Iskanje odgovorov za debelost med bakterijskimi sevi
Novejša spoznanja o patogenezi debelosti postavljajo v ospredje spremembe v delovanju nevrotransmiterjev, epigenetske spremembe, pomanjkanje določenih hranil in neravnovesje v črevesni mikroflori. Prav zadnje je še posebej zanimivo zaradi potencialnih terapevtskih intervencij.
Med dietami ni pomembnih razlik
Raziskovalci so opravili analizo podatkov iz randomiziranih dolgoročnih raziskav o štirih priljubljenih dietah v ZDA – Atkinsove diete, conske diete (Zone diet), »diete z južne plaže« (South Beach diet) in diete Weight Watchers. Bistvenih razlik niso ugotovili, tudi ne znakov, da bi ljudje na kateri izmed diet dolgoročneje shujšali. Pri tem velja omeniti, da po ameriških merilih dolgoročno pomeni 24 mesecev.
Parkinsonova bolezen – skrbi za bolnike se pridružuje skrb za celo družino
11. april je svetovni dan parkinsonove bolezni, ki prizadene enega od 250 ljudi po 40. letu in skoraj vsakega stotega človeka po 65. letu. Po ocenah strokovnjakov je v Sloveniji več kot 7.000 bolnikov s parkinsonovo boleznijo in drugimi parkinsonizmi.
Pri hujšanju morda zadošča dieta z veliko vlakninami
Strogi dietni režimi sicer pomagajo shujšati, a imajo ključno težavo: ljudje se jih težko držijo. Kot kaže, pa je lahko dieta, ki zahteva le enostavno povečanje količine vlaknin, dobra alternativa bolj zapletenim shemam hujšanja, kakršna je na primer shema AHA (American Heart Association), poroča British Medical Journal.
Kje presekati zanko spalne apneje in debelosti
Večina bolnikov, kar 70 odstotkov, ki pri nas poišče pomoč zaradi obstruktivne spalne apneje (OSA), je zelo simptomatskih in ima hudo obliko bolezni, nam je povedala Jasmina Gabrijelčič, dr. med., s kliničnega oddelka za pljučne bolezni in alergijo na UKC Ljubljana.

Ne moremo imeti vsega pod nadzorom
Klemna Aleša Piliha je po končanem pripravništvu in kratkotrajnem službovanju na UKC v Ljubljani vleklo v Afriko. Hotel je preveriti, kako je prakticirati medicino zunaj urejenega sistematiziranega okolja. Vprašali smo ga, česa se je naučil.
Aktualno z 18. Schrottovih dnevov
Na 18. Schrottovih dnevih, ki so bili letos 20. in 21. marca, so obravnavali spolno prenosljive bolezni, kronično vensko bolezen ter druge aktualne zdravstvene teme s poudarkom na vlogi zdravnikov družinske medicine pri obravnavi in zdravljenju bolezni.
V boj proti debelosti z gibanjem
Danes vemo, da si debelosti ne moremo več razlagati le kot posledico uživanja prevelikih količin enostavnih ogljikovih hidratov ali prevelikega vnosa kalorij v primerjavi s porabo. Čeprav se tu v osnovi zgodba začne. Tudi bojevati se proti njej ne moremo le z zmanjšanjem vnosa kalorij.

O zdravljenju gigantocelularnega kostnega tumorja
Na Onkološkem inštitutu v Ljubljani smo sredi marca prisluhnili predavanju o zdravljenju redke bolezni, gigantocelularnega kostnega tumorja, ki je v osnovi sicer benigen, vendar lokalno agresiven. Zato je zdravljenje, s katerim preprečimo invalidnost in bolečino kot glavna simptoma, nujno.

Izgorelost: hoja po robu
V največjo stisko jo spravi občutek nemoči, ko kljub vsemu svojemu trudu bolniku ne more pomagati. Vedno jo pretrese srečanje s smrtjo in trpljenje bližnjih ob izgubi. Ne glede na doživeto pa mora biti urgentna zdravnica takoj pripravljena za naslednje posredovanje.
Prof. dr. Patrick Jourdain: Le izobražen in zadovoljen bolnik jemlje zdravila
Profesor Patrick Jourdain je obiskal že osmi tradicionalni Srčni klub, na katerem je predaval o optimizaciji zdravljenja srčnega popuščanja. Slovenskim kolegom je podal nekaj napotkov in predvsem poudaril pomen celostne in dosledne obravnave bolnika.
RSV: Okuži se skoraj vsak otrok
Akutne okužbe dihal so v Sloveniji najpogostejši vzrok za obisk osebnega zdravnika in najpogostejši vzrok začasne odsotnosti z dela. Zato moramo respiratorna obolenja brez izjeme obravnavati resno, saj jim lahko sledijo zapleti. Pri dojenčkih in majhnih otrocih do drugega leta starosti je najpogostejša okužba z respiratornim sincicijskim virusom (RSV).