Nespečnež ali ekstremen večerni kronotip?

Kako skrbeti za dobro higieno spanca? Zakaj so pomembni cirkadiani ritmi pri človeku? Kako strašljive so posledice izmenskega dela pri zdravstvenih delavcih in kakšen vpliv na telo imajo nočna dežurstva? Odgovore je nanizal 3. simpozij o spalni apneji, ki ga je organizirala Univerzitetna klinika za pljučne bolezni in alergijo Golnik.

Preberi več

»Sestavljeni« smo iz vseh bolnikov, ki smo jih kadarkoli srečali

Vita Andreja Mesarič, dr. med., mlada specialistka ginekologije in porodništva, zaposlena na KO za perinatologijo Ginekološke klinike UKC Ljubljana, je trenutno na dodatnem izobraževanju iz fetalne medicine na Fetal Medicine Foundation, ki deluje v sklopu univerzitetne bolnišnice King‘s College v Londonu. Pravi, da je neizmerno srečna in hvaležna, ker je našla to, kar jo najbolj veseli delati. Kljub trenutnim sistemskim izzivom, ki spremljajo zdravniški poklic.

Preberi več

Nad bolečino z akupunkturo

Kako se akupunktura uporablja v klinični praksi? Katere svetovne smernice jo vključujejo kot možnost zdravljenja? Kje je največ dokazov za koristnost njene uporabe v praksi?

Preberi več
VELIKI 4 - BMJ

Boljše preživetje bolnic z mutacijo BRCA po obojestranski mastektomiji

Ženske, ki so jim raka dojk odkrili v zgodnji fazi in ki imajo tudi mutacijo gena BRCA, imajo po obojestranski mastektomiji manjšo verjetnost smrti zaradi raka dojk kot tiste z le eno odstranjeno dojko.

25. 1. 2015
VELIKI 4 - JAMA

Zniževanje krvnega tlaka ob možganski kapi ni učinkovito

Raziskovalci poročajo, da uporaba zdravil za znižanje krvnega tlaka v prvih 48 urah po možganski kapi ne zmanjša tveganja za smrt ali hudo invalidnost. Raziskava je bila objavljena 5. februarja 2014.

25. 1. 2015
VELIKI 4 - NEJM

Zdravljenje hepatitisa C s 96-odstotno uspešnostjo

Na letošnjem kongresu Evropskega združenja za bolezni jeter EASL 2014 so raziskovalci predstavili študijo SAPPHIRE-II, v kateri so zdravili bolnike s kroničnim hepatitisom C (HCV), ki so bili predhodno že zdravljeni s peginterferon-ribavirinom.

25. 1. 2015
VELIKI 4 - LANCET

Statini zavirajo sekundarno progresivno fazo multiple skleroze

Raziskovalci poročajo, da bi lahko simvastatin postal zdravilo izbire pri sekundarno progresivni ali kronični fazi multiple skleroze (MS). Izsledke preskušanja druge faze MS-STAT je objavila revija The Lancet.

25. 1. 2015
SLOVENSKA STROKA

Osteoporoza po zdravljenju raka endometrija

V onkološki ambulanti Klinike za ginekologijo in perinatologijo v UKC Maribor so izmerili MKG bolnicam, ki so prebolele raka endometrija. Skušali so odgovoriti na vprašanji: ali stanje po prebolelem raku poveča verjetnost osteoporoze in ali je ta manjša pri višjem indeksu telesne mase.

25. 1. 2015
SLOVENSKA STROKA

Obolevnost za kariesom stalnih zob pri otrocih z vnetjem zobne pulpe mlečnih zob

Raziskava avtorjev Leban T. in Pavlič A., objavljena v Zobozdravstvenem vestniku, je pokazala povezavo med obolevnostjo za kariesom stalnih zob in vnetjem zobne pulpe mlečnih zob pri otrocih.

25. 1. 2015

Sodelovanje zdravnikov – boljša oskrba bolnikov

Pogovarjali smo se z Ano Gračner, dr. med., kirurginjo in strokovno direktorico Splošne bolnišnice Trbovlje z doktoratom iz ekonomije.

25. 1. 2015
ESC 2014

Inovacije in srce

Kongres Evropskega kardiološkega združenja ESC 2014 je obiskalo več kot 30 tisoč udeležencev. Predstavljenih je bilo več kot 4.000 znanstvenoraziskovalnih del.

25. 1. 2015

Južna Afrika

Zgodba o suženjstvu, ljubezni in maščevanju.

24. 1. 2015

Iščete lastno ordinacijo? Spremljajte dražbe ali preverite periferijo!

Čas, ko ugašajo podjetja, je odlična priložnost, da ugodno pridete do lastnih poslovnih prostorov. Še vedno pa je precej smiselno prostor tudi najeti, svetujejo nepremičninarji.

24. 1. 2015
SLOVENSKA STROKA

Laparoskopske hernioplastike dimeljskih kil – transabdominalni preperitonealni pristop

Raziskava avtorjev Taje Jordan in Marka Mušiča, objavljena v Medicinskih razgledih, ugotavlja ustreznost metode laparoskopske operacije dimeljskih kil.

24. 1. 2015
SLOVENSKA STROKA

Rezultati konservativnega zdravljenja po zlomu sklepnega odrastka spodnje čeljustnice pri otrocih

Na Kliničnem oddelku za maksilofacialno in oralno kirurgijo UKC v Ljubljani so opravili retrospektivno raziskavo, katere namen je bil oceniti klinično in rentgenološko stanje po konservativnem zdravljenju zloma sklepnega odrastka v otroštvu.

24. 1. 2015
VELIKI 4 - NEJM

Dolgotrajna korist uravnavanja krvnega tlaka pri sladkorni bolezni tipa 2

Avstralski raziskovalci so ugotovili, da zmanjšanje pogostosti srčno-žilnih dogodkov in umrljivosti pri bolnikih s sladkorno boleznijo tipa 2, doseženo z antihipertenzivi, traja še leta po koncu zdravljenja.

24. 1. 2015
VELIKI 4 - JAMA

Priznanje utemeljiteljema globoke stimulacije možganov pri Parkinsonovi bolezni

Letošnjo Laskerjevo nagrado za medicinske dosežke, imenovano tudi »ameriška Nobelova nagrada«, sta za delo na področju zdravljenja Parkinsonove bolezni prejela dr. Mahlon DeLong z univerze Emory v Atlanti in dr. Alim-Louis Benabid z univerze Joseph Fourier v Grenoblu.

24. 1. 2015
VELIKI 4 - LANCET

Obsevanje prsnega koša pri drobnoceličnem raku pljuč

Drobnocelični rak pljuč pomeni okrog 13 odstotkov vseh primerov raka pljuč in je tako precej redkejši od nedrobnocelične bolezni. Toda zaradi bioloških značilnosti ima večina bolnikov ob postavitvi diagnoze že razširjeno bolezen.

24. 1. 2015

Osteonekroza čeljusti, povzročena z bisfosfonati

Bisfosfonati se že vrsto let predpisujejo za zdravljenje številnih bolezni, v zadnjem obdobju pa se pogosto omenjajo v zvezi z njihovim neželenim učinkom – osteonekrozo čeljusti.

24. 1. 2015
ESMO 2014

Onkologija na razpotju razumevanja heterogenosti tumorjev

Na letošnjem evropskem onkološkem kongresu je bila osrednja tema tako imenovana personalizirana medicina, ki se iz teorije vedno bolj premika v klinično prakso.

24. 1. 2015
INTERVJU

S staranjem smo vsak dan bolj drugačni

Gregor Veninšek, dr. med., predstojnik Centra za geriatrično medicino, geriatrijo vidi kot skrb za krhke bolnike s ciljem, da se iz bolnišnice vrnejo domov.

24. 1. 2015

Aktualni e-novičnik

Z zdravili povzročena jetrna okvara

21. 10. 2024

Desetletno preživetje bolnikov z napredovalim malignim melanomom

15. 10. 2024

Somnologija v Sloveniji je dobra

22. 10. 2024

Nespečnež ali ekstremen večerni kronotip?

22. 10. 2024

Covid-19 ostaja pomemben vzrok za hospitalizacijo

22. 10. 2024
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2024 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.