Fizična aktivnost in možgani
Fizična aktivnost, še posebej vzdržljivostna vadba, kot je na primer tek, je koristna za možgane. Raziskave so pokazale, da taka vadba spodbuja tvorbo nevronov, krvnih žil in sinaps ter povečuje skupni volumen v delih možganov, ki so povezani s spominom in zahtevnejšim razmišljanjem. Vendar se nekateri od teh učinkov izničijo že po enotedenski prekinitvi vadbe, poroča New York Times.
Odobreno podobno biološko zdravilo za adalimumab
Ameriška agencija za zdravila FDA je odobrila podobno biološko zdravilo adalimumab-atto, in sicer za zdravljenje revmatoidnega artritisa, psoriaze, psoriatičnega artritisa, ankilozirajočega spondilitisa, Chronove bolezni in ulcerativnega kolitisa ter juvenilnega idiopatskega artritisa. Najbolj resni zabeleženi neželeni učinki zdravila, ki se bo tržilo pod imenom Amjevita, so okužbe in maligne bolezni.
Dializa – bolnikom desetletja polnega življenja
Nadomestno zdravljenje akutne (začasne) ali končne ledvične odpovedi je med največjimi dosežki medicine 20. stoletja. Mnogim bolnikom, ki bi bili brez tega zdravljenja obsojeni na gotovo smrt, je omogočilo ne samo preživeti, ampak jim je podarilo desetletja polnega življenja. Na Japonskem poročajo o najdaljšem zdravljenju s hemodializo 45 let in 7 mesecev, v UKC Ljubljana zdravimo gospo že skoraj 44 let.
Nasilje nad zdravniki
Bolniki so v vse večjih stiskah in to je morda eden od razlogov, da je tudi agresivnih izpadov v zdravniških ordinacijah vse več, ugotavlja psihiater Damijan Perne, dr. med., iz Psihiatrične bolnišnice Begunje. Lahko smo čim bolj čuječni, da tveganja prepoznamo, jih še pravi čas umirimo ali pa se še pravi čas umaknemo.
Potrebujemo celovitejšo obravnavo bolnikov s kronično ledvično boleznijo
Pojavnost kronične ledvične boleznije večja kot pojavnost sladkorne bolezni. Na področju njene obravnave je skrajni čas za prepoznavo pomembnega izziva pri ohranjanju javnega zdravja, piše doc. dr. Jelka Lindič, dr. med., vodja KO za nefrologijo UKC Ljubljana.
Zdravnik s Klinike za cinike
Prof. dr. Rok Orel, dr. med., v intervjuju razkriva recept za pravo moškost: »Pravi moški je napisal vsaj eno knjigo, ima svoj bend in svojo znamko piva.« Njegovo pivo je Dr. Orel, njegov bend Klinika za cinike in njegova knjiga o probiotikih je tako rekoč mednarodna uspešnica.
Družinski zdravnik: prvo sito v obravnavi okužbe s HCV
Med okuženimi s HCV niso le intravenski uživalci drog. Pri prepoznavanju je pomembno, da zdravnik pozna svojega bolnika in njegove navade (tvegano vedenje). Izr. prof. dr. Danica Rotar Pavlič, dr. med., ugotavlja, da so družinski zdravniki prvo sito v obravnavi morebitne okužbe.
Si lahko »privoščimo« 90-odstotno zmanjšanje števila okuženih?
Če pomislimo, da bi do leta 2030 v Sloveniji delež okuženih s hepatitisom C lahko zmanjšali za 90 odstotkov ali več in da zaradi te okužbe skorajda ne bi bilo več odpovedi jeter ali raka na jetrih, se cena zdravil morda ne zdi več tako visoka.
Od odkritja HCV do prvih ozdravitev
Šele odkritje in raziskovanje virusa HCV je privedlo do razkritja potencialnih tarč za specifična zdravila in sčasoma do učinkovitejšega in varnejšega zdravljenja. Leta 2011 so prišla na trg neposredno delujoča protivirusna zdravila (direct acting antivirals, DAA).
Nova zdravila in novi izzivi
Letos so v ZDA že odobrili dve novi zdravili za hepatitis C, ki ju kmalu pričakujemo tudi v Evropi. Obetajo pa se še druga. Medtem ko je zdravljenje virusnega genotipa 1 že zelo učinkovito, čakamo na zdravila, ki bodo izboljšala tudi učinkovitost zdravljenja bolnikov z genotipom 3.
Dodatno potrjeni učinkovitost in varnost rivaroksabana
Na letnem kongresu Evropskega društva za srčno aritmijo so predstavili tudi rezultate študije REVISIT-US (gre za retrospektivne analize podatkov), ki potrjujejo pozitivno razmerje med koristmi in tveganji za zdravilo rivaroksaban (Xarelta) pri bolnikih z nevalvularno AF.
Synjardy na listi zdravil
Na listo zdravil ZZZS je bilo marca razvrščeno zdravilo za zdravljenje sladkorne bolezni tipa 2, ki v eni tableti združuje kombinacijo dveh učinkovin z različnim mehanizmom za nadzor glukoze. Metforminu je dodan empagliflozin, ki je zaviralec natrijevega glukoznega prenašalca 2 (SGLT2).
Splošno presejanje za raka prostate za zdaj še ni priporočljivo
Rak prostate je četrti najpogostejši rak in drugi najpogostejši med moškimi. Njegova incidenca je po svetu sicer zelo različna zaradi zelo različnih pristopov k zgodnjemu odkrivanju te bolezni, je na prvem regionalnem forumu o raku prostate,povedala prof. dr. Maja Primic Žakelj, dr. med.
Maligni melanom: hitrejše odkrivanje, uspešnejše zdravljenje
Združenje slovenskih dermatovenerologov je letos že deveto leto v okviru evropske kampanje Euromelanoma day opozorilo na pomen zgodnjega odkrivanja malignega melanoma. Letos so se usmerili v ozaveščanje ljudi, naj se moči sonca zavedajo ne le na plaži, ampak tudi med drugimi vsakodnevnimi dejavnostmi.