Življenjski slog, genetika in koronarna bolezen
Stopnja tveganja za koronarno bolezen je povezana z dedno nagnjenostjo, pa tudi z dejavniki, ki izhajajo iz življenjskega sloga. V raziskavi, nedavno objavljeni v reviji NEJM, so ugotovili, da pri osebah z visoko stopnjo dedne nagnjenosti ustrezen življenjski slog lahko prinese okoli 50 odstotkov manjše tveganje za koronarno bolezen.

Pobuda za presejalno testiranje nosečnic na HIV
Ob pravočasni diagnozi okužbe s HIV pri nosečnicah bi lahko preprečili več kot 98 odstotkov okužb novorojencev. Ker število okuženih prebivalcev pri nas narašča, lahko pričakujemo, da bo v prihodnje večje tudi število okuženih nosečnic, piše prof. dr. Janez Tomažič, dr. med.
Slovenska priporočila za zdravljenje HS
Slovenski strokovnjaki so pripravili priporočila za zdravljenje bolnikov s hidradenitisom suppurativo, kronično vnetno imunsko posredovano boleznijo terminalnih dlak. Predstavila nam jih je prof. dr. Mateja Dolenc Voljč, dr. med., z Dermatovenerološke klinike v UKC Ljubljana.
Osvežene smernice GOLD
Globalna iniciativa za zdravljenje kronične obstruktivne pljučne bolezni GOLD je objavila osvežene smernice. Sledili so mnenju mnogih strokovnjakov, ki so v zadnjih letih opozarjali, da razvrščanje bolnikov s KOPB v skupine po dosedanjih smernicah ne zadošča za pravo odločitev o zdravljenju.
Za pravo vrednotenje rezultatov študije CheckMate je še prezgodaj
Letošnji ESMO pa je postregel z negativno študijo, ki bo za prihodnje razumevanje zdravljenja raka z imunoterapijo verjetno zelo pomembna. S prof. dr. Matjažem Zwitterjem, dr. med., smo se pogovarjali o tem, kako razume negativne rezultate zdravljenja pljučnega raka z nivolumabom v prvi liniji.

HCV in napredovala bolezen jeter
Pri približno 50 do 80 odstotkih ljudi okužba z virusom hepatitisa C (HCV) preide v kronično, ki lahko z leti iz kroničnega hepatitisa C napreduje v cirozo ali celo primarni hepatocelularni karcinom (HCC). Približno četrtina vseh presaditev jeter v Evropi je potrebna zaradi posledic okužbe s HCV, pišejo asist. dr. Jerneja Videčnik Zorman, dr. med., prof. dr. Mojca Matičič, dr. med., in prim. mag. Matjaž Hafner, dr. med., iz UKC Ljubljana.

Iz jeter prihaja glavni sovražnik žil
V procesu uravnavanja ravni holesterola v krvi imajo jetra najpomembnejšo vlogo. V njih se holesterol tvori in izloča. Čeprav je ta v telesu nepogrešljiv in v prehrani v zmernih količinah ni nevaren, za prim. Matijo Cevca, dr. med., z Interne klinike UKC Ljubljana ni nobenega dvoma, da so njegove povišane vrednosti v krvi škodljive. »Vse več je dokazov, da ni le dejavnik tveganja, ampak celo vzročni dejavnik ateroskleroze.«
Ni še konec ugodnih novic o empagliflozinu
Novi podatki kažejo, da empagliflozin pri bolnikih s sladkorno boleznijo tipa 2 enako uspešno zmanjšuje tveganje smrti iz srčno-žilnih vzrokov ne glede na vrsto srčno-žilne bolezni teh bolnikov, kažejo dodatne analize EMPA-REG OUTCOME.
Zaviralci protonske črpalke in možganska kap
Zaviralce protonske črpalke je nova danska opazovalna raziskava povezala s tveganjem za ishemično možgansko kap. Predstavili so jo na letošnjih znanstvenih srečanjih Ameriškega združenja za srce (AHA). Tveganje v odvisnosti od odmerkov se je pojavilo pri vseh štirih zaviralcih protonske črpalke.