Invazivne pnevmokokne okužbe v Sloveniji naraščajo
Marca pričakujemo podatke o pnevmokoknih okužbah v Sloveniji za lansko leto. Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) za leto 2015 poroča, da je prijavljenih 332 primerov invazivnih pnevmokoknih okužb, kar je največ v zadnjih petih letih.

Strahovi pred podobnimi biološkimi zdravili se razblinjajo
V Sloveniji smo začeli s prvimi preklopi bolnikov z originalnih na biološko podobna zdravila iz nemedicinskih razlogov. V novi številki revije pHARMONIA o tem razmišljajo različni strokovnjaki. V uvodniku pa prim. izr. prof. dr. Ivan Ferkolj, dr. med., ugotavlja, da je strahov glede menjav vse manj.
Mobilne aplikacije za enostavnejše ugotavljanje spondiloartritisa
Po starih merilih je potrjevanje spondiloartritisa lahko trajalo tudi do 10 let. Čakanje je pomenilo zakostenitve in zmanjšano gibljivost. Zato so merila za napotitev k revmatologu danes poenostavljena. Pri tem pa so zdravniku lahko v pomoč tudi nova orodja na mobilnem telefonu.
Edina učinkovita zaščita pred klopnim meningoencefalitisom
Proti klopnemu menigoencefalitisu (KME) bi morali biti z vidika ogroženosti v Sloveniji cepljeni skoraj vsi, meni Barbara Peče Breznik, dr. med., specialistka medicine dela, prometa in športa. Veliko smo zunaj, okužimo se lahko tudi sredi mesta, posledice okužbe pa so lahko zelo hude.
Pnevmokokne pljučnice lahko preprečimo s cepljenjem
Kljub jasnim priporočilom Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) se proti pnevmokoknim okužbam cepi relativno majhno število ljudi. Ogroženi so zlasti majhni otroci, starejši, ljudje s kroničnimi boleznimi in okrnjeno imunostjo.
Hitro ukrepanje ob IMID rešuje kakovost življenja bolnikov
Diagnostika IMID je včasih težavna, posebno če je klinična slika neznačilna. Sklepna simptomatika lahko na primer prehiti težave s kožo pri psoriatičnem artritisu ali prehiti črevesne težave pri vnetni črevesni bolezni, ugotavlja izr. prof. Marija Petek Šter, dr. med.

Multipla skleroza je še vedno izziv
Multipla skleroza s svojo patološko heterogenostjo pomeni izziv za strokovnjake, tako pri diagnosticiranju kot tudi pri zdravljenju, smo slišali na 3. tradicionalnem srečanju, ki ga organizirajo strokovnjaki ljubljanskega in mariborskega UKC ter slovensko združenje nevrologov.
Bralne ideje – namesto odeje
Kadar so noči dolge, je smeh še posebno potreben. S tem v mislih smo tokrat za vas pripravili »bralne ideje – namesto odeje«, ki vas bodo ogrele in flirtaško zapeljale v dobro družbo, dobro voljo, dober in uspešen začetek novega leta.

Seksapil na visokih petah
10, 12, 15 centimetrov in zveneče ime je včasih dovolj, da podleže moški, ne ženska. To ve zelo malo ljudi, namreč, da so bili čevlji s peto sprva obvezen del jahalne oprave francoskih plemičev, šele v 18. stoletju so jih iz estetskih razlogov obule predstavnice nežnejšega spola. In že takrat se je začela zgodba o čevljih kot simbolu ženstvenosti, odločnosti, samozavesti, elegance, danes pa za nekatere tudi – moči.
Učinkovita terapevtska možnost zdravljenja amiloidoze AA
S sodelavci KO za revmatologijo UKC Ljubljana nam je uspelo pokazati, da je morda tocilizumab učinkovita in verjetno varna možnost zdravljenja amiloidoze AA pri bolniku z rezistentno obliko nodoznega poliarteritisa (PAN). Ob tem je bila dosežena tudi remisija PAN, zato se tocilizumab lahko nakazuje tudi kot možnost zdravljenja rezistentne oblike PAN. O primeru bolnika s PAN in amiloidozo AA, ki je zdaj že štiri leta v remisiji, smo pisali v publikaciji Amyloid.
Nadzor nad aktivnostjo bolezni pomembno zmanjša zaplete revmatoidnega artritisa
O izjemnem pomenu ustreznega nadzora nad RA govori aktualna raziskava angleških avtorjev, objavljena v BMJ. Potrdila je namreč, da je pravočasen in ustrezen nadzor nad stopnjo aktivnosti bolezni ključen za ohranitev funkcije prizadetega področja, prav tako pa takšen pristop zmanjša potrebo po ortopedskih posegih.
Tveganja dabigatrana in rivaroksabana pri nevalvularni atrijski fibrilaciji
Veljavne smernice za večino bolnikov z atrijsko fibrilacijo narekujejo profilakso možganske kapi s peroralnim antikoagulacijskim zdravljenjem. V novejšem času so možnosti terapevtske izbire razširili peroralni antikoagulanti, ki ne antagonizirajo vitamina. V retrospektivni kohortni raziskavi, objavljeni v reviji JAMA, so primerjali delovanje rivaroksabana in dabigatrana.
Presejanje in kratko ukrepanje v zvezi z debelostjo v primarnem zdravstvu
Revija The Lancet je pred kratkim objavila izsledke raziskave, v kateri so bolnikom med rednim obiskom v splošni ambulanti ponudili udeležbo v programu hujšanja. To je zahtevalo le 30 sekund zdravnikovega časa, ukrep pa se je izkazal za učinkovitega in za bolnike sprejemljivega.