Ne moremo imeti vsega pod nadzorom
Klemna Aleša Piliha je po končanem pripravništvu in kratkotrajnem službovanju na UKC v Ljubljani vleklo v Afriko. Hotel je preveriti, kako je prakticirati medicino zunaj urejenega sistematiziranega okolja. Vprašali smo ga, česa se je naučil.
Aktualno z 18. Schrottovih dnevov
Na 18. Schrottovih dnevih, ki so bili letos 20. in 21. marca, so obravnavali spolno prenosljive bolezni, kronično vensko bolezen ter druge aktualne zdravstvene teme s poudarkom na vlogi zdravnikov družinske medicine pri obravnavi in zdravljenju bolezni.
V boj proti debelosti z gibanjem
Danes vemo, da si debelosti ne moremo več razlagati le kot posledico uživanja prevelikih količin enostavnih ogljikovih hidratov ali prevelikega vnosa kalorij v primerjavi s porabo. Čeprav se tu v osnovi zgodba začne. Tudi bojevati se proti njej ne moremo le z zmanjšanjem vnosa kalorij.
O zdravljenju gigantocelularnega kostnega tumorja
Na Onkološkem inštitutu v Ljubljani smo sredi marca prisluhnili predavanju o zdravljenju redke bolezni, gigantocelularnega kostnega tumorja, ki je v osnovi sicer benigen, vendar lokalno agresiven. Zato je zdravljenje, s katerim preprečimo invalidnost in bolečino kot glavna simptoma, nujno.
Izgorelost: hoja po robu
V največjo stisko jo spravi občutek nemoči, ko kljub vsemu svojemu trudu bolniku ne more pomagati. Vedno jo pretrese srečanje s smrtjo in trpljenje bližnjih ob izgubi. Ne glede na doživeto pa mora biti urgentna zdravnica takoj pripravljena za naslednje posredovanje.
Prof. dr. Patrick Jourdain: Le izobražen in zadovoljen bolnik jemlje zdravila
Profesor Patrick Jourdain je obiskal že osmi tradicionalni Srčni klub, na katerem je predaval o optimizaciji zdravljenja srčnega popuščanja. Slovenskim kolegom je podal nekaj napotkov in predvsem poudaril pomen celostne in dosledne obravnave bolnika.
RSV: Okuži se skoraj vsak otrok
Akutne okužbe dihal so v Sloveniji najpogostejši vzrok za obisk osebnega zdravnika in najpogostejši vzrok začasne odsotnosti z dela. Zato moramo respiratorna obolenja brez izjeme obravnavati resno, saj jim lahko sledijo zapleti. Pri dojenčkih in majhnih otrocih do drugega leta starosti je najpogostejša okužba z respiratornim sincicijskim virusom (RSV).