Rehabilitacija parkinsonikov je pomemben del zdravljenja
Vse več je dokazov o ugodnem vplivu rehabilitacije na bolnike s Parkinsonovo boleznijo. Zato tudi zdravstvena zavarovalnica vse pogosteje odobri zdraviliško zdravljenje po globoki možganski stimulaciji in po uvedbi kontinuiranega zdravljenja z duodopo.
Globoka možganska stimulacija – timski pristop
Globoka možganska stimulacija se v zadnjih desetletjih uveljavlja pri zdravljenju Parkinsonove bolezni, pa tudi drugih vrst motenj gibanja, kot sta distonija in esencialni tremor. Za uspešno izvajanje te metode pa je ključen multidisciplinaren timski pristop.
Jože Plečnik – Moja edina ljubica je arhitektura
Za opečnato fasado stavb na številkah 4 in 6 v Karunovi ulici v ljubljanskem Trnovem je letošnjo jesen po dveh letih temeljite prenove svoja vrata ponovno odprla Plečnikova hiša. V njej je znameniti arhitekt živel in delal od leta 1921 do svoje smrti. Torej v času, ko se je porajala in gradila Plečnikova Ljubljana. Za Jožeta Plečnika je bila ustvarjalnost najvišja vrednota, svobodo ustvarjanja pa je ohranjal s samotnim življenjem.
Zamenljivost bioloških zdravil še ni dovolj raziskana
Ob vse večji razširjenosti podobnih bioloških zdravil si strokovnjaki še vedno niso povsem enotni o tem, kakšne spremembe v postopkih zdravljenja bo to v resnici prineslo. Večinoma ne zagovarjajo upravičenosti menjave originalnega zdravila s podobnim pri bolniku, ki se že uspešno zdravi.
EKT učinkovita pri jetrnih zasevkih
Elektrokemoterapija (EKT) je uveljavljena metoda za lokalno zdravljenje različnih kožnih tumorjev (predvsem malignega melanoma ter bazalno- in ploščatoceličnega raka). Namen raziskave, ki je bila izvedena na Onkološkem inštitutu v Ljubljani, pa je bil ovrednotiti učinkovitost in varnost EKT z bleomicinom pri zdravljenju jetrnih zasevkov raka debelega črevesa in danke (RŠČD) ter razvoj tehnologije za zdravljenje globoko ležečih tumorjev na modelu jetrnih zasevkov.
Bolnik in zdravnik skupaj na potovanju
Sladkorna bolezen je le en segment, en košček sestavljanke, en gradbeni element bolnikovega življenja. Ne poznavajoč preostale dele, je ne moremo dobro umestiti v bolnikovo življenje in ga ustrezno zdraviti, je na jesenskem srečanju endokrinološkega združenja v Zrečah povedal prim. Milivoj Piletič, dr. med., iz Splošne bolnišnice Novo mesto.
Hemoroidalna bolezen – s pregledom izključimo resnejša obolenja
Veliko število bolnikov s hemoroidalno boleznijo je k specialistu napotenih brez predhodnega rektalnega pregleda, ugotavljajo strokovnjaki. Ta pregled pa je nujen že za osnovno odločitev, ali bo splošni zdravnik bolnika zdravil sam ali ga bo napotil k specialistu, pravi doc. dr. Boštjan Mlakar.
Otroci in multipla skleroza
Retrospektivna raziskava otrok in mladostnikov z multiplo sklerozo (MS), ki so bili na Pediatrični kliniki zdravljeni od leta 1992 do julija letos in je zajela 50 otrok in mladostnikov, je pokazala incidenco pediatrične MS 0,6 na sto tisoč otrok na leto, nam je povedala Neli Bizjak, dr. med.
Empagliflozin zmanjšuje tveganje za smrt pri sladkornih bolnikih tipa 2
Najbolj vznemirljiva novica letošnje jeseni na področju zdravljenja sladkorne bolezni so rezultati študije EMPA-REG OUTCOME, ki so pokazali, da empagliflozin (zaviralec SGLT2) ob standardni terapiji zmanjšuje tveganje za srčno-žilno smrt in smrt iz kateregakoli razloga, piše New England Journal of Medicine (NEJM).
Istospolna usmerjenost – vprašati ali ne vprašati?
»Kako živite? Ste sami ali imate morda partnerja ali partnerko?« To so tako imenovana odprta vprašanja pacientu, brez vnaprejšnjih sodb. Zdravnik jih lahko postavi v varnem in zaupnem okolju ordinacije. To je pomembno za celosten pristop k človeku (ne le k njegovim boleznim).
Dr. Anja Černe se sprašuje, kaj lahko stori za bolnika
Kot specializantka družinske medicine, tik pred specialističnim izpitom in nekako na začetku svoje poklicne poti, močno verjame, da je možno narediti nekaj več. Verjetno je prav ta energija vplivala na to, da je med specializacijo tudi doktorirala na temo kakovosti življenja bolnikov.
Vzgojene kostne celice za nadomestitev poškodovane obzobne kosti
Skupini prof. dr. Matjaža Rodeta, dr. dent. med., je eni od prvih na svetu uspelo vzgojiti inženirsko pridobljene kostne celice iz odvzetih kostnih celic in ne iz izvornih. Uporabili so jih pri nadomeščanju izgubljene obzobne kosti pri pacientih z napredovalo parodontalno boleznijo.
Smernice GOLD potrebujejo izboljšave
Pogovarjali smo se s prof. dr. Marcom Miravitllesom, pulmologom in raziskovalcem iz univerzitetne bolnišnice Vall d'Hebron v Barceloni. Miravitlles je soavtor španskih, srednje in južnoameriških ter kanadskih smernic za zdravljenje poslabšanj pri bolnikih s KOPB.