Nevroznanost povezuje

Njegov prispevek je bil lani v ZDA na svetovnem kongresu o Alzheimerjevi bolezni izbran za najboljši podoktorski poster s področja raziskav o demenci z Lewyjevimi telesci. Specializant nevrologije z Nevrološke klinike UKC Ljubljana dr. Matej Perovnik, dr. med., poudarja pomen povezovanja različnih strok. Nevroznanost, poleg različnih disciplin, povezuje tudi različne vidike njegovega osebnega življenja.

Preberi več

Klinične smernice in priporočila

Kaj je razlog za majhno število slovenskih kliničnih smernic ali priporočil? So dokumenti, imenovani smernice, v večini res to ali bi jih bilo bolje opredeliti kot priporočila? Katere tuje smernice so najbolj uporabne, če nacionalne ne obstajajo ali so zastarele? In, nenazadnje, ali imajo vse stroke v medicini možnost slediti mednarodnim posodobitvam?

Preberi več

Zdravje mišic

Zdravje mišic je postalo v zadnjih letih pomembna zdravstvena tema. Prav ste prebrali, mišice so namreč zakladnica zdravja. Tradicionalni pogled je mišice povezoval predvsem s strukturnim vidikom telesne drže in gibanja ali pa nam je misel ušla na lepo mišičasto telo. Na podlagi sodobnih raziskav pa se je pogled na fiziološko vlogo mišic zelo spremenil.

Preberi več
EAU 2014

Rak prostate – gneča na polici z zdravili

Zdravljenje razsejanega proti kastraciji odpornega raka prostate je dolga leta vključevalo le zdravljenje s kemoterapijo. Zdaj je na trgu nekaj novih zdravil.

25. 1. 2015
EASL 2014

Revolucija v zdravljenju hepatitisa C

V Evropi desetkrat več ljudi umre zaradi virusnega hepatitisa kot zaradi okužbe z virusom HIV. Po mnenju strokovnjakov ti podatki kažejo, da morata predvsem hepatitisa B in C postati prioriteti zdravstvenih politik v Evropi.

25. 1. 2015
ŽENSKE BOLEZNI

Hormonska nihanja v življenju ženske vplivajo na zdravje zob

Ženski spolni hormoni imajo pomemben vpliv na oralno zdravje žensk, saj vplivajo na prekrvitev dlesni in imajo pomembno vlogo pri imunskem odzivu organizma na mikrobe.

25. 1. 2015

Sladkorna bolezen – odločitve so predvsem v rokah bolnika

Diabetes je kronična bolezen, pri kateri je uspeh zdravljenja skoraj povsem v bolnikovih rokah. Zato obisk dva- do trikrat na leto po osem minut pri diabetologu ne zadošča. Pogovarjali smo se z diabetologinjo Karin Kanc Hanžel.

25. 1. 2015

Zdraviliško zdravljenje – bolniki si ga želijo, zatakne se pri denarju

Spremembe pri pravici do zdraviliškega zdravljenja: temeljni pogoj, da zdravstveno zavarovanje krije stroške, le še pričakovana povrnitev funkcionalnih sposobnosti bolnika.

25. 1. 2015
VELIKI 4 - BMJ

Boljše preživetje bolnic z mutacijo BRCA po obojestranski mastektomiji

Ženske, ki so jim raka dojk odkrili v zgodnji fazi in ki imajo tudi mutacijo gena BRCA, imajo po obojestranski mastektomiji manjšo verjetnost smrti zaradi raka dojk kot tiste z le eno odstranjeno dojko.

25. 1. 2015
VELIKI 4 - JAMA

Zniževanje krvnega tlaka ob možganski kapi ni učinkovito

Raziskovalci poročajo, da uporaba zdravil za znižanje krvnega tlaka v prvih 48 urah po možganski kapi ne zmanjša tveganja za smrt ali hudo invalidnost. Raziskava je bila objavljena 5. februarja 2014.

25. 1. 2015
VELIKI 4 - NEJM

Zdravljenje hepatitisa C s 96-odstotno uspešnostjo

Na letošnjem kongresu Evropskega združenja za bolezni jeter EASL 2014 so raziskovalci predstavili študijo SAPPHIRE-II, v kateri so zdravili bolnike s kroničnim hepatitisom C (HCV), ki so bili predhodno že zdravljeni s peginterferon-ribavirinom.

25. 1. 2015
VELIKI 4 - LANCET

Statini zavirajo sekundarno progresivno fazo multiple skleroze

Raziskovalci poročajo, da bi lahko simvastatin postal zdravilo izbire pri sekundarno progresivni ali kronični fazi multiple skleroze (MS). Izsledke preskušanja druge faze MS-STAT je objavila revija The Lancet.

25. 1. 2015
SLOVENSKA STROKA

Osteoporoza po zdravljenju raka endometrija

V onkološki ambulanti Klinike za ginekologijo in perinatologijo v UKC Maribor so izmerili MKG bolnicam, ki so prebolele raka endometrija. Skušali so odgovoriti na vprašanji: ali stanje po prebolelem raku poveča verjetnost osteoporoze in ali je ta manjša pri višjem indeksu telesne mase.

25. 1. 2015
SLOVENSKA STROKA

Obolevnost za kariesom stalnih zob pri otrocih z vnetjem zobne pulpe mlečnih zob

Raziskava avtorjev Leban T. in Pavlič A., objavljena v Zobozdravstvenem vestniku, je pokazala povezavo med obolevnostjo za kariesom stalnih zob in vnetjem zobne pulpe mlečnih zob pri otrocih.

25. 1. 2015

Sodelovanje zdravnikov – boljša oskrba bolnikov

Pogovarjali smo se z Ano Gračner, dr. med., kirurginjo in strokovno direktorico Splošne bolnišnice Trbovlje z doktoratom iz ekonomije.

25. 1. 2015
ESC 2014

Inovacije in srce

Kongres Evropskega kardiološkega združenja ESC 2014 je obiskalo več kot 30 tisoč udeležencev. Predstavljenih je bilo več kot 4.000 znanstvenoraziskovalnih del.

25. 1. 2015

Južna Afrika

Zgodba o suženjstvu, ljubezni in maščevanju.

24. 1. 2015

Iščete lastno ordinacijo? Spremljajte dražbe ali preverite periferijo!

Čas, ko ugašajo podjetja, je odlična priložnost, da ugodno pridete do lastnih poslovnih prostorov. Še vedno pa je precej smiselno prostor tudi najeti, svetujejo nepremičninarji.

24. 1. 2015
SLOVENSKA STROKA

Laparoskopske hernioplastike dimeljskih kil – transabdominalni preperitonealni pristop

Raziskava avtorjev Taje Jordan in Marka Mušiča, objavljena v Medicinskih razgledih, ugotavlja ustreznost metode laparoskopske operacije dimeljskih kil.

24. 1. 2015
SLOVENSKA STROKA

Rezultati konservativnega zdravljenja po zlomu sklepnega odrastka spodnje čeljustnice pri otrocih

Na Kliničnem oddelku za maksilofacialno in oralno kirurgijo UKC v Ljubljani so opravili retrospektivno raziskavo, katere namen je bil oceniti klinično in rentgenološko stanje po konservativnem zdravljenju zloma sklepnega odrastka v otroštvu.

24. 1. 2015
VELIKI 4 - NEJM

Dolgotrajna korist uravnavanja krvnega tlaka pri sladkorni bolezni tipa 2

Avstralski raziskovalci so ugotovili, da zmanjšanje pogostosti srčno-žilnih dogodkov in umrljivosti pri bolnikih s sladkorno boleznijo tipa 2, doseženo z antihipertenzivi, traja še leta po koncu zdravljenja.

24. 1. 2015
VELIKI 4 - JAMA

Priznanje utemeljiteljema globoke stimulacije možganov pri Parkinsonovi bolezni

Letošnjo Laskerjevo nagrado za medicinske dosežke, imenovano tudi »ameriška Nobelova nagrada«, sta za delo na področju zdravljenja Parkinsonove bolezni prejela dr. Mahlon DeLong z univerze Emory v Atlanti in dr. Alim-Louis Benabid z univerze Joseph Fourier v Grenoblu.

24. 1. 2015

Aktualni e-novičnik

Vadba na recept ni le modna muha

23. 4. 2025

Breme zunajčrevesnih manifestacij KVČB

23. 4. 2025

Atopijski dermatitis pri otrocih in mladostnikih

23. 4. 2025

Smernice za ukrepanje pri anafilaksiji

25. 3. 2025

Kako obravnavati okužbe sečil?

25. 3. 2025
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2025 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.