Nespečnež ali ekstremen večerni kronotip?

Kako skrbeti za dobro higieno spanca? Zakaj so pomembni cirkadiani ritmi pri človeku? Kako strašljive so posledice izmenskega dela pri zdravstvenih delavcih in kakšen vpliv na telo imajo nočna dežurstva? Odgovore je nanizal 3. simpozij o spalni apneji, ki ga je organizirala Univerzitetna klinika za pljučne bolezni in alergijo Golnik.

Preberi več

»Sestavljeni« smo iz vseh bolnikov, ki smo jih kadarkoli srečali

Vita Andreja Mesarič, dr. med., mlada specialistka ginekologije in porodništva, zaposlena na KO za perinatologijo Ginekološke klinike UKC Ljubljana, je trenutno na dodatnem izobraževanju iz fetalne medicine na Fetal Medicine Foundation, ki deluje v sklopu univerzitetne bolnišnice King‘s College v Londonu. Pravi, da je neizmerno srečna in hvaležna, ker je našla to, kar jo najbolj veseli delati. Kljub trenutnim sistemskim izzivom, ki spremljajo zdravniški poklic.

Preberi več

Nad bolečino z akupunkturo

Kako se akupunktura uporablja v klinični praksi? Katere svetovne smernice jo vključujejo kot možnost zdravljenja? Kje je največ dokazov za koristnost njene uporabe v praksi?

Preberi več

Periferna diabetična nevropatija

Ves svet se ukvarja s težavami zaradi diabetičnega stopala. To je veliko ekonomsko breme za bolnike, njihove družine in za celotno skupnost. Stopalne razjede so najpogosteje posledica periferne diabetične nevropatije, kar pomeni, da bi jih bilo mogoče preprečiti.

9. 6. 2015

Rehabilitacija je edini nujni del zdravljenja KOPB

Vsakemu bolniku, ki mu predpišemo zdravila proti kronični obstruktivni pljučni bolezni (KOPB), moramo predpisati tudi rehabilitacijo. Po svetovnih smernicah je to bistveni del zdravljenja, poudarja Jurij Šorli, dr. med., vodja enote za rehabilitacijo bolnišnice Topolšica.

9. 6. 2015

Presaditev pljuč – med okužbami in zavrnitvami

Po transplantaciji pljuč se najbolj bojimo okužb ali zavrnitev, pravi prim. mag. Matjaž Turel, dr. med., s kliničnega oddelka za pljučne bolezni in alergijo v UKC Ljubljana. Vendar napredek medicine podaljšuje preživetje bolnikov, tako da se na UKC Ljubljana lahko pohvalijo z bolnico, ki živi že 16 let po prvi transplantaciji.

8. 6. 2015

Priprave na nova biološka zdravila za težko astmo

Postavljamo sistem fenotipizacije bolnikov s težko astmo, s katerim bomo bolnike natančno opredelili ter jih tako bolj personalizirano zdravili ob prihodu novih bioloških zdravil, sta nam povedala doc. dr. Sabina Škrgat, dr. med., in prof. dr. Peter Korošec, univ. dipl. biol.

8. 6. 2015
MEDNARODNI ZNANSTVENI PULMOLOŠKI SIMPOZIJ

ACOS je v resnici CAOS

Na nedavnem mednarodnem znanstvenem pulmološkem simpoziju je doc. dr. Matjaž Fležar, dr. med., direktor Klinike Golnik, povedal, da pri sindromu prekrivanja astme in kronične obstruktivne pljučne bolezni (KOPB) še zdaleč ni vse črno in belo, prej gre za 50 odtenkov sivine.

27. 5. 2015
INTERVJU: ALJOŠA POLENČIČ, DR. MED.

Zdravnik pivovar – hobi, ki je ušel nadzoru

Dr. Aljoša Polenčič je nevrolog v Splošni bolnišnici dr. Franca Derganca v Novi Gorici. A ne čisto običajen. Kajti ko sleče zdravniško haljo, se spremeni v pivovarja. S svojo zgodbo ustvarja prostor za združevanje različnih stvari z enako mero predanosti in s tem dokazuje, da se v življenju da uresničiti ideje, sanje, želje. In pri tem uživati.

27. 5. 2015

Številni dejavniki razvoja astme pri otrocih

Natančen vzrok astme ni znan, vemo pa, da se pri njenem nastanku prepletajo genetski dejavniki z dejavniki okolja.

27. 5. 2015

Multipla skleroza – pri oralnih zdravilih pričakujemo boljšo adherenco

V zdravljenju multiple skleroze se v zadnjih letih uveljavljajo oralna zdravila, ki poleg učinkovitosti zaradi prijaznejšega načina zdravljenja prinašajo pomemben napredek pri adherenci, nam je pojasnila dr. Alenka Horvat Ledinek, dr. med., z Nevrološke klinike v Ljubljani.

27. 5. 2015
ASCO 2015

Trojni imunski napad na raka

Imunoterapija je najhitreje razvijajoče se področje zdravljenja raka, kar potrjujejo nekateri letošnji domači in mednarodni dogodki. Bili smo na mednarodni konferenci CITIM 2015 v Ljubljani in na srečanju domače strokovne javnosti o zdravljenju pljučnega raka s tarčnimi zdravili.

27. 5. 2015
INTERVJU: PROF. DR. MOJCA MATIČIČ, DR. MED.

Z novimi zdravili proti hepatitisu C najprej rešujemo življenja

Na konferenci ILC 2015 smo se pogovarjali s prof. dr. Mojco Matičič, slovensko strokovnjakinjo za zdravljenje hepatitisa C, ki nam je razkrila smernice za zdravljenje teh bolnikov z novimi zdravili.

27. 5. 2015
IMID 2015

Z izobraževanja zdravnikov družinske medicine o kroničnih imunsko pogojenih vnetnih boleznih

V zvezi s kroničnimi imunsko pogojenimi vnetnimi boleznimi je v zadnjih letih veliko slišati o vlogi pravočasnega diagnosticiranja in zdravljenja. O tem smo skupaj z zdravniki družinske medicine prisluhnili na predavanjih, ki jih je organiziralo Slovensko zdravniško društvo.

27. 5. 2015

Sami in nemočni v središču kriznih situacij in medijskih afer

»To je bil trenutek, ko se je moj svet ustavil. Vsi so neizprosno rinili vame in terjali odgovore, ki jih potem sploh niso bili pripravljeni poslušati. Meni pa sta stiska in ohromljenost preprečevali, da bi se boril zase, kot se sicer borim za vsakega bolnika. Najtežje je, ker ostaneš sam, brez pomoči.«

23. 4. 2015

Uglasiti orkester je kot uglasiti 103 telesa

Ob poslušanju glasbenih mojstrovin v izvedbi orkestra zagotovo ne pomislimo najprej na to, da je kakovost glasbe odvisna od celostnega počutja posameznega člena. Orkester Slovenske filharmonije sestavljajo kar 103 posamezniki. Uglasiti celoto na najvišjo kakovost zato terja nekaj več vpogleda v posamezni člen.

22. 4. 2015

Z gorčico osvaja Ameriko

»Če bi imeli bentleyja in šoferja, bi med vožnjo na zadnjem sedežu v sendvič verjetno mazali to gorčico. In ko bi naključni neznanec ustavil poleg vas in vam pomignil, da odprete okno, bi vas vprašal, ali jo lahko še on poskusi.« To je le ena od mnogih pozitivnih ocen gorčice Tin Mustard.

22. 4. 2015

Nezdravljena Crohnova vodi v irreverzibilne poškodbe prebavne cevi

»Zgodnje odkrivanje kronične vnetne črevesne bolezni, predvsem Crohnove bolezni, je ključno za uspešno nadaljnje zdravljenje,« poudarja David Drobne, dr. med., specialist gastroenterologije s Kliničnega oddelka za gastroenterologijo na UKC v Ljubljani.

22. 4. 2015

ParkinsonCheck v pomoč pri odkrivanju parkinsonskega tremorja

V Laboratoriju za umetno inteligenco na Fakulteti za računalništvo in informatiko v Ljubljani so v sodelovanju s Kliničnim oddelkom za bolezni živčevja UKC Ljubljana razvil aplikacijo za pravočasno odkrivanje in spremljanje parkinsonskega tremorja ParkinsonCheck.

21. 4. 2015

Diabetično stopalo zahteva interdisciplinaren pristop

Vsakih 30 sekund nekje na svetu nekdo izgubi nogo zaradi sladkorne bolezni. Po nekaterih podatkih je celo več kot 70 odstotkov vseh amputacij nog napravljenih pri osebah s sladkorno boleznijo. Amputacije spremlja visoka stopnja smrtnosti, tako neposredno po posegu kot tudi v naslednjih letih.

21. 4. 2015

Fotoreportaža: Kljubovati zakonom narave

Jan ima cistično fibrozo, redko dedno bolezen. Diagnosticirana mu je bila pri dveh mesecih starosti z napovedjo, da ne bo dočakal odrasle dobe. Tako kot Jan kljubuje in še vedno živi ob pomoči medicine in izjemno discipliniranem pristopu k terapijam ter vzdrževanju fizične kondicije, tako zakonom narave v neverjetnih položajih kljubujejo tudi mladi športniki, ujeti v njegov fotografski objektiv.

2. 4. 2015

Aktualni e-novičnik

Z zdravili povzročena jetrna okvara

21. 10. 2024

Desetletno preživetje bolnikov z napredovalim malignim melanomom

15. 10. 2024

Somnologija v Sloveniji je dobra

22. 10. 2024

Nespečnež ali ekstremen večerni kronotip?

22. 10. 2024

Covid-19 ostaja pomemben vzrok za hospitalizacijo

22. 10. 2024
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2024 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.