Nevroznanost povezuje

Njegov prispevek je bil lani v ZDA na svetovnem kongresu o Alzheimerjevi bolezni izbran za najboljši podoktorski poster s področja raziskav o demenci z Lewyjevimi telesci. Specializant nevrologije z Nevrološke klinike UKC Ljubljana dr. Matej Perovnik, dr. med., poudarja pomen povezovanja različnih strok. Nevroznanost, poleg različnih disciplin, povezuje tudi različne vidike njegovega osebnega življenja.

Preberi več

Klinične smernice in priporočila

Kaj je razlog za majhno število slovenskih kliničnih smernic ali priporočil? So dokumenti, imenovani smernice, v večini res to ali bi jih bilo bolje opredeliti kot priporočila? Katere tuje smernice so najbolj uporabne, če nacionalne ne obstajajo ali so zastarele? In, nenazadnje, ali imajo vse stroke v medicini možnost slediti mednarodnim posodobitvam?

Preberi več

Zdravje mišic

Zdravje mišic je postalo v zadnjih letih pomembna zdravstvena tema. Prav ste prebrali, mišice so namreč zakladnica zdravja. Tradicionalni pogled je mišice povezoval predvsem s strukturnim vidikom telesne drže in gibanja ali pa nam je misel ušla na lepo mišičasto telo. Na podlagi sodobnih raziskav pa se je pogled na fiziološko vlogo mišic zelo spremenil.

Preberi več

Nasilje nad zdravniki

Bolniki so v vse večjih stiskah in to je morda eden od razlogov, da je tudi agresivnih izpadov v zdravniških ordinacijah vse več, ugotavlja psihiater Damijan Perne, dr. med., iz Psihiatrične bolnišnice Begunje. Lahko smo čim bolj čuječni, da tveganja prepoznamo, jih še pravi čas umirimo ali pa se še pravi čas umaknemo.

12. 10. 2016

Potrebujemo celovitejšo obravnavo bolnikov s kronično ledvično boleznijo

Pojavnost kronične ledvične boleznije večja kot pojavnost sladkorne bolezni. Na področju njene obravnave je skrajni čas za prepoznavo pomembnega izziva pri ohranjanju javnega zdravja, piše doc. dr. Jelka Lindič, dr. med., vodja KO za nefrologijo UKC Ljubljana.

12. 10. 2016
Intervju

Zdravnik s Klinike za cinike

Prof. dr. Rok Orel, dr. med., v intervjuju razkriva recept za pravo moškost: »Pravi moški je napisal vsaj eno knjigo, ima svoj bend in svojo znamko piva.« Njegovo pivo je Dr. Orel, njegov bend Klinika za cinike in njegova knjiga o probiotikih je tako rekoč mednarodna uspešnica.

12. 10. 2016

Strokovna srečanja o HCV

Oktobra, novembra in decembra bodo v nekaterih zdravstvenih domovih po Sloveniji strokovna srečanja o prepoznavanju in zdravljenju okužbe s hepatitisom C. Vodili jih bodo priznani slovenski infektologi.

27. 9. 2016

Družinski zdravnik: prvo sito v obravnavi okužbe s HCV

Med okuženimi s HCV niso le intravenski uživalci drog. Pri prepoznavanju je pomembno, da zdravnik pozna svojega bolnika in njegove navade (tvegano vedenje). Izr. prof. dr. Danica Rotar Pavlič, dr. med., ugotavlja, da so družinski zdravniki prvo sito v obravnavi morebitne okužbe.

27. 9. 2016

Si lahko »privoščimo« 90-odstotno zmanjšanje števila okuženih?

Če pomislimo, da bi do leta 2030 v Sloveniji delež okuženih s hepatitisom C lahko zmanjšali za 90 odstotkov ali več in da zaradi te okužbe skorajda ne bi bilo več odpovedi jeter ali raka na jetrih, se cena zdravil morda ne zdi več tako visoka.

27. 9. 2016
HCV in zdravila

Od odkritja HCV do prvih ozdravitev

Šele odkritje in raziskovanje virusa HCV je privedlo do razkritja potencialnih tarč za specifična zdravila in sčasoma do učinkovitejšega in varnejšega zdravljenja. Leta 2011 so prišla na trg neposredno delujoča protivirusna zdravila (direct acting antivirals, DAA).

27. 9. 2016
HCV in zdravila

Nova zdravila in novi izzivi

Letos so v ZDA že odobrili dve novi zdravili za hepatitis C, ki ju kmalu pričakujemo tudi v Evropi. Obetajo pa se še druga. Medtem ko je zdravljenje virusnega genotipa 1 že zelo učinkovito, čakamo na zdravila, ki bodo izboljšala tudi učinkovitost zdravljenja bolnikov z genotipom 3.

27. 9. 2016
Intervju: prof. dr. Mojca Matičič, dr. med.

Zdravljenje lahko dobi vsak bolnik s HCV

27. 9. 2016
NA KRATKO

Dodatno potrjeni učinkovitost in varnost rivaroksabana

Na letnem kongresu Evropskega društva za srčno aritmijo so predstavili tudi rezultate študije REVISIT-US (gre za retrospektivne analize podatkov), ki potrjujejo pozitivno razmerje med koristmi in tveganji za zdravilo rivaroksaban (Xarelta) pri bolnikih z nevalvularno AF.

8. 7. 2016
NA KRATKO

Synjardy na listi zdravil

Na listo zdravil ZZZS je bilo marca razvrščeno zdravilo za zdravljenje sladkorne bolezni tipa 2, ki v eni tableti združuje kombinacijo dveh učinkovin z različnim mehanizmom za nadzor glukoze. Metforminu je dodan empagliflozin, ki je zaviralec natrijevega glukoznega prenašalca 2 (SGLT2).

8. 7. 2016
NA KRATKO

Splošno presejanje za raka prostate za zdaj še ni priporočljivo

Rak prostate je četrti najpogostejši rak in drugi najpogostejši med moškimi. Njegova incidenca je po svetu sicer zelo različna zaradi zelo različnih pristopov k zgodnjemu odkrivanju te bolezni, je na prvem regionalnem forumu o raku prostate,povedala prof. dr. Maja Primic Žakelj, dr. med.

8. 7. 2016
NA KRATKO

Maligni melanom: hitrejše odkrivanje, uspešnejše zdravljenje

Združenje slovenskih dermatovenerologov je letos že deveto leto v okviru evropske kampanje Euromelanoma day opozorilo na pomen zgodnjega odkrivanja malignega melanoma. Letos so se usmerili v ozaveščanje ljudi, naj se moči sonca zavedajo ne le na plaži, ampak tudi med drugimi vsakodnevnimi dejavnostmi.

8. 7. 2016
NA KRATKO

Vse bolj učinkovito zdravljenje luskavice

Na srečanju Ameriške akademije za dermatologijo 2016 so predstavili rezultate študije CLEAR, v kateri so primerjali učinkovitost sekukinumaba in ustekinumaba pri zdravljenju odraslih z zmerno do hudo luskavico s plaki.

8. 7. 2016
NA KRATKO

Lonsurf z dovoljenjem za promet v Evropi

Zdravilo z učinkovinama trifluridin in tipiracil (Lonsurf) je pridobilo dovoljenje za promet v Evropi. V raziskavi RECOURSE je pokazalo dvomesečno izboljšanje mediane skupnega preživetja (7,2 meseca) v primerjavi s placebom (5,2 meseca) pri bolnikih z napredovalim metastatskim kolorektalnim rakom.

8. 7. 2016
NA KRATKO

Kako blizu smo zdravilu za sladkorno bolezen

Zdravilo za sladkorno bolezen se ne zdi več odmaknjeno v tako daljno prihodnost, kot je bilo še pred nekaj leti, je aprila na posebnem srečanju z novinarji v Københavnu namignil Lars Rebien Sørensen, predsednik uprave Novo Nordiska.

8. 7. 2016
Uvodnik

Srčna bolezen ni pisana niti sveta

Prim. Matija Cevc, dr. med., v junijskem uvodniku razmišlja, kako doseči bolnikova zavzetost za zdravljenje in njegovo sodelovanje. Oboje je ključno za obvaladovanje dejavnikov tveganja srčno-žilnih bolezni.

8. 7. 2016
NA KRATKO

Revija pHARMONIA je vse bolj prepoznavna

Naša letošnja raziskava branosti slovenskih medicinskih revij je pHarmonii napovedala, da bo še pridobivala veljavo in branost. Revija je v zadnjih dveh letih postala del zdravnikovega vsakdana. Spontano nanjo pomisli skoraj 60 odstotkov več zdravnikov in zobozdravnikov kot leta 2014.

7. 7. 2016

EULAR 2016: Motivacijska sporočila in svetovanje izboljšajo zdravje bolnikov z RA

Kombinacija motivacijskih sporočil in individualnega svetovanja bolnike spodbudi k telesni aktivnosti in da ti nato poročajo o boljših kliničnih rezultatih zdravljenja, smo med drugim izvedeli na letošnjem kongresu evropskega revmatološkega združenja EULAR.

30. 6. 2016

Aktualni e-novičnik

Vadba na recept ni le modna muha

23. 4. 2025

Breme zunajčrevesnih manifestacij KVČB

23. 4. 2025

Atopijski dermatitis pri otrocih in mladostnikih

23. 4. 2025

Smernice za ukrepanje pri anafilaksiji

25. 3. 2025

Kako obravnavati okužbe sečil?

25. 3. 2025
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2025 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.