Nevroznanost povezuje

Njegov prispevek je bil lani v ZDA na svetovnem kongresu o Alzheimerjevi bolezni izbran za najboljši podoktorski poster s področja raziskav o demenci z Lewyjevimi telesci. Specializant nevrologije z Nevrološke klinike UKC Ljubljana dr. Matej Perovnik, dr. med., poudarja pomen povezovanja različnih strok. Nevroznanost, poleg različnih disciplin, povezuje tudi različne vidike njegovega osebnega življenja.

Preberi več

Klinične smernice in priporočila

Kaj je razlog za majhno število slovenskih kliničnih smernic ali priporočil? So dokumenti, imenovani smernice, v večini res to ali bi jih bilo bolje opredeliti kot priporočila? Katere tuje smernice so najbolj uporabne, če nacionalne ne obstajajo ali so zastarele? In, nenazadnje, ali imajo vse stroke v medicini možnost slediti mednarodnim posodobitvam?

Preberi več

Zdravje mišic

Zdravje mišic je postalo v zadnjih letih pomembna zdravstvena tema. Prav ste prebrali, mišice so namreč zakladnica zdravja. Tradicionalni pogled je mišice povezoval predvsem s strukturnim vidikom telesne drže in gibanja ali pa nam je misel ušla na lepo mišičasto telo. Na podlagi sodobnih raziskav pa se je pogled na fiziološko vlogo mišic zelo spremenil.

Preberi več

Varstvo inovativnosti je del občutljivega ravnotežja

Večina slovenskih družinskih zdravnikov pričakuje, da ima generično zdravilo enake indikacije kot originalno, in običajno je v resnici tako, ne pa vedno. Patentna zaščita za posamezno indikacijo se namreč lahko izteče pozneje kot zaščita za učinkovino.

12. 10. 2016
ERS 2016

Fizična aktivnost in bolezni dihal

Na letošnjem kongresu Evropskega respiratornega združenja (ERS) so bile med drugim poudarjene teme, kot je pomen fizične aktivnosti pljučnih bolnikov in ustrezne prehrane zanje, pa tudi onesnaževanja zraka in vpliv dejavnikov iz otroštva na razvoj pljučnih bolezni.

12. 10. 2016

Učinkovitost in varnost zdravil za bolnike z MS

Povzemamo analizo italijanskih nevroepidemiologov, ki so z analizo elektronske baze podatkov iz obdobja 1966–2014 ovrednotili relativno terapevtsko vrednost zdravil za obravnavo bolnikov z recidivno-remitentno obliko multiple skleroze (RRMS).

12. 10. 2016
ECTRIMS 2016

Dogovorjene skupne evropske smernice za multiplo sklerozo

Strokovna javnost je dočakala prve skupne evropske smernice za obravnavo bolnikov z multiplo sklerozo (MS), ki sta jih pripravila Evropsko združenje za zdravljenje in raziskave na področju multiple skleroze (ECTRIMS) in Evropska nevrološka akademija (EAN).

12. 10. 2016

Pnevmokoki posebej nevarni za imunsko oslabljene bolnike

Cepljenje proti pnevmokoknim okužbam je med drugim priporočeno tudi bolnikom z okrnjeno imunostjo. Zanje je še posebej pomembno, ker je pri njih pojavnost ali resnost teh okužb lahko večja. To velja tako za bolnike s kronično ledvično odpovedjo kot tudi za bolnike na trajnem zdravljenju s hemodializo, pojasnjujeta dr. Marta Grgič Vitek, dr. med., in Nadja Šinkovec, dr. med., z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).

12. 10. 2016

Ledvice in staranje

Znano je, da se hitrost glomerulne filtracije (GF) po 40. letu zmanjšuje približno za en mililiter na minuto v letu dni, tako da lahko okvirno ocenimo pričakovani upad hitrosti GF s staranjem. Žal pa so enačbe iz več razlogov pri starosti nad 75 let nezanesljive in nam služijo zgolj kot opora pri oceni ledvične funkcije, piše prof. dr. Radovan Hojs, dr. med., z UKC Maribor.

12. 10. 2016

Rak ledvic ostaja izziv

Preteklo desetletje je z zaviralci angiogeneze (ZA) v zdravljenje napredovalega raka ledvičnih celic (RCC) prineslo pomemben napredek. Srednje skupno preživetje (OS) se je s slabega leta podaljšalo na več kot dve leti, na terapijo z ZA se odzove bistveno večji delež bolnikov kot na imunsko zdravljenje s citokini (IFα in IL-II), s katerimi smo te bolnike zdravili predhodno (75 odstotkov vs. pet do deset odstotkov), piše dr. Breda Škrbinc, dr. med., z Onkološkega inštituta v Ljubljani.

12. 10. 2016

Debelost ogroža tudi ledvice

Že več kot dva bilijona prebivalcev na svetu je debelih ali ima preveliko telesno težo. Debelost povezujemo večinoma s srčno-žilnimi boleznimi, morda tudi z zamaščenostjo jeter in karcinomi, manj pa se zavedamo vpliva debelosti na okvaro ledvic, piše doc. dr. Draženka Pongrac Barlovič, dr. med., s Kliničnega oddelka za endokrinologijo, diabetes in presnovne bolezni na UKC Ljubljana.

12. 10. 2016
NA KRATKO

Upad okužb po uvedbi cepljenja proti rotavirusu

Odkar so julija 2013 v Združenem kraljestvu cepljenje proti rotavirusu za otroke uvedli v nacionalni program cepljenja, se je število okužb občutno zmanjšalo. Število primerov je po poročilu angleške vladne agencije za javno zdravje (Public Health England) v minuli sezoni upadlo za 84 odstotkov v primerjavi z desetletnim povprečjem okužb v sezonah med leti 2003/2004 in 2012/2013.

12. 10. 2016
NA KRATKO

Bolnik z IPF hoče vedeti, kakšne so možnosti

Letošnji svetovni teden idiopatske pljučne fibroze (IPF) med 17. in 25. septembrom je sledil takoj po formalnem sprejetju pisne izjave o IPF v evropskem parlamentu v Strasbourgu. Njen cilj je spodbuditi boljše sodelovanje članic pri zagotavljanju enakega dostopa do zdravljenja in nadaljnje raziskave te redke bolezni, za katero v svetu trpi skupaj tri milijone ljudi.

12. 10. 2016
NA KRATKO

Dolgoročna rešitev za luskavico

Na 25. kongresu Evropske akademije za dermatologijo in venerologijo (EADV) na Dunaju v Avstriji so prvič predstavili podatke, da sekukinumab omogoča zelo dobro izboljšanje kože pri bolnikih z zmerno do hudo obliko luskavice s plaki tudi po štirih letih zdravljenja ob enako varni uporabi.

12. 10. 2016
NA KRATKO

Fizična aktivnost in možgani

Fizična aktivnost, še posebej vzdržljivostna vadba, kot je na primer tek, je koristna za možgane. Raziskave so pokazale, da taka vadba spodbuja tvorbo nevronov, krvnih žil in sinaps ter povečuje skupni volumen v delih možganov, ki so povezani s spominom in zahtevnejšim razmišljanjem. Vendar se nekateri od teh učinkov izničijo že po enotedenski prekinitvi vadbe, poroča New York Times.

12. 10. 2016
NA KRATKO

Odobreno podobno biološko zdravilo za adalimumab

Ameriška agencija za zdravila FDA je odobrila podobno biološko zdravilo adalimumab-atto, in sicer za zdravljenje revmatoidnega artritisa, psoriaze, psoriatičnega artritisa, ankilozirajočega spondilitisa, Chronove bolezni in ulcerativnega kolitisa ter juvenilnega idiopatskega artritisa. Najbolj resni zabeleženi neželeni učinki zdravila, ki se bo tržilo pod imenom Amjevita, so okužbe in maligne bolezni.

12. 10. 2016
NA KRATKO

Odobrena prva umetna slinavka

Ameriška agencija za zdravila FDA je odobrila prvo umetno slinavko – napravo z zaprto zanko, ki avtomatično nadzoruje raven glukoze v krvi in dovaja odmerke inzulina. Namenjena je bolnikom s sladkorno boleznijo tipa 1, starim več kot 14 let.

12. 10. 2016
Uvodnik

Dializa – bolnikom desetletja polnega življenja

Nadomestno zdravljenje akutne (začasne) ali končne ledvične odpovedi je med največjimi dosežki medicine 20. stoletja. Mnogim bolnikom, ki bi bili brez tega zdravljenja obsojeni na gotovo smrt, je omogočilo ne samo preživeti, ampak jim je podarilo desetletja polnega življenja. Na Japonskem poročajo o najdaljšem zdravljenju s hemodializo 45 let in 7 mesecev, v UKC Ljubljana zdravimo gospo že skoraj 44 let.

12. 10. 2016

Nasilje nad zdravniki

Bolniki so v vse večjih stiskah in to je morda eden od razlogov, da je tudi agresivnih izpadov v zdravniških ordinacijah vse več, ugotavlja psihiater Damijan Perne, dr. med., iz Psihiatrične bolnišnice Begunje. Lahko smo čim bolj čuječni, da tveganja prepoznamo, jih še pravi čas umirimo ali pa se še pravi čas umaknemo.

12. 10. 2016

Potrebujemo celovitejšo obravnavo bolnikov s kronično ledvično boleznijo

Pojavnost kronične ledvične boleznije večja kot pojavnost sladkorne bolezni. Na področju njene obravnave je skrajni čas za prepoznavo pomembnega izziva pri ohranjanju javnega zdravja, piše doc. dr. Jelka Lindič, dr. med., vodja KO za nefrologijo UKC Ljubljana.

12. 10. 2016
Intervju

Zdravnik s Klinike za cinike

Prof. dr. Rok Orel, dr. med., v intervjuju razkriva recept za pravo moškost: »Pravi moški je napisal vsaj eno knjigo, ima svoj bend in svojo znamko piva.« Njegovo pivo je Dr. Orel, njegov bend Klinika za cinike in njegova knjiga o probiotikih je tako rekoč mednarodna uspešnica.

12. 10. 2016

Strokovna srečanja o HCV

Oktobra, novembra in decembra bodo v nekaterih zdravstvenih domovih po Sloveniji strokovna srečanja o prepoznavanju in zdravljenju okužbe s hepatitisom C. Vodili jih bodo priznani slovenski infektologi.

27. 9. 2016

Aktualni e-novičnik

Vadba na recept ni le modna muha

23. 4. 2025

Breme zunajčrevesnih manifestacij KVČB

23. 4. 2025

Atopijski dermatitis pri otrocih in mladostnikih

23. 4. 2025

Smernice za ukrepanje pri anafilaksiji

25. 3. 2025

Kako obravnavati okužbe sečil?

25. 3. 2025
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2025 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.