Nevroznanost povezuje

Njegov prispevek je bil lani v ZDA na svetovnem kongresu o Alzheimerjevi bolezni izbran za najboljši podoktorski poster s področja raziskav o demenci z Lewyjevimi telesci. Specializant nevrologije z Nevrološke klinike UKC Ljubljana dr. Matej Perovnik, dr. med., poudarja pomen povezovanja različnih strok. Nevroznanost, poleg različnih disciplin, povezuje tudi različne vidike njegovega osebnega življenja.

Preberi več

Klinične smernice in priporočila

Kaj je razlog za majhno število slovenskih kliničnih smernic ali priporočil? So dokumenti, imenovani smernice, v večini res to ali bi jih bilo bolje opredeliti kot priporočila? Katere tuje smernice so najbolj uporabne, če nacionalne ne obstajajo ali so zastarele? In, nenazadnje, ali imajo vse stroke v medicini možnost slediti mednarodnim posodobitvam?

Preberi več

Zdravje mišic

Zdravje mišic je postalo v zadnjih letih pomembna zdravstvena tema. Prav ste prebrali, mišice so namreč zakladnica zdravja. Tradicionalni pogled je mišice povezoval predvsem s strukturnim vidikom telesne drže in gibanja ali pa nam je misel ušla na lepo mišičasto telo. Na podlagi sodobnih raziskav pa se je pogled na fiziološko vlogo mišic zelo spremenil.

Preberi več

Ki aikido je veščina poenotenja uma in telesa

Ki aikido oziroma šin šin toitsu aikido (poenotenje uma in telesa) je veščina in umetnost, ki se od klasičnih borilnih disciplin razlikuje v filozofiji in načinu treningov. Je vadba, ki je primerna za vse ljudi, ne glede na spol, starost, kondicijo, razgibanost, poklic ali izobrazbo. Gibanje je naravno in ob primernem poznavanju in upoštevanju lastnih zmogljivosti do resnih poškodb ne pride.

17. 6. 2015

Življenje na plaži

Moramo res živeti tako, kot nam zapovedujejo norme in kot nas vodi tok življenja? V eni roki volan, v drugi mobilni telefon. Je vredno najlepše dele dneva presedeti med štirimi stenami? Tudi mi smo bili ujeti v sistem, potem pa smo se odločili prerezati niti in slediti svojim sanjam – živeti sredi oceana. Začela se je pisati zgodba o »Watermanu«.

17. 6. 2015
Preglednica

Zdravljenje nevropatske bolečine pri diabetični nevropatiji in bolečinah v križu

15. 6. 2015

Čustva so koristna, če jih dobro poznamo

Zmožnost prepoznavanja lastnih čustev in čustev drugih lahko okrepi samozavest, da občutek lastne učinkovitosti, poveča prožnost in izboljša medosebne odnose.

15. 6. 2015

Glivična okužba v ustih ob inhalaciji kortikosteroidov

Kortikosteroide v medicini uspešno uporabljamo za preprečevanje vnetij v pljučih, med neželenimi učinki takšnih inhalacijskih zdravil proti astmi pa so tudi glivične okužbe v ustih.

10. 6. 2015
ADIT 2015

Inzulinski analogi čedalje bolje posnemajo naravo

Uporaba inzulinskih analogov raste ves čas od njihovega pojava na trgu. Sodobne inzulinske terapije imajo za cilj vzdrževati stabilne ravni inzulina v telesu (bazalni inzulin) in uravnavati postprandialne skoke glukoze (kratko delujoči inzulin bolus). S tem poskuša terapija posnemati naravni vzorec izločanja endogenega inzulina.

10. 6. 2015

Idiopatska pljučna fibroza je slaba novica

Idiopatska pljučna fibroza (IPF) za bolnika pomeni zelo slabo napoved, precej slabšo, kot sicer velja za skupino bolezni, imenovano intersticijske pljučne bolezni, kamor spada tudi IPF. Zgodnje diagnosticiranje je ključno, vendar je zelo kompleksno in zahteva multidisciplinaren pristop, vključujoč pulmologijo, radiologijo in, če je potrebno, tudi patologijo.

10. 6. 2015

Klinični farmacevt, najboljši zdravnikov sogovornik o zdravilih

V preteklem desetletju so klinični farmacevti v 16 slovenskih bolnišnicah napisali več kot štiri tisoč farmakoterapijskih pregledov. To so izvidi, ki jih prejmejo zdravniki na oddelkih kot pomoč pri optimiziranju terapij z zdravili pri bolnikih.

9. 6. 2015

Periferna diabetična nevropatija

Ves svet se ukvarja s težavami zaradi diabetičnega stopala. To je veliko ekonomsko breme za bolnike, njihove družine in za celotno skupnost. Stopalne razjede so najpogosteje posledica periferne diabetične nevropatije, kar pomeni, da bi jih bilo mogoče preprečiti.

9. 6. 2015

Rehabilitacija je edini nujni del zdravljenja KOPB

Vsakemu bolniku, ki mu predpišemo zdravila proti kronični obstruktivni pljučni bolezni (KOPB), moramo predpisati tudi rehabilitacijo. Po svetovnih smernicah je to bistveni del zdravljenja, poudarja Jurij Šorli, dr. med., vodja enote za rehabilitacijo bolnišnice Topolšica.

9. 6. 2015

Presaditev pljuč – med okužbami in zavrnitvami

Po transplantaciji pljuč se najbolj bojimo okužb ali zavrnitev, pravi prim. mag. Matjaž Turel, dr. med., s kliničnega oddelka za pljučne bolezni in alergijo v UKC Ljubljana. Vendar napredek medicine podaljšuje preživetje bolnikov, tako da se na UKC Ljubljana lahko pohvalijo z bolnico, ki živi že 16 let po prvi transplantaciji.

8. 6. 2015

Priprave na nova biološka zdravila za težko astmo

Postavljamo sistem fenotipizacije bolnikov s težko astmo, s katerim bomo bolnike natančno opredelili ter jih tako bolj personalizirano zdravili ob prihodu novih bioloških zdravil, sta nam povedala doc. dr. Sabina Škrgat, dr. med., in prof. dr. Peter Korošec, univ. dipl. biol.

8. 6. 2015
MEDNARODNI ZNANSTVENI PULMOLOŠKI SIMPOZIJ

ACOS je v resnici CAOS

Na nedavnem mednarodnem znanstvenem pulmološkem simpoziju je doc. dr. Matjaž Fležar, dr. med., direktor Klinike Golnik, povedal, da pri sindromu prekrivanja astme in kronične obstruktivne pljučne bolezni (KOPB) še zdaleč ni vse črno in belo, prej gre za 50 odtenkov sivine.

27. 5. 2015
INTERVJU: ALJOŠA POLENČIČ, DR. MED.

Zdravnik pivovar – hobi, ki je ušel nadzoru

Dr. Aljoša Polenčič je nevrolog v Splošni bolnišnici dr. Franca Derganca v Novi Gorici. A ne čisto običajen. Kajti ko sleče zdravniško haljo, se spremeni v pivovarja. S svojo zgodbo ustvarja prostor za združevanje različnih stvari z enako mero predanosti in s tem dokazuje, da se v življenju da uresničiti ideje, sanje, želje. In pri tem uživati.

27. 5. 2015

Številni dejavniki razvoja astme pri otrocih

Natančen vzrok astme ni znan, vemo pa, da se pri njenem nastanku prepletajo genetski dejavniki z dejavniki okolja.

27. 5. 2015

Multipla skleroza – pri oralnih zdravilih pričakujemo boljšo adherenco

V zdravljenju multiple skleroze se v zadnjih letih uveljavljajo oralna zdravila, ki poleg učinkovitosti zaradi prijaznejšega načina zdravljenja prinašajo pomemben napredek pri adherenci, nam je pojasnila dr. Alenka Horvat Ledinek, dr. med., z Nevrološke klinike v Ljubljani.

27. 5. 2015
ASCO 2015

Trojni imunski napad na raka

Imunoterapija je najhitreje razvijajoče se področje zdravljenja raka, kar potrjujejo nekateri letošnji domači in mednarodni dogodki. Bili smo na mednarodni konferenci CITIM 2015 v Ljubljani in na srečanju domače strokovne javnosti o zdravljenju pljučnega raka s tarčnimi zdravili.

27. 5. 2015
INTERVJU: PROF. DR. MOJCA MATIČIČ, DR. MED.

Z novimi zdravili proti hepatitisu C najprej rešujemo življenja

Na konferenci ILC 2015 smo se pogovarjali s prof. dr. Mojco Matičič, slovensko strokovnjakinjo za zdravljenje hepatitisa C, ki nam je razkrila smernice za zdravljenje teh bolnikov z novimi zdravili.

27. 5. 2015
IMID 2015

Z izobraževanja zdravnikov družinske medicine o kroničnih imunsko pogojenih vnetnih boleznih

V zvezi s kroničnimi imunsko pogojenimi vnetnimi boleznimi je v zadnjih letih veliko slišati o vlogi pravočasnega diagnosticiranja in zdravljenja. O tem smo skupaj z zdravniki družinske medicine prisluhnili na predavanjih, ki jih je organiziralo Slovensko zdravniško društvo.

27. 5. 2015

Aktualni e-novičnik

Vadba na recept ni le modna muha

23. 4. 2025

Breme zunajčrevesnih manifestacij KVČB

23. 4. 2025

Atopijski dermatitis pri otrocih in mladostnikih

23. 4. 2025

Smernice za ukrepanje pri anafilaksiji

25. 3. 2025

Kako obravnavati okužbe sečil?

25. 3. 2025
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2025 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.