Gastroenterologija

Rak trebušne slinavke – kdaj pomisliti nanj?

Kdaj pomisliti na raka trebušne slinavke, katerega breme se povečuje? Kakšni so znaki in dejavniki tveganja? Kam napotiti bolnika z visokim in kam tistega zelo visokim tveganjem? Odgovore je za preglednico nanizal prof. dr. Borut Štabuc, dr. med., višji svetnik, predstojnik KO za gastroenterologijo UKC Ljubljana.

25. 3. 2025

Breme raka trebušne slinavke se povečuje

Bolniki z rakom trebušne slinavke imajo v primerjavi z drugimi bolniki, ki zbolijo za pogostimi raki, eno najslabših preživetij. Epidemiološke napovedi niso spodbudne. Groba incidenčna stopnja se letno poviša za 2,3 %, groba umrljivostna stopnja pa za 1,4 %. Kje stroka vidi priložnost za preobrat in izboljšane izide zdravljenja?

25. 3. 2025
ECCO'25

Napredne analize mikrobioma pri diagnostiki KVČB

Čeprav so številne klinične raziskave prepoznale potencial biooznačevalcev črevesnega mikrobioma pri bolnikih s kronično vnetno črevesno boleznijo (KVČB), ostaja njihova klinična uporabnost omejena. Obsežna kohortna raziskava, predstavljena na kongresu ECCO, predstavlja nove uvide.

20. 3. 2025
ECCO'25

Učinek placeba pri bolnikih z ulceroznim kolitisom

Doc. dr. Jurij Hanžel, dr. med., spec. gastroenterologije s KO za gastroenterologijo UKC Ljubljana je eden od avtorjev mednarodne metaanalize, ki je ocenjevala učinek placeba pri bolnikih z ulceroznim kolitisom, vključenih v randomizirane klinične raziskave. Kateri dejavniki vplivajo na učinek placeba pri bolnikih? Kako pa dejavnik placeba vpliva na ocenjevanje učinkovitosti bioloških terapij?

20. 3. 2025

Sindrom razdražljivega črevesa pogosto povezan z zlorabami

Sindrom razdražljivega črevesa je ena najpogostejših funkcionalnih črevesnih bolezni. Kateri so sprožilni dejavniki in kako poteka diagnostika? Kakšno je farmakološko zdravljenje in kako pomemben je nefarmakološki pristop? So diete učinkovite? Razlaga prof. dr. Borut Štabuc, dr. med., spec. gastroenterologije s KO za gastroenterologijo UKC Ljubljana.

29. 1. 2025

Sledenje bolnikov s KVČB na napredni terapiji

Terapevtske novosti so pri bolnikih s kronično vnetno črevesno boleznijo (KVČB) pomembno izboljšale možnosti za dolgotrajno remisijo. Da pa bi ta cilj lahko dosegli, moramo obvladovati neželene učinke in variabilnost v odzivu na zdravljenje. Nasvete je zbrala dr. Nataša Smrekar, dr. med., spec. gastroenterologije in interne medicine s KO za gastroenterologijo UKC Ljubljana.

22. 12. 2024
DIAGNOZA

Z zdravili povzročena jetrna okvara

Z zdravili povzročena jetrna okvara je v zahodnem svetu vzrok kar 50 % akutnih jetrnih odpovedi. Kateri so najpogostejši vzroki za jetrne okvare pri zdravljenju z zdravili in prehranskih dopolnilih? Kakšen naj bo diagnostični proces ob sumu na z zdravili povzročeno jetrno okvaro in kako ukrepati?

22. 12. 2024

Gastrointestinalna varnost nesteroidnih antirevmatikov

Nesteroidne antirevmatike (NSAR) naj bi redno jemalo kar 8 % populacije, imajo pa tudi neželene učinke, ki se pojavljajo predvsem v gastrointestinalnem (GI) traktu. Kateri so dejavniki tveganja za GI zaplete? Kako je s preventivnimi ukrepi? Kakšna je primerjava varnostnega profila pogosto uporabljanih NSAR? Razlaga Eva Mislej, dr. med., spec. gastroenterologije z UKC Ljubljana.

8. 12. 2024
HITRI TEST

Vpliv NSAR na prebavila skozi vprašanja

Kakšni izzivi se lahko pojavijo pri zdravljenju z nesteroidnimi antirevmatiki, ko gre za neželene učinke v gastrointestinalnem sistemu? Kakšni so ukrepi v praksi? Hitri test s primerom je pripravila Eva Mislej, dr. med., spec. gastroenterologije s KO za gastroenterologijo UKC Ljubljana.

8. 12. 2024

Izzivi in priložnosti v diagnosticiranju PFIC

Doc. dr. Jernej Brecelj, dr. med., spec. pediatrije s KO za gastroenterologijo, hepatologijo in nutricistiko na Pediatrični kliniki UKC Ljubljana v videu razloži, kdaj pomisliti na progresivno družinsko intrahepatično holestazo (PFIC) in komentira, koliko časa traja, da bolniki pridejo do diagnoze ter kako uspešno je sodobno zdravljenje.

22. 11. 2024

Smernice zdravljenja ulceroznega kolitisa pri odraslih

Bolniki z ulceroznim kolitisom, ki dosežejo tako endoskopsko kot histološko remisijo, imajo bistveno nižje tveganje za ponovni zagon bolezni. Kako heterogenost bolezni in heterogenost bolnikov otežuje doseganje teh dveh ciljev, razlaga dr. Nataša Smrekar, dr. med., spec. gastroenterologije in interne medicine s KO za gastroenterologijo UKC Ljubljana.

22. 10. 2024

Podobna biološka zdravila v gastroenterologiji

Pot k uporabi podobnih bioloških zdravil (PBZ) se je začela pred desetimi leti z vključitvijo bolnikov v raziskavo NOR-SWITCH. O dolgoročnih podatkih o varnosti in učinkovitosti PBZ ter uporabi v klinični praksi smo se pogovarjali z dr. Jurijem Hanželom, dr. med., spec. gastroenterologije s KO za gastroenterologijo UKC Ljubljana.

22. 10. 2024
SLOVENSKA STROKA

Učinkovitost zdravljenja okužb s Helicobacter pylori

Okužba s Helicobacter pylori (H. pylori) je najbolj razširjena okužba na svetu in glavni vzrok za funkcionalno dispepsijo, vnetje želodčne sluznice, razjedo želodca ali dvanajstnika in rak želodca. Obsežna študija s slovensko udeležbo, objavljena letos v znameniti reviji American Journal of Gastroenterology, je proučila, kakšna je učinkovitost različnih shem zdravljenja te okužbe.

22. 10. 2024

Z zdravili povzročena jetrna okvara

Kdaj pomisliti na z zdravili povzročeno jetrno okvaro in kako ravnamo ob sumu? Kakšna je prevalenca? Kateri so ustrezni ukrepi, komu poročati in zakaj je to pomembno? Pojasnjuje Darinka Purg, dr. med., spec. interne medicine in gastroenterologije z UKC Maribor. 

21. 10. 2024

Najpogosteje spregledani simptomi – izkušnje iz prakse

Pregled pogosto spregledanih simptomov in znakov, kar lahko vodi v (pre)pozno diagnozo rakov prebavil, je pripravila Anja Stopar, dr. med., specialistka gastroenterologije z Oddelka za interno medicino SB Slovenj Gradec. Kam usmeriti pogled za prepoznavo malignih sprememb v prebavnem traktu oziroma za njihovo razločevanje od benignih ali akutnih? Kaj v klinični praksi najbolj izstopa?

9. 9. 2024

Ni zadosti na preiskavo pomisliti, treba jo je tudi opraviti

Osnovne laboratorijske preiskave, med njimi preiskava blata na prikrito krvavitev, so dostopna orodja, s katerimi splošni ali družinski zdravnik hitro in enostavno opredeli tveganje za prisotnost raka debelega črevesa in danke. Jožef Kramberger, dr. med., spec. splošne medicine iz ZD Lenart, meni, da lahko na tem področju naredimo še precej več.

20. 8. 2024

Po kateri poti do remisijskega trojčka?

Nabor zdravil za zdravljenje ulceroznega kolitisa se širi. Pridobitve napovedujejo učinkovitejše in varnejše zdravljenje, a klinikom nalagajo precej zahtevnih novih odločitev. Doc. dr. Jurij Hanžel, dr. med., spec. gastroenterologije s KO za gastroenterologijo UKC Ljubljana, je strnil vprašanja glede izbire in sosledja zdravil, pa tudi glede ciljev zdravljenja, na katera še nimamo odgovorov.

2. 7. 2024

Kateri cilj zdravljenja je optimalen pri ulceroznem kolitisu?

Nabor zdravil za zdravljenje ulceroznega kolitisa se ponovno širi. O dobrodošlih novostih in odprtih vprašanjih v klinični praksi je spregovoril doc. dr. Jurij Hanžel, dr. med., specialist gastroenterologije s KO za gastroenterologijo UKC Ljubljana. Izpostavil je kongres ECCO, kjer so razpravljali tudi o tem, kako uspešni bomo v prihodnosti pri doseganju najbolj ambicioznih ciljev zdravljenja.

29. 4. 2024

Od ocenjevanja do zmanjševanja bremena fekalne nuje

Nuja po odvajanju blata ali fekalna nuja je poleg driske in bolečin v trebuhu eden najpogostejših in najbolj podcenjenih simptomov ulceroznega kolitisa. Katera orodja uporabiti za enostavno in učinkovito oceno stopnje fekalne nuje? Kako lahko sistematičen vpogled v simptomatiko olajša terapevtske odločitve?

26. 4. 2024

Zunajčrevesne manifestacije kronične vnetne črevesne bolezni

Zunajčrevesne manifestacije se lahko pri četrtini bolnikov s kronično vnetno črevesno boleznijo pojavijo še pred nastopom črevesnih simptomov. Kako brez specifičnih terapevtskih biooznačevalcev za zunajčrevesne simptome izberemo ustrezno protivnetno in simptomatsko zdravljenje? Novosti tega področja povzema hitri test.

26. 4. 2024
1 2 3 4 5

Aktualni e-novičnik

Predoperativna priprava bolnika – kaj bo drugače?

25. 3. 2025

Mišice so ključ do presnovnega zdravja

25. 3. 2025

Klinične smernice in priporočila

25. 3. 2025

Nevroznanost povezuje

25. 3. 2025

Najslabše je, ko se odločijo ne storiti nič

20. 3. 2025
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2025 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.