Nespečnež ali ekstremen večerni kronotip?

Kako skrbeti za dobro higieno spanca? Zakaj so pomembni cirkadiani ritmi pri človeku? Kako strašljive so posledice izmenskega dela pri zdravstvenih delavcih in kakšen vpliv na telo imajo nočna dežurstva? Odgovore je nanizal 3. simpozij o spalni apneji, ki ga je organizirala Univerzitetna klinika za pljučne bolezni in alergijo Golnik.

Preberi več

»Sestavljeni« smo iz vseh bolnikov, ki smo jih kadarkoli srečali

Vita Andreja Mesarič, dr. med., mlada specialistka ginekologije in porodništva, zaposlena na KO za perinatologijo Ginekološke klinike UKC Ljubljana, je trenutno na dodatnem izobraževanju iz fetalne medicine na Fetal Medicine Foundation, ki deluje v sklopu univerzitetne bolnišnice King‘s College v Londonu. Pravi, da je neizmerno srečna in hvaležna, ker je našla to, kar jo najbolj veseli delati. Kljub trenutnim sistemskim izzivom, ki spremljajo zdravniški poklic.

Preberi več

Nad bolečino z akupunkturo

Kako se akupunktura uporablja v klinični praksi? Katere svetovne smernice jo vključujejo kot možnost zdravljenja? Kje je največ dokazov za koristnost njene uporabe v praksi?

Preberi več
SLOVENSKA STROKA

Vpliv fluorida na zdravje

Metode, ki so privedle do večje izpostavljenosti fluoridom in k zmanjšanju tveganja za karies ter njegove pojavnosti, veljajo za enega največjih dosežkov na področju dentalnega javnega zdravja v 20. stoletju.

12. 12. 2016
VELIKI 4 - BMJ

Nadzor nad aktivnostjo bolezni pomembno zmanjša zaplete revmatoidnega artritisa

O izjemnem pomenu ustreznega nadzora nad RA govori aktualna raziskava angleških avtorjev, objavljena v BMJ. Potrdila je namreč, da je pravočasen in ustrezen nadzor nad stopnjo aktivnosti bolezni ključen za ohranitev funkcije prizadetega področja, prav tako pa takšen pristop zmanjša potrebo po ortopedskih posegih.

12. 12. 2016
VELIKI 4 - JAMA

Tveganja dabigatrana in rivaroksabana pri nevalvularni atrijski fibrilaciji

Veljavne smernice za večino bolnikov z atrijsko fibrilacijo narekujejo profilakso možganske kapi s peroralnim antikoagulacijskim zdravljenjem. V novejšem času so možnosti terapevtske izbire razširili peroralni antikoagulanti, ki ne antagonizirajo vitamina. V retrospektivni kohortni raziskavi, objavljeni v reviji JAMA, so primerjali delovanje rivaroksabana in dabigatrana.

12. 12. 2016
VELIKI 4 - Lancet

Presejanje in kratko ukrepanje v zvezi z debelostjo v primarnem zdravstvu

Revija The Lancet je pred kratkim objavila izsledke raziskave, v kateri so bolnikom med rednim obiskom v splošni ambulanti ponudili udeležbo v programu hujšanja. To je zahtevalo le 30 sekund zdravnikovega časa, ukrep pa se je izkazal za učinkovitega in za bolnike sprejemljivega.

12. 12. 2016
VELIKI 4 - NEJM

Življenjski slog, genetika in koronarna bolezen

Stopnja tveganja za koronarno bolezen je povezana z dedno nagnjenostjo, pa tudi z dejavniki, ki izhajajo iz življenjskega sloga. V raziskavi, nedavno objavljeni v reviji NEJM, so ugotovili, da pri osebah z visoko stopnjo dedne nagnjenosti ustrezen življenjski slog lahko prinese okoli 50 odstotkov manjše tveganje za koronarno bolezen.

12. 12. 2016

»Na jetra mi gre!«

Med glavne spremembe, ki jih lahko zobozdravniki opazimo pri pacientih z obolenji jeter, sodijo: motnje v strjevanju krvi, zadah, vnetja ustne sluznice, gladek jezik, suha usta, bruksizem in perioralni izpuščaj v obliki lichen planusa.

12. 12. 2016

Kontinuirano zdravljenje Parkinsonove bolezni

V zadnjem času se spreminja doktrina glede začetka kontinuiranega zdravljenja parkinskonove bolezni, saj se z njim pogosto predolgo odlaša, pravi prim. Dušan Flisar, dr. med., z Nevrološke klinike v UKC Ljubljana.

12. 12. 2016

Pobuda za presejalno testiranje nosečnic na HIV

Ob pravočasni diagnozi okužbe s HIV pri nosečnicah bi lahko preprečili več kot 98 odstotkov okužb novorojencev. Ker število okuženih prebivalcev pri nas narašča, lahko pričakujemo, da bo v prihodnje večje tudi število okuženih nosečnic, piše prof. dr. Janez Tomažič, dr. med.

12. 12. 2016

Slovenska priporočila za zdravljenje HS

Slovenski strokovnjaki so pripravili priporočila za zdravljenje bolnikov s hidradenitisom suppurativo, kronično vnetno imunsko posredovano boleznijo terminalnih dlak. Predstavila nam jih je prof. dr. Mateja Dolenc Voljč, dr. med., z Dermatovenerološke klinike v UKC Ljubljana.

12. 12. 2016

Izšle so slovenske smernice za klinično obravnavo sladkorne bolezni tipa 2

Nove slovenske smernice bodo v pomoč zdravstvenim timom po vsej Sloveniji pri zagotavljanju stabilne, kakovostne oskrbe bolnikov s sladkorno boleznijo tipa 2.

12. 12. 2016

Slovenske smernice za astmo in KOPB pripravljene

Po letu in pol usklajevanja so pripravljene slovenske smernice za zdravljenje KOPB in astme in so v reviziji, je na mednarodnem pnevmološkem in alergološkem kongresu na Bledu povedala doc. dr. Sabina Škrgat, dr. med., s Klinike Golnik.

12. 12. 2016

Osvežene smernice GOLD

Globalna iniciativa za zdravljenje kronične obstruktivne pljučne bolezni GOLD je objavila osvežene smernice. Sledili so mnenju mnogih strokovnjakov, ki so v zadnjih letih opozarjali, da razvrščanje bolnikov s KOPB v skupine po dosedanjih smernicah ne zadošča za pravo odločitev o zdravljenju.

12. 12. 2016

Prve slovenske izkušnje z idarucizumabom

Septembra letos so se v Ljubljani zbrali specialisti s področja interne medicine, intenzivne medicine in nevrologije, da bi predstavili svoje prve izkušnje z idarucizumabom, ki je specifični antidot za antikoagulacijsko zdravilo dabigatran.

12. 12. 2016
ESMO 2016

Imunoterapija v prvi liniji tudi pri pljučnem raku

Imunoterapija v onkologiji zadnja leta vznemirja z vedno novimi dognanji. ESMO pa je postregel z negativno študijo, ki bo za prihodnje razumevanje zdravljenja raka z imunoterapijo verjetno zelo pomembna.

12. 12. 2016
ESMO 2016

Za pravo vrednotenje rezultatov študije CheckMate je še prezgodaj

Letošnji ESMO pa je postregel z negativno študijo, ki bo za prihodnje razumevanje zdravljenja raka z imunoterapijo verjetno zelo pomembna. S prof. dr. Matjažem Zwitterjem, dr. med., smo se pogovarjali o tem, kako razume negativne rezultate zdravljenja pljučnega raka z nivolumabom v prvi liniji.

12. 12. 2016

Zdravila in jetrna okvara

Spremenjeno delovanje jeter lahko vpliva na povečanje ali zmanjšanje (ne)želenega učinka zdravila, piše asist. Alenka Premuš Marušič, mag. farm., specialistka klinične farmacije iz Splošne bolnišnice Murska Sobota.

9. 12. 2016

HCV in napredovala bolezen jeter

Pri približno 50 do 80 odstotkih ljudi okužba z virusom hepatitisa C (HCV) preide v kronično, ki lahko z leti iz kroničnega hepatitisa C napreduje v cirozo ali celo primarni hepatocelularni karcinom (HCC). Približno četrtina vseh presaditev jeter v Evropi je potrebna zaradi posledic okužbe s HCV, pišejo asist. dr. Jerneja Videčnik Zorman, dr. med., prof. dr. Mojca Matičič, dr. med., in prim. mag. Matjaž Hafner, dr. med., iz UKC Ljubljana.

9. 12. 2016

Iz jeter prihaja glavni sovražnik žil

V procesu uravnavanja ravni holesterola v krvi imajo jetra najpomembnejšo vlogo. V njih se holesterol tvori in izloča. Čeprav je ta v telesu nepogrešljiv in v prehrani v zmernih količinah ni nevaren, za prim. Matijo Cevca, dr. med., z Interne klinike UKC Ljubljana ni nobenega dvoma, da so njegove povišane vrednosti v krvi škodljive. »Vse več je dokazov, da ni le dejavnik tveganja, ampak celo vzročni dejavnik ateroskleroze.«

9. 12. 2016

Aktualni e-novičnik

Z zdravili povzročena jetrna okvara

21. 10. 2024

Desetletno preživetje bolnikov z napredovalim malignim melanomom

15. 10. 2024

Somnologija v Sloveniji je dobra

22. 10. 2024

Nespečnež ali ekstremen večerni kronotip?

22. 10. 2024

Covid-19 ostaja pomemben vzrok za hospitalizacijo

22. 10. 2024
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2024 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.