Onkologija z radioterapijo

HITRI TEST

Ali poznamo neželene učinke zdravljenja z imunoterapijo?

Kateri neželeni učinki se lahko pojavijo pri zdravljenju z zaviralci imunskih nadzornih točk (ZINT)? Kdaj se lahko pojavijo? Kako jih obvladujemo? Ali lahko pojav neželenih učinkov napoveduje tudi dober odziv na zdravljenje? Svoje znanje preverite v kratkem kvizu, ki ga je pripravila Loredana Mrak, dr. med., spec. internistične onkologije s Klinike Golnik.

5. 11. 2024
REM

Sporočanje slabe novice

»Mi prinašamo novice, ki trajno spreminjajo življenje. Sporočamo, da se je žena spremenila v vdovo, da je mama ostala brez sina, da smo potrdili maligno bolezen z zelo slabo prognozo. Zavedati se moramo pomembnosti trenutka in pomembnosti načina posredovanja teh sporočil svojim bolnikom in njihovim svojcem,« je povedala prim. Simona Repar Bornšek, dr. med., spec. družinske medicine iz ZD Ljubljana.

22. 10. 2024
ESMO 2024

Kako bomo zdravili raka po kongresu ESMO 2024

Letni kongres Evropskega združenja za internistično onkologijo (ESMO), ki je septembra potekal v Barceloni, je znova prikazal prelomne dosežke v zdravljenju različnih vrst raka. Predstavljeni so bili novi in posodobljeni rezultati kliničnih raziskav faz II in III, ki že vplivajo na klinično prakso in izboljšujejo izide zdravljenja bolnikov.

22. 10. 2024
DIAGNOZA

Nad bolečino z akupunkturo

Kako se akupunktura uporablja v klinični praksi? Katere svetovne smernice jo vključujejo kot možnost zdravljenja? Kje je največ dokazov za koristnost njene uporabe v praksi?

22. 10. 2024

Pripravljeni na novo ponovitev bolezni

Največji izziv pri zdravljenju limfoma plaščnih celic so pogoste ponovitve, a je na vidiku precej novih, izboljšanih možnosti zdravljenja. Vpogled v zdravljenje danes in jutri je ponudila Milica Miljković, dr. med., spec. internistične onkologije z Onkološkega inštituta Ljubljana.

22. 10. 2024

Desetletno preživetje bolnikov z napredovalim malignim melanomom

Končni rezultati raziskave CheckMate 067 faze III, nedavno objavljeni v reviji NEJM, so potrdili dolgoročno učinkovitost kombinacije nivolumaba in ipilimumaba kot tudi samo nivolumaba v prvem redu zdravljenja bolnikov z napredovalim malignim melanomom.

15. 10. 2024

Koraki do presejalnega programa za pljučnega raka v Sloveniji

Več evropskih držav, vključno z Združenim kraljestvom, Poljsko, Hrvaško in Češko, je v procesu vpeljave oziroma so že vpeljale nacionalne programe presejanja za pljučnega raka. Kako poteka postopek in kje smo z uvedbo? Piše doc. dr. Martina Vrankar, dr. med., spec. onkologije z radioterapije z Onkološkega inštituta Ljubljana.

15. 10. 2024

Kako smo spremenili diagnostični proces pljučnega raka?

Katere ključne izzive v poti bolnika do diagnoze pljučnega raka prepoznavajo na Kliniki Golnik, kjer obravnavajo največ pacientov? Kaj je pokazala njihova analiza in kako so diagnostični proces »znotraj sistema« spremenili glede na njihove ugotovitve? Odgovarja doc. dr. Mateja Marc Malovrh, dr. med., spec. pnevmologije s Klinike Golnik.

6. 10. 2024

Izzivi in priložnosti v preprečevanju in zgodnjem odkrivanju RMV

"Število primerov raka materničnega vratu (RMV) se zmanjšuje. Vsako leto pa zdravimo okoli 1600 bolnic s predrakavimi spremembami materničnega vratu. Teh je namreč še vedno vsako leto veliko, kljub temu, da je RMV manj," poudarja doc. dr. Nina Jančar, dr. med., spec. ginekologije in porodništva s KO za reprodukcijo na Ginekološki kliniki UKC Ljubljana. Kje vidi ključne priložnosti za zmanjšanje bremena te bolezni?

1. 10. 2024
XV. STROKOVNO SREČANJE: 15 LET NACIONALNEGA CEPLJENJA PROTI HPV

Nedopustno je, da obstaja razlika

V začetku septembra je potekalo strokovno srečanje o okužbah s humanim papilomavirusom (HPV) in cepljenju proti HPV, ki ga je organizirala Sekcija za šolsko, študentsko in adolescentno medicino. Kdaj je večja verjetnost, da se starši odločijo za cepljenje? Kaj še lahko storimo, da zmanjšamo razlike v precepljenosti dečkov in deklic ter se približamo 90 %?

1. 10. 2024
Imunoterapija pri raku materničnega vratu

Trajanje odziva na zdravljenje nas zdaj pozitivno preseneča

Klasično sistemsko zdravljenje napredovalega raka materničnega vratu daje le kratkotrajne odgovore, zato stroka z navdušenjem spremlja pospešen razvoj učinkovitejših terapevtskih možnosti, zlasti imunoterapije. Kako ta spreminja prognozo bolnic? Piše dr. Breda Škrbinc, dr. med., spec. internistične okologije z Onkološkega inštituta Ljubljana.

20. 9. 2024

Najbolj odmevne teme s kongresa ASCO 2024

Letni kongres Ameriškega združenja za internistično onkologijo (ASCO), ki je letos med 31. majem in 4. junijem potekal v Chicagu v ZDA, velja za enega največjih in najvplivnejših onkoloških dogodkov na svetu. Tudi letos ni razočaral, saj je prispeval številne dokaze, ki utrjujejo vlogo trenutnih terapevtskih možnosti in nakazujejo nove smeri zdravljenja bolnikov z različnimi vrstami raka. Povzeli smo najbolj odmevne novice s področij raka dojk, pljuč, krvnih rakov in rakov prebavil.

2. 7. 2024
VELIKI 4 - JAMA

Vpliv presejalnega testa PSA na umrljivost zaradi raka prostate

Rak prostate je globalen javnozdravstveni izziv, saj gre za drugi najpogostejši rak med moškimi in peti po vzroku za smrt. Čeprav so presejalni programi za raka prostate pomembni, pa lahko privedejo do prekomernega diagnosticiranja in zdravljenja.

2. 7. 2024

Skokovit razvoj ciljanega radionuklidnega zdravljenja prinaša izzive

Potrebe po PSMA-usmerjenem radionuklidnem zdravljenju razsejanega raka prostate rastejo tako pri nas kot po svetu. O optimističnih napovedih, rezultatih domače klinične prakse in njenih največjih izzivih so spregovorile predstavnice Klinike za nuklearno medicino UKC Ljubljana: predstojnica izr. prof. dr. Katja Zaletel, dr. med., dr. Daša Šfiligoj Planjšek, dr. med., in doc. dr. Petra Kolenc, mag. farm.

26. 6. 2024

Novi podatki Kliničnega registra kožnega melanoma

Breme melanoma se v Sloveniji povečuje, kažejo sveži podatki poročila kliničnega registra kožnega melanoma. Kateri so možni vzroki? Aktualne podatke je predstavila prof. dr. Vesna Zadnik, dr. med., spec. javnega zdravja, vodja Epidemiologije in registra raka na Onkološkem inštitut Ljubljana.

12. 6. 2024

Adoptivna celična terapija tudi za zdravljenje melanoma

Kakšne dobrobiti v zdravljenju melanoma prinaša prva odobrena adoptivna celična terapija? Kateri prelomni rezultati utirajo pot uporabi imunoterapije pred kirurškim zdravljenjem malignega melanoma? Odmevne novosti v sistemskem zdravljenju ponujajo nedavne raziskave, predstavljene tudi na nedavnem kongresu Ameriškega združenja za internistično onkologijo (ASCO).

10. 6. 2024

Molekula desetletja spreminja vlogo nuklearne medicine

Zdaj je najboljši čas za delo v nuklearni medicini, meni prof. dr. Sabina Dizdarević, dr. med., spec. nuklearne medicine iz Univerzitetne bolnišnice in Medicinske fakultete Brighton in Sussex v Veliki Britaniji. Nanizala je rezultate kliničnih raziskav – pri večini je aktivno sodelovala – ki so spreminjale zdravljenje razsejanega raka prostate.

10. 6. 2024
Teranostično zdravljenje nevroendokrinih neoplazem in raka prostate

Premik v vse zgodnejše linije zdravljenja

Uspehi tarčnega radionuklidnega zdravljenja nevroendokrinih neoplazem so pospešili uporabo te oblike zdravljenja tudi pri raku prostate. O njeni varnosti in učinkovitost, izbiri ustreznih bolnikov in pričakovanih širitvah je govoril doc. dr. Luka Ležaić, dr. med., specialist nuklearne in interne medicine s Klinike za nuklearno medicino UKC Ljubljana.

31. 5. 2024
OKROGLA MIZA

Novi izzivi in priložnosti v spremljanju

Na 35. Onkološkem vikendu so udeleženci skupaj s predstavnicama Katedre za družinsko medicino Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani doc. dr. Vesno Homar, dr. med., in asist. Matejo Kokalj Kokot, dr. med., razpravljali o potrebnih rešitvah, ki bi še izboljšale obravnavo bolnikov z rakom po končanem zdravljenju. Na katere izzive bo za kakovost in varnost spremljanja še treba odgovoriti?

23. 5. 2024

Imunsko pogojeni neželeni učinki v ADM in dermatološki ambulanti

Klinična slika neželenih učinkov zdravljenja z zaviralci imunskih nadzornih točk (ZINT), ki predstavljajo enega izmed temeljev onkološkega zdravljenja, je raznolika in odvisna od prizadetega organskega sistema. Kako ukrepa družinski zdravnik? Kdaj je potrebno dermatološko zdravljenje? Kdaj je čas za hospitalizacijo? Odgovore poiščite v preglednici.

21. 5. 2024
1 2 3 4 5

Aktualni e-novičnik

Vsak dan primanjkuje 300 zdravil

26. 11. 2024

Novosti letošnjega programa cepljenja

22. 10. 2024

Podobna biološka zdravila v gastroenterologiji

22. 10. 2024

Migrena postaja vse bolj obvladljiva

22. 10. 2024

»Sestavljeni« smo iz vseh bolnikov, ki smo jih kadarkoli srečali

22. 10. 2024
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2024 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.