Nespečnež ali ekstremen večerni kronotip?

Kako skrbeti za dobro higieno spanca? Zakaj so pomembni cirkadiani ritmi pri človeku? Kako strašljive so posledice izmenskega dela pri zdravstvenih delavcih in kakšen vpliv na telo imajo nočna dežurstva? Odgovore je nanizal 3. simpozij o spalni apneji, ki ga je organizirala Univerzitetna klinika za pljučne bolezni in alergijo Golnik.

Preberi več

»Sestavljeni« smo iz vseh bolnikov, ki smo jih kadarkoli srečali

Vita Andreja Mesarič, dr. med., mlada specialistka ginekologije in porodništva, zaposlena na KO za perinatologijo Ginekološke klinike UKC Ljubljana, je trenutno na dodatnem izobraževanju iz fetalne medicine na Fetal Medicine Foundation, ki deluje v sklopu univerzitetne bolnišnice King‘s College v Londonu. Pravi, da je neizmerno srečna in hvaležna, ker je našla to, kar jo najbolj veseli delati. Kljub trenutnim sistemskim izzivom, ki spremljajo zdravniški poklic.

Preberi več

Nad bolečino z akupunkturo

Kako se akupunktura uporablja v klinični praksi? Katere svetovne smernice jo vključujejo kot možnost zdravljenja? Kje je največ dokazov za koristnost njene uporabe v praksi?

Preberi več

Infekcijski endokarditis in antibiotična zaščita pred posegi

Antibiotično zaščito pred zobozdravstvenimi posegi svetujemo v vseh tistih primerih, ko za pacienta obstaja nevarnost nastanka infekcijskega endokarditisa.

28. 12. 2014

Referenčne ambulante – personaliziran pristop za zdravje populacije

Ambulante družinske medicine so pred tremi leti doživele pomembno novost v svojem delovanju in organizaciji dela – uvajati so se začele referenčne ambulante. Danes jih v Sloveniji deluje 434.

28. 12. 2014
PO ESMO 2014

Razsejana rakasta bolezen postaja kronična

Tirozinkinazni inhibitorji (TKI) so v zadnjem desetletju prinesli velik napredek v obravnavi bolnikov z razsejanim nedrobnoceličnim pljučnim rakom (NDPR), ki imajo mutacijo receptorja za epidermalni rastni dejavnik (EGFR). Učinkoviti so tudi pri zdravljenju nekaterih drugih vrst raka, kot so levkemije, rak ledvic in drugi, piše dr. Martina Vrankar, dr. med., z Onkološkega inštituta v Ljubljani.

28. 12. 2014
PO ESMO 2014

CITIM 2015: Z imunoterapijo nad nepremagljive rake

Potem ko je bila imunoterapija med osrednjimi temami na nedavnem onkološkem kongresu ESMO, se bodo številni strokovnjaki s tega področja aprila 2015 zbrali še v Sloveniji, na mednarodni konferenci o imunoterapiji in spremljanju imunskih odzivov pri raku (CITIM, www.CancerITIM.org).

28. 12. 2014
SEEC 2014

HCV: koga in kdaj zdraviti?

Zdravljenje kroničnega hepatitisa C (HCV) je v zadnjih letih doživelo veliko pozitivnih sprememb. Nova zdravila odpirajo nekaj dilem glede prihodnjega pristopa k zdravljenju, o čemer je na mednarodni konferenci o kemoterapiji in infekcijskih boleznih (SEEC) govoril dr. Ashley Brown, dr. med., iz londonske univerzitetne bolnišnice St. Mary's and Hammersmith hospitals.

28. 12. 2014

V jami so odločitve lažje kot v bolnišnici

Pogovarjali smo se z Rokom Stoparjem, specialistom interne medicine v Splošni bolnišnici Izola, ki je tudi jamski reševalec. Ni ga strah globin in poti v neznano, saj tam vedno odkrije kaj novega. In vmes reši še kakšno človeško življenje.

28. 12. 2014
VELIKI 4 - LANCET

Postopno hujšanje nič boljše od hitrega

Uveljavljeno je mnenje, da je hitro hujšanje dolgoročno neuspešno (hitro izgubljeno, hitro pridobljeno) in da je pravi način počasno zmanjševanje teže, ki naj bi zagotavljalo ohranitev doseženega stanja. Takšna so tudi priporočila veljavnih smernic. A nova raziskava nakazuje, da ni tako.

28. 12. 2014
VELIKI 4 - NEJM

Folfoxiri izboljša izide pri metastatskem raku debelega črevesa in danke

Pravočasna prepoznava in začetek zdravljenja ostajata v boju s kolorektalnim rakom na prvem mestu. A marsikdaj se bolniki ne odzovejo na uvodno terapijo in bolezen napreduje. Oblikovanje uspešnih shem za zdravljenje napredovale bolezni tako ostaja zapleten vozel, ki so ga poskušali razvozlati raziskovalci študije TRIBE.

28. 12. 2014
VELIKI 4 - BMJ

Pokroviteljstvo industrije in pristranskost raziskav

Vprašanja o vplivu farmacevtskega sponzorstva na morebitno pristranskost izsledkov medicinskih raziskav se je dotaknila metaanaliza, objavljena v reviji British Medical Journal.

28. 12. 2014
VELIKI 4 - JAMA

Presejalni koronarni CT ne spreminja izida pri sladkornih bolnikih z velikim tveganjem

Sladkorna bolezen je pomemben dejavnik tveganja za koronarno bolezen, ki je pri teh bolnikih pogosto »tiha«. Asimptomatsko hudo koronarno bolezen uspešno odkrije koronarna računalniško tomografska angiografija (CCTA), ki bi bila zaradi visoke negativne napovedne vrednosti lahko primerna za presejanje.

28. 12. 2014
SLOVENSKA STROKA

Zgodnja lymska nevroborelioza pri bolnikih z erythema migrans

Na Kliniki za infekcijske bolezni in vročinska stanja je dr. Katarina Ogrinc, dr. med., skupaj s sodelavci opravila raziskavo pri bolnikih z najpogostejšo obliko lymske borelioze – erythema migrans.

28. 12. 2014
SLOVENSKA STROKA

Zobna pulpa in sluznica dlesni sta oživčeni z morfološko in nevrokemično različnima skupinama nociceptorjev

Raziskovalci Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani so opravili raziskavo, katere namen je bil ugotoviti razlike v oživčenju zobne pulpe in sluznice dlesni. Poznavanje teh razlik bi lahko vodilo v boljši pristop k lajšanju bolečine.

28. 12. 2014
BOLEZNI STAREJŠIH

Daljša življenjska doba, slabše zdravje

Z naglim podaljševanjem pričakovane življenjske dobe se je pred več kot 30 leti pojavilo upanje, bolje rečeno koncept »zmanjševanja obolevnosti« (angl. compression of morbidity). Upanje se še ni izpolnilo.

1. 9. 2014
BOLEZNI STAREJŠIH

So starejši bolniki z rakom premalo zdravljeni?

Vse več je dokazov, da imajo starejši bolniki z rakom koristi od specifičnega zdravljenja. Kljub temu so pogosto premalo zdravljeni, kar ima za posledico slabši izid bolezni.

1. 9. 2014
BOLEZNI STAREJŠIH

Geriatrična obravnava starostnika z rakom

Glavni vzrok umrljivosti za moške pri nas niso več srčno-žilne bolezni, ampak rak. V nasprotju z moškimi pa ženske v Sloveniji še zmeraj najpogosteje umirajo zaradi srčno-žilnih bolezni. Obravnava starostnika z rakom je poseben izziv, na katerega tako pri nas kot tudi marsikje po svetu še nismo dovolj dobro pripravljeni.

1. 9. 2014
BOLEZNI STAREJŠIH

Kronična mieloična levkemija – sodobni pristop

Zgodovina zdravljenja kronične mieloične levkemije (KML) pomeni enega najbolj neverjetnih in razburljivih uspehov sodobne medicine – prehod usodne rakave bolezni v kronično bolezen, s katero lahko kakovostno živimo, kaže pa se upanje na popolno ozdravitev večjega števila bolnikov.

1. 9. 2014
BOLEZNI STAREJŠIH

Paliativna oskrba je več kot skrb za umirajoče

Raziskave Svetovne zdravstvene organizacije kažejo, da je le eden od 10 bolnikov deležen ustrezne paliativne oskrbe in da ima samo 20 držav na svetu zdravstveni sistem, v katerem je paliativna oskrba primerno urejena.

1. 9. 2014

Interakcije in neželeni učinki antidementivov

Poraba zdravil za zdravljenje demence v Sloveniji narašča. Ker ta zdravila prejemajo večinoma starejši bolniki, ki imajo pogosto sočasno predpisanih veliko zdravil, je potrebna posebna pozornost pri upoštevanju interakcij, saj se pri starejših zaradi spremenjene presnove te tudi hitreje izrazijo.

1. 9. 2014

Aktualni e-novičnik

Z zdravili povzročena jetrna okvara

21. 10. 2024

Desetletno preživetje bolnikov z napredovalim malignim melanomom

15. 10. 2024

Somnologija v Sloveniji je dobra

22. 10. 2024

Nespečnež ali ekstremen večerni kronotip?

22. 10. 2024

Covid-19 ostaja pomemben vzrok za hospitalizacijo

22. 10. 2024
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2024 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.