Sami in nemočni v središču kriznih situacij in medijskih afer
»To je bil trenutek, ko se je moj svet ustavil. Vsi so neizprosno rinili vame in terjali odgovore, ki jih potem sploh niso bili pripravljeni poslušati. Meni pa sta stiska in ohromljenost preprečevali, da bi se boril zase, kot se sicer borim za vsakega bolnika. Najtežje je, ker ostaneš sam, brez pomoči.«

Uglasiti orkester je kot uglasiti 103 telesa
Ob poslušanju glasbenih mojstrovin v izvedbi orkestra zagotovo ne pomislimo najprej na to, da je kakovost glasbe odvisna od celostnega počutja posameznega člena. Orkester Slovenske filharmonije sestavljajo kar 103 posamezniki. Uglasiti celoto na najvišjo kakovost zato terja nekaj več vpogleda v posamezni člen.
Z gorčico osvaja Ameriko
»Če bi imeli bentleyja in šoferja, bi med vožnjo na zadnjem sedežu v sendvič verjetno mazali to gorčico. In ko bi naključni neznanec ustavil poleg vas in vam pomignil, da odprete okno, bi vas vprašal, ali jo lahko še on poskusi.« To je le ena od mnogih pozitivnih ocen gorčice Tin Mustard.

Nezdravljena Crohnova vodi v irreverzibilne poškodbe prebavne cevi
»Zgodnje odkrivanje kronične vnetne črevesne bolezni, predvsem Crohnove bolezni, je ključno za uspešno nadaljnje zdravljenje,« poudarja David Drobne, dr. med., specialist gastroenterologije s Kliničnega oddelka za gastroenterologijo na UKC v Ljubljani.
ParkinsonCheck v pomoč pri odkrivanju parkinsonskega tremorja
V Laboratoriju za umetno inteligenco na Fakulteti za računalništvo in informatiko v Ljubljani so v sodelovanju s Kliničnim oddelkom za bolezni živčevja UKC Ljubljana razvil aplikacijo za pravočasno odkrivanje in spremljanje parkinsonskega tremorja ParkinsonCheck.
Diabetično stopalo zahteva interdisciplinaren pristop
Vsakih 30 sekund nekje na svetu nekdo izgubi nogo zaradi sladkorne bolezni. Po nekaterih podatkih je celo več kot 70 odstotkov vseh amputacij nog napravljenih pri osebah s sladkorno boleznijo. Amputacije spremlja visoka stopnja smrtnosti, tako neposredno po posegu kot tudi v naslednjih letih.

Fotoreportaža: Kljubovati zakonom narave
Jan ima cistično fibrozo, redko dedno bolezen. Diagnosticirana mu je bila pri dveh mesecih starosti z napovedjo, da ne bo dočakal odrasle dobe. Tako kot Jan kljubuje in še vedno živi ob pomoči medicine in izjemno discipliniranem pristopu k terapijam ter vzdrževanju fizične kondicije, tako zakonom narave v neverjetnih položajih kljubujejo tudi mladi športniki, ujeti v njegov fotografski objektiv.
Zdravniki v antiki
»Prisežem pri Apolonu Zdravniku in Asklepiju in Higieji in Panakeji in pri vseh bogovih in boginjah …« se začne prisega, ki naj bi jo sestavil grški zdravnik Hipokrat štiri stoletja pred našim štetjem. Hipokratova prisega je vtkana v različne sodobne etične zaobljube zdravnikov, grško-rimsko obdobje pa velja za začetke zdravstva, kot ga poznamo danes.
Genotipska karakterizacija sevov Aggregatibacter actinomycetemcomitans
Na Katedri za ustne bolezni in parodontologijo Medicinske fakultete v Ljubljani so raziskovalci v sodelovanju s Katedro za biokemijo na Biotehniški fakulteti opravili presečno raziskavo, katere namen je bil ugotoviti, kako pogosto Aggregatibacter actinomycetemcomitans naseljuje subgingivalni plak slovenskih bolnikov s kroničnim parodontitisom.
NSAR tvegani po miokardnem infarktu
Pri bolnikih, ki jemljejo antitrombotična zdravila po miokardnem infarktu, uporaba nesteroidnih antirevmatikov (NSAR) več kot podvoji tveganje za krvavitve in občutno poveča tveganje za srčno-žilne dogodke dogodke, je pokazala danska raziskava, pred kratkim objavljena v reviji JAMA.
Zgodovinsko leto za bolnike s KLL
Na 56. letnem srečanju ameriškega hematološkega združenja, ki je potekalo decembra lani, je bilo po pričakovanjih zelo živahno. Medtem v Sloveniji zdravniki in bolniki nestrpno pričakujejo registracijo kar treh zdravil za zdravljenje kronične limfocitne levkemije – obinutuzumaba, ibrutiniba in idelalisiba.
Nove metode zdravljenja neresektabilnega karcinoma glave in vratu
Prof. dr. Primož Strojan, dr. med., je s sodelavci na Onkološkem inštitutu v Ljubljani opravil prospektivno klinično raziskavo faze II, katere namen je bil ovrednotiti lokoregionalno kontrolo in toksičnost indukcijske kemoterapije z docetakselom, cisplatinom ter 5-fluorouracilom (TPF), ki ji sledi sočasna imunokemoradioterapija s cetuksimabom (CMb) ter cisplatinom pri neresektabilnem ploščatoceličnem karcinomu glave in vratu.
Hormonsko nadomestno zdravljenje v menopavzi in rak jajčnika
Hormonsko nadomestno zdravljenje (HNZ) ob menopavzi je povezano z značilno večjim tveganjem za dve najpogostejši obliki raka ja jčnika, je pokazala velika metaanaliza, objavljena v reviji The Lancet. Zajela je podatke več kot 21 tisoč žensk (od tega več kot 12 tisoč prospektivno).
Je strogo uravnavanje krvnega tlaka med nosečnostjo učinkovito?
Skoraj desetina nosečnic ima zvišan krvni tlak. Vendar strogo uravnavanje tlaka v primerjavi z manj strogim ne vpliva na umrljivost ali tveganje za resne perinatalne zaplete in zaplete pri materi, kažejo izsledki randomiziranega preskušanja, objavljeni v New England Journal of Medicine.

Ponavljajoči se aftozni stomatitis
Ponavljajoče se aftozne ulceracije so običajno boleče ranice, ki se lahko pojavljajo kjerkoli na ustni sluznici. Čeprav je njihova prevalenca zelo velika, saj sodijo med najpogostejša obolenja ustne sluznice in za njimi trpi skoraj vsak peti človek, ostajajo vzroki za njihov nastanek še vedno nepojasnjeni.
Za zdaj kirurško zdravljenje debelosti najbolj učinkovito
Bariatrična operacija je edina metoda hujšanja, ki ima pri večini bolnikov dolgoročen učinek, nam je povedal Brane Breznikar, dr. med., kirurg iz Splošne bolnišnice Slovenj Gradec. Bolniki v povprečju izgubijo za 50 do 70 odstotkov odvečne telesne mase, pri novejših tehnikah operacij, na primer omega obvodu, tudi več kot 80 odstotkov.

Spremenimo navade in teža se bo zmanjšala sama
V zdravstvenem domu Šiška v Ljubljani so na podlagi priporočil in lastnih izkušenj razvili svoj model zdravljenja debelosti, s katerim dosegajo rezultate, primerljive objavam v svetovni literaturi. Dolgoročno (več kot pet let) zmanjšano težo vzdržuje 20 odstotkov ljudi, ki shujšajo po njihovem programu, nam je povedala mag. Milena Kovač Blaž, dr. med.