Nevroznanost povezuje

Njegov prispevek je bil lani v ZDA na svetovnem kongresu o Alzheimerjevi bolezni izbran za najboljši podoktorski poster s področja raziskav o demenci z Lewyjevimi telesci. Specializant nevrologije z Nevrološke klinike UKC Ljubljana dr. Matej Perovnik, dr. med., poudarja pomen povezovanja različnih strok. Nevroznanost, poleg različnih disciplin, povezuje tudi različne vidike njegovega osebnega življenja.

Preberi več

Klinične smernice in priporočila

Kaj je razlog za majhno število slovenskih kliničnih smernic ali priporočil? So dokumenti, imenovani smernice, v večini res to ali bi jih bilo bolje opredeliti kot priporočila? Katere tuje smernice so najbolj uporabne, če nacionalne ne obstajajo ali so zastarele? In, nenazadnje, ali imajo vse stroke v medicini možnost slediti mednarodnim posodobitvam?

Preberi več

Zdravje mišic

Zdravje mišic je postalo v zadnjih letih pomembna zdravstvena tema. Prav ste prebrali, mišice so namreč zakladnica zdravja. Tradicionalni pogled je mišice povezoval predvsem s strukturnim vidikom telesne drže in gibanja ali pa nam je misel ušla na lepo mišičasto telo. Na podlagi sodobnih raziskav pa se je pogled na fiziološko vlogo mišic zelo spremenil.

Preberi več
SLOVENSKA STROKA

EKT učinkovita pri jetrnih zasevkih

Elektrokemoterapija (EKT) je uveljavljena metoda za lokalno zdravljenje različnih kožnih tumorjev (predvsem malignega melanoma ter bazalno- in ploščatoceličnega raka). Namen raziskave, ki je bila izvedena na Onkološkem inštitutu v Ljubljani, pa je bil ovrednotiti učinkovitost in varnost EKT z bleomicinom pri zdravljenju jetrnih zasevkov raka debelega črevesa in danke (RŠČD) ter razvoj tehnologije za zdravljenje globoko ležečih tumorjev na modelu jetrnih zasevkov.

14. 12. 2015
STROKOVNO SREČANJE ZDRUŽENJA ENDOKRINOLOGOV

Bolnik in zdravnik skupaj na potovanju

Sladkorna bolezen je le en segment, en košček sestavljanke, en gradbeni element bolnikovega življenja. Ne poznavajoč preostale dele, je ne moremo dobro umestiti v bolnikovo življenje in ga ustrezno zdraviti, je na jesenskem srečanju endokrinološkega združenja v Zrečah povedal prim. Milivoj Piletič, dr. med., iz Splošne bolnišnice Novo mesto.

14. 12. 2015
Intervju: doc. dr. Boštjan Mlakar, dr. med.

Hemoroidalna bolezen – s pregledom izključimo resnejša obolenja

Veliko število bolnikov s hemoroidalno boleznijo je k specialistu napotenih brez predhodnega rektalnega pregleda, ugotavljajo strokovnjaki. Ta pregled pa je nujen že za osnovno odločitev, ali bo splošni zdravnik bolnika zdravil sam ali ga bo napotil k specialistu, pravi doc. dr. Boštjan Mlakar.

14. 12. 2015
NEVROLOŠKE BOLEZNI

Otroci in multipla skleroza

Retrospektivna raziskava otrok in mladostnikov z multiplo sklerozo (MS), ki so bili na Pediatrični kliniki zdravljeni od leta 1992 do julija letos in je zajela 50 otrok in mladostnikov, je pokazala incidenco pediatrične MS 0,6 na sto tisoč otrok na leto, nam je povedala Neli Bizjak, dr. med.

14. 12. 2015
VELIKI 4 - LANCET

Intenzivno zniževanje tlaka koristi

Intenzivno zniževanje krvnega tlaka bolj varuje srce in ožilje, zlasti pri bolnikih z velikim tveganjem za neugodne izide, je povzetek nove metaanalize, objavljene v reviji Lancet.

11. 12. 2015
VELIKI 4 - NEJM

Empagliflozin zmanjšuje tveganje za smrt pri sladkornih bolnikih tipa 2

Najbolj vznemirljiva novica letošnje jeseni na področju zdravljenja sladkorne bolezni so rezultati študije EMPA-REG OUTCOME, ki so pokazali, da empagliflozin (zaviralec SGLT2) ob standardni terapiji zmanjšuje tveganje za srčno-žilno smrt in smrt iz kateregakoli razloga, piše New England Journal of Medicine (NEJM).

11. 12. 2015

Modni (bon) ton: Dress code ni šala

Na vabilih predpisani dress code je treba upoštevati. Najprej zato, ker z njim izrazite spoštovanje gostitelju, pa tudi zato, ker ne želite biti nevedni in neprimerno oblečeni.

18. 11. 2015

Istospolna usmerjenost – vprašati ali ne vprašati?

»Kako živite? Ste sami ali imate morda partnerja ali partnerko?« To so tako imenovana odprta vprašanja pacientu, brez vnaprejšnjih sodb. Zdravnik jih lahko postavi v varnem in zaupnem okolju ordinacije. To je pomembno za celosten pristop k človeku (ne le k njegovim boleznim).

18. 11. 2015
INTERVJU

Dr. Anja Černe se sprašuje, kaj lahko stori za bolnika

Kot specializantka družinske medicine, tik pred specialističnim izpitom in nekako na začetku svoje poklicne poti, močno verjame, da je možno narediti nekaj več. Verjetno je prav ta energija vplivala na to, da je med specializacijo tudi doktorirala na temo kakovosti življenja bolnikov.

18. 11. 2015
SLOVENSKA STROKA

Vzgojene kostne celice za nadomestitev poškodovane obzobne kosti

Skupini prof. dr. Matjaža Rodeta, dr. dent. med., je eni od prvih na svetu uspelo vzgojiti inženirsko pridobljene kostne celice iz odvzetih kostnih celic in ne iz izvornih. Uporabili so jih pri nadomeščanju izgubljene obzobne kosti pri pacientih z napredovalo parodontalno boleznijo.

18. 11. 2015
Intervju: prof. dr. Marcom Miravitllesom

Smernice GOLD potrebujejo izboljšave

Pogovarjali smo se s prof. dr. Marcom Miravitllesom, pulmologom in raziskovalcem iz univerzitetne bolnišnice Vall d'Hebron v Barceloni. Miravitlles je soavtor španskih, srednje in južnoameriških ter kanadskih smernic za zdravljenje poslabšanj pri bolnikih s KOPB.

18. 11. 2015

Hepatitis in HIV – evropski teden testiranja

Za okužbe z virusom HIV in virusoma hepatitisa B in C, ki se prenašajo z okuženo krvjo ali tveganimi spolnimi odnosi, je ključno, da jih odkrijemo čim prej, saj imamo na voljo ustrezno zdravljenje.

17. 11. 2015

Zgodaj in agresivno nad družinsko hiperholesterolemijo

Bolniki z dolgotrajno zvišanimi vrednostmi LDL-holesterola v krvi, med njimi zlasti tisti z družinsko hiperholesterolemijo, so med najbolj ogroženimi osebami s tveganjem za razvoj srčno-žilnih bolezni. O tem smo se pogovarjali z prof. dr. Alešem Blincem, dr. med., z UKC Ljubljana.

17. 11. 2015

Biološka zdravila in okužbe

Z izr. prof. Marijo Petek Šter, dr. med., specialistko družinske medicine iz Zdravstvenega doma Trebnje, smo se pogovarjali o tem, kaj morajo zdravniki in bolniki vedeti o okužbah v povezavi z biološkimi zdravili.

17. 11. 2015
Matjaž Lunaček

Telovadci nad prepadom

Knjiga Telovadci nad prepadom Matjaža Lunačka je nabor kratkih esejev, kjer avtor na podlagi širokega poznavanja umetnosti, filozofije in znanosti (s poudarkom na psihoanalizi) svoja razmišljanja o sodobnem človeku ter njegovih stiskah in iskanju smisla bivanja povezuje z aktualnimi vprašanji, ki pritiskajo na Slovence v času globoke moralne, etične, gospodarske, socialne in politične krize, ko se marsikomu zdi, da je edina pot, ki je pred nami, le pot v propad. Delo je lani izšlo pri Cankarjevi založbi.

12. 11. 2015

Vino: francoski in slovenski paradoks

Vino je del kulture človeštva že več tisoč let . Govori se o od šest do osem tisoč let stari tradiciji, po nekaterih virih pa naj bi prvi vinograd zasadil že Noe takoj po velikem potopu. Od takrat je pitje vina bolj ali manj del posameznih kultur po svetu, vse pa kaže, da imajo mediteranski narodi tudi zaradi vina in posebne prehrane nekaj prednosti na področju zdravja. Mediteransko dieto, kot je znano, poleg vina zaznamujejo predvsem veliko sadja in zelenjave, ribe in oljčno olje.

22. 10. 2015

Zapleti pri okužbi z RSV

Okužbo dihal z respiratornim sincicijskim virusom (RSV) do drugega leta doživi skoraj vsak otrok. »Pri večini otrok bolezen poteka blago, podobno prehladu. Zapleti se pojavljajo pri približno petih odstotkih,« nam je povedal doc. dr. Vojko Berce, dr. med., s Pediatrične klinike UKC Maribor.

22. 10. 2015

Kožne bolezni lahko izjemno poslabšajo kakovost življenja

Hidradentis suppurativa (HS) je ena tistih bolezni, ki se jim je v preteklosti namenjalo manj pozornosti, čeprav lahko z zgodnjim odkrivanjem in zdravljenjem odločilno vplivamo na njen potek, poleg tega je to ena izmed kožnih bolezni, ki najbolj vplivajo na kakovost bolnikovega življenja.

22. 10. 2015
SLOVENSKA STROKA

Zdravje zob pri 12-letni mladini v Sloveniji (1987–2013)

Prof. dr. Vito Vrbič, dr. dent. med. s Stomatološke klinike v UKC Ljubljana, je v letih med 1987 in 2013 izvedel šest raziskav, v katerih je zbral podatke o stanju zobnega kariesa pri 12-letnikih. Namen raziskav je bila pridobitev ustreznih podatkov o zobnem zdravju 12-letnikov v Sloveniji.

19. 10. 2015

Aktualni e-novičnik

Vadba na recept ni le modna muha

23. 4. 2025

Breme zunajčrevesnih manifestacij KVČB

23. 4. 2025

Atopijski dermatitis pri otrocih in mladostnikih

23. 4. 2025

Smernice za ukrepanje pri anafilaksiji

25. 3. 2025

Kako obravnavati okužbe sečil?

25. 3. 2025
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2025 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.