Nevroznanost povezuje

Njegov prispevek je bil lani v ZDA na svetovnem kongresu o Alzheimerjevi bolezni izbran za najboljši podoktorski poster s področja raziskav o demenci z Lewyjevimi telesci. Specializant nevrologije z Nevrološke klinike UKC Ljubljana dr. Matej Perovnik, dr. med., poudarja pomen povezovanja različnih strok. Nevroznanost, poleg različnih disciplin, povezuje tudi različne vidike njegovega osebnega življenja.

Preberi več

Klinične smernice in priporočila

Kaj je razlog za majhno število slovenskih kliničnih smernic ali priporočil? So dokumenti, imenovani smernice, v večini res to ali bi jih bilo bolje opredeliti kot priporočila? Katere tuje smernice so najbolj uporabne, če nacionalne ne obstajajo ali so zastarele? In, nenazadnje, ali imajo vse stroke v medicini možnost slediti mednarodnim posodobitvam?

Preberi več

Zdravje mišic

Zdravje mišic je postalo v zadnjih letih pomembna zdravstvena tema. Prav ste prebrali, mišice so namreč zakladnica zdravja. Tradicionalni pogled je mišice povezoval predvsem s strukturnim vidikom telesne drže in gibanja ali pa nam je misel ušla na lepo mišičasto telo. Na podlagi sodobnih raziskav pa se je pogled na fiziološko vlogo mišic zelo spremenil.

Preberi več

Iskanje odgovorov za debelost med bakterijskimi sevi

Novejša spoznanja o patogenezi debelosti postavljajo v ospredje spremembe v delovanju nevrotransmiterjev, epigenetske spremembe, pomanjkanje določenih hranil in neravnovesje v črevesni mikroflori. Prav zadnje je še posebej zanimivo zaradi potencialnih terapevtskih intervencij.

31. 3. 2015

Med dietami ni pomembnih razlik

Raziskovalci so opravili analizo podatkov iz randomiziranih dolgoročnih raziskav o štirih priljubljenih dietah v ZDA – Atkinsove diete, conske diete (Zone diet), »diete z južne plaže« (South Beach diet) in diete Weight Watchers. Bistvenih razlik niso ugotovili, tudi ne znakov, da bi ljudje na kateri izmed diet dolgoročneje shujšali. Pri tem velja omeniti, da po ameriških merilih dolgoročno pomeni 24 mesecev.

31. 3. 2015

Parkinsonova bolezen – skrbi za bolnike se pridružuje skrb za celo družino

11. april je svetovni dan parkinsonove bolezni, ki prizadene enega od 250 ljudi po 40. letu in skoraj vsakega stotega človeka po 65. letu. Po ocenah strokovnjakov je v Sloveniji več kot 7.000 bolnikov s parkinsonovo boleznijo in drugimi parkinsonizmi.

30. 3. 2015
VELIKI 4 - BMJ

Pri hujšanju morda zadošča dieta z veliko vlakninami

Strogi dietni režimi sicer pomagajo shujšati, a imajo ključno težavo: ljudje se jih težko držijo. Kot kaže, pa je lahko dieta, ki zahteva le enostavno povečanje količine vlaknin, dobra alternativa bolj zapletenim shemam hujšanja, kakršna je na primer shema AHA (American Heart Association), poroča British Medical Journal.

30. 3. 2015

Nealkoholna zamaščenost jeter – sodobna pandemija

Nealkoholna zamaščenost jeter je najpogostejša bolezen jeter v zahodnih državah, saj prizadene od 20 do 40 odstotkov vseh prebivalcev. Lahko napreduje v nealkoholni steatohepatitis, ki poveča tveganje za smrt zaradi bolezni jeter.

30. 3. 2015

Kje presekati zanko spalne apneje in debelosti

Večina bolnikov, kar 70 odstotkov, ki pri nas poišče pomoč zaradi obstruktivne spalne apneje (OSA), je zelo simptomatskih in ima hudo obliko bolezni, nam je povedala Jasmina Gabrijelčič, dr. med., s kliničnega oddelka za pljučne bolezni in alergijo na UKC Ljubljana.

30. 3. 2015
Intervju: Klemen Aleš Pilih, dr. med.

Ne moremo imeti vsega pod nadzorom

Klemna Aleša Piliha je po končanem pripravništvu in kratkotrajnem službovanju na UKC v Ljubljani vleklo v Afriko. Hotel je preveriti, kako je prakticirati medicino zunaj urejenega sistematiziranega okolja. Vprašali smo ga, česa se je naučil.

30. 3. 2015
18. SCHROTTOVI DNEVI

Aktualno z 18. Schrottovih dnevov

Na 18. Schrottovih dnevih, ki so bili letos 20. in 21. marca, so obravnavali spolno prenosljive bolezni, kronično vensko bolezen ter druge aktualne zdravstvene teme s poudarkom na vlogi zdravnikov družinske medicine pri obravnavi in zdravljenju bolezni.

30. 3. 2015

V boj proti debelosti z gibanjem

Danes vemo, da si debelosti ne moremo več razlagati le kot posledico uživanja prevelikih količin enostavnih ogljikovih hidratov ali prevelikega vnosa kalorij v primerjavi s porabo. Čeprav se tu v osnovi zgodba začne. Tudi bojevati se proti njej ne moremo le z zmanjšanjem vnosa kalorij.

30. 3. 2015
REDKE BOLEZNI

O zdravljenju gigantocelularnega kostnega tumorja

Na Onkološkem inštitutu v Ljubljani smo sredi marca prisluhnili predavanju o zdravljenju redke bolezni, gigantocelularnega kostnega tumorja, ki je v osnovi sicer benigen, vendar lokalno agresiven. Zato je zdravljenje, s katerim preprečimo invalidnost in bolečino kot glavna simptoma, nujno.

30. 3. 2015

Zdravila, ki redijo

Le osem odstotkov bolnikov z več zdravili, lani pregledanih pri farmacevtskem svetovalcu, je imelo normalno telesno maso. Pripravili smo kratek pregled skupin zdravil, ki redijo.

30. 3. 2015
Preglednica

Statini in druga zdravila za znižanje ravni holesterola in drugih krvnih maščob ter kombinacije

1. 3. 2015

Izgorelost: hoja po robu

V največjo stisko jo spravi občutek nemoči, ko kljub vsemu svojemu trudu bolniku ne more pomagati. Vedno jo pretrese srečanje s smrtjo in trpljenje bližnjih ob izgubi. Ne glede na doživeto pa mora biti urgentna zdravnica takoj pripravljena za naslednje posredovanje.

24. 2. 2015

Nismo še dosegli najnižje možne varne vrednosti LDL-holesterola

Na katerikoli način že znižujemo raven LDL-holesterola, imamo od tega znižanja sorazmerno dodatno korist za našega bolnika.

24. 2. 2015
INTERVJU

Prof. dr. Patrick Jourdain: Le izobražen in zadovoljen bolnik jemlje zdravila

Profesor Patrick Jourdain je obiskal že osmi tradicionalni Srčni klub, na katerem je predaval o optimizaciji zdravljenja srčnega popuščanja. Slovenskim kolegom je podal nekaj napotkov in predvsem poudaril pomen celostne in dosledne obravnave bolnika.

24. 2. 2015

RSV: Okuži se skoraj vsak otrok

Akutne okužbe dihal so v Sloveniji najpogostejši vzrok za obisk osebnega zdravnika in najpogostejši vzrok začasne odsotnosti z dela. Zato moramo respiratorna obolenja brez izjeme obravnavati resno, saj jim lahko sledijo zapleti. Pri dojenčkih in majhnih otrocih do drugega leta starosti je najpogostejša okužba z respiratornim sincicijskim virusom (RSV).

28. 1. 2015

Sedem zdravih hiš

Z malce nostalgije se oziramo po arhitekturni dediščini, ki jo za seboj puščajo zdravniki in še kakšen farmacevt med njimi.

26. 1. 2015

Asa gastronomije in družinskega dozorevanja

Ko se v prostoru znane ljubljanske gostilne As znajdete skupaj s Svetozarjem Raspopovićem – Popetom, je takoj jasno, kdo je gospodar hiše. Ob strani pa mu zdaj, po dolgih letih iskanja spet stoji "ta mladi Pope".

26. 1. 2015

Supanje

"Stoječe veslanje"? Zakaj pa ne - potrebujete le desko, veslo in dovolj globoko, po možnosti mirnejšo vodo.

26. 1. 2015

Aktualni e-novičnik

Vadba na recept ni le modna muha

23. 4. 2025

Breme zunajčrevesnih manifestacij KVČB

23. 4. 2025

Atopijski dermatitis pri otrocih in mladostnikih

23. 4. 2025

Smernice za ukrepanje pri anafilaksiji

25. 3. 2025

Kako obravnavati okužbe sečil?

25. 3. 2025
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2025 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.