Nespečnež ali ekstremen večerni kronotip?

Kako skrbeti za dobro higieno spanca? Zakaj so pomembni cirkadiani ritmi pri človeku? Kako strašljive so posledice izmenskega dela pri zdravstvenih delavcih in kakšen vpliv na telo imajo nočna dežurstva? Odgovore je nanizal 3. simpozij o spalni apneji, ki ga je organizirala Univerzitetna klinika za pljučne bolezni in alergijo Golnik.

Preberi več

»Sestavljeni« smo iz vseh bolnikov, ki smo jih kadarkoli srečali

Vita Andreja Mesarič, dr. med., mlada specialistka ginekologije in porodništva, zaposlena na KO za perinatologijo Ginekološke klinike UKC Ljubljana, je trenutno na dodatnem izobraževanju iz fetalne medicine na Fetal Medicine Foundation, ki deluje v sklopu univerzitetne bolnišnice King‘s College v Londonu. Pravi, da je neizmerno srečna in hvaležna, ker je našla to, kar jo najbolj veseli delati. Kljub trenutnim sistemskim izzivom, ki spremljajo zdravniški poklic.

Preberi več

Nad bolečino z akupunkturo

Kako se akupunktura uporablja v klinični praksi? Katere svetovne smernice jo vključujejo kot možnost zdravljenja? Kje je največ dokazov za koristnost njene uporabe v praksi?

Preberi več

Hepatitis in HIV – evropski teden testiranja

Za okužbe z virusom HIV in virusoma hepatitisa B in C, ki se prenašajo z okuženo krvjo ali tveganimi spolnimi odnosi, je ključno, da jih odkrijemo čim prej, saj imamo na voljo ustrezno zdravljenje.

17. 11. 2015

Zgodaj in agresivno nad družinsko hiperholesterolemijo

Bolniki z dolgotrajno zvišanimi vrednostmi LDL-holesterola v krvi, med njimi zlasti tisti z družinsko hiperholesterolemijo, so med najbolj ogroženimi osebami s tveganjem za razvoj srčno-žilnih bolezni. O tem smo se pogovarjali z prof. dr. Alešem Blincem, dr. med., z UKC Ljubljana.

17. 11. 2015

Biološka zdravila in okužbe

Z izr. prof. Marijo Petek Šter, dr. med., specialistko družinske medicine iz Zdravstvenega doma Trebnje, smo se pogovarjali o tem, kaj morajo zdravniki in bolniki vedeti o okužbah v povezavi z biološkimi zdravili.

17. 11. 2015
Matjaž Lunaček

Telovadci nad prepadom

Knjiga Telovadci nad prepadom Matjaža Lunačka je nabor kratkih esejev, kjer avtor na podlagi širokega poznavanja umetnosti, filozofije in znanosti (s poudarkom na psihoanalizi) svoja razmišljanja o sodobnem človeku ter njegovih stiskah in iskanju smisla bivanja povezuje z aktualnimi vprašanji, ki pritiskajo na Slovence v času globoke moralne, etične, gospodarske, socialne in politične krize, ko se marsikomu zdi, da je edina pot, ki je pred nami, le pot v propad. Delo je lani izšlo pri Cankarjevi založbi.

12. 11. 2015

Vino: francoski in slovenski paradoks

Vino je del kulture človeštva že več tisoč let . Govori se o od šest do osem tisoč let stari tradiciji, po nekaterih virih pa naj bi prvi vinograd zasadil že Noe takoj po velikem potopu. Od takrat je pitje vina bolj ali manj del posameznih kultur po svetu, vse pa kaže, da imajo mediteranski narodi tudi zaradi vina in posebne prehrane nekaj prednosti na področju zdravja. Mediteransko dieto, kot je znano, poleg vina zaznamujejo predvsem veliko sadja in zelenjave, ribe in oljčno olje.

22. 10. 2015

Zapleti pri okužbi z RSV

Okužbo dihal z respiratornim sincicijskim virusom (RSV) do drugega leta doživi skoraj vsak otrok. »Pri večini otrok bolezen poteka blago, podobno prehladu. Zapleti se pojavljajo pri približno petih odstotkih,« nam je povedal doc. dr. Vojko Berce, dr. med., s Pediatrične klinike UKC Maribor.

22. 10. 2015

Kožne bolezni lahko izjemno poslabšajo kakovost življenja

Hidradentis suppurativa (HS) je ena tistih bolezni, ki se jim je v preteklosti namenjalo manj pozornosti, čeprav lahko z zgodnjim odkrivanjem in zdravljenjem odločilno vplivamo na njen potek, poleg tega je to ena izmed kožnih bolezni, ki najbolj vplivajo na kakovost bolnikovega življenja.

22. 10. 2015
SLOVENSKA STROKA

Zdravje zob pri 12-letni mladini v Sloveniji (1987–2013)

Prof. dr. Vito Vrbič, dr. dent. med. s Stomatološke klinike v UKC Ljubljana, je v letih med 1987 in 2013 izvedel šest raziskav, v katerih je zbral podatke o stanju zobnega kariesa pri 12-letnikih. Namen raziskav je bila pridobitev ustreznih podatkov o zobnem zdravju 12-letnikov v Sloveniji.

19. 10. 2015
SLOVENSKA STROKA

Vpliv tramadola na zdravljenje bolečine po operaciji otrok

Asist. dr. Janez Benedik, dr. med., je z ekipo sodelavcev opravil prospektivno randomizirano raziskavo, v katero so bili vključeni otroci, predvideni za operacijo žrelnice in nebnic.

19. 10. 2015
VELIKI 4 - BMJ

Odrekanje zdravljenja

Pojem »odrekanje zdravljenja« označuje zadržanje in/ali odtegnitev zdravljenja, ki je del oskrbe ob koncu življenja. Združuje odločitve, da se zdravljenje za podaljševanje življenja ne uvede (zadržanje), in za prenehanje takšnega zdravljenja (odtegnitev). Prvo in drugo v praksi pomeni skrajšanje življenja. Analiza razmer na Nizozemskem, kjer se zdravniki pogosto odločajo za odrekanje zdravljenja, je bila objavljena v publikaciji BMJ.

19. 10. 2015
VELIKI 4 - LANCET

Dolg delavnik se lahko izteče v možgansko kap

Stereotip o preobremenjenih zaposlenih, ki jih navsezadnje doleti srčni infarkt, je zelo razširjen. To pa ni daleč od resnice, le da je najverjetnejši izid drugačen: predolg delavnik bolj poveča nevarnost za možgansko kap kot za koronarno bolezen srca (KBS). O tem govori metaanaliza objavljenih in neobjavljenih študij iz Evrope, ZDA in Avstralije v reviji The Lancet.

19. 10. 2015
VELIKI 4 - NEJM

Presaditev HCV-pozitivne ledvice

Presaditev ledvice podaljša življenje in zniža stroške v primerjavi s kroničnim dializnim zdravljenjem. Žal je neravnovesje med bolniki kandidati in organi, ki so na voljo, veliko. Zaradi pomanjkanja ledvic za presaditev in velike umrljivosti med čakajočimi se nekateri bolniki odločajo za ledvice, ki jih spremlja večje tveganje za okužbe ali raka. S kakšnimi dilemami se pri tem srečujejo, pišejo v reviji New England Journal of Medicine.

19. 10. 2015

Potrebne spremembe v srčni kirurgiji

Vsako leto se v Sloveniji rodi med 200 in 250 otrok s srčno napako, od teh jih vsaj 75 % potrebuje operacijo pred dopolnjenim drugim letom. »V Društvu za zdravje bolezni srca in ožilja Slovenije staršem diagnosticiranih otrok nudimo formalno pomoč v obliki smernic tako za starše kot za otroke,« je ob začetku akcije za kakovostno in varno oskrbo otrok s prirojenimi srčnimi napakami povedala Petra Aleš, predsednica sekcije za prirojene srčne napake.

19. 10. 2015

Ustno zdravje sloni na preventivi

Neustrezno ustno zdravje ima številne posledice in vpliva tudi na ekonomsko ter psihosocialno kakovost življenja ljudi.

16. 10. 2015
ERS 2015

Nov vprašalnik za KOPB

Konec septembra se je končal letošnji kongres evropskega pulmološkega združenja ERS. Povzemamo nekaj zanimivejših novic.

16. 10. 2015
EASD 2015 - Intervju s prof. dr. Andrejem Janežom, dr. med.

Empagliflozin zmanjšuje tveganje za smrt

Prof. dr. Andrej Janež nam je predstavil najbolj odmevno novico letošnjega kongresa evropskega združenja za raziskovanje sladkorne bolezni EASD, rezultate študije EMPA-REG OUTCOME, ki je pokazala, da empagliflozin pri sladkornih bolnikih z visoko SŽ ogroženostjo znižuje tveganje za smrt.

16. 10. 2015

Še vedno neuspešni v boju s hipoglikemijami

Pri bolnikih s sladkorno boleznijo še vedno prepogosto prihaja do hipoglikemij, ocenjuje edukatorka Jana Klavs, višja medicinska sestra z Oddelka za diabetološko ambulantno dejavnost UKC Ljubljana. Za boljšo motivacijo bolnika so dobrodošli tudi inovativni prijemi, svetuje.

12. 10. 2015
ESMO 2015

Pomembne razlike v preživetju evropskih bolnikov z rakom

Čeprav se na splošno v Evropi število bolnikov z rakom, ki preživijo pet ali več let, povečuje, obstajajo pomembne razlike med državami, še posebej pri bolnikih s krvnimi raki.

12. 10. 2015

Aktualni e-novičnik

Z zdravili povzročena jetrna okvara

21. 10. 2024

Desetletno preživetje bolnikov z napredovalim malignim melanomom

15. 10. 2024

Somnologija v Sloveniji je dobra

22. 10. 2024

Nespečnež ali ekstremen večerni kronotip?

22. 10. 2024

Covid-19 ostaja pomemben vzrok za hospitalizacijo

22. 10. 2024
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2024 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.