Nevroznanost povezuje

Njegov prispevek je bil lani v ZDA na svetovnem kongresu o Alzheimerjevi bolezni izbran za najboljši podoktorski poster s področja raziskav o demenci z Lewyjevimi telesci. Specializant nevrologije z Nevrološke klinike UKC Ljubljana dr. Matej Perovnik, dr. med., poudarja pomen povezovanja različnih strok. Nevroznanost, poleg različnih disciplin, povezuje tudi različne vidike njegovega osebnega življenja.

Preberi več

Klinične smernice in priporočila

Kaj je razlog za majhno število slovenskih kliničnih smernic ali priporočil? So dokumenti, imenovani smernice, v večini res to ali bi jih bilo bolje opredeliti kot priporočila? Katere tuje smernice so najbolj uporabne, če nacionalne ne obstajajo ali so zastarele? In, nenazadnje, ali imajo vse stroke v medicini možnost slediti mednarodnim posodobitvam?

Preberi več

Zdravje mišic

Zdravje mišic je postalo v zadnjih letih pomembna zdravstvena tema. Prav ste prebrali, mišice so namreč zakladnica zdravja. Tradicionalni pogled je mišice povezoval predvsem s strukturnim vidikom telesne drže in gibanja ali pa nam je misel ušla na lepo mišičasto telo. Na podlagi sodobnih raziskav pa se je pogled na fiziološko vlogo mišic zelo spremenil.

Preberi več
VELIKI 4 - LANCET

Obsevanje prsnega koša pri drobnoceličnem raku pljuč

Drobnocelični rak pljuč pomeni okrog 13 odstotkov vseh primerov raka pljuč in je tako precej redkejši od nedrobnocelične bolezni. Toda zaradi bioloških značilnosti ima večina bolnikov ob postavitvi diagnoze že razširjeno bolezen.

24. 1. 2015

Osteonekroza čeljusti, povzročena z bisfosfonati

Bisfosfonati se že vrsto let predpisujejo za zdravljenje številnih bolezni, v zadnjem obdobju pa se pogosto omenjajo v zvezi z njihovim neželenim učinkom – osteonekrozo čeljusti.

24. 1. 2015
ESMO 2014

Onkologija na razpotju razumevanja heterogenosti tumorjev

Na letošnjem evropskem onkološkem kongresu je bila osrednja tema tako imenovana personalizirana medicina, ki se iz teorije vedno bolj premika v klinično prakso.

24. 1. 2015
INTERVJU

S staranjem smo vsak dan bolj drugačni

Gregor Veninšek, dr. med., predstojnik Centra za geriatrično medicino, geriatrijo vidi kot skrb za krhke bolnike s ciljem, da se iz bolnišnice vrnejo domov.

24. 1. 2015
VELIKI 4 - BMJ

Preiskava krvi za zgodnje odkrivanje Alzheimerjeve bolezni

Raziskovalci s King's Collegea v Londonu poročajo o postopku, s katerim lahko na podlagi 10 proteinskih bioloških označevalcev v krvi pri osebah z blago kognitivno okvaro zelo natančno napovejo, pri kateri se bo v naslednjem letu razvila Alzheimerjeva bolezen.

24. 1. 2015
INTERVJU: DR. JELKA ZALETEL, DR. MED.

Obvladovanje sladkorne bolezni na nacionalni ravni

Z dr. Jelko Zaletel, dr. med., smo se pogovarjali o pomenu obvladovanja sladkorne bolezni na nacionalni ravni in nujnosti povezave med različnimi strokami in ustanovami, ki znotraj zdravstvenega sistema lahko vplivajo na promocijo zdravja in preprečevanje sladkorne bolezni.

5. 1. 2015

Adherenca in kronične bolezni

Pri zdravljenju katerekoli bolezni je adherenca eden izmed ključnih dejavnikov uspeha. Praviloma je slabša pri kroničnih boleznih, predvsem tistih brez zaznavnih simptomov.

5. 1. 2015

HIV se pri nas še vedno širi

Okužba s HIV se je še do sredine devetdesetih let v več kot 95 odstotkih končala s smrtjo, danes pa šteje za kronično in obvladljivo infekcijsko bolezen. A v Sloveniji se kljub temu še vedno širi, predvsem v skupini moških, ki imajo spolne odnose z moškimi (MSM).

2. 1. 2015

Kronična urtikarija in “čudežno zdravilo”

Čeprav o bioloških zdravilih kljub njihovi izjemni učinkovitosti ne moremo govoriti kot o čudežu, pa je za bolnike s hujšimi primeri kronične urtikarije novo biološko zdravilo omalizumab v resnici veliko olajšanje, nam je povedala asist. mag. Mihaela Zidarn, dr. med., specialistka internistka in alergologinja, s Kliničnega oddelka za pljučne bolezni in alergijo Bolnišnice Golnik.

2. 1. 2015

S farmakoterapijskimi pregledi prihranili približno 450 tisoč evrov

Razvojna naloga z naslovom »Skupine kakovostnega predpisovanja zdravil in farmacevt svetovalec« naj bi omogočila boljše obvladovanje neželenih učinkov medsebojnega delovanja zdravil in zlasti varnejšo polifarmakoterapijo, ocenjujejo pa, da so zaradi varnejše rabe zdravil preprečili veliko hospitalizacij in tako predvidoma v dveh letih prihranili okoli 450 tisoč evrov.

2. 1. 2015

Ljudje lahko letimo!

Kaj bi moral narediti človek, da bi lahko lebdel v zraku in postal ptič vsaj za nekaj minut?

29. 12. 2014

NSAR, antikoagulacijske in antiagregacijske terapije neprijazni do prebavil

Ocenjujemo, da v Sloveniji zdravila iz skupine nesteroidnih antirevmatikov (NSAR) vsak dan uporablja več kot 10 odstotkov ljudi, nam je povedal prof. dr. Borut Štabuc, dr. med., predstojnik Kliničnega oddelka za gastroenterologijo na UKC Ljubljana. Ta in še antiagregacijska ter antikoagulacijska zdravila, ki se pogosto jemljejo skupaj, imajo neželene učinke na prebavni sistem, ki jih lahko preprečimo s smotrnim predpisovanjem.

28. 12. 2014

Življenje po načelih LOHAS

Na svetu je vsaj 100 milijonov ljudi, ki jim je zelo mar za zdrav način življenja, okolje, socialno pravičnost, zdravje, osebnostni razvoj in trajnostno naravnanost in ki te vrednote upoštevajo pri svojih odločitvah, ocenjujejo raziskovalci. Vse, kar v sebi združuje gibanje LOHAS.

28. 12. 2014
DNEVI INTERNISTIČNE ONKOLOGIJE

Male skrivnosti kliničnih študij

Letošnji Dnevi internistične onkologije so bili organizirani kot tečaj dobre klinične prakse, na katerem je bila glavna tema izvajanje kliničnih raziskav. Tečaj sta vodili predavateljici Evropskega foruma za dobro klinično prakso (EFGCP) Ingrid Klingmann in Nicky Dodsworth.

28. 12. 2014
MINI INTERVJU: DR. BREDA ŠKRBINC, DR. MED.

Izkušnje načeloma potrjujejo rezultate registracijske študije

O izkušnjah pri zdravljenju z everolimusom smo se pogovarjali z dr. Bredo škrbinc, dr. med., specialistko internistične onkologije na Onkološkem inštitutu (OI) v Ljubljani.

28. 12. 2014

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /data/webroot1/wordpress/wp-content/themes/pharmonia/partials/article-card-image.php on line 5
na kratko

Portal FarmaPro kot dodatna možnost nadgradnje strokovnega znanja

28. 12. 2014
na kratko

V zdravljenju prezgodaj rojenih otrok smo med najrazvitejšimi

V Sloveniji se vsako leto prezgodaj rodi 1.300 otrok, po skrbi zanje in uspehih zdravljenja pa se uvrščamo med najrazvitejše zahodne države.

28. 12. 2014

»Pow day« v Kašmirju!

Kašmir. Večina ljudi bi še pred nekaj leti najprej pomislila na najboljšo volno na svetu. Izčesano najfinejše runo najboljših kašmirskih koz še vedno velja za prestižno tkanino. Vendar je Kašmir veliko več kot to.

28. 12. 2014
INTERVJU: PROFESOR GUNTRAM SCHERNTHANER

Iskanje idealnega zdravila

Na 5. slovenskem endokrinološkem kongresu smo se pogovarjali s profesorjem Guntramom Schernthanerjem z dunajske univerze, ki je v Mariboru predaval o zaviralcih SGLT2.

28. 12. 2014

Aktualni e-novičnik

Vadba na recept ni le modna muha

23. 4. 2025

Breme zunajčrevesnih manifestacij KVČB

23. 4. 2025

Atopijski dermatitis pri otrocih in mladostnikih

23. 4. 2025

Smernice za ukrepanje pri anafilaksiji

25. 3. 2025

Kako obravnavati okužbe sečil?

25. 3. 2025
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2025 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.