Družinska in splošna medicina

Kako obravnavati okužbe sečil?

Okužbe sečil (OS) so eden najpogostejših vzrokov za predpis antibiotikov tako na primarni ravni kot v bolnišnici. Zdravljenje zapletenih OS je težje zaradi kroničnih bolezni, anatomskih ali funkcionalnih sprememb delovanja sečil ali zaradi okužbe z odpornimi mikroorganizmi. V preglednici so opisani klinični znaki, diagnostika in nasveti za izbiro ustreznega antibiotika. Vsebino je pripravila prof. dr. Bojana Beović, dr. med., spec. infektologije z UKC Ljubljana.

25. 3. 2025
Uvodnik

Zdravje mišic

Zdravje mišic je postalo v zadnjih letih pomembna zdravstvena tema. Prav ste prebrali, mišice so namreč zakladnica zdravja. Tradicionalni pogled je mišice povezoval predvsem s strukturnim vidikom telesne drže in gibanja ali pa nam je misel ušla na lepo mišičasto telo. Na podlagi sodobnih raziskav pa se je pogled na fiziološko vlogo mišic zelo spremenil.

25. 3. 2025

Kdo sodi v ambulanto za pljučno hipertenzijo?

Pljučna hipertenzija (PH) je redka bolezen, katere simptomi so relativno nespecifični, zato se pogosto zgodi, da od prvih simptomov do postavitve diagnoze mine več tednov, mesecev, včasih celo let. Nekatere redke oblike lahko učinkovito zdravimo s specifičnimi zdravili (ali interventnimi/kirurškimi posegi), zgodnja uvedba teh zdravil je v tem primeru ključna.

25. 3. 2025

Nevromielitis optika zahteva hitro ukrepanje

»Nevromielitis optika (NMO) je redka avtoimunska bolezen osrednjega živčevja, ki lahko pusti hude posledice, zato imajo izjemno pomembno vlogo zgodnje prepoznavanje, diagnosticiranje in zdravljenje. Neprepoznana in nezdravljena bolezen vodi v hudo invalidnost,« opozarja doc. dr. Alenka Horvat Ledinek, dr. med., spec. nevrologije z Nevrološke klinike UKC Ljubljana.

25. 3. 2025
VELIKI 4 - NEJM

Dolgotrajno zdravljenje z betablokatorji po srčnem infarktu

Mnogi bolniki po srčnem infarktu prejemajo betablokatorje dosmrtno, saj optimalno trajanje takšnega zdravljenja ni znano. Rezultati raziskave, v kateri so želeli ugotoviti, ali je omenjeno zdravljenje varno skrajšati, so bili nedavno objavljeni v reviji NEJM.

25. 3. 2025
VELIKI 4 - LANCET

Globalni trendi razširjenosti in zdravljenja sladkorne bolezni

V raziskavi, objavljeni v reviji Lancet, so avtorji ocenili razširjenost sladkorne bolezni in delež zdravljenih oseb s sladkorno boleznijo v različnih delih sveta. Ti podatki so pomembni za oceno zdravja populacije in učinkovitosti zdravstvenega sistema.

25. 3. 2025

S sodobno terapijo lahko obvladamo večino težav

Asist. Mark Kačar, dr. med., spec. alergologije in klinične imunologije z Univerzitetne klinike za pljučne bolezni in alergijo Golnik, opisuje glavne izzive v obravnavi oseb s sezonskim alergijskim rinitisom. Pravi, da je diagnosticiranje še kar težavno zaradi sprememb sezon cvetenja, za učinkovitost zdravljenja pa je bistvena pravilna uporaba zdravil.

25. 3. 2025

Veseli smo lahko napredka zadnjega desetletja

Kako učinkoviti smo pri doseganju ciljev zdravljenja mešane dislipidemije in kaj pripomore k boljšemu sodelovanju bolnikov? Mateja Verdinek, dr. med., spec. interne medicine iz SB Jesenice, predstavlja trenutne terapevtske možnosti in prihodnost zdravljenja.

25. 3. 2025

Ključni izziv je pravočasno in učinkovito zdravljenje

Na dogodku MONS‘25 je prof. dr. Mojca Jensterle Sever, dr. med., spec. interne medicine, s KO za endokrinologijo, diabetes in presnovne bolezni UKC Ljubljana prikazala, zakaj je debelost rizični dejavnik za srčno-žilne bolezni tudi brez sladkorne bolezni. Ob tem je predstavila nov pristop k diagnosticiranju in obravnavi bolnikov z debelostjo ter raziskave, ki spreminjajo tudi pogled na zdravljenje bolnikov s srčnim popuščanjem in debelostjo.

25. 3. 2025
VELIKI 4 - JAMA

Mestne obdavčitve sladkih pijač in spremembe v indeksu telesne mase

Eden izmed vzrokov za prekomerno telesno težo in debelost je tudi uživanje sladkanih pijač, ki so glavni vir dodanih sladkorjev v prehrani v ZDA. Uvedba davkov na sladke pijače je zato interventni ukrep z namenom izboljšanja kardiometabolnih stanj in pridobivanja prihodka za iniciative javnega zdravja; ukrep prek zvišanja prodajnih cen sladkih pijač odvrača od njihovega kupovanja in uživanja.

25. 3. 2025

Labirinti HAE

Kdaj pomislimo na hereditarni angioedem (HAE), na kaj moramo biti pozorni pri oteklini in kateri so nujni ukrepi pri bolnikih z znanim HAE? Pojasnjuje izr. prof. dr. Mihaela Zidarn, dr. med., spec. interne medicine, pnevmologije in alergologije s Klinike Golnik.

25. 3. 2025

Mišice so ključ do presnovnega zdravja

Mišice so veliko bolj pomembne za krepitev imunskega sistema, kot je veljalo še do nedavnega, brezštevilne popularne diete pa pogubna bližnjica do neučinkovite vadbe in nezadovoljnega posameznika. Le kombinacija ustrezne vadbe in pravilne prehrane je pot do optimalne mišične mase in zdravja, so bila sporočila simpozija Mišica 2.0.

25. 3. 2025

Zdravljenje aken napreduje

Kakšna je pri njihovi obravnavi vloga družinskega zdravnika, pediatra, ginekologa in endokrinologa? Kako naj se opredelimo do komplementarnih metod zdravljenja aken, dokler zanje še ni uradnih priporočil? Odgovarja asist. Špela Šuler Baglama, dr. med., specialistka dermatovenerologije z Dermatovenerološke klinike UKC Ljubljana in Medicinskega centra Dermatologija.si.

25. 3. 2025
ECCO'25

Napredne analize mikrobioma pri diagnostiki KVČB

Čeprav so številne klinične raziskave prepoznale potencial biooznačevalcev črevesnega mikrobioma pri bolnikih s kronično vnetno črevesno boleznijo (KVČB), ostaja njihova klinična uporabnost omejena. Obsežna kohortna raziskava, predstavljena na kongresu ECCO, predstavlja nove uvide.

20. 3. 2025
ECCO'25

Učinek placeba pri bolnikih z ulceroznim kolitisom

Doc. dr. Jurij Hanžel, dr. med., spec. gastroenterologije s KO za gastroenterologijo UKC Ljubljana je eden od avtorjev mednarodne metaanalize, ki je ocenjevala učinek placeba pri bolnikih z ulceroznim kolitisom, vključenih v randomizirane klinične raziskave. Kateri dejavniki vplivajo na učinek placeba pri bolnikih? Kako pa dejavnik placeba vpliva na ocenjevanje učinkovitosti bioloških terapij?

20. 3. 2025

Dedni rak v ambulanti družinskega zdravnika

Genetsko svetovanje in testiranje igrata vse pomembnejšo vlogo pri preprečevanju in zdravljenju raka. Barbara Stojanov, dr. med., specialistka klinične genetike z Oddelka za onkološko klinično genetiko OI Ljubljana, je pojasnila, kako na primarni ravni prepoznati dedne oblike raka, kdaj in na kakšen način bolnike napotiti na genetsko obravnavo ter kakšni so nadaljnji koraki po prejemu izvida.

7. 3. 2025

Kaj je novega? Farmacevt svetovalec in (pred)predpisovanje zdravil

Pilotni projekt, ki poteka v štirih zdravstvenih domovih v Sloveniji, nadgrajuje sodelovanje med zdravnikom in farmacevtom svetovalcem. Kaj lahko (pred)predpiše farmacevt svetovalec? Kakšni so prvi vtisi in kaj to pomeni za klinične izide? Kako je sodelovanje videti v praksi? Pojasnjuje izr. prof. dr. Matej Štuhec, mag. farm., spec. klin. farm. iz ZD Ormož in Medicinske Fakultete Univerze v Mariboru - vodja projekta CRP.

26. 2. 2025

Kdaj pomislimo na Friedreichovo ataksijo?

Klinična slika je pri Friedreichovi ataksiji zelo raznolika, v veliki večini primerov se bolezen izrazi že v otroštvu ali najstniškem obdobju, pravočasno prepoznavanje znakov pa je pomembno za ustrezno interdisciplinarno obravnavo. Na katere nevrološke in nenevrološke simptome moramo biti pozorni? Vsebino je pripravila asist. Tita Butenko, dr. med.

21. 2. 2025

Nove možnosti v zdravljenju

Friedreichova ataksija je najpogostejša avtosomna recesivna dedna ataksija. Kako se bolezen manifestira in kakšen je njen potek? Kako diagnosticiramo in spremljamo bolnike? Kakšno zdravljenje je na voljo danes? Razlaga asist. Tita Butenko, dr. med., spec. pediatrije s Pediatrične klinike UKC Ljubljana.

21. 2. 2025

Dočakali smo preboj

Na področju preventivnega zdravljenja migrenskih glavobolov smo z zdravili, ki zavirajo delovanje CGRP, dosegli velik napredek, poudarja Gorazd Klanjšček, dr. med., spec. nevrologije, vodja Oddelka za nevrologijo SB dr. Franca Derganca Nova Gorica. Kako so monoklonska telesa proti CGRP in gepanti razširili možnosti in izboljšali učinkovitost ter adherenco pri zdravljenju?

30. 1. 2025
1 2 3 4 5

Aktualni e-novičnik

Predoperativna priprava bolnika – kaj bo drugače?

25. 3. 2025

Mišice so ključ do presnovnega zdravja

25. 3. 2025

Klinične smernice in priporočila

25. 3. 2025

Nevroznanost povezuje

25. 3. 2025

Najslabše je, ko se odločijo ne storiti nič

20. 3. 2025
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2025 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.