Diabetologija in endokrinologija

Uvodnik

Zdravje mišic

Zdravje mišic je postalo v zadnjih letih pomembna zdravstvena tema. Prav ste prebrali, mišice so namreč zakladnica zdravja. Tradicionalni pogled je mišice povezoval predvsem s strukturnim vidikom telesne drže in gibanja ali pa nam je misel ušla na lepo mišičasto telo. Na podlagi sodobnih raziskav pa se je pogled na fiziološko vlogo mišic zelo spremenil.

25. 3. 2025
VELIKI 4 - LANCET

Globalni trendi razširjenosti in zdravljenja sladkorne bolezni

V raziskavi, objavljeni v reviji Lancet, so avtorji ocenili razširjenost sladkorne bolezni in delež zdravljenih oseb s sladkorno boleznijo v različnih delih sveta. Ti podatki so pomembni za oceno zdravja populacije in učinkovitosti zdravstvenega sistema.

25. 3. 2025

Kaj je novega v priporočilih ADA?

V začetku leta je izšla letna posodobitev priporočil Ameriškega diabetološkega združenja (American Diabetes Association – ADA). Posodobitve so nastale na podlagi najnovejših podatkov iz kliničnih raziskav o sladkorni bolezni (SB) z namenom, da bodo v pomoč pri optimizaciji posamezniku prilagojene obravnave oseb s SB. Nekaj jih navajamo v nadaljevanju.

25. 3. 2025

Veseli smo lahko napredka zadnjega desetletja

Kako učinkoviti smo pri doseganju ciljev zdravljenja mešane dislipidemije in kaj pripomore k boljšemu sodelovanju bolnikov? Mateja Verdinek, dr. med., spec. interne medicine iz SB Jesenice, predstavlja trenutne terapevtske možnosti in prihodnost zdravljenja.

25. 3. 2025

Preventiva SŽ-bolezni pri mladih bolnikih

Pri osebah s sladkorno boleznijo je treba iskati srčno-žilne (SŽ) bolezni, je na minulem dogodku MONS‘25 poudaril asist. Daniel Košuta, dr. med., spec. kardiologije in vaskularne medicine s KO za žilne bolezni UKC Ljubljana. Rdeča nit njegovega predavanja je bila optimalna primarna in sekundarna preventiva SŽ-bolezni pri mladem bolniku. Je ta kako posebna?

25. 3. 2025

Ključni izziv je pravočasno in učinkovito zdravljenje

Na dogodku MONS‘25 je prof. dr. Mojca Jensterle Sever, dr. med., spec. interne medicine, s KO za endokrinologijo, diabetes in presnovne bolezni UKC Ljubljana prikazala, zakaj je debelost rizični dejavnik za srčno-žilne bolezni tudi brez sladkorne bolezni. Ob tem je predstavila nov pristop k diagnosticiranju in obravnavi bolnikov z debelostjo ter raziskave, ki spreminjajo tudi pogled na zdravljenje bolnikov s srčnim popuščanjem in debelostjo.

25. 3. 2025
VELIKI 4 - JAMA

Mestne obdavčitve sladkih pijač in spremembe v indeksu telesne mase

Eden izmed vzrokov za prekomerno telesno težo in debelost je tudi uživanje sladkanih pijač, ki so glavni vir dodanih sladkorjev v prehrani v ZDA. Uvedba davkov na sladke pijače je zato interventni ukrep z namenom izboljšanja kardiometabolnih stanj in pridobivanja prihodka za iniciative javnega zdravja; ukrep prek zvišanja prodajnih cen sladkih pijač odvrača od njihovega kupovanja in uživanja.

25. 3. 2025

Cunami SLGT2i in GLP-1 RA – pogled diabetologa

Ali ob uvedbi zdravljenja z zaviralci SGLT2 (SGLT2i) in agonisti receptorjev GLP-1 (GLP-1 RA) pomislimo na vse, kar je treba upoštevati? Dr. Aleš Skvarča, dr. med., spec. interne medicine s KO za endokrinologijo, diabetes in presnovne bolezni UKC Ljubljana, je na dogodku MONS‘25 opozoril na nekaj pomembnih vidikov, ki jih ne smemo spregledati, ko predpisujemo to terapijo.

25. 3. 2025

Mišice so ključ do presnovnega zdravja

Mišice so veliko bolj pomembne za krepitev imunskega sistema, kot je veljalo še do nedavnega, brezštevilne popularne diete pa pogubna bližnjica do neučinkovite vadbe in nezadovoljnega posameznika. Le kombinacija ustrezne vadbe in pravilne prehrane je pot do optimalne mišične mase in zdravja, so bila sporočila simpozija Mišica 2.0.

25. 3. 2025

Zdravljenje aken napreduje

Kakšna je pri njihovi obravnavi vloga družinskega zdravnika, pediatra, ginekologa in endokrinologa? Kako naj se opredelimo do komplementarnih metod zdravljenja aken, dokler zanje še ni uradnih priporočil? Odgovarja asist. Špela Šuler Baglama, dr. med., specialistka dermatovenerologije z Dermatovenerološke klinike UKC Ljubljana in Medicinskega centra Dermatologija.si.

25. 3. 2025

Diagnosticiranje klinične debelosti

Prof. dr. Mojca Jensterle Sever, dr. med., spec. interne medicine, ko za endokrinologijo, diabetes in presnovne bolezni UKC Ljubljana je opisala komponente, ki sestavljajo diagnozo klinične debelosti. Od njih je odvisen načrt zdravljenja.

22. 12. 2024

Nikoli toliko dobrih možnosti zdravljenja

O zatonu paradoksa debelosti in pogosto spregledani hipervolemiji, pa tudi o določanju razmerja med obsegom pasu in višino pri bolnikih s srčnim popuščanje, smo se pogovarjali s predstojnikom KO za kardiologijo UKC Ljubljana prof. dr. Bojanom Vrtovcem, dr. med., spec. interne medicine, kardiologije in vaskularne medicine.

22. 12. 2024

Novosti in prelomnice v zdravljenju debelosti

Tudi za Slovenijo se začenja novo obdobje obravnave debelosti in zdravljenja bolnikov. S prihodom prvega za zdravljenje debelosti odobrenega zdravila se spreminja pristop v klinični praksi. Prof. dr. Mojca Jensterle Sever, dr. med., spec. interne medicine s KO za endokrinologijo, diabetes in presnovne bolezni UKC Ljubljana, predstavlja pomembne informacije in novosti.

22. 12. 2024

Zanimivosti z letošnjega kongresa EASD

Kaj je odmevalo na letošnjem kongresu Evropskega združenja za preučevanje sladkorne bolezni (EASD), na katerem so predstavili pomembne novosti s področja diabetologije pa tudi debelosti? Med drugim so prikazali nove podatke o učinkovitosti in varnosti antidiabetičnih zdravil, ki bodo omogočila boljšo obravnavo oseb s sladkorno boleznijo.

22. 12. 2024

Metformin in neželeni učinki na prebavilih

Metformin je zaradi velike učinkovitosti pri zniževanju HbA1c, minimalnega tveganja za hipoglikemijo, dobrega varnostnega profila in nizkih stroškov še vedno zdravilo prvega izbora pri osebah s sladkorno boleznijo tipa 2. Pri uživanju metformina se v približno 20 % pojavijo neželeni učinki na prebavilih. Kako jih lahko obvladamo?

22. 12. 2024

Primerjava antihiperglikemikov in ledvični izidi

Kronična ledvična bolezen (KLB) je resen zaplet sladkorne bolezni. Smernice priporočajo uporabo zaviralcev SGLT2 in agonistov receptorjev GLP-1 za zniževanje srčno-žilnega tveganja pri bolnikih z visokim tveganjem, ni pa znana korist tega zdravljenja v primerjavi z drugimi antidiabetičnimi zdravili pri bolnikih z zmernim srčno-žilnim tveganjem. Objavljamo grafični prikaz rezultatov retrospektivne observacijske raziskave iz revije Clinical Journal of the American Society of Nephrology.

22. 12. 2024
VELIKI 4 - BMJ

Tveganje za demenco po uvedbi zaviralcev SGLT2 in DPP-4

V reviji BMJ so raziskovalci ugotavljali, kakšno je tveganje za demenco po uvedbi zaviralcev SGLT2 v primerjavi z zaviralci DPP-4 pri odraslih osebah, starih med 40 in 69 let, s sladkorno boleznijo tipa 2.

22. 12. 2024
INTERAKTIVNI ČLANEK

Preprečevanje VTE pri hospitaliziranih internističnih bolnikih

Venski trombembolizmi (VTE) pri hospitaliziranih bolnikih so eden izmed glavnih vzrokov za smrt, ki jih je mogoče preprečiti. Preprečevalno zdravljenje je varno in učinkovito, a se glede na objavljene podatke in tudi glede na podatke slovenske presečne analize premalo uporablja. Za zgodnjo diagnozo in zdravljenje je zelo pomembno prepoznavanje znakov in simptomov tromboze, hkrati s prepoznavanjem dejavnikov tveganja za razvoj tromboze pri posameznem bolniku, tako da za vsakega bolnika izberemo ustrezno preprečevalno zdravljenje.

28. 11. 2024
VELIKI 4 - LANCET

Dolgoročna korist zgodnjega intenzivnega zdravljenja SB2

Intenzivno uravnavanje krvnega sladkorja čimprej po odkritju sladkorne bolezni tipa 2 (SB2) pomembno zniža tveganje za zaplete te bolezni za skoraj vse življenje, je pokazalo nadaljnje dolgoročno spremljanje bolnikov iz raziskave UK Prospective Diabetes Study (UKPDS). Ta ugotovitev je bila nedavno objavljena v reviji Lancet.

22. 10. 2024

40 odstotkov oseb s SB ima presnovni sindrom

Presnovni sindrom je skupek soobolevnih stanj, vključno z debelostjo, arterijsko hipertenzijo ter moteno presnovo ogljikovih hidratov in lipidov. Kako pristopiti k obravnavi tega sindroma in katere intervencije imamo na voljo? Kakšna je njegova povezava s sladkorno boleznijo (SB), ki povišuje tveganje za razvoj tega sindroma?

22. 10. 2024
1 2 3 4 5

Aktualni e-novičnik

Predoperativna priprava bolnika – kaj bo drugače?

25. 3. 2025

Mišice so ključ do presnovnega zdravja

25. 3. 2025

Klinične smernice in priporočila

25. 3. 2025

Nevroznanost povezuje

25. 3. 2025

Najslabše je, ko se odločijo ne storiti nič

20. 3. 2025
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2025 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.