Nespečnež ali ekstremen večerni kronotip?

Kako skrbeti za dobro higieno spanca? Zakaj so pomembni cirkadiani ritmi pri človeku? Kako strašljive so posledice izmenskega dela pri zdravstvenih delavcih in kakšen vpliv na telo imajo nočna dežurstva? Odgovore je nanizal 3. simpozij o spalni apneji, ki ga je organizirala Univerzitetna klinika za pljučne bolezni in alergijo Golnik.

Preberi več

»Sestavljeni« smo iz vseh bolnikov, ki smo jih kadarkoli srečali

Vita Andreja Mesarič, dr. med., mlada specialistka ginekologije in porodništva, zaposlena na KO za perinatologijo Ginekološke klinike UKC Ljubljana, je trenutno na dodatnem izobraževanju iz fetalne medicine na Fetal Medicine Foundation, ki deluje v sklopu univerzitetne bolnišnice King‘s College v Londonu. Pravi, da je neizmerno srečna in hvaležna, ker je našla to, kar jo najbolj veseli delati. Kljub trenutnim sistemskim izzivom, ki spremljajo zdravniški poklic.

Preberi več

Nad bolečino z akupunkturo

Kako se akupunktura uporablja v klinični praksi? Katere svetovne smernice jo vključujejo kot možnost zdravljenja? Kje je največ dokazov za koristnost njene uporabe v praksi?

Preberi več
ESMO 2015

Temozolomid kot dodatek k obsevanju pri zdravljenju bolnikov s pljučnim rakom z zasevki v možganih

Možganski zasevki se razvijejo pri 18 do 43 odstotkih bolnikov s pljučnim rakom. Njihovo srednje preživetje po diagnozi zasevkov je 4,2 meseca, s slabo kakovostjo življenja (vrtoglavica, slabost, zmedenost, nevrološki izpadi).

12. 10. 2015

Srce in duša

Tudi teme, kot so duša, odnosi, spoštovanje, so vredne dragocenega časa zdravnikov, je pokazal dober obisk srečanja Srce in duša, ki sta ga že drugič organizirala podjetje Edumedic in Marko Gričar, dr. med.

9. 10. 2015
Intervju s prof dr. Janezom Tomažičem

HIV: vsi mislijo, da se jim to ne more zgoditi

Pogovarjali smo se s prof. dr. Janezom Tomažičem, ki poudarja, da se zaradi večjega optimizma glede preživetja pri okužbi s HIV, pa tudi zaradi večje spolne svobode in uporabe rekreativnih drog okužba v Sloveniji, podobno kot v razvitem svetu, vse preveč širi, testiranj pa je premalo.

9. 10. 2015

Vključevanje zdravil sirot v zdravstveni sistem

Zdravila sirote imajo z namenom spodbujanja njihovega razvoja poseben status, ki v grobem pomeni enostavnejšo registracijo in posebna pravila pri presojanju o uvrščanju teh zdravil med tista, katerih stroške pokrivajo javne zdravstvene blagajne.

9. 10. 2015

Stroškovna učinkovitost zdravstvenih tehnologij

Zdravstvena tehnologija je izraz, ki je prevod angleškega termina »health technology«. Ta ne označuje samo tehnologij, kot so zdravila in medicinski pripomočki, temveč tudi programe, postopke in organizacijske sisteme, ki se lahko uporabljajo v zdravstvu.

9. 10. 2015
Preglednica

Predpisovanje zdravil za KOPB

1. 10. 2015
Preglednica

Zdravljenje hiperglikemije

1. 10. 2015

Terapevtske skupine, element za obvladovanje javnih izdatkov za zdravila

Trend naraščanja javnih izdatkov za zdravila, splošna ekonomska kriza in finančna stiska, v kateri se je znašel slovenski zdravstvenih sistem, nas spodbujajo k uvajanju elementov za obvladovanje stroškov zdravil. Eden izmed pristopov je tudi sistem najvišje priznane vrednosti za terapevtske skupine zdravil.

30. 9. 2015

Farmakoekonomika v zdravstvu

Malokdo se ne bi strinjal s trditvijo, da imajo inovacije velik pomen za razvoj zdravstva – ogromen uspeh pri zdravljenju okuženih z virusom HIV je odličen primer za to. Po drugi strani pa razmeroma veliko število »jaz-tudi« zdravil na trgu kliče po robustnih orodjih, ki bi lahko na eni strani določila »prebojna« zdravila, ki prinašajo resnični tehnološki napredek in visoko dodano vrednost, ali pa na drugi strani ustrezno razvrstila »jaz-tudi« zdravila.

30. 9. 2015
VELIKI 4 - JAMA

Ovire za razvoj poceni zdravstvenih tehnologij

Bi ljudje želeli varno in poceni tableto, ki bi jo jemali enkrat na dan in bi zelo močno zmanjšala nevarnost za miokardni infarkt (MI) in možgansko kap? Pritrdilni odgovor se zdi nedvoumen: ti bolezni sta med vodilnimi vzroki smrti, celotni družbi pa povzročata tudi visoke ekonomske stroške, ugotavljajo v reviji JAMA.

29. 9. 2015
INTERVJU: NINNA KOZOROG DR.MED.

Z brezdomci na svetovno prvenstvo

Ninno Kozorog, 30-letno specializantko nevrologije, poznamo kot srčno in uspešno žensko – predsednico društva Humanitarček, vodjo Ambulante za ljudi brez obveznega zdravstvenega zavarovanja Karitas, programerko ter bodočo doktorico matematike in računalništva, ki ljubi adrenalinski šport.

29. 9. 2015
ESC 2015

ESC 2015 – Bolj agresivno v boj z dislipidemijami

Statinom se v boju z dislipidemijami, ki sodijo med najpomembnejše dejavnike tveganja za nastanek arteroskleroze in srčno-žilnih bolezni, pridružujejo nova spoznanja in zdravila. Koristi lahko pričakujejo predvsem najbolj ogroženi bolniki.

29. 9. 2015

Za prepoznavo hepatitisa C je najpomembnejše zaupanje

Zdravniki morajo večinoma sami posumiti na možnost okužbe s hepatitisom C pri svojih bolnikih. In tu pride do izraza odnos med obema, saj je treba vprašati in odkrito spregovoriti o zelo osebnih okoliščinah povezanih s spolnostjo, jemanjem drog in podobno.

29. 9. 2015

Nasilje v družini

Raziskave kažejo, da zdravniki v povprečju odkrijejo le eno od 20 žrtev nasilja. Največja težava je v pomanjkanju znanja oziroma dilemi, kako ukrepati, da ne bi bilo za žrtev še slabše. A najslabše je, če ne naredimo nič, pravijo naši sogovorniki.

29. 9. 2015

Bolnik s parkinsonovo boleznijo potrebuje stalno spremljanje

V domovih za starejše parkinsonovo bolezen pogosto spremlja demenca, zato je opazovanje bolnika, njegove bolezni in učinka zdravil ključno za dobro počutje bolnika, nam je povedala doc. dr. Maja Trošt, dr. med., s Kliničnega oddelka za bolezni živčevja na Nevrološki kliniki v UKC Ljubljana.

29. 9. 2015

Šola pljučnega raka

Pljučni rak je eden najpogostejših rakov, napoved poteka bolezni pa je slaba. Na OI so pripravili prvo šolo pljučnega raka z namenom povezati družinske zdravnike, ki prvi posumijo na bolezen, in specialiste, ki jo potrdijo in zdravijo. Pripravili smo povzetke nekaj zanimivejših predavanj.

23. 9. 2015
Intervju

Vaginalna sterilizacija

2. 7. 2015

Za žive presaditve potrebujemo kakovostnejše organe

Trenutno je naša prednostna naloga na področju presaditev ledvic spodbuditi presaditve od živih darovalcev, ker imamo težave z zagotavljanjem kakovostnih organov predvsem za mlajše bolnike, pravi izr. prof. dr. Miha Arnol, dr. med., vodja Centra za transplantacijo ledvic v UKC Ljubljana.

29. 6. 2015

Aktualni e-novičnik

Z zdravili povzročena jetrna okvara

21. 10. 2024

Desetletno preživetje bolnikov z napredovalim malignim melanomom

15. 10. 2024

Somnologija v Sloveniji je dobra

22. 10. 2024

Nespečnež ali ekstremen večerni kronotip?

22. 10. 2024

Covid-19 ostaja pomemben vzrok za hospitalizacijo

22. 10. 2024
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2024 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.