Nespečnež ali ekstremen večerni kronotip?

Kako skrbeti za dobro higieno spanca? Zakaj so pomembni cirkadiani ritmi pri človeku? Kako strašljive so posledice izmenskega dela pri zdravstvenih delavcih in kakšen vpliv na telo imajo nočna dežurstva? Odgovore je nanizal 3. simpozij o spalni apneji, ki ga je organizirala Univerzitetna klinika za pljučne bolezni in alergijo Golnik.

Preberi več

»Sestavljeni« smo iz vseh bolnikov, ki smo jih kadarkoli srečali

Vita Andreja Mesarič, dr. med., mlada specialistka ginekologije in porodništva, zaposlena na KO za perinatologijo Ginekološke klinike UKC Ljubljana, je trenutno na dodatnem izobraževanju iz fetalne medicine na Fetal Medicine Foundation, ki deluje v sklopu univerzitetne bolnišnice King‘s College v Londonu. Pravi, da je neizmerno srečna in hvaležna, ker je našla to, kar jo najbolj veseli delati. Kljub trenutnim sistemskim izzivom, ki spremljajo zdravniški poklic.

Preberi več

Nad bolečino z akupunkturo

Kako se akupunktura uporablja v klinični praksi? Katere svetovne smernice jo vključujejo kot možnost zdravljenja? Kje je največ dokazov za koristnost njene uporabe v praksi?

Preberi več
Intervju: Klemen Aleš Pilih, dr. med.

Ne moremo imeti vsega pod nadzorom

Klemna Aleša Piliha je po končanem pripravništvu in kratkotrajnem službovanju na UKC v Ljubljani vleklo v Afriko. Hotel je preveriti, kako je prakticirati medicino zunaj urejenega sistematiziranega okolja. Vprašali smo ga, česa se je naučil.

30. 3. 2015
18. SCHROTTOVI DNEVI

Aktualno z 18. Schrottovih dnevov

Na 18. Schrottovih dnevih, ki so bili letos 20. in 21. marca, so obravnavali spolno prenosljive bolezni, kronično vensko bolezen ter druge aktualne zdravstvene teme s poudarkom na vlogi zdravnikov družinske medicine pri obravnavi in zdravljenju bolezni.

30. 3. 2015

V boj proti debelosti z gibanjem

Danes vemo, da si debelosti ne moremo več razlagati le kot posledico uživanja prevelikih količin enostavnih ogljikovih hidratov ali prevelikega vnosa kalorij v primerjavi s porabo. Čeprav se tu v osnovi zgodba začne. Tudi bojevati se proti njej ne moremo le z zmanjšanjem vnosa kalorij.

30. 3. 2015
REDKE BOLEZNI

O zdravljenju gigantocelularnega kostnega tumorja

Na Onkološkem inštitutu v Ljubljani smo sredi marca prisluhnili predavanju o zdravljenju redke bolezni, gigantocelularnega kostnega tumorja, ki je v osnovi sicer benigen, vendar lokalno agresiven. Zato je zdravljenje, s katerim preprečimo invalidnost in bolečino kot glavna simptoma, nujno.

30. 3. 2015

Zdravila, ki redijo

Le osem odstotkov bolnikov z več zdravili, lani pregledanih pri farmacevtskem svetovalcu, je imelo normalno telesno maso. Pripravili smo kratek pregled skupin zdravil, ki redijo.

30. 3. 2015
Preglednica

Statini in druga zdravila za znižanje ravni holesterola in drugih krvnih maščob ter kombinacije

1. 3. 2015

Izgorelost: hoja po robu

V največjo stisko jo spravi občutek nemoči, ko kljub vsemu svojemu trudu bolniku ne more pomagati. Vedno jo pretrese srečanje s smrtjo in trpljenje bližnjih ob izgubi. Ne glede na doživeto pa mora biti urgentna zdravnica takoj pripravljena za naslednje posredovanje.

24. 2. 2015

Nismo še dosegli najnižje možne varne vrednosti LDL-holesterola

Na katerikoli način že znižujemo raven LDL-holesterola, imamo od tega znižanja sorazmerno dodatno korist za našega bolnika.

24. 2. 2015
INTERVJU

Prof. dr. Patrick Jourdain: Le izobražen in zadovoljen bolnik jemlje zdravila

Profesor Patrick Jourdain je obiskal že osmi tradicionalni Srčni klub, na katerem je predaval o optimizaciji zdravljenja srčnega popuščanja. Slovenskim kolegom je podal nekaj napotkov in predvsem poudaril pomen celostne in dosledne obravnave bolnika.

24. 2. 2015

RSV: Okuži se skoraj vsak otrok

Akutne okužbe dihal so v Sloveniji najpogostejši vzrok za obisk osebnega zdravnika in najpogostejši vzrok začasne odsotnosti z dela. Zato moramo respiratorna obolenja brez izjeme obravnavati resno, saj jim lahko sledijo zapleti. Pri dojenčkih in majhnih otrocih do drugega leta starosti je najpogostejša okužba z respiratornim sincicijskim virusom (RSV).

28. 1. 2015

Sedem zdravih hiš

Z malce nostalgije se oziramo po arhitekturni dediščini, ki jo za seboj puščajo zdravniki in še kakšen farmacevt med njimi.

26. 1. 2015

Asa gastronomije in družinskega dozorevanja

Ko se v prostoru znane ljubljanske gostilne As znajdete skupaj s Svetozarjem Raspopovićem – Popetom, je takoj jasno, kdo je gospodar hiše. Ob strani pa mu zdaj, po dolgih letih iskanja spet stoji "ta mladi Pope".

26. 1. 2015

Supanje

"Stoječe veslanje"? Zakaj pa ne - potrebujete le desko, veslo in dovolj globoko, po možnosti mirnejšo vodo.

26. 1. 2015
EAU 2014

Rak prostate – gneča na polici z zdravili

Zdravljenje razsejanega proti kastraciji odpornega raka prostate je dolga leta vključevalo le zdravljenje s kemoterapijo. Zdaj je na trgu nekaj novih zdravil.

25. 1. 2015
EASL 2014

Revolucija v zdravljenju hepatitisa C

V Evropi desetkrat več ljudi umre zaradi virusnega hepatitisa kot zaradi okužbe z virusom HIV. Po mnenju strokovnjakov ti podatki kažejo, da morata predvsem hepatitisa B in C postati prioriteti zdravstvenih politik v Evropi.

25. 1. 2015
ŽENSKE BOLEZNI

Hormonska nihanja v življenju ženske vplivajo na zdravje zob

Ženski spolni hormoni imajo pomemben vpliv na oralno zdravje žensk, saj vplivajo na prekrvitev dlesni in imajo pomembno vlogo pri imunskem odzivu organizma na mikrobe.

25. 1. 2015

Sladkorna bolezen – odločitve so predvsem v rokah bolnika

Diabetes je kronična bolezen, pri kateri je uspeh zdravljenja skoraj povsem v bolnikovih rokah. Zato obisk dva- do trikrat na leto po osem minut pri diabetologu ne zadošča. Pogovarjali smo se z diabetologinjo Karin Kanc Hanžel.

25. 1. 2015

Zdraviliško zdravljenje – bolniki si ga želijo, zatakne se pri denarju

Spremembe pri pravici do zdraviliškega zdravljenja: temeljni pogoj, da zdravstveno zavarovanje krije stroške, le še pričakovana povrnitev funkcionalnih sposobnosti bolnika.

25. 1. 2015

Aktualni e-novičnik

Z zdravili povzročena jetrna okvara

21. 10. 2024

Desetletno preživetje bolnikov z napredovalim malignim melanomom

15. 10. 2024

Somnologija v Sloveniji je dobra

22. 10. 2024

Nespečnež ali ekstremen večerni kronotip?

22. 10. 2024

Covid-19 ostaja pomemben vzrok za hospitalizacijo

22. 10. 2024
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2024 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.