Nespečnež ali ekstremen večerni kronotip?

Kako skrbeti za dobro higieno spanca? Zakaj so pomembni cirkadiani ritmi pri človeku? Kako strašljive so posledice izmenskega dela pri zdravstvenih delavcih in kakšen vpliv na telo imajo nočna dežurstva? Odgovore je nanizal 3. simpozij o spalni apneji, ki ga je organizirala Univerzitetna klinika za pljučne bolezni in alergijo Golnik.

Preberi več

»Sestavljeni« smo iz vseh bolnikov, ki smo jih kadarkoli srečali

Vita Andreja Mesarič, dr. med., mlada specialistka ginekologije in porodništva, zaposlena na KO za perinatologijo Ginekološke klinike UKC Ljubljana, je trenutno na dodatnem izobraževanju iz fetalne medicine na Fetal Medicine Foundation, ki deluje v sklopu univerzitetne bolnišnice King‘s College v Londonu. Pravi, da je neizmerno srečna in hvaležna, ker je našla to, kar jo najbolj veseli delati. Kljub trenutnim sistemskim izzivom, ki spremljajo zdravniški poklic.

Preberi več

Nad bolečino z akupunkturo

Kako se akupunktura uporablja v klinični praksi? Katere svetovne smernice jo vključujejo kot možnost zdravljenja? Kje je največ dokazov za koristnost njene uporabe v praksi?

Preberi več
NA KRATKO

Ni še konec ugodnih novic o empagliflozinu

Novi podatki kažejo, da empagliflozin pri bolnikih s sladkorno boleznijo tipa 2 enako uspešno zmanjšuje tveganje smrti iz srčno-žilnih vzrokov ne glede na vrsto srčno-žilne bolezni teh bolnikov, kažejo dodatne analize EMPA-REG OUTCOME.

9. 12. 2016
NA KRATKO

Ustekinumab tudi pri Crohnovi bolezni

Evropska agencija za zdravila (EMA) je novembra odobrila uporabo prvega zaviralca interlevkinov 12 in 23 za zdravljenje Crohnove bolezni, kronične vnetne bolezni prebavil, za katero trpi skoraj 250.000 Evropejcev.

9. 12. 2016
NA KRATKO

Zaviralci protonske črpalke in možganska kap

Zaviralce protonske črpalke je nova danska opazovalna raziskava povezala s tveganjem za ishemično možgansko kap. Predstavili so jo na letošnjih znanstvenih srečanjih Ameriškega združenja za srce (AHA). Tveganje v odvisnosti od odmerkov se je pojavilo pri vseh štirih zaviralcih protonske črpalke.

9. 12. 2016
NA KRATKO

Zika ni več svetovna nevarnost

Svetovna zdravstvena organizacija je razglasila konec svetovne zdravstvene nevarnosti širjenja virusa zika. Še vedno pa poudarjajo, da virus in zdravstvene posledice okužbe ostajajo resen in dolgoročen zdravstveni izziv.

9. 12. 2016
Uvodnik

PET LET REVIJE JE USPEH, KI SI GA DELIMO Z VAMI

Vsaka številka revije, pa tudi naših e-novičnikov, ni le plod našega dela. V vsaki številki so zbrani tudi vaše znanje in vaši napori, kako najbolje opraviti svoje delo. Revijo pHARMONIA tako skupaj soustvarjamo že pet let.

9. 12. 2016

STIGMA: breme, težje od bolezni

Med tistimi, ki vstopijo v zdravnikovo ambulanto, si nekateri ne želijo diagnoze. Diagnoza jih bo kot etiketa označila za drugačne in jim zaznamovala življenje bolj kot bolezen sama. Izr. prof. dr. Vesna Švab ugotavlja, da so s stigmo najbolj zaznamovane duševne bolezni.

8. 12. 2016
Intervju: asist. Andrej Strahovnik, dr. med., specialist kirurgije

Varnost nikoli ni samoumevna

Ne glede na to, ali je na vojaški misiji, se potepa po svetu s fotoaparatom ali ko novinarko revije pHarmonia pelje z letalom – varnost je za asist. Andreja Strahovnika, dr. med., iz SB Celje na prvem mestu.

8. 12. 2016

Presnovna zamaščenost jeter med najbolj razširjenimi boleznimi

Nealkoholna zamaščenost jeter postaja velik javnozdravstveni problem, piše prim. mag. Matjaž Hafner, dr. med., z UKC Ljubljana. Raziskave kažejo, da fizična aktivnost bolj vpliva na zmanjšanje količine maščob v jetrih kot zgolj zmanjšanje telesne teže.

8. 12. 2016

5 LET IN NAJODMEVNEJŠIH 5

Po petih letih ustvarjanja revije pHARMONIA smo se ozrli po temah, ki so v njej najbolj odmevale: terapevtske skupine zdravil, nova antikoagulacijska zdravila, revolucija v zdravljenju hepatitisa C, EMPA-REG OUTCOME in imunoterapija.

8. 12. 2016
Intervju

Razlogi za laboratorijsko diagnostiko okužb dihal

28. 11. 2016

Crohnova bolezen za otroka pomeni izgubo normalnega življenja

Za Crohnovo boleznijo 15 do 20 odstotkov bolnikov zboli že pred 18. letom starosti. Prej ko se bolezen pojavi, težja je, nam je povedala mag. Darja Urlep Žužej, dr. med., s Pediatrične klinike UKC Ljubljana. Še posebno pubertetniki jo pogosto dojemajo kot izgubo normalnega načina življenja.

28. 11. 2016

JIA – od diagnostike do bioloških zdravil

Juvenilni idiopatski artritis (JIA) ni ena bolezen, ampak gre za celo skupino, nam je povedala doc. dr. Nataša Toplak, dr. med., iz Pediatrične klinike v Ljubljani. Najpogostejša je oligoartikularna oblika JIA, pri kateri je vnetih manj kot pet sklepov.

28. 11. 2016

Do kapljice odmerjena zaščita

Med najbolj ogroženimi za težji potek okužb dihal so nedonošenčki. Pred gripo jih zaščiti cepljena mati, pred drugimi okužbami pa strogi higienski ukrepi in proti RSV - protitelesa. Zdravilo odmerjamo skoraj »do kapljice« natančno, ugotavlja asist. dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

28. 11. 2016

Luskavica pri otrocih: Največjo škodo povzroča nezdravljena

Luskavica se pojavi pri 1 do 1,5 odstotka otrok. Če ni zdravljena (morda zaradi strahu staršev pred zdravili), se zaradi vnetja poveča tveganje nekaterih drugih sistemskih bolezni, opozarja prim. Vlasta Dragoš, dr. med., vodja Otroškega oddelka Dermatovenerološke klinike UKC Ljubljana.

28. 11. 2016
Intervju

Kontracepcija: Ne zapirajmo vrat!

24. 11. 2016

Kombinirana hormonska kontracepcija in tveganje za trombembolijo

Uporaba kombiniranih kontracepcijskih tablet, ki vsebujejo estrogen in progestogen, je povezana s povečanim tveganjem za venske trombembolizme. Z manjšim odmerkom estrogena je to tveganje manjše. Na tveganje za trombembolijo vplivajo tudi značilnosti vsebovanega progestogena.

24. 11. 2016
Kontracepcija

Ustrezno rešitev lahko najdemo za vsako žensko

»Na srečo se je v zadnjih slabih 20 letih tudi na področju kontracepcije uveljavila z dokazi podprta medicina in precej dobro vemo, kaj lahko predpišemo in česa ne,« pravi prof. dr. Bojana Pinter, dr. med., z Ginekološke klinike na UKC Ljubljana, ki pojasnjuje, da je najpomembneje, da ženskam glede kontracepcije ne zapiramo vrat.

23. 11. 2016
Intervju

Bolečina je izkušnja

22. 11. 2016

Aktualni e-novičnik

Z zdravili povzročena jetrna okvara

21. 10. 2024

Desetletno preživetje bolnikov z napredovalim malignim melanomom

15. 10. 2024

Somnologija v Sloveniji je dobra

22. 10. 2024

Nespečnež ali ekstremen večerni kronotip?

22. 10. 2024

Covid-19 ostaja pomemben vzrok za hospitalizacijo

22. 10. 2024
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2024 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.