič, dr. dent. med., in prof. dr. Katje Seme, dr. med., objavljena v Zobozdravstvenem vestniku, je pokazala, da je sladkorna bolezen povezana s povečanjem deleža paradontopatogenih bakterij v subgingivalni mikroflori in s tem s poslabšanjem stanja obzobnih tkiv. Slabše stanje obzobnih tkiv pa se kaže s poslabšanjem sladkorne bolezni.

14. 3. 2014

Aktualni e-novičnik

Z zdravili povzročena jetrna okvara

21. 10. 2024

Desetletno preživetje bolnikov z napredovalim malignim melanomom

15. 10. 2024

Somnologija v Sloveniji je dobra

22. 10. 2024

Nespečnež ali ekstremen večerni kronotip?

22. 10. 2024

Covid-19 ostaja pomemben vzrok za hospitalizacijo

22. 10. 2024
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2024 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.