Nevroznanost povezuje

Njegov prispevek je bil lani v ZDA na svetovnem kongresu o Alzheimerjevi bolezni izbran za najboljši podoktorski poster s področja raziskav o demenci z Lewyjevimi telesci. Specializant nevrologije z Nevrološke klinike UKC Ljubljana dr. Matej Perovnik, dr. med., poudarja pomen povezovanja različnih strok. Nevroznanost, poleg različnih disciplin, povezuje tudi različne vidike njegovega osebnega življenja.

Preberi več

Klinične smernice in priporočila

Kaj je razlog za majhno število slovenskih kliničnih smernic ali priporočil? So dokumenti, imenovani smernice, v večini res to ali bi jih bilo bolje opredeliti kot priporočila? Katere tuje smernice so najbolj uporabne, če nacionalne ne obstajajo ali so zastarele? In, nenazadnje, ali imajo vse stroke v medicini možnost slediti mednarodnim posodobitvam?

Preberi več

Zdravje mišic

Zdravje mišic je postalo v zadnjih letih pomembna zdravstvena tema. Prav ste prebrali, mišice so namreč zakladnica zdravja. Tradicionalni pogled je mišice povezoval predvsem s strukturnim vidikom telesne drže in gibanja ali pa nam je misel ušla na lepo mišičasto telo. Na podlagi sodobnih raziskav pa se je pogled na fiziološko vlogo mišic zelo spremenil.

Preberi več
SLOVENSKA STROKA

Vpliv tramadola na zdravljenje bolečine po operaciji otrok

Asist. dr. Janez Benedik, dr. med., je z ekipo sodelavcev opravil prospektivno randomizirano raziskavo, v katero so bili vključeni otroci, predvideni za operacijo žrelnice in nebnic.

19. 10. 2015
VELIKI 4 - BMJ

Odrekanje zdravljenja

Pojem »odrekanje zdravljenja« označuje zadržanje in/ali odtegnitev zdravljenja, ki je del oskrbe ob koncu življenja. Združuje odločitve, da se zdravljenje za podaljševanje življenja ne uvede (zadržanje), in za prenehanje takšnega zdravljenja (odtegnitev). Prvo in drugo v praksi pomeni skrajšanje življenja. Analiza razmer na Nizozemskem, kjer se zdravniki pogosto odločajo za odrekanje zdravljenja, je bila objavljena v publikaciji BMJ.

19. 10. 2015
VELIKI 4 - LANCET

Dolg delavnik se lahko izteče v možgansko kap

Stereotip o preobremenjenih zaposlenih, ki jih navsezadnje doleti srčni infarkt, je zelo razširjen. To pa ni daleč od resnice, le da je najverjetnejši izid drugačen: predolg delavnik bolj poveča nevarnost za možgansko kap kot za koronarno bolezen srca (KBS). O tem govori metaanaliza objavljenih in neobjavljenih študij iz Evrope, ZDA in Avstralije v reviji The Lancet.

19. 10. 2015
VELIKI 4 - NEJM

Presaditev HCV-pozitivne ledvice

Presaditev ledvice podaljša življenje in zniža stroške v primerjavi s kroničnim dializnim zdravljenjem. Žal je neravnovesje med bolniki kandidati in organi, ki so na voljo, veliko. Zaradi pomanjkanja ledvic za presaditev in velike umrljivosti med čakajočimi se nekateri bolniki odločajo za ledvice, ki jih spremlja večje tveganje za okužbe ali raka. S kakšnimi dilemami se pri tem srečujejo, pišejo v reviji New England Journal of Medicine.

19. 10. 2015

Potrebne spremembe v srčni kirurgiji

Vsako leto se v Sloveniji rodi med 200 in 250 otrok s srčno napako, od teh jih vsaj 75 % potrebuje operacijo pred dopolnjenim drugim letom. »V Društvu za zdravje bolezni srca in ožilja Slovenije staršem diagnosticiranih otrok nudimo formalno pomoč v obliki smernic tako za starše kot za otroke,« je ob začetku akcije za kakovostno in varno oskrbo otrok s prirojenimi srčnimi napakami povedala Petra Aleš, predsednica sekcije za prirojene srčne napake.

19. 10. 2015

Ustno zdravje sloni na preventivi

Neustrezno ustno zdravje ima številne posledice in vpliva tudi na ekonomsko ter psihosocialno kakovost življenja ljudi.

16. 10. 2015
ERS 2015

Nov vprašalnik za KOPB

Konec septembra se je končal letošnji kongres evropskega pulmološkega združenja ERS. Povzemamo nekaj zanimivejših novic.

16. 10. 2015
EASD 2015 - Intervju s prof. dr. Andrejem Janežom, dr. med.

Empagliflozin zmanjšuje tveganje za smrt

Prof. dr. Andrej Janež nam je predstavil najbolj odmevno novico letošnjega kongresa evropskega združenja za raziskovanje sladkorne bolezni EASD, rezultate študije EMPA-REG OUTCOME, ki je pokazala, da empagliflozin pri sladkornih bolnikih z visoko SŽ ogroženostjo znižuje tveganje za smrt.

16. 10. 2015

Še vedno neuspešni v boju s hipoglikemijami

Pri bolnikih s sladkorno boleznijo še vedno prepogosto prihaja do hipoglikemij, ocenjuje edukatorka Jana Klavs, višja medicinska sestra z Oddelka za diabetološko ambulantno dejavnost UKC Ljubljana. Za boljšo motivacijo bolnika so dobrodošli tudi inovativni prijemi, svetuje.

12. 10. 2015
ESMO 2015

Pomembne razlike v preživetju evropskih bolnikov z rakom

Čeprav se na splošno v Evropi število bolnikov z rakom, ki preživijo pet ali več let, povečuje, obstajajo pomembne razlike med državami, še posebej pri bolnikih s krvnimi raki.

12. 10. 2015
ESMO 2015

Temozolomid kot dodatek k obsevanju pri zdravljenju bolnikov s pljučnim rakom z zasevki v možganih

Možganski zasevki se razvijejo pri 18 do 43 odstotkih bolnikov s pljučnim rakom. Njihovo srednje preživetje po diagnozi zasevkov je 4,2 meseca, s slabo kakovostjo življenja (vrtoglavica, slabost, zmedenost, nevrološki izpadi).

12. 10. 2015

Srce in duša

Tudi teme, kot so duša, odnosi, spoštovanje, so vredne dragocenega časa zdravnikov, je pokazal dober obisk srečanja Srce in duša, ki sta ga že drugič organizirala podjetje Edumedic in Marko Gričar, dr. med.

9. 10. 2015
Intervju s prof dr. Janezom Tomažičem

HIV: vsi mislijo, da se jim to ne more zgoditi

Pogovarjali smo se s prof. dr. Janezom Tomažičem, ki poudarja, da se zaradi večjega optimizma glede preživetja pri okužbi s HIV, pa tudi zaradi večje spolne svobode in uporabe rekreativnih drog okužba v Sloveniji, podobno kot v razvitem svetu, vse preveč širi, testiranj pa je premalo.

9. 10. 2015

Vključevanje zdravil sirot v zdravstveni sistem

Zdravila sirote imajo z namenom spodbujanja njihovega razvoja poseben status, ki v grobem pomeni enostavnejšo registracijo in posebna pravila pri presojanju o uvrščanju teh zdravil med tista, katerih stroške pokrivajo javne zdravstvene blagajne.

9. 10. 2015

Stroškovna učinkovitost zdravstvenih tehnologij

Zdravstvena tehnologija je izraz, ki je prevod angleškega termina »health technology«. Ta ne označuje samo tehnologij, kot so zdravila in medicinski pripomočki, temveč tudi programe, postopke in organizacijske sisteme, ki se lahko uporabljajo v zdravstvu.

9. 10. 2015
Preglednica

Predpisovanje zdravil za KOPB

1. 10. 2015
Preglednica

Zdravljenje hiperglikemije

1. 10. 2015

Terapevtske skupine, element za obvladovanje javnih izdatkov za zdravila

Trend naraščanja javnih izdatkov za zdravila, splošna ekonomska kriza in finančna stiska, v kateri se je znašel slovenski zdravstvenih sistem, nas spodbujajo k uvajanju elementov za obvladovanje stroškov zdravil. Eden izmed pristopov je tudi sistem najvišje priznane vrednosti za terapevtske skupine zdravil.

30. 9. 2015

Farmakoekonomika v zdravstvu

Malokdo se ne bi strinjal s trditvijo, da imajo inovacije velik pomen za razvoj zdravstva – ogromen uspeh pri zdravljenju okuženih z virusom HIV je odličen primer za to. Po drugi strani pa razmeroma veliko število »jaz-tudi« zdravil na trgu kliče po robustnih orodjih, ki bi lahko na eni strani določila »prebojna« zdravila, ki prinašajo resnični tehnološki napredek in visoko dodano vrednost, ali pa na drugi strani ustrezno razvrstila »jaz-tudi« zdravila.

30. 9. 2015

Aktualni e-novičnik

Vadba na recept ni le modna muha

23. 4. 2025

Breme zunajčrevesnih manifestacij KVČB

23. 4. 2025

Atopijski dermatitis pri otrocih in mladostnikih

23. 4. 2025

Smernice za ukrepanje pri anafilaksiji

25. 3. 2025

Kako obravnavati okužbe sečil?

25. 3. 2025
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2025 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.